Инвестициите в продължаващо обучение на българските медицински кадри гарантира качествена здравна грижа за цялото население. Това стана ясно от думите на доц. д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българска болнична асоциация (ББА) и изпълнителен директор на лечебни заведения „Хигия“ по време на конференцията Powers Summit.
„Въпросът за продължаващото образование на медицинските специалисти трябва да бъде решен. Трябва да знаем кой го прави, как го прави, защо, какви ще са позитиви и какви ще евентуални последици и негативи, ако не се извършва продължаващо медицинско обучение, което да гарантира адекватно лечение на българското население“, посочи д-р Спиридонова.
По думите й в момента българските лекари сами търсят начини да се развиват, да се специализират, но винаги са очаквали да има стратегия, план, който да координира това развитие. Заместник-председателят на ББА подчерта, че създаването на кадри в медицината е най-бавният, но за сметка на това никога не преставащ процес на фона на силно развиващата се медицинска наука.
„За да имаме качествено здравеопазване на първо място трябва да имаме качествени лекари, а това изисква високи разходи и инвестиции“, каза още д-р Спиридонова. Тя засегна темата и за необходимостта всяка дейност в здравеопазването да бъде добре структурирана, включително профилактиката.
„Необходимо е политическите здравни власти да координират инвестициите в адекватни профилактични системи и програми. В същото време за да се извършват адекватни профилактични прегледи, които се случват в доболничната помощ, е необходимо преди всичко висококвалифицирани лекари и изключително високочувствителна апаратура“, коментира още доц. д-р Спиридонова.
Българска болнична асоциация за поредна година е стратегически партньор на "Powers Summit ВЛАСТ, ЧУВАЙ!". Събитието има за цел да срещне на едно място властта, лидерските екипи на парламентарно представените партии и бизнеса.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => prodalzhavashtoto-obuchenie-na-meditsite-garantira-kachestvena-zdravna-grizha-za-naselenieto ) [1] => stdClass Object ( [blog_id] => 1916 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 8f23898c7c54b73537a6ba6917e7c707.jpg [category_id] => 12 [date] => 1733436000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => 69 човека дариха кръв на Щедрия вторник [description] =>
69 човека дариха кръв по случай Щедрия вторник през тази седмица, като общият обем на дарената кръв достига 31 литра. Кампанията се организира от Българската болнична асоциация (ББА) заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause.
С кръвта, осигурена от един дарител, реално може да се помогне на трима различни пациенти, обясниха от Националния център по трансфузионна хематология. Акцията протече в рамките на 4 дни в София, Пазарджик, Пловдив, Сливен и Русе.
„Бих искала да благодаря на Националния център по трансфузионна хематология и болничните директори, които откликнаха на поканата да участват в кампанията Щедрия вторник. Благодаря и на всички хора, които отделиха от времето си, за да дарят кръв“, заяви адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация. Тя подчерта, че при всеки повод трябва да обръщаме внимание на темата за дарителството в здравния сектор като цяло, а не само на нуждата от кръводарители.
„Опитът на ББА в сферата на дарителството беше разгледан и на събитие с членовете на асоциацията, както и с други представители от сектора. Това показва значението на темата и постоянните усилия на ББА да отговори на потребностите за развитие на здравната система у нас чрез обединяването на максимално широк кръг хора, съмишленици и ръководители на различни нива в здравеопазването“, обясни още адв. Димитрова.
Болниците, които участваха в кампанията Дари кръв на Щедрия вторник, са МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия, Пазарджик; МБАЛ „Света Каридат“, Пловдив, МБАЛ „Хаджи Димитър“, Сливен и УМБАЛ „Медика“, Русе.
Популярният български актьор Герасим Георгиев – Геро тази година беше посланик на Щедрия вторник. В специално видео за кампанията той призовава да бъдем щедри и да дарим кръв, за да бъдем от помощ на другите.
Щедрият вторник се провежда в над 100 държави по света и идеята му е всеки да намери своята кауза и начин да помогне. В България се провежда под слогана „Дари за кауза, която ти е на сърце.“
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => 69-choveka-dariha-krav-na-shtedria-vtornik ) [2] => stdClass Object ( [blog_id] => 1913 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 585116ec26e5ea5d1686d1c85ed6aa91.jpg [category_id] => 12 [date] => 1731621600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Дари кръв на Щедрия вторник [description] =>По случай Щедрия вторник между 2 и 5 декември Българската болнична асоциация (ББА) организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния сектор, нуждата от кръводарители и донорството на тъкани и органи.
Популярният български актьор Герасим Георгиев – Геро тази година е посланик на Щедрия вторник. В специално видео за кампанията той призовава да бъдем щедри и да дарим кръв, за да бъдем от помощ на другите.
„ББА се радва на своя опит в дарителството в здравния сектор и тази година имаме шанса да надграждаме с участието си в Щедрия вторник. Благодаря на всички болници от страната, които се отзоваха и ще допринесат акцията по кръводаряване да бъде факт. Изказвам специална благодарност към всички, които ще отделят от своето време, за да дарят кръв, защото най-голямата щедрост е да дариш от себе си“, заяви адв. Свилена Димитрова, председател на ББА.
Болниците, които ще участват в кампанията, са МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия, Пазарджик; МБАЛ „Света Каридад“, Пловдив, МБАЛ „Хаджи Димитър“, Сливен и УМБАЛ „Медика“, Русе.
Записването за акцията по кръводаряване по градове се осъществява електронно тук. Моля, запознайте се с конкретните дати и часове за вашия град.
Даряването на кръв отнема около 30 минути общо заедно с попълване на документацията. Кръв може да дари всеки здрав човек между 18 и 65 години, който тежи повече от 50 кг. и не е приемал медикаменти в последните 48 часа.
С отговорите на често задавани въпроси, свързани с кръводаряването, можете да се запознаете на страница на Националния център по трансфузионна хематология.
Повече информация за Щедрия вторник ще откриете на страницата на кампанията и на сайта на Българска болнична асоциация.
Щедрият вторник се провежда в над 100 държави по света и идеята му е всеки да намери своята кауза и начин да помогне. В България се провежда под слогана „Дари за кауза, която ти е на сърце.“
Станете част от деня на щедростта. Споделете и не забравяйте да сложите хаштаг #ЩедриятВторник.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => dari-krav-na-shtedria-vtornik ) [3] => stdClass Object ( [blog_id] => 1912 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 5f0fb78c6cb1f1c493a069e01c50d13c.jpg [category_id] => 12 [date] => 1730239200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Три организации обединяват усилия за развитие на здравния туризъм в България [description] =>Три организации обединяват усилия за развитие на здравния туризъм в България с подписването на меморандум за сътрудничество. Това са Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация (АФМР), Българският съюз по балнеология и спа туризъм (БСБСПА) и Българска болнична асоциация (ББА). Подписването на документа се случи по време на бизнес закуска на тема „План за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм“, организирана от БСБСПА в партньорство с ББА и с институционалната подкрепа на Министерство на туризма.
Сред целите, които си поставя меморандумът, е позициониране на България като качествена дестинация за медицински туризъм на международния пазар в комбинация и с другите форми на здравен туризъм, сътрудничество в процеса на изработване на единна стратегия за проучване и използване на минералните ресурси на България и участие в изработването на общи европейски критерии и стандарти в областта на медикъл спа и здравния туризъм.
„медицинският туризъм има ключова роля за подобряване на здравните показатели на населението. Наблюдаваме интерес към разкриване на нови лечебни заведения с профил физикална терапия, което показва колко е важен секторът за здравето на населението“, заяви министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева. Тя се ангажира, че здравното министерство ще подпомогне развитието на здравния туризъм, ако се налага и нормативно.
По думите на д-р Кондева при среща с посланици на различни държави се оказва, че те проявяват интерес към предоставянето на такъв тип услуга в страната ни.
Участниците в бизнес закуската поискаха от д-р Кондева да подкрепи идеята пред министъра на финансите да има възможност да се въведат и използват ваучери за здравна превенция.
В същото време заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева се ангажира да предложи да бъде създадена работна група за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм. Тя подчерта, че вече е време за резултатно междуинституционално взаимодействие по отношение на развитие на здравния туризъм у нас.
„Българска болнична асоциация застава зад каузата за развитие на здравния туризъм в България. В допълнение на това съм убедена, че превенцията, профилактиката и в това число програмата за лонг ковид е най-доброто нещо, което можем да направим за здравето на хората“, заяви адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация. По думите й амбициите на БСБСПА дават надежда, че в България могат да се правят много добри неща.
„Рехабилитацията, профилактиката и превенцията са в основата на здравния туризъм и в тази връзка бих искала да напомня за резултатите от едно проучване, които показаха, че 1 евро, инвестирани в профилактика, спестява 7 евро за лечение“, каза по време на срещата д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Според нея едно от нещата, които могат да се направят, е да се даде възможност на сертифицираните медикъл центрове да ползват програмата за профилактика и рехабилитация на Националния осигурителен институт.
По думите на адв. Свилена Димитрова България може да се възползва от обезпечеността с лечебни заведения и да се превърне в дестинация за медицински туризъм.
„Няма да се случи веднага, но аз се надявам да бъде направен пазарен анализ в кои специалности сме силни, за да можем да привличаме пациенти от чужбина. Това ще позволи на нашата страна да заеме мястото, което й се полага“, коментира още адв. Димитрова.
Административният директор на лечебни заведения МЕДИКА Алисе Муртезова обясни, че румънците освен съседи са и пациенти на болниците в Русе. Тя обяви, че се изгражда хеликоптерна площадка от страна на МЕДИКА, която да издържа и тонажа на румънските хеликоптери.
В обобщение здравният министър д-р Кондева каза, че вижда необходимост от разпределение на задачите за развитие на здравния туризъм в България, за да могат идеите на сектора да бъдат реализирани. От своя страна, организаторите на събитието поеха ангажимент да връчат списък с обобщените идеи на ресорните институции.
В бизнес закуската на тема тема „План за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм“ участие взеха още председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, инвеститорите на едни от най-големите Медикъл/СПА комплекси в България, курортите Албена и Св. Св. Константин и Елена и др
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => tri-organizatsii-obedinyavat-usilia-za-razvitie-na-zdravnia-turizam-v-bulgaria ) [4] => stdClass Object ( [blog_id] => 1903 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => f25f0dfe7310ba2a00c1b56b6a9438d7.jpg [category_id] => 12 [date] => 1715202000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болници в страната провеждат кампания за ранно откриване на бъбречни заболявания [description] =>Големи болници в страната стартират кампания за ранно откриване на хронични бъбречни заболявания (ХБЗ). Това стана ясно при представяне на проекта „Здрави ли са бъбреците ти“?, който се провежда благодарение на Асоциация на пациентите с бъбречни заболявания и приятели (АПБЗ) и Българска болнична асоциация (ББА) с подкрепата на Българско дружество по нефроллогия и Дружество на кардиолозите в България. Болниците партньори по проекта са УМБАЛ Медика Русе, МБАЛ „Света Анна“ София, УМБАЛ „Света Марина“ Варна, МБАЛ „Уни Хоспитал“ Панагюрище, „Аджибадем Сити Клиник – УМБАЛ Токуд“ София, УМБАЛ „Каспела“ Пловдив, МБАЛ „Света София“ София.
В лечебните заведения за период от три месеца ще се осъществява ранна диагностика на рискови пациенти за ХБЗ и ще се информират тези пациенти за значимостта на заболяването.
Проектът на АПБЗ и ББА си поставя за цел повишаване на информираността на обществото, лекарите и на пациентите в риск за хронични бъбречни заболявания, подобряване на ранната диагностика, намаляване на смъртността и инвалидизацията, както и промяна на нормативната уредба. Последното включва автоматично изчисление на степента на бъбречна функция във всички лаборатории в страната, подобряване на скрининга в болниците и от страна на личните лекари и провеждане на национален скрининг за хронични бъбречни заболявания сред рисковите групи пациенти.
„В началото на заболяването човек няма как да разбере, че има проблем, тъй като няма симптоми, а единствено лека умора. Затова и ХБЗ се нарича „тиха пандемия”. Статистиката показва, че 9 от 10 човека, които имат ХБЗ не знаят, че имат това заболяване“, обясни адв. Христина Николова, председател на АПБЗ. Тя допълни, че една от целите на кампанията е да се образоват пациентите за бъбречните заболявания.
„Хроничното бъбречно заболяване тихо набира скорост и затова от ББА искаме да покажем колко лесно е пациентът да бъде в центъра на всичко, което правим. Специална благодарност към пилотните болници, които демонстрират силна социална отговорност.“, заяви адв. Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация.
По думите на проф. Борис Богов, член на Експертния съвет към Министерство на здравеопазването процентът на хората, страдащи от ХБЗ е 10 пъти по-голям в сравнение с пациентите с онкологични заболявания в България. Проф. Богов обърна внимание на рисковите фактори за ХБЗ, а именно захарен диабет тип 2, високо кръвно налягане, сърдечни проблеми или инсулт, наднормени килограми, тютюнопушене. Той обърна внимание и на проблема със злоупотребата с добавки.
Проектът стартира на 1 май 2024 г. и в рамките на три месеца пациентите от отделенията по кардиология и ендокринология в болниците, участващи в проекта, ще бъдат изследвани за глумерулната филтрация /eGFR/ и наличието/липсата на албуминурия – основни показатели за функциониране на бъбречната функция. В случаите на данни за развитие на ХБЗ пациентите ще бъдат консултирани от нефролог и ще им бъдат предоставяни образователни материали.
Контакти:
Адв. Христина Николова,
Председател на АПБЗ
0887827660
Адв. Свилена Димитрова
Председател на ББА
0878731102
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsi-v-stranata-provezhdat-kampania-za-ranno-otkrivane-na-babrechni-zabolyavania ) [5] => stdClass Object ( [blog_id] => 1895 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => ef80358d5a352276bc40153d85a4aad6.jpg [category_id] => 12 [date] => 1697058000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ББА настоява замяната на лекарства да е възможна единствено със санкция на лекаря [description] =>Българската болнична асоциация категорично подкрепя позицията на Българския лекарски съюз по повод реакцията му на Отвореното писмо на УС Български фармацевтичен съюз от, адресирано до министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков.
ББА смята, че отговорността за лечението и здравето на пациента, и нормативно и медицински е вмененав ръцете на неговия лекуващ лекар. В този смисъл предложението на Българският фармацевтичен съюз, фармацевтите да заменят, предписан по търговско наименование от лекаря лекарствен продукт с лекарствен продукт на друга фирма, дори да е със съгласие на пациента, не следва да бъде въвеждано като практика при лечението на пациентите.
ББА настоява замяната на лекарства да е възможна единствено със санкция на лекаря, както е предвидено и в действащото в момента законодателство в чл. 34 от Наредба № 4 за Условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти.
В заключение на изложеното ББА ясно заявява, че не е против въвеждането на възможността за генерично заместване на медикаменти, но това да става с изричното решение на лекаря. Назначеното от него лечение е функция на диагнозата, която е поставил и той единствен носи отговорност за живота и здравето на пациента.
Диагностичния процес при лечението на един пациент е комплексен и включва клиничен преглед, параклинични данни, диференциална диагноза и диагноза. Този процес не е от компетентността на фармацевтите, за да можем да допуснем подмяна на транскрипцията й в искания смисъл. Подобна практика не е в интерес на самия пациент, нито на постигането на качествен резултат при неговото лечение.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-nastoyava-zamyanata-na-lekarstva-da-e-vazmozhna-edinstveno-sas-sanktsia-na-lekarya ) [6] => stdClass Object ( [blog_id] => 1894 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => aa651ade023817b81eb3ffd635d42494.jpg [category_id] => 12 [date] => 1696971600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ББА обедини здравната гилдия за общи законодателни промени срещу „края на експертизата“ [description] =>Трябват спешни промени в Закона за здравето, които да намерят решение на зачестилата агресия срещу медицински специалисти и да дадат гаранции за обезпечаването на грижите за пациентите. Около тази идея се обединиха участниците във Второто издание на болничен мениджърски консилиум по формиране на политики в сектор „Здравеопазване“, организирано от Българската болнична асоциация под бранда Best Hospitals. Дискусията беше на изключително важната тема за Обществената отговорност към медицинските специалисти, позиции и роли. Мнения и идеи изразиха всички участници в системата на здравеопазването у нас - мениджъри на болници, лекари, експерти, представители на законодателната и изпълнителната власт.
„Дойде краят на Експертизата!“
С тези думи председателят на ББА, адв. Свилена Димитрова откри събитието, като реферира към задълбочаващото се влияние на програмите за изкуствен интелект, които карат пациентите да се самолекуват и да не уважават труда на лекарите, и добави:
„ББА вярва, че грижата за нормалното протичане на дейността на медицинските специалисти е една от гаранциите, че ние ще можем да ги задържим и мотивираме да работят и да се развиват в България“,
При откриването на форума зам. министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски също сподели загрижеността по поставената тема и добави притеснителна информация от световно проучване за прекомерната натовареност на медицинските лица:
„Водим този дебат в деня на психичното здраве и в тази връзка споделям с вас данни от последно световно проучване за психичното здраве на населението, което показва, че най-изложени на „бърн аут“ са именно медицинските специалисти. Затова приветстваме избраната тема и сме готови за диалог. Приемаме подадената ръка от ББА за партньорство и намиране на най-добрите решения в интерес на пациентите и медицинските специалисти, защото за всички нас е изключително важно да задържим медицинските специалисти, особено медицинските сестри в България“, каза доц. Околийски.
Подкрепа за намиране на решение за проблема, който стои отдавна, изрази при откриването и Българският лекарски съюз чрез проф. Милена Станева, член на УС на БЛС, която изнесе тревожни данни за агресията срещу медици в България.
„У нас всеки втори медик е бил жертва на вербална агресия, показва проучване на агенция Тренд поръчано от БЛС“, каза проф. Станева.
Дискусията откри хирурга доц. Цветелина Спиридонова, изпълнителен директор на лечебни заведения „Хигия“ и зам.председател на ББА, която подчерта, че липсата на доверие към лекарите и агресията в обществото, като цяло е проблем, който върви във възходящи темпове през последните години.
„Агресията във всичките й форми е признак на примитивизация на всяко едно общество. Когато тя се отнася към медицинските специалисти, то добива особен аморален оттенък и е резултат от загуба на доверие и занижената здравна култура на населението. Особено притеснителни са първичните обвинения към медицинските екипи, които са базирани на емоционални реакции, а не на компетентност. Това допълнително публично подкопава авторитета на хората, които реално спасяват човешки живот, а мениджърите сме принудени да се справяме с допълнителни разходи за охрана, за погасяване на материални щети, вместо да инвестираме тези средства в съвременна медицинска апаратура, например.“, каза доц. Спиридонова.
В контекста на „бърн аут“ доц. Спиридонова подчерта, че агресията е фактор, който надхвърля мотивационните възможности за задържане на екипите.
За промени в законодателството апелира и представителят на сдружението на общинските болници д-р Кети Манолова, управител на МБАЛ „Христо Стамболски“, град Казанлък.
„С годините проспиваме набирането на все по-голяма сила на „мненията“ в социалните мрежи, в които откровено се клеветят медицинските лица на база лично мнение, изразено анонимно“, каза д-р Манолова и маркира също, че основен повод за напрежение е, че пациентите не знаят „пътя на пациента“, когато имат оплаквания и в спешните центрове се натрупват неспешни пациенти.
Красимир Грудев, председател на Националното сдружение на частните болници, заключи, че пациентите си позволяват агресивно поведение, защото смятат, че здравеопазването е безплатно и им се полага, но трябва да стане ясно, че медицинското обслужване не е безусловно и пациентите имат не само права, но и задължения.
Девалвация във вярата в правилната преценка на лекарите е проблем в общуването с пациентите и според изпълнителния директор на най-голямата спешна болница у нас УМБАЛСМ „Пирогов“ – д-р Валентин Димитров.
Сред основните фактори провокиращи агресията, според представителят на БАПЗГ - Петя Недкова са лошата комуникация между медици и пациенти, лошата организация на работа, ниската степен на информираност на пациентите, употребата на алкохол и упойващи вещества.
„Огромен проблем се явява в последните години кадровия дефицит, особено при медицинските сестри. Налице е професионално прегаряне, което е усещане за непостижими резултати, с което се губи качеството на услугата и от това страдат всички“, каза Петя Недкова.
Д-р Гергана Николова от БЛС поиска по-конкретно разяснение на записаният в НРД текст, че медицинското лице може да откаже да окаже помощ, ако „животът му е пряко застрашен“.
„Моля за уточнение, кога да се чувстваме застрашени? Когато ни разбият вратата на кабинета, когато ни обиждат и крещят срещу нас или когато опрат нож в гърлото ни?“, попита Д-р Николова. Тя повдигна и темата за здравно неосигурените лица и покриването на разходите за тяхното лечение, фиктивното им преминаване като „спешни“, за да бъдат обслужени безплатно, което обаче коства много на системата и някой трябва да заплаща за това.
От името на Център за защита на правата в здравеопазването, бившият министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров заключи, че противопоставянето лекар – пациент е абсолютно нелогично.
„В това общуване единият човек търси помощ, другият я предлага. За да се успокои системата на здравеопазването правилният подход е да променим нейната посока и тя да е по-малко административна и повече пазарна . Тогава ще има по-добро качество и по-добра цена“ , каза д-р Кацаров.
Дебатът по темата за Обществената отговорност към медицинските специалисти- Позиции и роли, беше затворен от представителите на законодателната власт – депутатите доц. Васил Пандов и проф. Андрей Чорбанов, които са членове и на Здравната комисия на НС.
„Лекарите трябва да бъдат приравнени към органите на власт, срещу които всяка агресия – вербална или физическа, по време на изпълнение на служебните им задължения, се квалифицира като хулиганство“, каза доц. Пандов, а колегата му допълни, че девалвацията на ценностите е в основата на всичките ни проблеми.
„Военна диктатура е единственият начин за справяне с агресията, защото тя е навсякъде в обществото ни. Загубихме традиционни български ценности като уважението и неприкосновеността на попа, лекаря и даскала“, категоричен бе проф. Чорбанов.
От името на изпълнителната власт на събитието на ББА присъства и съветникът на премиера по здравните въпроси д-р Петър Грибнев, който заяви, че правителството е в абсолютен консенсус с желанието на медицинското съсловие да работи в условия на увереност и комфорт.
„В никакъв случай не трябва медицинските специалисти да се страхуват да не бъдат нападнати, обидени или ударени на работното си място. Ролята на законодателната власт е да влезе в детайлите и те да бъдат обусловени в законодателни промени, които да гарантират спокойствието на медиците“, категоричен беше д-р Грибнев.
Като организатор на събитието, Българската болнична асоциация пое ангажимент да синтезира споделените идеи и мнения на представителите на всички болнични асоциации, съсловните организации и експертите. След като бъдат съобразени и нуждите на пациентите, ще се подготви балансиращо всички интереси общо предложение за законодателни промени, които ББА ще внесе на вниманието на народните представители в парламентарната комисия по здравеопазване.
Като резултат от събитието адв. Свилена Димитрова обеща да бъде публикувано и второто издание на болничен мениджърски консилиум по формиране на политики в сектор „Здравеопазване“. Всички участници се обединиха около факта, че когато цялото съсловие е на едно мнение, е време за промяна, още повече, че ако не се защити репутацията на експертността, ще я загубим завинаги, което крие траен риск за здравето на пациентите.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-obedini-zdravnata-gildia-za-obshti-zakonodatelni-promeni-sreshtu-kraya-na-ekspertizata ) [7] => stdClass Object ( [blog_id] => 1890 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 8980a6ec426b39a33e3c5f73d1711193.jpg [category_id] => 12 [date] => 1695589200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ББА търси всички гледни точки по темата за обществената отговорност към медицинските специалисти [description] =>
Българска болнична асоциация организира Второ издание на болничен мениджърски консилиум по формиране на политики в сектор „Здравеопазване“ относно :
Обществената отговорност към медицинските специалисти. Позиции и роли.
Събитието ще се състои на 10 октомври в София, а за активно участие в него ББА отправи покани към представителите на изпълнителната, законодателната власт и неправителствения сектор.
Събитието, което отново е под наложения от ББА бранд - BEST HOSPITALS поставя изключително актуалната тема с надеждата да се чуят всички гледни точки и да се предложи решение, което да подобри както комуникацията и отговорността към и от страна на медицинските специалисти, така и функционирането на здравната ни система като цяло.
ББА вярва, че грижата за нормалното протичане на дейността на медицинските специалисти е една от гаранциите, че ние ще можем да ги задържим и мотивираме да работят и да се развиват в България.
Събитието се осъществява с подкрепата на
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-tarsi-vsichki-gledni-tochki-po-temata-za-obshtestvenata-otgovornost-kam-meditsinskite-spetsialisti ) [8] => stdClass Object ( [blog_id] => 1886 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => dbcd96d7ff2095c43e0ee88b2a01ca8a.jpg [category_id] => 12 [date] => 1695243600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Адв. Свилена Димитрова: Болниците се нуждаят от финансиране за киберсигурност [description] =>
„Проблемът с киберсигурността в ерата на дигитализацията в здравеопазването е сериозен и отдавна е в обсега на коментарите в Българска болнична асоциация. Лечебните заведения в страната са усетили необходимост от въвеждане на мерки, за които обаче са необходими сериозни инвестиции, които трябва да бъдат идентифицирани". Това заяви председателят на ББА адв. Свилена Димитрова по време на специализираното събитие "Киберсигурност и дигитализация в здравния сектор 2023, организирано от сп. „Enterprise".
„ББА ще отправи искане към здравното министерство за евро финансиране на болниците с цел изграждане на надеждна киберсигурност", каза адв. Димитрова и допълни: „Както знаете, един от големите проблеми в здравеопазването е постоянното недофинансиране на системата, което поставя на сериозно изпитание лечебните заведения, когато се наложат допълнителни разходи. В случаят всички сме наясно, че сигурността на пациентите, техните лични данни и най-вече здраве са от първостепенно значение, така че, ако държавата не може да осигури киберсигурността, болниците ще трябва мислим как да се защитим."
Всички участници в събитието се обединиха около това, че в дигиталната ера, в която все повече навлизаме, информационната сигурност е от огромно значение, за да бъдат защитени и лечебната структура, и пациента.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => adv-svilena-dimitrova-bolnitsite-se-nuzhdayat-ot-finansirane-za-kibersigurnost ) [9] => stdClass Object ( [blog_id] => 1891 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 1a1cb3d9e312d4169ea32cb6e2f0fad6.jpg [category_id] => 12 [date] => 1693429200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ПОКАНА ЗА СВИКВАНЕ НА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРСКА БОЛНИЧНА АСОЦИАЦИЯ“ [description] =>УВАЖАЕМИ ЧЛЕНОВЕ,
на основание член 25 от Устава на Българска болнична асоциация , Управителният съвет свиква Общо събрание на Сдружение „Българска болнична асоциация“, ЕИК 176903298, на 29 септември 2023 г. от 13:00 ч. в Гранд хотел „Рига“ в град Русе.
От ББА е осигурена официалната вечеря, а нощувките се заплащат от членовете.
Надяваме се да имате възможност да присъствате не само на Общото събрание, но и на съпътстващата го неофициална част, за да споделим идеи и контакти.
Общото събрание на Българска болнична асоциация ще се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Отчет за дейността на Управителния съвет за изминалата година
2. Приемане на Годишния финансов отчет
3. Приемане на бюджет за 2024 г.
4. Избор на нов Управителен съвет и Председател на ББА
5. Промяна на Устава на ББА
6. Увеличаване на членския внос
7. Други
За „БЪЛГАРСКА БОЛНИЧНА АСОЦИАЦИЯ“:
Председател на УС Адв. Свилена Димитрова
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => pokana-za-svikvane-na-obshto-sabranie-na-sdruzhenie-balgarska-bolnichna-asotsiatsiya-1 ) [10] => stdClass Object ( [blog_id] => 1884 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => c894845c45374c2d1102607c4888b593.png [category_id] => 12 [date] => 1693170000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Предстои специализиран форум “Киберсигурност и дигитализация в здравния сектор 2023 [description] =>Предстои специализирано събитие с насоченост здравеопазване: Киберсигурност и дигитализация в здравния сектор 2023, организиран от сп. „Enterprise“. Събитието ще се проведе на 20.09.2023г. от 09:30ч. в Интерпред-София, а Българската Болнична Асоциация е партньор на събитието.
Много здравни организации разполагат със съществуващи мерки, като защитни стени и антивирусен софтуер. Тези мерки обаче може да не са достатъчни, за да предотвратят всички кибератаки. Искаме да осигурим допълнително обучение и образоване на здравните специалисти, като по този начин ще допълним съществуващите мерки за киберсигурност и ще намалим общия риск от успешни кибератаки. Ще разкажем за конкретни уязвимости, ще идентифицираме конкретни уязвимости и рискове в здравните организации, както и целенасочено обучение за справяне с тези уязвимости. Този подход допълва съществуващите инициативи, като предоставя персонализирано решение за справяне с конкретни слабости и намаляване на общия риск от кибератаки в здравния сектор.
По време на форума ще бъдат обсъдени теми като:
- Повишаване на осведомеността чрез обучения, насочени към здравните специалисти
- Европейско законодателство за киберсигурността и здравеопазването
- Запознаване със специализирания софтуер Кикимора за справяне с уязвимостите в системите
- Панел с участието на здравни специалисти и специалисти по киберсигурност отговаряйки на въпроси свързани с Дигитализацията на сектор.
В първата част ще покажем как увеличаването на съществуващите мерки за киберсигурност способстват за избягване на изтичане на данни. Много здравни организации разполагат със съществуващи мерки, като защитни стени и антивирусен софтуер. Тези мерки обаче може да не са достатъчни, за да предотвратят всички кибератаки. Искаме да осигурим допълнително обучение и образоване на здравните специалисти, като по този начин ще допълним съществуващите мерки за киберсигурност и ще намалим общия риск от успешни кибератаки, посочват организаторите.
Ще разкажем за конкретни уязвимости, ще идентифицираме конкретни уязвимости и рискове в здравните организации, както и целенасочено обучение за справяне с тези уязвимости. Този подход допълва съществуващите инициативи, като предоставя персонализирано решение за справяне с конкретни слабости и намаляване на общия риск от кибератаки в здравния сектор, допълват те.
Събитието ще се проведе физически. Участието е БЕЗПЛАТНО, но местата са ограничени и се изисква задължителна регистрация. Регистрации за събитието ще бъдат приемани и потвърждавани на представители на компании свързани със здравния сектор. След регистрацията ще бъде изпратен имейл с потвърждение. В седмицата преди събитието ще бъде изпратен и достъп до него.
Повече информация за събитието може да прочетете ТУК.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => predstoi-spetsializiran-forum-kibersigurnost-i-digitalizatsia-v-zdravnia-sektor-2023 ) [11] => stdClass Object ( [blog_id] => 1880 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 73ac04f6855d31d2bec80332efa0bfdc.jpg [category_id] => 12 [date] => 1683838800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Честит празник, скъпи медицински сестри! [description] =>Честит празник на всички медицински сестри! На днешната дата - 12 май, за 49-та година поред се отбелязва Световният ден на медицинските сестри. Празникът се чества официално от 1974 г. по инициатива на Международния съвет на медицинските сестри.
Денят се свързва с датата на раждане на английската медицинска сестра - Флорънс Найтингейл, кояот е основоположник на съвременната професия на медицинската сестра. През 1854 г. Найтингейл организира отряд санитарки да оказват помощ на ранените по време на Кримската война и създава и разработва първата система за подготовка на средни и младши медицински кадри във Великобритания. Книгите, които пише са използвани като първите учебници по здравни грижи.
През 1912 г. Лигата на Международния Червен кръст и Червен полумесец учредява медал на името на Флорънс Найтингейл, който и до днес е най-почетната и висша награда за медицинските сестри по целия свят
Днес съсловието на медицинските сестри представлява повече от половината от всички здравни работници по света, но все пак има спешен недостиг на медицински сестри в световен мащаб. Все още са необходими близо 6 милиоа медицински сестри, особено в страните с нисък и среден доход.
Понякога невидими в дейността си, медицинските сестри и професионалистите по здравни грижи, въсщност изпълняват значима роля и са неотменна сила в битката за по-добро здраве и добър стандарт на живот.
Скъпи медицински сестри, бъдете честити и благодарим за отдадената грижа!
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => chestit-praznik-skapi-meditsinski-sestri ) [12] => stdClass Object ( [blog_id] => 1872 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 3e78de83d4f77d836c9c02ae2fd3d21f.jpg [category_id] => 12 [date] => 1682370000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ББА: Здравна застраховка от работодателя може да компенсира част от дефицита в системата [description] =>
Участието на работодателите в системата на здравеопазването, посредством предоставяне на допълнителна здравна застраховка за служителите е важно, тъй като по този начин може да се подсигури по-добро ниво на необходимата профилактика. От своя страна така по-малко хора ще имат нужда впоследствие от болнична помощ, която е по-скъпа. Това заяви заместник председателят на Българската болнична асоциация и административен директор на медицински комплекс „Д-р Щерев“ – Иван Тодоров, по време на бизнес закуска организирана от Мастърс Марш Бенефитс. Събитието бе посветено на глобалните здравни проблеми и решения, а Тодоров бе водещ панелист по темата за „Тенденциите в България по отношение на придобивките за служителите с фокус върху здравната грижа“.
„Така наречената ситуация на медицинска инфлация, при която медицинският труд поскъпва, а публичното финансиране на здравния сектор е недостатъчен, неизбежно ще провокира промяна в ценоразписа на лечебните заведения, за да могат те да продължат да предоставят качествена здравна грижа на пациентите“, каза заместник председателят на Българска болнична асоциация.
Според Иван Тодоров, Националната здравно осигурителна каса трябва да предложи адекватни цени на клиничните пътеки, тъй като увеличението им с 8 % през 2022 г. било не само закъсняло, но и недостатъчно.
„Здравната каса трябва да каже до каква степен покрива клиничните пътеки, да се освободи останалото поле за допълнителното здравно осигуряване и да се определи рамката на доплащането, така че то да бъде ясно и коректно регламентирано, а не както се казва - „под масата“, заяви Иван Тодоров. Той уточни, че именно пациентите компенсират недофинансирането на здравната система в България.
Иван Тодоров отново алармира и за сериозния проблем с медицинските кадри в страната, който според него ще се задълбочава.
„Ние сме в началото на много тежка криза по отношение на кадрите в медицината. Сега тя се усеща на ниво среден медицински персонал – липса на акушерки и медицински сестри. Ако нормалното съотношение лекар към медицинска сестра е 1/3 то у нас е 1/0,8. Усеща се и криза в определени специалности като анестезиология, патология, неонатологията и държавата трябва да играе съществена роля в подсигуряването на кадрите“, сподели Иван Тодоров. Той заключи, че в малка страна като България, концентрацията на високотехнологични и високоспециализирани болници на определени места е нещо нормално, но това не изключва качествен достъп до амбулаторна помощ и в малките населени места. Нещо, което все още липсва у нас и за което също трябва сериозна политическа воля.
Целият разговор се случва в разгара на темата за новият Бюджет на НЗОК, по която тема Българската болнична асоциация вече изрази становището си, че предложеното увеличение е позитивно, но е по-малко от търсеното в дългосрочен план. Тъй като тепърва ще се коментират стойностите на клиничните пътеки, финансирането на новите дейности, а по традиция много от лечебните заведения формират и надлимитна дейност, ББА гледа на резерва на бюджета на НЗОК като гарант за спокойствието на системата.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-zdravna-zastrahovka-ot-rabotodatelya-mozhe-da-kompensira-chast-ot-defitsita-v-sistemata ) [13] => stdClass Object ( [blog_id] => 1868 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 021abb8c11bc9bfb1bc804d9d95026b7.png [category_id] => 12 [date] => 1681246800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Българската болнична асоциация е официален партньор на Forbes Healthcare Summit 2023 [description] =>
Българската болнична асоциация е официален партньор на Forbes Healthcare Summit 2023. За втора поредна година Forbes организира събитие, което се фокусира изцяло върху здравеопазването в България.
През последните години в здравната индустрия навлизат много инвестиции и иновации, както и нови участници от други области като технологии и големи данни.
Форумът Forbes Healthcare Summit 2023 - Анатомия на иновациите събира лидерите в здравния сектор, обединени от идеята да го трансформират.
Forbes България ще представи добрите примери – хора и компании, които мислят отвъд ограниченията и намират решения на проблемите.
Форумът ще се проведе на 26 април, от 14 часа, в Grand Hotel Millennium. Пълната програма и повече информация за участниците вижте тук.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => balgarskata-bolnichna-asotsiatsia-e-ofitsialen-partnyor-na-forbes-healthcare-summit-2023 ) [14] => stdClass Object ( [blog_id] => 1865 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 2ae6e154e90e6f1f493199837c94569d.jpg [category_id] => 12 [date] => 1680814800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Честит Световен ден на здравето и Ден на здравния работник! [description] =>
Световният ден на здравето се чества всяка година заедно с годишнина от основаването на Световната здравна организация, а от 1964 г. денят в България се отбелязва и като Ден на здравния работник.
„Здраве за всички“ е посланието на Световната здравна организация за 2023 г.
През тази година се навършват 75 години, откакто страните по света се обединиха и основаха СЗО с цел да се постигне най-високо ниво на здраве и благополучие.
Днешният ден ни напомня огромната заслуга на всички здравни работници, които неуморно работят за каузата да се грижат за здравето и да опазват човешкия живот.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => chestit-svetoven-den-na-zdraveto-i-den-na-zdravnia-rabotnik-1 ) [15] => stdClass Object ( [blog_id] => 1862 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 19f86c21f4cbb0f9e0c54b158c315161.JPG [category_id] => 12 [date] => 1679436000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ББА: Дефицитите в здравния сектор могат да се преборят с достатъчно финансиране и здравна култура [description] =>
Качеството и достъпността до здравни грижи трябва да бъде национален приоритет. Това заяви адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация (ББА) по време на отчитане на резултатите на програмата за социална отговорност „Забавно лято, грижовна есен“. Програмата се реализира от фондация bCause в сътрудничество с ББА и финансовата подкрепа на Филип Морис България. През есента на 2022 г. бяха организирани прегледи от болници от ББА за възрастни хора в 26 населени места от тютюнопроизводителни региони.
По думите на адв. Димитрова от прегледите на възрастни хора в малки населени места ясно са потвърдени дефицитите в здравеопазването у нас и се налага изводът за спешна нужда от повишаване на здравната култура в обществото и осигуряване на добра финансова обезпеченост на здравеопазването.
През миналата година бяха прегледани 1992 души или с 40% повече спрямо предходната година.
Данните показват, че 1202 от прегледаните хора са ходили на лекар специалист през последната година, което са 60% от случаите. Установените случаи на заболявания по информация на пациентите и потвърдени с прегледите са 63%. В същото време установените случаи на заболявания, неглижирани или нелекувани системно от пациентите, са 588 – близо 30%. Това е значително нарастване в сравнение с предходната година, когато отчетените подобни случаи от лекарите са били 8% от общия брой. Установени са 343 случая на заболявания, неизвестни до момента на пациентите.
„Апелирам всички да отделят по един час един път в годината, за да посетят лекар профилактично“, призовава д-р Росен Разбойников, съдов хирург от МБАЛ „Света София“. Той сподели, че екипът на болницата е бил много добре приет в гоцеделчевския край и дори извън програмата „Забавно лято, грижовна есен“ наскоро е направена доброволна организация за прегледи на нови 300 души от селата в региона.
„Благодаря на МБАЛ „Света София“, както и на УМБАЛ „Медика“ и МБАЛ „Хигия“, и на техните екипи, които от страна на ББА тръгнаха на път и приеха мисията на проекта на фондация Bcause и за своя лична мисия“, каза адв. Свилена Димитрова.
Тя подчерта, че Българска болнична асоциация е дала своя принос за подобряване на здравната система, но важната работа, която трябва да се свърши, изисква да се погледне по-мащабно на проблемите в сектора. Според адв. Димитрова трябва да се работи за намаляване на броя на здравнонеосигурените лица и за по-добра здравна култура на населението.
През есента на 2022 г. прегледите на възрастни хора в област Русе, Пазарджик и Благоевград се проведоха в периода 10 октомври – 3 ноември. Екипи от лекари специалисти по гастроентерология, ортопедия, неврология, кардиология, офталмология, ендокринология, съдова хирургия, вътрешни болести посетиха следните население места: Бенковски, Чорбаджийско, Крумовград, Странджево, Стамболово, Силен, Шишманово, Караманци, Чакаларево, Абланица, Вълкосел, Кочан, Сатовча, Слащен, Хаджи Димово, Цар Самуил, Ясенково, Браничево, Никола Козлево, Черник, Нова Черна, Правда, Искра, Кубрат, Дулово и Окорш.
Предписани мерки за превенция от лекарите включват хранителен и двигателен режим, рехабилитация, профилактика, лабораторни изследвания. Сред предписани мерки за лечение са стационарно лечение, оперативно лечение, редовно приемане на предписаните лекарства от лекуващия лекар, корекция на досегашна терапия.
В село Черник лекарите са регистрирали остър инфаркт. Пациентката е била насочена за спешна хоспитализация с реанимационен екип. В населеното място е отчетено, че често се неглижират по-сериозни здравословни състояния.
В Кубрат е констатирано, че има много неосигурени млади хора, които не се лекуват своевременно. В Окорш пациенти са споделяли, че нямат финансова възможност да посещават болница.
“Забавно лято, грижовна есен” се осъществява в тютюнопроизводителните региони от 2015 г. насам - Благоевград, Кърджали, Силистра, Хасково и Шумен, от Фондация BCause с финансовата подкрепа на Филип Морис България като част от инициативите на компанията за корпоративна социална отговорност и глобалната й стратегия за устойчиво развитие. Освен здравни грижи програмата обхваща още и областите образование и предприемачество.
От старта на програмата “Забавно лято, грижовна есен” през 2015 г. тя се осъществява в 26 малки населени места в 11 общини от 5 тютюнопроизводителни региона. 3 671 деца между 7 и 14 г. и 129 учители се включиха в Академиите. Проведени са 9792 медицински прегледа на възрастни хора, а над 300 екипа млади предприемачи получиха обучение и подкрепа за своите бизнес идеи. Досега в програмата са инвестирани над 1,3 милиона лева.
“Забавно лято, грижовна есен” е носител на редица престижни награди за цялостна корпоративна социална отговорност и устойчиво развитие, както и за принос в сферите на образованието, медицинската грижа и насърчаване на предприемачеството в България.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-defitsitite-v-zdravnia-sektor-mogat-da-se-preboryat-s-dostatachno-finansirane-i-zdravna-kultura ) [16] => stdClass Object ( [blog_id] => 1859 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 8cd76699d99f82cae9e22b1d8a26a00d.jpg [category_id] => 12 [date] => 1679004000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Световен конгрес по ехокардиография ще се проведе в София в края на септември [description] =>XXVIII Световен конгрес по ехокардиография и мултимодална образна диагностика ще се проведе в периода 29 септември – 1 октомври 2023 г. в хотел Милениум в София.
За втори път България има честта да бъде домакин на едно от най-големите и значими събития в областта на ехокардиографията и мултимодалната образна диагностика от световен мащаб.
Конгресната програма е в три дни с обучителни сегменти, водени от световни експерти в областта на ехокардиографията. Ще бъдат включени изследвания с ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография на сърце, тъй като вече в нашата практика прилагаме мултимодална образна диагностика, а не само ехокардиография.
Организатори на конгреса са International Society of Cardiovascular Ultrasound /ISCU/ и Асоциация по сърдечно съдова образна диагностика.
Очакват се над 1000 участници от цял свят присъствено и виртуално. XXVIII Конгрес ще създаде възможност за взаимодействие и обмяна на опит между водещи учени и изследователи, приятели и колеги. Това е шанс за опресняване на знания и изследване на иновациите в ехокардиографията и мултимодална образна диагностика.
Събитието ще бъде придружено от изложба на водещи компании в индустрията, като ще бъдат разгледани най-новите технологии.
Ще се даде поле за изява на младите специалисти да представят оригинални резюмета на интересни изследвания и доклади за казуси, които да бъдат обсъдени по време на постерните сесии.
Информация за регистрацията и програмата на събитието можете да видите тук.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => svetoven-kongres-po-ehokardiografia-shte-se-provede-v-sofia-v-kraya-na-septemvri ) [17] => stdClass Object ( [blog_id] => 1843 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => bd73a22a83e2639ce3dd784f0bebc4bd.jpg [category_id] => 12 [date] => 1671487200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Осигуряването за здраве в България през целия ни живот се равнява на една операция в Германия [description] =>Здравните осигуровки в България през целия ни живот се равняват на стойността на една операция в Германия или Турция. Това стана ясно от думите на доц. д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българска болнична асоциация (ББА) и изпълнителен директор на лечебни заведения „Хигия“ по време на конференцията Powers Summit, организирана от Webit Foundation и Атлантическия клуб. Тя даде пример, като посочи, че за целия си осигурителен период от 47 години хората, които плащат минимална осигурителна вноска, внасят в българската здравна система около 7500 евро. На този фон една операция в Турция или Германия е около 30 хил. евро. Така при максимална осигурителна вноска от 112 лева у нас, може да се осигури равностойността на една такава операция.
„Трябва да има воля да се мисли, че българите трябва да инвестират в здравето си и да повишат здравната си култура. Трябва да бъде ясно, че по-големите бюджети в здравеопазването не означава, че на някой някъде ще раздадем по-големи пари. Това означава по-топли, по-светли болници, по-добра болнична храна. Това означава по-квалифицирани кадри, в които е инвестирано, по-добър конец в операционната…“, обясни доц. Спиридонова. По думите й трябва да преодолеем лошото наследство от предишните 40 години, когато се смяташе, че здравето е безплатно.
„Не, здравето е безценно и много скъпо и е добре хората да се замислят дали е необходимо да вървим към увеличаване инвестициите в здраве“, каза още заместник-председателят на ББА.
По повод темата за задължително продължаващо медицинско образование за българските медицински специалисти доц. Спиридонова е убедена, че за всеки мениджър от водещо значение е да има висококвалифицирани, конкурентни кадри, които да осигуряват преживяемостта и доброто здраве на пациентите. Тя дори посочи, че още преди 15 години от Съюза на научните медицински дружества е заложено, че продължаващото медицинско обучение трябва да бъде систематизирано в етапи, с хора, които го провеждат, хора, които го контролират и дават обратна връзка.
„Много тежък е проблемът с достъпността в отдалечените райони на България до медицински грижи. Смятам, че трябва да се възприема принципна достъпност от типа на: до 50 км или до 1 час разстояние да има достъп до спешен център, минимум на два часа – болнична структура. Това са едни критерии, наложени на запад, особено по отношение на спешността“, обясни заместник-председателят на ББА.
По думите на доц. Спиридонова колко е сериозен проблемът с достъпността до здравеопазването стана ясно и от резултатите на програмата за социална отговорност „Забавно лято, грижовна есен“ на фондация bCause в сътрудничество с ББА и финансовата подкрепа на Филип Морис България. Болници от ББА прегледаха близо 2 хил. души, а от тях се оказа, че близо 60% не са посещавали лекар специалист през последната година. В същото време установените случаи на заболявания по информация на пациентите и потвърдени с прегледите са 63%. Още по темата можете да прочетете тук.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => osiguryavaneto-za-zdrave-v-bulgaria-prez-tselia-ni-zhivot-se-ravnyava-na-edna-operatsia-v-germania ) [18] => stdClass Object ( [blog_id] => 1841 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 772c0f1885e34d33ac79676d6039eb5c.JPG [category_id] => 12 [date] => 1671400800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болници от ББА прегледаха с 40% повече хора в малки населени места спрямо 2021 г. [description] =>Болници от Българска болнична асоциация (ББА) прегледаха 1992 души в малки населени места през 2022 г. или с 40% повече спрямо предходната година. Това става ясно от оценката и резултатите на програмата за социална отговорност „Забавно лято, грижовна есен“ на фондация bCause в сътрудничество с ББА и финансовата подкрепа на Филип Морис България. През есента на 2022 г. бяха организирани прегледи от болници от ББА за възрастни хора в 26 населени места от тютюнопроизводителни региони. Прегледите в област Русе, Пазарджик и Благоевград се проведоха в периода 10 октомври – 3 ноември.
1202 от прегледаните хора са ходили на лекар специалист през последната година, което са 60% от случаите. Установените случаи на заболявания по информация на пациентите и потвърдени с прегледите са 63%. В същото време установените случаи на заболявания, неглижирани или нелекувани системно от пациентите, са 588 – близо 30%. Това е значително нарастване в сравнение с предходната година, когато отчетените подобни случаи от лекарите са били 8%. Установени са 343 случая на заболявания, неизвестни до момента на пациентите.
"Благодарение на възможността да се включим в проекта "Забавно лято, грижовна есен" ББА и болници членове на организацията работят по един от приоритетите, заложени в Националната здравна стратегия, макар тя да не се прилага все още на практика. Това е повишаване на здравната култура на населението и развитие на профилактиката и превенцията. Именно областите, в които има дефицити в здравеопазването, са важни за ББА и мисията, която следваме е да работим на всички възможни нива за по-добра здравна система в България“, коментира адв. Свилена Димитрова, председател на ББА. Тя благодари на всички лекари, включили се в инициативата за достигане до възрастни хора, които имат затруднен достъп до медицинска помощ.
Екипи от лекари специалисти по гастроентерология, ортопедия, неврология, кардиология, офталмология, ендокринология, съдова хирургия, вътрешни болести проведоха прегледи по места според заявените нужди. Прегледите се осъществиха от медици от болниците МБАЛ „Хигия“, Пазарджик, МБАЛ „Света София“, София и УМБАЛ „Медика“, Русе – които са членове на ББА, в следните населени места: Бенковски, Чорбаджийско, Крумовград, Странджево, Стамболово, Силен, Шишманово, Караманци, Чакаларево, Абланица, Вълкосел, Кочан, Сатовча, Слащен, Хаджи Димово, Цар Самуил, Ясенково, Браничево, Никола Козлево, Черник, Нова Черна, Правда, Искра, Кубрат, Дулово и Окорш.
Предписани мерки за превенция от лекарите включват хранителен и двигателен режим, рехабилитация, профилактика, лабораторни изследвания. Сред предписани мерки за лечение са стационарно лечение, оперативно лечение, редовно приемане на предписаните лекарства от лекуващия лекар, корекция на досегашна терапия.
В село Черник лекарите са регистрирали остър инфаркт. Пациентката е била насочена за спешна хоспитализация с реанимационен екип. В населеното място е отчетено, че често се неглижират по-сериозни здравословни състояния.
В Кубрат е констатирано, че има много неосигурени млади хора, които не се лекуват своевременно. В Окорш пациенти са споделяли, че нямат финансова възможност да посещават болница.
“Забавно лято, грижовна есен” се осъществява в тютюнопроизводителните региони на страната - Благоевград, Кърджали, Силистра, Хасково и Шумен от 2015 г. насам. Програмата се осъществява от Фондация BCause и е изцяло финансирана от Филип Морис България като част от инициативите на компанията за корпоративна социална отговорност и глобалната й стратегия за устойчиво развитие. Освен здравни грижи програмата обхваща още и областите образование и предприемачество.
От старта на програмата “Забавно лято, грижовна есен” през 2015 г. тя се развива в 26 малки населени места, в 11 общини от 5 тютюнопроизводителни региона. Над 3 250 деца между 7 и 14 г. се включиха в образователно-приключенските академии и 117 учители бяха обучени в иновативни преподавателски методи. Проведени са повече от 7 800 медицински прегледа на възрастни хора, а над 300 екипа млади предприемачи получиха обучение и подкрепа за своите бизнес идеи. Досега в програмата са инвестирани общо около 1,3 милиона лева.
“Забавно лято, грижовна есен” е носител на редица престижни награди за цялостна корпоративна социална отговорност и устойчиво развитие, както и за принос в сферите на образованието, медицинската грижа и насърчаване на предприемачеството в България.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsi-ot-bba-pregledaha-s-40-poveche-hora-v-malki-naseleni-mesta-spryamo-2021-g ) [19] => stdClass Object ( [blog_id] => 1826 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => ca77b052357992e1d8bfc9bc69fe0556.jpg [category_id] => 12 [date] => 1669240800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ББА е партньор на "Powers Summit 2022 ВЛАСТ, ЧУВАЙ!" [description] =>
Българска болнична асоциация е партньор на "Powers Summit 2022 ВЛАСТ, ЧУВАЙ!". Събитието, което среща властта, лидерските екипи на парламентарно представените партии и бизнеса, ще се проведе на 20 декември 2022 г. в София Тех Парк.
На POWERS SUMMIT говори бизнесът, представен от председателите на браншови камари, индустриални асоциации и бизнес лидери, а политиците ги слушат.
Когато политиците заговорят започват с думите "чух ви" и поемат конкретни ангажименти, по кои от поставените приоритети от бизнеса, тяхната парламентарна група или министър ще работят. Друга от социалните иновации на POWERS SUMMIT е времето. Сроковете, които поемат политиците са в рамките на не повече от 6 до 12 месеца.
Oще с първото си издание POWERS SUMMIT доказа своята ефективност, а с присъствието и с поетите ангажименти политиците доказаха, че работи. Една много сериозна част от приоритетите, заявени от индустрията в рамките на форума бяха адресирани както от законодателната власт, така и от изпълнителната в рамките на първите 6 месеца на мандата на предходните Народно събрание и редовно правителство. Поетите ангажименти от представителите на всички политически сили бяха или изпълнени или беше показана политическа воля за тяхното изпълнение.
Тази година програмата започва в 9:00 с официално откриване. Следват:
09.15 - 09.30 Приоритети - социологическо представяне на обществените нагласи
09:30 - 10:00 Водещите политически лидери на България
10.00 - 11.30 Здравеопазване
11:30 - 13:00 Енергетика
13.00 - 13:30 Обедна почивка
13:30 - 15:00 Устойчиво развитие
15:00 - 16:30 План за възстановяване и устойчивост
16:30 - 18.00 Предприемачество и бизнес в България - пречки и стимули
18:00 Обобщение - Какво се каза и кой какво чу? Обявяване на така формулирания стратегически план за следващите 12 месеца.
*Възможни са промени в часовете.
Тази година POWERS SUMMIT съвместно със стратегическите партньори за социологически проучвания Алфа Рисърч и Тренд прави национално, представително допитване "Приоритети на българите за 2023". Приоритетите на българския народ ще бъдат обявени в рамките на форума и по всички национални медии.
Повече информация за събитието можете да намерите тук.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-e-partnyor-na-powers-summit-2022-vlast-chuvay ) [20] => stdClass Object ( [blog_id] => 1802 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 506dc12f02c3a37ef979532702180b9a.jpg [category_id] => 12 [date] => 1667858400 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Адв. Свилена Димитрова: Бюджетът за здравеопазване трябва да гарантира качество и достъпност [description] =>Бюджетът за здравеопазване трябва да бъде такъв, че пациентите да бъдат спокойни и удовлетворени. Финансирането е достатъчно, когато сме гарантирали достъпност и качество на здравеопазването у нас. Това каза адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация (ББА) по време на конференцията „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от вестник „Капитал“.
По думите на адв. Димитрова здравният сектор се намира в изключително сложна ситуация, при това не само в България. Тя даде пример, че в Европа болнични асоциации призоват за цялостна корекция на бюджетите за здравеопазване заради двуцифрената инфлация.
„Лечебни заведения от цяла Европа искат компенсиране на здравния сектор и взимане на мерки с цел инфлацията да не се отрази на качеството и достъпа на пациентите“, посочи председателят на ББА.
Според адв. Свилена Димитрова страната ни не може да си позволи да изостава от световните и регионалните тенденции.
„В съседна Турция президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви, че държавата ще стане един от световните лидери в сферата на здравеопазването. В тази връзка трябва да работим нашите пациентите също да имат възможност да получат качество на възможно най-високо ниво“, коментира още адв. Димитрова.
В същото време тя подчерта, че не е неслучайно, че лечебните заведения и фармацевтичните компании са изпратили писма до НС на НЗОК за разпределяне на средства от резерва на касата, за да може годината да бъде завършена нормално на фона на инфлацията и на фона на необходимостта болниците да могат по достоен начин да заплатят на своите специалисти, да обслужат своите нужди и да могат в крайна сметка да предоставят една качествена здравна услуга.
„През тази година поставихме важните приоритети в болничното здравеопазване чрез изготвения Мениджърски болничен консилиум и бихме искали работата по тях да продължи“, посочи адв. Димитрова. Сред целите, които бяха изброени са лечебните заведения да участват във взимането на решения, остойностяване на лекарския труд, оценка на реалните разходи на болниците и подобряване на качеството на здравните услуги.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => adv-svilena-dimitrova-byudzhetat-za-zdraveopazvane-tryabva-da-garantira-kachestvo-i-dostapnost ) [21] => stdClass Object ( [blog_id] => 1782 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 3b831798003eb84a9c4803a14dc71e15.jpg [category_id] => 12 [date] => 1666904400 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Национална кампания „Научи симптомите на инсулт! Всяка минута е ценна!“ [description] =>
Световният ден за борба с инсулта ще бъде отбелязан на 29 октомври под егидата на Световната организация за инсулт (WSO), съобщиха от Асоциацията за инсулт и афазия в България. На територията на 300 общини в България кампанията преминава под патронажа на кмета.
Тази година кампанията се подкрепя от Министерството на здравеопазването, Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, Националното сдружение на общините в България и много представители на българския бизнес.
Във фокуса на общественото внимание Асоциацията за инсулт и афазия поставя симптомите на инсулта. Освен те да бъдат разпознати е необходимо предприемането на бързи и решителни действия, за да бъде спасен или предпазен от инвалидизация още един от нас.
Акцент в кампанията на национално равнище е осветяването на обществени сгради в лилав цвят – цветът на борбата с инсулта. В инициативата се включиха много общини. На 29 октомври 2022 г. ще бъдат осветени общински сгради, паметници на културата и исторически обекти в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Силистра, Добрич и Враца. Община Велико Търново ще освети в лилаво крепостта „Царевец“,община Ловеч ще освети в трибагреника средновековната крепост „Хисар“.
Иновация на кампанията е създаването на интерактивна карта на всички местоположения в страната, на които могат да бъдат намерени листовки, плакати, транспаранти, билбордове или други информационни материали. Целогодишно във фоайето на всяка община ще има специален щендер с листовки на Асоциацията за инсулт и афазия.
Кампанията се провежда в условията на активна работа по съставянето на Национален план за борба с инсулта. В края на миналата година България се присъедини към Европейския план, като припозна една от основните му цели (заложена и в устава на Асоциацията за инсулт и афазия), а именно намаляването на броя на инсултите с 10 на сто до 2030 година. Това може да се постигне с правилна превенция, отбелязват от асоциацията. Като първа и основна стъпка те препоръчват научаването на симптомите на инсулта и правилната реакция при тяхното установяване.
През месец октомври тази година Асоциацията за инсулт и афазия стартира Национална кампания за разпространяване на адекватна информация сред населението, свързана с превенцията на инсулта.
Кулминация на кампанията на самия 29 октомври 2022 - Световния ден за борба с инсулта, е организираната от Асоциацията за инсулт и афазия изложба на творби на Донка Димитрова – преживяла два инсулта, със специалната подкрепа на община Банкя, която предоставя централното фоайе на реставрираната царска баня, както и под патронажа на столичния кмет г-жа Фандъкова. Изложбата под надслов „Преоткриване“ доказва факта, че животът след инсулт може и трябва да бъде пълноценен и качествен.
От Асоциацията за инсулт и афазия се обръщат с апел към всички българи да отделят няколко минути, да се запознаят със симптомите на инсулта и поведението при тяхното установяване. Те приканват българите за да изтеглят и да се запознаят с приложението STROKE RISKOMETER, с чиято помощ могат сами да определят своя риск, да се предотврати инсулт и да се спаси човешки живот.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.strokeriskometer&hl=en&gl=US
https://apps.apple.com/lb/app/stroke-riskometer-aimdev/id1514083245
Проучвания и статистика:
Съгласно данните на Министерството на здравеопазването в България се регистрират годишно ≈ 35 000 случая с мозъчен инсулт. От тях повече от 7000 завършват с летален изход. Преживелите мозъчният инсулт с различна степен на инвалидност годишно са повече от 28 000. При 10% от оцелелите инвалидността е тежко проявена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото.
От преживелите мозъчни инсулти 25-50% са с говорно-речеви нарушения (афазия), като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушения остават трайни.
Инсултите са втората по честота причина за развитие на деменция, най-честата причина за епилепсия в напреднала възраст и много честа причина за депресия.
Детските инсулти във възрастта от 30 дни до 18 г. са с честота от 2 до 13 случая на 100 000 деца.
Прогноза за България за периода 2015-2035:
Брой инсулти: +14%
Брой хора, живеещи с последиците от инсулт: +3%
Брой смъртни случаи: +25%
Бъдещите разходи за лечение на инсулт в Европа могат да се увеличат до 86 милиарда евро през 2040 г., ако страните не успеят да инвестират в превенция, лечение и рехабилитация на инсулт. Проучването е поръчано от Алианса за борба с инсулта в Европа (SAFE) и е извършено от екип по здравна икономика в Оксфордския университет, Англия, преди COVID-19.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => natsionalna-kampania-nauchi-simptomite-na-insult-vsyaka-minuta-e-tsenna ) [22] => stdClass Object ( [blog_id] => 1767 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => fa8be2b21dead27d4e9e734f3647dbd9.jpg [category_id] => 12 [date] => 1666213200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Държавният бюджет за здраве трябва спешно да се адаптира към инфлацията [description] =>
С 1 лев днес можем да осигурим по-малко за здравеопазването от вчера. Това е резултат от инфлацията, а когато тя достига двуцифрено число и се очаква да надхвърли 20% в края на годината, призоваваме спешно да се адаптира държавният бюджет за здраве. Това заяви адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация в сутрешния блок на БНТ.
В цяла Европа националните болнични федерации изразиха тревога, че инфлацията засяга европейския социален модел до степен, в която е застрашено качеството на здравната услуга и достъпът до нея. Призивът е за единна позиция по отношение на разходите и бюджетите за здравеопазване, а секторът да се разглежда като основен приоритет.
По думите на адв. Димитрова дори Германската болнична федерация апелира за спешни мерки, за да няма закриване на болници. Тя е категорична, че бюджетът за здравеопазване трябва да може да осигури качествена здравна грижа на всички.
„В момента текат преговори между Български лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса бюджетът за тази година да бъде адаптиран към обстановката, така че парите да стигнат до лекарите и пациентите. Има възможност за компенсация със средства, които бяха заделени в началото на 2022 г.“, обясни председателят на ББА.
Адв. Свилена Димитрова посочи, че макар да има възможност за мерки през тази година, трябва да се отправи поглед и към 2023 г. и за парламента приоритет номер едно да бъде адаптирането на бюджета за здраве към двуцифрената инфлация.
„Всички болнични мениджъри искат да увеличат заплатите на персонала. Механизмът, който беше предложен не сработи. За сметка на това има възможност допълнителни бюджети да стигнат до лечебните заведения в момента“, каза още адв. Димитрова.
По думите й това, за което трябва да се мисли на първо място е качеството на здравната услуга и интереса на пациента, както и осигуряването на достъп до здравеопазване в цялата страна.
Председателят на ББА подчерта, че се надява актуализацията на цените на клиничните пътеки да бъде тема и в новия преговорен процес.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => darzhavniyat-byudzhet-za-zdrave-tryabva-speshno-da-se-adaptira-kam-inflatsiyata ) [23] => stdClass Object ( [blog_id] => 1744 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => a9caadf41cd15b1f32510f63d297e56e.png [category_id] => 12 [date] => 1665435600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болници от Българска болнична асоциация ще преглеждат възрастни хора в 26 населени места [description] =>Възрастни хора в 26 населени места от 5 тютюнопроизводителни региона ще бъдат прегледани през октомври по програмата за социална отговорност „Забавно лято, грижовна есен“ на фондация BCause в сътрудничество с Българска болнична асоциация (ББА) и финансовата подкрепа на Филип Морис България. ББА се включва за втора поредна година в проекта, като местата, които ще бъдат посетени, са с две повече.
Екипи от лекари специалисти по кардиология, гастроентерология, ортопедия, урология, неврология, офталмология, ендокринология и съдова хирургия ще провеждат прегледи по места според заявените нужди. Прегледите се осъществяват от медицински специалисти от болниците МБАЛ „Хигия“, Пазарджик, МБАЛ „Света София“, София и УМБАЛ „Медика“, Русе – които са членове на ББА.
Екипите ще посетят Сатовча, Вълкосел, Кочан, Слащен, Хаджидимово, Абланица, Крумовград, Странджево, Бенковски, Чакаларово, Чорбаджийско, Стамболово, Силен, Шишманово, Караманци, Искра, Цар Самуил, Нова Черна, Дулово, Окорш, Правда, Черник, Браничево, Ясенково, Никола Козлево, Кубрат.
„Проектът „Забавно лято, грижовна есен“ е пример как поставянето на пациента в центъра на системата носи реална добавена стойност за хората, и то на най-нуждаещите се. Болници от ББА се включват за втора поредна година в инициативата, която осигурява улеснен достъп на пациентите до качествена медицинска помощ. В същото време прегледите на възрастни хора в отдалечени населени места дават възможност да се работи на терен за повишаване на здравната култура на населението“, коментира адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация.
През миналата година медицинските екипи, работили по проекта „Забавно лято, грижовна есен“ са прегледали общо 1418 души. Прегледаните хора до 65 г. са 704, а над 65 г. – 714. Оценката на резултатите от програмата показаха, че над 55% от тях не са посещавали лекар специалист от една година. Установените случаи на заболявания по информация на пациентите и потвърдени с прегледите е 727 или 51%. В същото време установените случаи на заболявания, неглижирани или нелекувани системно от пациентите, са 112 – близо 8%. Установени са 93 случая на заболявания, неизвестни до момента на пациентите. Предписаните мерки за превенция са близо 800, а предписаните мерки за лечение са над 240.
“Забавно лято, грижовна есен” се осъществява в тютюнопроизводителните региони от 2015 г. насам - Благоевград, Кърджали, Силистра, Хасково и Шумен, от Фондация BCause с финансовата подкрепа на Филип Морис България като част от инициативите на компанията за корпоративна социална отговорност и глобалната й стратегия за устойчиво развитие. Освен здравни грижи програмата обхваща още и областите образование и предприемачество.
От старта на програмата “Забавно лято, грижовна есен” през 2015 г. тя се осъществява в 26 малки населени места в 11 общини от 5 тютюнопроизводителни региона. Над 3 250 деца между 7 и 14 г. и 117 учители се включиха в Академиите. Проведени са повече от 7 800 медицински прегледа на възрастни хора, а над 300 екипа млади предприемачи получиха обучение и подкрепа за своите бизнес идеи. Досега в програмата са инвестирани общо около 1,3 милиона лева.
“Забавно лято, грижовна есен” е носител на редица престижни награди за цялостна корпоративна социална отговорност и устойчиво развитие, както и за принос в сферите на образованието, медицинската грижа и насърчаване на предприемачеството в България.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsi-ot-balgarska-bolnichna-asotsiatsia-shte-preglezhdat-vazrastni-hora-v-26-naseleni-mesta-1 ) [24] => stdClass Object ( [blog_id] => 1743 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 5cecd84873f37561c27fe72e0e07ade6.jpg [category_id] => 12 [date] => 1665090000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болниците искат НЗОК спешно да им помогне с растящите разходи [description] =>Болничните сдружения искат да бъдат предприети спешни мерки за предотвратяване на финансовата дестабилизация на лечебните заведения за болнична помощ. Това става ясно от писмо, изпратено до министър-председателя Гълъб Донев, министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, министъра на финансите Росица Велкова, председателя на Надзорния съвет на НЗОК д-р Александър Златанов, управителя на НЗОК проф. Петко Салчев и председателя на УС на Български лекарски съюз Иван Маджаров. В обща позиция са се обединили Асоциацията на университетските болници, Национално сдружение на частните болници в България, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, Българска болнична асоциация и Сдружението на общинските болници в България.
Болниците призовават да бъде използван излишъка и съответната необходима част от резерва на Националната осигурителна каса за посрещане на непредвидено по-големите разходи на лечебните заведения. Като причина се посочва усложнената икономическа ситуация в края на 2022 г. В допълнение болничните асоциации настояват на всички лечебни заведения да се заплати реално извършената дейност, като единичните цени се индексират с процента на инфлацията, обявена от НСИ, считано от 1 септември до 31 декември 2022 г.
„С изтичането на деветмесечието и наличието на излишък на финансови средства в една от най-трудните и непредвидими години за всички сектори на икономиката, аргументите за отправеното искане са безспорни“, обясняват от сдруженията.
Ето и причините за исканите спешни мерки за предотвратяване на финансовата дестабилизация на лечебните заведения за болнична помощ:
1. Клиничните пътеки бяха средно повишени с 25% за сметка на обема дейност, тъй като бюджетът за болнична медицинска помощ е увеличен само с 3,4% за 2022 г. спрямо 2021 г.;
2. Актуализацията на държавния бюджет в средата на годината беше направена при прогноза за годишна инфлация от 11.6%, а месечната инфлация през август по данни на НСИ достигна 17.7%;
3. Недофинансирането на клиничните пътеки е хронично заболяване на системата от години, а натрупването на недостиг в условията на галопираща инфлация се случва много по-бързо;
4. 2022 г. е и годината, в която увеличението на цените на клиничните пътеки беше обвързано с увеличение на заплатите на медицинския персонал чрез задължение, заложено в Националния рамков договор, което е правен абсурд. Болничните асоциации бяха категорично против начинът, по който това беше направено в разрез със закона и не случайно 5-членен състав на Върховния административен съд потвърди спирането на изпълнението на обжалваните текстове, въпреки че съдът тепърва ще се произнася по същество. Вдигането на заплатите, по начина, по който беше направено, в едни лечебни заведения „изяде“ увеличението на цените на клиничните пътеки, а в други – доведе до генериране на допълнителни дългове. Без остойностяване на цените на клиничните пътеки и увеличаване на средствата за здравеопазване като дял от БВП, болниците са затруднени в осигуряване на очакваните от тях възнаграждения за персонала и качествено лечение на пациентите;
5. Абсурдите в определянето на лимитите на лечебните заведения доведе до фрапантни диспропорции в отделните области на България. А грешното и порочно планиране на финансовия ресурс за болнична помощ е причина за неизплатена надлимитна дейност за някои болници, а за други, получили 100% от средствата, които са заработили, потъване в дългове към персонал и доставчици;
6. На прага на новия отоплителен сезон стоят проблемите с високите сметки за електроенергия, вода, газ и т.н.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsite-iskat-nzok-speshno-da-im-pomogne-s-rastyashtite-razhodi ) [25] => stdClass Object ( [blog_id] => 1705 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 7d2101b22c725101f05026559a6a9ad1.jpg [category_id] => 12 [date] => 1662584400 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Покана за Общо събрание на членовете на ББА [description] =>
На основание член 25 от Устава на Българска болнична асоциация Управителният съвет свиква Общо събрание на ББА на 16 септември 2022 г. от 13 часа в град Пловдив, хотел DoubleTree by Hilton Plovdiv Center
ПРИ СЛЕДНИЯ ДНЕВЕН РЕД:
1. Отчет за дейността на Управителния съвет за изминалата година;
2. Приемане на Годишния финансов отчет;
3. Приемане на бюджет за 2023 г.;
4. Обсъждане на здравни политики;
5. Други.
Българска болнична асоциация е партньор на лятното издание на Webit Impact Forum, който ще се проведе на 28 юни в София Tех Парк. Посланието на форума е "Инвестирай бъдещето си", като сред темите са “отговорните финанси”, ESG и устойчиви бизнес решения, иновации в здравеопазването, финансите, транспорта, AI, EdTech and Human Capital и много други.
Станете част от най-мащабния форум за иновации и технологии, където ще се срещнете с целия бизнес елит на България, иноватори, инвеститори, политици и стотици международни гости и топ лектори от цял свят.
Не пропускайте да видите Каси Козирков (главен учен по решенията в Google), Кейт Сонделринг (комисар в Комисията за равни възможности за заетост в САЩ), Андреас Бекман (регионален изпълнителен директор на WWF за Централна и Източна Европа), Тим Дрейпър (инвеститор в SpaceX, Tesla,Hotmail, Skype и др.), Хендрик Барнис (управляващ най-големия европейски фонд - EarlyBird), проф. Асена Сербезова (министър на здравеопазването) и много други.
Част от Webit е и най-голямото в света състезание за стартиращи компании Founders Games, за което ежегодно кандидатстват над 4000 стартъпа от целия свят, които се оценяват от международно жури от топ инвеститори в различни вертикали. Общият награден фонд на състезанието за тази година е 6 млн. долара - нещо невиждано до този момент и с потенциал да се разраства още повече в следващите си издания.
Не пропускайте възможността да станете част от това глобално събитие!
Посетете сайта на събитието и резервирайте своето участие сега:
https://www.webit.org/2022/impact/tickets.php
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-e-partnyor-na-lyatnoto-izdanie-na-webit-impact-forum ) [27] => stdClass Object ( [blog_id] => 1669 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 33b46d5e18e81c5370c53d0cd03df0c4.jpg [category_id] => 12 [date] => 1654549200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болнични мениджъри внасят предложения за реформи в здравния сектор [description] =>
Трансформацията, от която се нуждае болничния сектор в България, е свързана със спешна нужда от промяна на финансовия модел и стратегия за справяне с кризата с кадрите в здравеопазването. Около това мнение се обединиха икономисти, болнични мениджъри, лекари и представители на институциите по време на дебата „Болничната помощ след Ковид-19 – шанс за трансформация“, организиран от Българска болнична асоциация (ББА) и Investor Media Group и част от проекта „Най-добрите болници“.
„Мениджърите на всички лечебни заведения в страната, участвали в проекта „Най-добрите болници“, ще внесат документ в ресорните институции, който обобщава техните предложения и искания за реформи“, обяви адв. Свилена Димитрова, председател на ББА.
Адв. Свилена Димитрова, председател на ББА.
По отношение на предизвикателствата в здравеопазването по време на дебата първо беше засегната темата за инфлацията.
“Увеличаването на цените в здравеопазването е около 6 пъти по-ниско спрямо останалата част от икономиката, ако се погледнат данните за инфлацията за периода от 2014 г. до април 2022 г.“, обясни икономистът Стоян Панчев от ЕКИП. Той цитира данни, според които индексът на потребителските цени за последните осем години е 26.2%, като половината от това увеличение е в последните 12 месеца. В същото време увеличаването на цените в здравеопазването е с 4.3%.
Според Андрей Марков, заместник-председател на ББА и управител на Аджибадем Сити Клиник – Сърдечно-съдов Център, е необходима спешна промяна на финансовия модел на здравеопазване у нас. По думите му или трябва да се даде възможност на пазара да влязат застрахователи, които да компенсират недостига на средства, или да бъдат увеличени здравните вноски и публичните средства.
„Увеличението на клиничните пътеки с 25% през 2022 г. е нещо, което практически трябваше да се случи в последните 5-10 години. Ако всяка година следвахме инфлацията и повишавахме цените, така както трябва, сега щеше да се наложи да увеличим цените с 10%“, посочи д-р Иван Маджаров, председател на Управителния съвет на Български лекарски съюз. Изоставянето в индексацията с инфлацията през годините е и причината според него в момента медицинските дейности в българското здравеопазване да имат необходимост от 100% повишаване на цените.
„Трябват радикални решения от страна на законодателя по отношение на кадрите и стратегически подход по отношение на ограничените финанси. Националният рамков договор като нормативен акт е изчерпал своето значение. Трябва да се върнем към реално договаряне между възложител и изпълнител на болнична помощ“, смята проф. д-р Красимир Иванов, председател на Асоциацията на университетските болници в Република България и член на Съвета на директорите на УМБАЛ „Света Марина“.
Спешната нужда от промяна на финансовия модел в здравеопазването и стратегията за справяне с кризата с кадрите се потвърждава и от първото по рода си у нас проучване*, проведено от ББА, с цел да се установят нагласите на болниците за необходимите стъпки за развитие на силна и устойчива болнична помощ в България. Резултатите от анкетата бяха представени ексклузивно по време на събитието от адв. Свилена Димитрова, председател на ББА.
Като най-голям проблем в болничното здравеопазване близо 32% от мениджърите на лечебни заведения посочват наличието на лимити за дейността. Недостигът на кадри е най-голям проблем според близо 31% от анкетираните. Липсата на достатъчно финансиране от страна на държавата е определена като най-големия проблем за сектора от страна на близо 24% от болниците. Качеството на здравните услуги и изискванията за нивата на компетентност са посочени като най-голям проблем съответно от 3.51% и 1.69% от анкетираните.
Според 82% от мениджърите на лечебни заведения за решаването на проблема с кадрите в българското здравеопазване е необходима цялостна политика за остойностяване на труда на медицинските специалисти и допълнителни социални придобивки.
„Негативните тенденции при медицинските специалисти няма как да бъдат спрени без стратегия за решаване на проблема с кадрите в България“, убеден е и д-р Иван Маджаров.
Доц. д-р Антон Тонев, председател на Комисията по здравеопазване към Народното събрание, посочи, че един от проблемите, който се вижда, е че досегашната система има неравнопоставеност по отношение на качеството на услугата.
„От тази гледна точка подкрепяме идеята да се мисли за диференциация на това кой прави услугата, с какъв ценз, с какъв опит и това да води до подобряване на неговото заплащане и съответно по този начин да се стимулира системата", каза още доц. Тонев.
От ляво на дясно: Д-р Венелина Милева, член на УС на Национално сдружение на частните болници и изпълнителен директор на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда; доц. д-р Антон Тонев, председател на Комисията по здравеопазване към Народното събрание и адв. Свилена Димитрова, председател на ББА.
По думите на д-р Кети Маналова, член на УС на Сдружението на общинските болници в България и управител на МБАЛ “Д-р Христо Стамболски – Казанлък”, кадрите и финансирането са и основните фактори, които определят равнопоставения достъп до здравеопазване в по-малките населени места.
„Ако областните болници ще продължават да бъдат тези, които гарантират здравеопазването във всяка област, има нужда от преосмисляне на тяхната роля и от разработване на нова програма как ще работим от тук нататък“, коментира д-р Васислав Петров, председател на УС на Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и директор на МБАЛ „Д-р Иван Селимински” в Сливен.
„По отношение на мястото на общинските и областните болници ние разработваме актуализация на Националната здравна карта, като ще се постараем да се придържаме към нея, за да осигурим адекватно и качествено лечение на пациентите в страната“, заяви д-р Петър Грибнев, заместник-министър на здравеопазването.
От ляво надясно: Проф. д-р Красимир Иванов, председател на Асоциацията на университетските болници в Република България и член на Съвета на директорите на УМБАЛ „Света Марина“; доц. д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на ББА и изпълнителен директор на лечебни заведения “Хигия"; д-р Петър Грибнев – заместник-министър на здравеопазването.
По време на здравния дебат бяха обсъдени предпоставките и възможностите за прилагане на еднодневна хирургия в България.
„Идеята за извеждане на болнични дейности в извънболничния сектор е широко подкрепена от настоящите политики в здравеопазването с консенсусни позиции“, обясни доц. д-р Цветелина Спиридонова, д.м. заместник-председател на ББА и изпълнителен директор на лечебни заведения “Хигия“. Тя цитира данни от проучване от 2015 г. у нас, което показва, че 53% от българските хирурзи изразяват готовност част от оперативните намеси да бъдат изведени в еднодневната хирургия. Самите пациенти са настроени позитивно, защото ако нещо може да се случи в кратки срокове, в рамките на 24 часа – това е предпочитано за тях.
По повод еднодневната хирургия д-р Венелина Милева, член на УС на Национално сдружение на частните болници и изпълнителен директор на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, посочи, че това е свързано с иновативни технологии и с инфраструктура в съответните лечебни заведения. Според нея съвсем логично това води и до необходимостта да се анализира минималната продължителност на престоя в болниците.
„Ние обаче не можем да отговорим най-належащите въпроси, ако нямаме реално остойностяване на дейностите. 20 години и повече ние работим в пълна тъмнина относно това кои, по какъв начин и с какви базови данни е определил цените, на които ние продаваме, а НЗОК купува услугите“, коментира още д-р Милева.
Д-р Петър Грибнев акцентира на темата за постигане на устойчиво болнично здравеопазване чрез профилактика и превенция.
„Министерство на здравеопазването вече разработва Национална здравна стратегия, където именно е заложена профилактиката. Залагаме поне 60% профилактични прегледи за населението на България. В момента се разработват национални планове, които касаят превенцията и профилактиката на различни заболявания“, каза още заместник-министърът.
По време на дебата беше обърнато специално внимание и на връзката между болничната и доболничната помощ.
Дебатът „Болнична помощ след Ковид-19 – шанс за трансформация” беше излъчен по Bulgaria ON AIR на 6 юни от 20:30 часа, като можете да го гледате и в ефира на Bloomberg TV Bulgaria на 12 юни от 19:00 часа. Основни организатори са Българска болнична асоциация и Investor Media Group. Партньори на „Болнична помощ след Ковид-19 – шанс за трансформация” са Медицинска техника Инженеринг, БУЛМАР, Филип Морис България и InfoGraffity.
Всичко за проекта „Най-добрите болници“ можете да научите от сайта https://besthospitals.bg/
………………………………………
* Проучването е проведено в периода 3.05.2022 – 23.05 2022 сред 73 мениджъри на лечебни заведения. То съдържа количествени и качествени въпроси, сред които има отворени и затворени въпроси. Пълните резултатите от проучването можете да видите тук.
От болниците, участвали в проучването, 78% са многопрофилни, а 22% са специализирани. От гледна точка на собствеността 32% от отговорите са дошли от болници общинска собственост, следвани от частните – с 31%, 24% - са смесена (държавна и общинска собственост), а 12% - са изцяло държавна собственост.
От лечебните заведения, попълнили въпросника на Българска болнична асоциация, 73% нямат университетски статут, докато останалите 27% са университетски.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnichni-menidzhari-vnasyat-predlozhenia-za-reformi-v-zdravnia-sektor ) [28] => stdClass Object ( [blog_id] => 1658 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 7f600d37fa6ab27258139dd0a604bf1c.png [category_id] => 12 [date] => 1653858000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ББА и Investor Media Group търсят рецепта за трансформация на болничната помощ след Ковид-19 [description] =>
Проектът „Най-добрите болници“ се завръща през 2022 г. с проучване сред мениджърите на лечебни заведения в България и здравен дебат „Болнична помощ след Ковид-19 – шанс за трансформация”, организиран от Българска болнична асоциация (ББА) и Investor Media Group.
За първи път у нас се провежда проучване с цел да се установят нагласите на болниците за необходимите стъпки за развитие на силна и устойчива болнична помощ в България. Резултатите от анкетата ще бъдат представени ексклузивно по време на събитието.
Отговорите на въпросите „Какъв е пътят на развитие на болничната помощ след Ковид-19?“ и „Какво е необходимо за трансформацията на сектора?“ ще научим по време на дебата, в който ще се включи представител на Министерство на здравеопазването, доц. д-р Антон Тонев - председател на Комисията по здравеопазване към Народното събрание, д-р Иван Маджаров - председател на УС на Български лекарски съюз, както и адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация.
Сред участниците в здравния дебат ще бъдат представителите на ръководствата на най-големите болници в България, както и на Асоциацията на университетските болници, Сдружението на общинските болници в България, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и Националното сдружение на частните болници.
Здравният дебат „Болнична помощ след Ковид-19 – шанс за трансформация” ще се проведе в два панела. В първия на фокус са предизвикателствата в болничната помощ след пандемията. Сред темите, които ще обсъдят участниците, са развитието на болничната помощ в условията на недостатъчно финансиране и проблема с кадрите.
Вторият панел ще търси възможните решения на предизвикателствата в болничния сектор. Основни теми са предпоставките за прилагане на еднодневна хирургия в България и постигане на устойчиво болнично здравеопазване чрез профилактика и превенция.
„Болнична помощ след Ковид-19 – шанс за трансформация” може да гледате по Bulgaria ON AIR на 6 юни от 20:30 часа, както и в ефира на Bloomberg TV Bulgaria на 12 юни от 19:00 часа. Всичко за проекта можете да научите от сайта https://besthospitals.bg/
Основни организатори на събитието са Българска болнична асоциация и Investor Media Group. Партньори на „Болнична помощ след Ковид-19 – шанс за трансформация” са Медицинска техника Инженеринг, БУЛМАР и Филип Морис България.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-i-investor-media-group-tarsyat-retsepta-za-transformatsia-na-bolnichnata-pomosht-sled-kovid-19 ) [29] => stdClass Object ( [blog_id] => 1650 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => ef43b227b697c617e03e687ad1ee3422.png [category_id] => 12 [date] => 1652994000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Българската болнична асоциация е официален партньор на Forbes Healthcare Summit 2022 [description] =>
Българската болнична асоциация е официален партньор на Forbes Healthcare Summit 2022. Forbes събира на една сцена собственици и главни изпълнителни директори на бизнеси в сферата на здравеопазването, болници, фармацевтични компании, технологични компании и инвеститори в рамките на полудневното събитие Forbes Healthcare Summit 2022 – Визията на новаторите.
Събитието ще се проведе на 31 май 2022 от 14 часа в Grand Hotel Millennium Sofia, зала „Шекспир“.
Билетите за Forbes Healthcare Summit 2022 вече са в продажба. Местата са ограничени.
Дигитализация, телемедицина, изкуствен интелект, биопринтиране са само част от темите, които ще бъдат засегнати. Освен това представители на фондове за рисково инвестиране ще разкажат как избират в какви компании в сферата на здравеопазването да инвестират.
Ако се интересувате какви ще са възможностите за пациентите в тази нова среда, какви възможности за развитие на бизнес има в сферата и какъв е потенциалът за инвестиции, не пропускайте да посетите събитието.
Пълната програма и повече информация за участниците можете да откриете тук.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => balgarskata-bolnichna-asotsiatsia-e-ofitsialen-partnyor-na-forbes-healthcare-summit-2022 ) [30] => stdClass Object ( [blog_id] => 1617 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 513712a550367b12ce695a01e35ece77.jpg [category_id] => 12 [date] => 1649278800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Честит Световен ден на здравето и ден на здравния работник! [description] =>
Световният ден на здравето се отбелязва ежегодно и всяка година привлича вниманието към конкретна здравна тема.
„Нашата планета, нашето здраве“ е посланието на Световната здравна организация за 2022 г.
СЗО фокусира вниманието на световната общественост и правителствата към нуждата от спешни действия за поддържане на здравето на хората и планетата и стремеж към благосъстояние.
СЗО изчислява, че повече от 13 милиона смъртни случая по света всяка година се дължат на екологични причини, които могат да бъдат избегнати. Това включва климатичната криза, която е най-голямата заплаха за здравето, пред която е изправено човечеството. Климатичната криза е и здравна криза.
Над 90% от хората дишат нездравословен въздух в резултат на изгаряне на изкопаеми горива.
Производството на силно преработени, нездравословни храни и напитки, предизвикват вълна от затлъстяване, увеличават случаите на рак и сърдечните заболявания, като същевременно генерират една трета от глобалните емисии на парникови газове.
За да се направят осезаеми промени са необходими законодателни действия, реформи и хората да бъдат подкрепяни и стимулирани да правят здравословен избор.
Нека чрез правилните избори днес, приоритетът да бъде само един - здраве и благополучие за хората по целия свят.
Хубав празник и много поводи да бъде празнувано здравето!
Болничните сдружения настояват държавата да оттегли незабавно незаконосъобразните текстове от Проекта на Договор за изменение и допълнение на Националния рамков договор 2020-2022 г., касаещи най-вече разходите на лечебните заведения за персонал. Това става ясно от становище, изпратено от всички болнични сдружения до премиера Кирил Петков, финансовия министър Асен Василев, здравния министър Асена Сербезова, Надзорния съвет на НЗОК, управителя на НЗОК проф. Петко Салчев, председателя на БЛС д-р Иван Маджаров и председателя на съвета на ректорите проф. Анастас Герджиков.
Асоциация на университетските болници в България, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, Сдружение на общинските болници в България, Българска болнична асоциация и Национално сдружение на частните болници алармират, че в предоставения за обсъждане Проект има текстове, които противоречат на действащото българско законодателство и не могат и не следва да фигурират в разглеждания документ. В същото време сдруженията заявяват, че са готови за диалог и ще подкрепят всяко решение за модерно европейско здравеопазване.
Предвидените в Проекта клаузи относно разходите на лечебните заведения за персонал, техният дял от приходите от НЗОК, съотношението между минималното и максималното брутно трудово възнаграждение на медицинските специалисти, „началните основни месечни заплати“ за категориите персонал излизат извън предметния обхват на националния рамков договор, посочен изчерпателно в чл. 55 от Закона за здравното осигуряване.
„С предлаганите текстове е нарушен принципа на сключване на трудовия договор и определяне на неговото съдържание съгласно разпоредбите на чл. 66 ал.1 от Кодекса на труда и принципа на свободното договаряне на други условия на трудовия договор, за които не може да има задължителни правила в други нормативни актове“, посочват болничните асоциации до институциите.
В становището пише още, че текстовете в Проекта, ограничаващи правото на възмезден труд на медицинските специалисти, заемащи едновременно две ръководни длъжности в две различни структури - болнична и академична, противоречат на императивните правни норми. Ограничава се правото на възмезден труд, което е основно човешко право, гарантирано от Конституцията на Република България, от конвенциите на Международната организация на труда и от много други документи, ратифицирани от нашата страна, включително - Всеобща декларация за правата на човека, Международния пакт за икономически, социални и културни права, Европейската социална харта и Хартата на основните права на Европейския съюз.
Болниците алармират, че е незаконосъобразно да се поставя БЛС в хипотеза да договаря заплати, които се изплащат от трети лица – самите работодатели. Законодателят не е делегирал такива права на страните по НРД.
Болничните сдружения категорично заявяват, че подкрепят принципното увеличение на заплатите в сектор здравеопазване.
„Такова е необходимо по много причини, сред които справяне с кадровата криза и адекватна реакция на ускоряващата се инфлация, която по официални данни е 10% на годишна база през февруари, а за цялата 2022 г. се очаква да е около 13%. Българските медици заслужават да получават достойно възнаграждение за труда си, което сме заявявали многократно и в този смисъл сме готови да подкрепим Правителството, в желанието му, което отдавна е и наша цел“, казват от болниците. Според лечебните заведения без драстично увеличение на средствата за здравеопазване като дял от БВП, близки до нивата в ЕС, не могат да се осигурят такива възнаграждения, каквито се предлагат.
За пореден път има риск болниците да бъдат оставени без достатъчен ресурс, но със задължение да пренасочат по-голямата част от приходите си към фонд работна заплата. Това крие огромни рискове за пациентите поради невъзможност за покриване на разходи, свързани с консумативи, лекарства и т.н.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsite-bez-spazvane-na-zakonite-i-adekvatno-finansirane-ne-mozhe-da-se-postigne-dostoyno-zaplashtane-na-meditsite ) [32] => stdClass Object ( [blog_id] => 1612 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 7c80d300a15e9ffb9035b5e67d0cefde.jpg [category_id] => 12 [date] => 1648414800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Хирурзи от Румъния, Германия и Китай се събраха в Русе на първи по рода си симпозиум [description] =>Източник: УМБАЛ "Медика"
Хирурзи от Германия, Китай и Румъния се събираха в Русе на първи по рода си и от такъв мащаб симпозиум “Пролетни хирургични дни” на тема "Съвременно лечение на хирургични заболявания". Събитието се организира от Лечебни заведения “МЕДИКА” и Русенския университет “Ангел Кънчев” в периода 25-27 март в Русе.
Инициативата е насочена към специалистите по хирургия (обща, детска, съдова, пластично-възстановителна и естетична и лицево-челюстна хирургия), ортопедия и травматология; урология и неврохирургия. Симпозиумът събира на едно място над 150 участници. Освен от чужбина има представители и от големите болници от София, Пловдив, Плевен, Варна и др.
„Повече от 9 години УМБАЛ „МЕДИКА РУСЕ“ привлича редица изявени специалисти в различни направления. Като университетска болница, ние си партнираме с университети, които обучават медицински специалисти. Успешното партньорство и множеството контакти и сътрудничества ни подтикнаха да организираме голямо научно мероприятие, което да позволи на специалисти да обменят опит“, коментира управителят на Лечебни заведения „МЕДИКА“ доц. д-р Кирил Панайотов. По думите му най-важното е да се подготви следващото поколение кадри в медицината.
Официални гости на събитието бяха областния управител на Област Русе Анатоли Станев и зам.-кмета на гр. Русе Димитър Недев.
„Радостен съм, че събрахме в нашия град толкова много изтъкнати специалисти с хирургична насоченост, готови да споделят знанията и постиженията си. Надявам се, че новото научно мероприятие ще придобие популярност, ще затвърди своето име и ще се превърне в традиция“, каза още д-р Панайтов.
Председателят на Българска болнична асоциация Адв. Свилена Димитрова пожела успех на “Пролетни хирургични дни”, като заяви: „Ако искаме да направим нещо добро и качествено за здравеопазването имаме нужда не само от добрите идеи, а и от хора, които да ги реализират“.
Проф. д-р Стефан Станчев от организационния комитет посочи, че по време на симпозиума се разглеждат някои изключително тежки проблеми като дегенеративните заболявания на гръбначния стълб във всичките му модификации и лечението на туморни заболявания, които засягат ставите на долните крайници.
„Бих искал да благодаря на целия екип за организацията на събитието и специално на Лечебни заведения „МЕДИКА“, които дадоха възможност да станем свидетели на доклади, разделени в два големи блока - хирургичен и терапевтичен“, коментира проф. д-р Огнян Хаджийски от научния комитет на “Пролетни хирургични дни”.
Ректорът на РУ „Ангел Кънчев“ акад. Христо Белоев, които е сред председателите на симпозиума, пожела на организаторите да го превърнат в традиционен и ежегоден, защото такива инициативи дават тласък на науката. Според него в традиция трябва да се превърне и издаването на научни сборници, тъй като това е още един начин за обмяна на опит между специалистите.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => hirurzi-ot-rumania-germania-i-kitay-se-sabraha-v-ruse-na-parvi-po-roda-si-simpozium ) [33] => stdClass Object ( [blog_id] => 1593 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 2ffe48f04d462887012449a14bc5b292.jpg [category_id] => 12 [date] => 1647900000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Пролетни хирургични дни - 25-27 март 2022 г. Симпозиум "Съвременно лечение на хирургични заболявания". [description] =>Симпозиум “Пролетни хирургични дни” (първо издание) на тема "Съвременно лечение на хирургични заболявания", организиран от Лечебни заведения “МЕДИКА” и Русенския университет “Ангел Кънчев”. Събитието ще се проведе на 25-27 март 2022 г. в гр. Русе.
Инициативата е насочена към специалистите по Хирургия (Обща, Детска, Съдова, Пластично-възстановителна и естетична и Лицево-челюстна хирургия), Ортопедия и травматология; Урология и Неврохирургия.
Повече информация може да намерите тук.
Програмата, по която ще се проведе симпозиумът, може да намерите тук.
Запишете се за участие тук.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => proletni-hirurgichni-dni-25-27-mart-2022-g-simpozium-savremenno-lechenie-na-hirurgichni-zabolyavania ) [34] => stdClass Object ( [blog_id] => 1590 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => d29a051e17b3d417bb56386fd862c43c.jpeg [category_id] => 12 [date] => 1647813600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болниците подкрепят искането на Лекарския съюз за минимум 25% ръст в цените на пътеките [description] =>
Болничните сдружения подкрепят предложението на Български лекарски съюз за увеличение на цените на клиничните пътеки средно с минимум 25%. Това става ясно от отворено писмо от Българска болнична асоциация, Асоциация на университетските болници в България, Национално сдружение на частните болници, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и Сдружението на общинските болници в България до финансовия министър Асен Василев, здравния министър Асена Сербезова, председателя на здравната комисия в Народното събрание Антон Тонев, председателя на Надзорния съвет на НЗОК Васил Пандов и управителя на НЗОК проф. Петко Салчев.
В писмото си до институциите болниците категорично заявяват, че е налице остра необходимост от навременно увеличение на цените на клиничните пътеки.
В същото време болниците са силно обезпокоени, ако има дори и минимален риск предложението на Лекарския съюз да бъде отхвърлено. Според изчисления на сдруженията реалните нужди на болничния сектор са за увеличение на цените на клиничните пътеки от 35-40%. Това е и причината да посочват, че 25-процентното повишение е категоричният минимум, който би представлявал реакция, съобразена с реалността.
„Ясно и категорично заявяваме, че ще изпаднем в тежка безизходица, ако няма актуализация в цените на клиничните пътеки“, посочват ресорните асоциации. Според тях болничният сектор има незабавна нужда от увеличаване на финансирането, за да може да покрие преките си разходи, да обезпечи заплатите на персонала и да осигури качество на предлаганата услуга за пациентите.
Те дори се заканват, че при липса на отговор и неразбиране на сериозността на ситуацията си запазват правото да излязат извън формата на диалогичност и комуникация чрез писма и становища.
От началото на годината болниците на няколко пъти поискаха отделна помощ за разходите за ток и газ. Като заедно с това обърнаха внимание и на факта, че недофинансирането на клиничните пътеки е хронично заболяване на системата от години.
В предишно отворено писмо сдруженията подчертават, че общите разходи на изпълнителите на болнична помощ скaчат рязко, като това е процес, а не еднократен ефект.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsite-podkrepyat-iskaneto-na-lekarskia-sayuz-za-minimum-25-rast-v-tsenite-na-patekite ) [35] => stdClass Object ( [blog_id] => 1588 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => ea27d40f9f260316f6cafcb0829706d5.jpg [category_id] => 12 [date] => 1647295200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Свилена Димитрова: Спешно трябва да наваксаме 10 години за здравния сектор [description] =>
Спешно трябва да наваксаме 10 години забавени реформи в здравния сектор, включително за младите лекари, за които до сега не беше улеснен достъпът и увеличен броят на специализантите. Това заяви адв. Свилена Димитрова, председател на Управителния съвет на Българска болнична асоциация, по време на 9-ти Национален Фарма форум NextGen Health - новата реалност, организиран от списание "Мениджър". По думите й пандемията показа, че секторът е устоял, но е необходимо да използваме ефективно поуките, за да имаме ясен план в случай на следваща здравна криза.
"Пандемията постави пред болничния сектор много предизвикателства, като освен кадрите на преден план излиза и необходимостта от увеличаване на финансирането", каза още адв. Димитрова. Тя обясни, че болниците не могат сами да регулират своите цени и затова от началото на годината обръщат внимание на необходимостта от отделна подкрепа за сектора заради поскъпващата електроенергия.
"Ние се намираме в ситуация, в която някои от въпросите не търпят повече отлагане. Дават се заявки за реформи и такива със сигурност са необходими, но е много важно предлаганите промени да се комуникират с всички заинтересовани страни", заяви още председателят на ББА.
Тя беше категорична, че трябва да се направи всичко възможно, за да се осигури на пациентите равен достъп до здравеопазване и качество на услугата.
Адв. Свилена Димитрова засегна и темата за профилактиката, тъй като на практика в последните две години тя не се е случвала.
"Отчетохме резултатите от кампания, в която ББА участваше през есента на миналата година, която показа, че 55% от прегледаните хора в малки населени места не са посещавали лекар специалист от една година", коментира адв. Димитрова. По думите й за модернизацията на българското здравеопазване е необходима повече превенция и повишаване на здравната култура на населението.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => svilena-dimitrova-speshno-tryabva-da-navaksame-10-godini-za-zdravnia-sektor ) [36] => stdClass Object ( [blog_id] => 1586 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 66f5acc8fdec6f055a518e77dee3d622.jpg [category_id] => 12 [date] => 1647208800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => 55% от прегледаните хора в малки населени места не са посещавали лекар специалист от година [description] =>
55% от прегледаните хора в малки населени места не са посещавали лекар специалист от една година. Това става ясно от оценката и резултатите на програмата за социална отговорност „Забавно лято, грижовна есен“ на фондация bCause в сътрудничество с Българска болнична асоциация (ББА) и финансовата подкрепа на Филип Морис България. През есента на 2021 г. бяха организирани прегледи от болници от ББА за възрастни хора в 24 населени места от тютюнопроизводителни региони. Прегледите в област Русе, Пазарджик и Благоевград се проведоха в периода 7-24 септември 2021 г.
Общият брой на прегледаните хора и в трите региона е 1418 души. Прегледаните хора до 65 г. са 704, а над 65 г. – 714.
„Целите на проекта „Забавно лято, грижовна есен“ съвпада с мисията на ББА да направим здравната система достъпна за всички пациенти. При посещенията на лекари в малките населени места беше установено, че има хора, завърнали се от чужбина без здравноосигурителни права. В същото време е важно да отбележим, че въпреки че програмата е предназначена за възрастни хора, не е върнат никой, потърсил лекарска помощ, включително и деца“, коментира адв. Свилена Димитрова, председател на ББА.
Установените случаи на заболявания по информация на пациентите и потвърдени с прегледите е 727 или 51%. В същото време установените случаи на заболявания, неглижирани или нелекувани системно от пациентите, са 112 – близо 8%. Установени са 93 случая на заболявания, неизвестни до момента на пациентите.
Предписаните мерки за превенция са близо 800, а предписаните мерки за лечение са над 240.
Екипи от лекари специалисти по кардиология, гастроентерология, ортопедия, урология, неврология, офталмология и ендокринология проведоха прегледи по места според заявените нужди. Прегледите се осъществиха от медицински специалисти от болниците МБАЛ „Хигия“, Пазарджик, МБАЛ „Пулс“, Благоевград и УМБАЛ „Медика“, Русе – които са членове на ББА, в Крумовград, Странджево, Бенковски, Чорбаджийско, Чакаларово, Стамболово, Силен, Шишманово, Караманци, Сатовча, Вълкосел, Кочан, Слащен, Абланица, Хаджидимово, Дулово, Нова черна, Цар Самуил, Искра, Окорш, Правда, Черник, Браничево, Ясенково.
„Над 600 души са успели да прегледат екипите на болница „Хигия“ през есента на 2021 г. Бих искала да благодаря на фондация bCause, че ни даде възможност да отидем там, където има нужда от нас като лекари“, заяви доц. д-р Цветелина Спиридонова, изпълнителен директор на болница „Хигия“.
Предписаните мерки за превенция от лекарите и в трите региона включват хранителен и двигателен режим, рехабилитация.
Сред предписани мерки за лечение са планов прием, нова терапия, допълнителни лабораторни изследвания; нови медикаменти, планова хоспитализация, оперативно лечение, очила, допълнителни прегледи, включително спешна хоспитализация.
Забавно лято, грижовна есен” се осъществява в тютюнопроизводителните региони от 2015 г. насам - Благоевград, Кърджали, Силистра, Хасково и Шумен, от Фондация BCause с финансовата подкрепа на Филип Морис България като част от инициативите на компанията за корпоративна социална отговорност и глобалната й стратегия за устойчиво развитие. Освен здравни грижи програмата обхваща още и областите образование и предприемачество.
За изминалите 7 години “Забавно лято, грижовна есен” обхвана над 3 255 деца между 7 и 14 г., 117 учители, 6 400 възрастни хора и 250 екипа млади предприемачи в 26 малки населени места на 11 общини от 5 тютюнопроизводителни региона. Досега в програмата са инвестирани общо около 1,4 милиона лева.
Програмата е носител на редица престижни награди за цялостна корпоративна социална отговорност и устойчиво развитие, както и за принос в сферите на образованието, медицинската грижа и насърчаване на предприемачеството в България.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => 55-ot-pregledanite-hora-v-malki-naseleni-mesta-ne-sa-poseshtavali-lekar-spetsialist-ot-godina ) [37] => stdClass Object ( [blog_id] => 1582 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 3870ae260f468fbb968509fdc693208a.jpg [category_id] => 12 [date] => 1645999200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болниците искат спешно 100% компенсация на ръста в цената на тока и преференциални цени за сектора [description] =>Болнични сдружения искат спешно пълна компенсация на увеличението на цената на енергоносителите за месеците януари и февруари и създаване на механизъм за общо договаряне на преференциални цени, на които да се предоставя електроенергията за всички болници. За това настояват от Българска болнична асоциация, Национално сдружение на частните болници, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, Асоциация на университетските болници в България и Сдружение на общинските болници в България в писмо до министър-председателя Кирил Петков, заместник министър председателя по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев, министъра на енергетиката Андрей Живков и министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер.
Лечебните заведения апелират и за отваряне на програма за безвъзмездно предоставяне на средства, с които за определения програмен период бенефициентите –болници да заплащат частта от цената на енергоносителите над определената от Министерски съвет база. Подобна подкрепа за компенсиране на разходи по повод извънредна ситуация вече бе оказана по ОП „Иновации и конкурентоспособност“, процедура BG16RFOP002-2.077 „Подкрепа за средни предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“.
Представителите на болничните асоциации искат и държавата да настоява пред Европейската комисия за спешно отваряне на фондовете за енергийна ефективност и облекчаване на режима за кандидатстване по тях от страна на болниците.
От болничния сектор подчертават, че приетото Решение от 20 януари 2020 г. на Министерски съвет за изменение на Програмата за компенсиране на небитови крайни клиенти на електрическа енергия, одобрена с РЕШЕНИЕ № 739 на министерски съвет от 2021 г. оценяват като крачка в правилната посока, но в случая с болничното здравеопазване и като крайно недостатъчна за подсигуряване на безпроблемното му функциониране.
„Аргументите, че компенсациите могат да се разглеждат като държавна помощ, което е в разрез с нормативите на Европейския съюз, важат както за частичното компенсиране, така и за пълното. И ако досега то е било възможно без да се влиза в разрез с нормативите на ЕС, би трябвало да бъде възможно и за напред“, коментират от болничните сдружения. Те допълват и, че от началото на тази година някои от най-големите търговци на енергия фактурират за авансово заплащане енергия, която все още не е консумирана. Това прави условията за осъществяване на нормална работа на болниците още по-невъзможни.
Дългоочакваната корекция на цените на медицинските дейности цели на първо място да изправи диспропорциите в заплащането на отделните видове дейности и да преодолее диспропорциите в предлагането на медицински услуги на гражданите. Тази стъпка ще помогне донякъде да се компенсират увеличените разходи за персонал, медикаменти и консумативи, външни услуги, но не и на увеличените разходи за електроенергия с 3 до 5 пъти.
Лечебните заведения в България изпитват остра нужда от компенсации на цената на тока и газта възможно най-бързо и настояват сумите над 150 лв. от цената за мегаватчас да се поемат от държавата. Ако общините могат да си позволят да изключват улични лампи, болниците не могат да спрат тока на операционните или да ограничат използването на апаратура с цел икономии. Това се казва във второ поред за тази седмица отворено писмо до медиите от Българска болнична асоциация, Национално сдружение на частните болници, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, Асоциация на университетските болници в България и Сдружение на общинските болници в България.
Писмото на ресорните организации е изпратено до министър-председателя Кирил Петков, министъра на финансите Асен Василев, министъра на здравеопазването Асена Сербезова, министъра на енергетиката Александър Николов, председателя на Комисията по здравеопазване към Народното събрание доц. Антон Тонев, председателя на Комисията по енергетика към Народното събрание Радослав Рибарски, управителя на Националната здравноосигурителна каса д-р Петко Салчев и председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
Според лечебните заведения отправените искания следва да влязат в сила със задна дата от 1 януари, като в същото време декларират твърдото си намерение да защитят позициите си и да не допуснат да пострада лечението на българските граждани от некомпетентни и ненавременни решения.
Причина за острата реакция от страна на болничните сдружения е отхвърленото предложение за компенсации на тока и газта на болниците от страна на Комисията по енергетика към Народното събрание, както и липсата на реакция от страна на институциите, и ясно послание какво да очакват лечебните заведения за болнична помощ, като едни от най-засегнатите в създалата се ситуация.
Лечебните заведения отправят и искане за увеличение на единичните цени на клиничните пътеки и процедури с минимум 25% през 2022 г. и последващо поетапно повишаване на единичните им цени до 100% в следващите 3 до 4 години.
„Цените на клиничните пътеки не са съществено ревизирани от 10 г., за което време инфлацията и ефекта от увеличените трудови възнаграждения е огромен, което в допълнение на факта, че истинските разходи за изпълнението им никога не са били остойностявани, поставя болниците и пациентите, които ползват техните услуги, в крайно неблагоприятно положение“, се посочва още в писмото на болничните заведения.
Болниците обръщат внимание и на факта, че потребителската такса, заплащана от пациентите, е замразена от шест години и не е обвързана с минималната работна заплата.
„Ако някой досега си е мислил, че всичко в държавата поскъпва, а само разходите за болнично лечение са статични, то днес от болничните сдружения очакваме, че е дошло време за промяна на този несправедлив подход, каквато заявка беше дадена от вас в предизборното пространство. Настояваме в качеството ни на изпълнители по договорите с НЗОК позицията ни да бъде взета под внимание при договарянето на новите единични цени на клиничните пътеки“, заявяват в общата си позиция болничните сдружения.
Ето какво още искат болниците в писмото си до институциите:
Представителите на болничните сдружения настояват за спешна среща с управляващите за намиране на съгласие по жизнено важните за сектора теми.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsite-sumite-nad-150-leva-ot-tsenata-za-megavatchas-da-se-poemat-ot-darzhavata-ot-yanuari ) [39] => stdClass Object ( [blog_id] => 1556 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 9e289c89b40df7afb9c3386b5362ae72.jpg [category_id] => 12 [date] => 1643580000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болниците искат спешна помощ за разходите за ток и газ и отделно увеличение на цените на клиничните пътеки [description] =>
Болничните сдружения искат спешна помощ за високите цени за отопление и поетапно увеличение на най-недофинансираните цени на клиничните пътеки през 2022 г., съгласно изготвения план на Български лекарски съюз. Това става ясно от отворено писмо до медиите от Българска болнична асоциация, Национално сдружение на частните болници, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, Асоциация на университетските болници в България и Сдружение на общинските болници в България. Писмото на ресорните организации е изпратено до министър-председателя Кирил Петков, министъра на здравеопазването Асена Сербезова, министъра на финансите Асен Василев, министъра на енергетиката Александър Николов, председателя на Комисията по здравеопазване към Народното събрание Антон Тонев, управителя на Националната здравноосигурителна каса д-р Петко Салчев и председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
„Необходими са незабавни мерки за задълбочаващите се проблеми в лечебните заведения, свързани с липсата на конкретни компенсации за ограничаване на ефекта от рязкото увеличаване на цените на електроенергията и острата необходимост от актуализация на цените на клиничните пътеки. Настояваме да бъдат преразгледани възможностите за отделна компенсация за болничните заведения, за да не се допуска влошаване на финансовата им състояние, особено по време на пандемия“, се посочва в становището на болниците.
Във връзка с компенсацията за високите сметки за електроенергия болничните сдружения обръщат внимание, че лечебните заведения минават под общия знаменател за бизнеса като небитови потребители и без да e взетa под внимание тяхната роля в пандемията, социално значимата им функция, както и факта, че те нямат механизми за увеличение на приходите, както това се случва в останалата част от икономиката.
В отвореното си писмо сдруженията подчертават, че общите разходи на изпълнителите на болнична помощ скaчат рязко, като това е процес, а не еднократен ефект.
„Нефинансирането на клиничните пътеки е хронично заболяване на системата от години, и вече дори частична актуализация няма да компенсира натрупването на недостиг. Оценки на различни експерти сочат, че някои от клиничните пътеки се нуждаят от ръст с между 100 и 200%“, обясняват представителите на болниците.
В становището на болничните сдружения се посочва, че е налице остра необходимост от увеличение на цените на всички клинични пътеки с минимум 20% през 2022 г. и поетапно достигане до поне 100% в следващите до 3 години. По план, обсъждан с Български лекарски съюз, първо трябва да бъдат увеличени по справедливост най-ощетените клинични пътеки, защото средствата няма да стигнат за всички пътеки.
„Не трябва да се забравя, че имено от цената на клиничните пътеки се финансират и възнагражденията на медиците, за които има консенсус, че трябва да достигнат едно достойно ниво, за да можем да задържим специалистите у нас и да мотивираме младите хора да се отдават на нелеките професии в сектора – лекари, сестри, акушерки и т.н“, обясняват от болниците.
В подкрепа на това си искане ресорните организации обръщат внимание и на факта, че клиничните пътеки, откакто са създадени, не са актуализирани цялостно в посока те да отговарят на реалните разходи, инфлация и т.н. А в момента има болници, които получават сметки за ток, които са в пъти по-големи спрямо преди няколко месеца.
Повишаването на цените на клиничните пътеки би било и стратегическо решение и подготовка за това, което ни очаква след Ковид-19, а именно вълна от пациенти със забавено лечение, недиагностицирани и нелекувани навреме заради ограничаване на плановия прием или избягване посещението на лечебни заведение поради притеснения, свързани с пандемията.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsite-iskat-speshna-pomosht-za-razhodite-za-tok-i-gaz-i-otdelno-uvelichenie-na-tsenite-na-klinichnite-pateki ) [40] => stdClass Object ( [blog_id] => 1547 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => f49e231dac0b6c88f3968f25bdeaf599.jpg [category_id] => 12 [date] => 1642543200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ББА: Респект към всички лекари, не на агресията [description] =>
Цялото ни общество дължи огромен респект към всички лекари, които понасят в най-голяма тежест пандемията и са на първа линия, за да пазят човешкия живот и здраве. Българска болнична асоциация осъжда остро проявата на агресия над лекари и призовава отговорните институции за незабавна реакция спрямо лица, упражнили вербално или физическо насилие над медицински специалисти.
Само от началото на тази седмица станаха известни два случая на агресия към лекари – към д-р Ивайло Иванов в кабинета му в с. Ново село, Русенско, и към медицинските специалисти в Ковид отделението на УМБАЛ „МЕДИКА РУСЕ“.
Освен вербална агресия, екипът на УМБАЛ „МЕДИКА РУСЕ“ става жертва и на физическа такава. Двама млади мъже и една жена, изблъсквайки охраната, нахлуват в Ковид отделението на болницата и нападат медицинския персонал. Служителят на охранителната фирма, обслужваща болницата, е нападнат физически и понася удари в областта на главата.
Със заплахи за саморазправа, смърт и насилие, нападателите притискат в ъгъла дежурния лекар, а медицинските сестри в манипулационната зала стават жертва на словесни атаки, викове и заплахи за убийство.
Необяснимата агресия се случва ден, след като близък на нападателите е приет за лечение в болницата.
„Осъждаме като крайно неприемливи всички прояви на агресия, а заплахите за убийство към медици са абсолютно недопустими“, посочват в позиция от ББА.
Българска болнична асоциация обръща внимание и на факта, че медиците на първа линия са изправени пред огромни изпитания, преминавайки от четвърта в пета вълна на пандемията без ден почивка.
„Един от топ приоритетите на всички нива в държавата трябва да бъде разработването на стратегия за овладяване на проблемите с кадрите в сектора на здравеопазването, като това включва и опазване на достойнството и здравето на медиците“, категорични са от ББА.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-respekt-kam-vsichki-lekari-ne-na-agresiyata ) [41] => stdClass Object ( [blog_id] => 1535 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 7f7469701ace22f0a3554a0092c31c3b.jpg [category_id] => 12 [date] => 1642024800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болнични асоциации: Ще ни трябват ли болници след пандемията? [description] =>
Изпълнителите на болнична медицинска помощ са изправени пред сериозни финансови затруднения заради намалените си бюджети, предупреждават от Националното сдружение на частните болници, Българска болнична асоциация, Асоциацията на университетските болници и Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение.
Според болничните организации проблемът се очаква да е особено сериозен през този месец, когато вече сме свидетели на рязко покачване на броя на новозаразените с COVID-19 и очакваните в тази връзка сериозно увеличение на броя на новоприетите пациенти и затруднения в осъществяването на нормалната лечебна дейност на болниците.
„Причината за създалата се ситуация е решение на Надзорния съвет на НЗОК от 16 декември за намаляване на бюджетите на болниците за същия месец с между 20 и 50%. Болниците бяха информирани за това едва в края на месеца, когато вече бяха приключили дейността си. Поводът за определянето на отделен бюджет само за декември е липсата на бюджет на Касата за 2022 г., от който ще се плаща дейността за този месец. Изискването на Закона за здравното осигуряване и Закона за публичните финанси е при липса на годишен бюджет и до приемането му, за всеки месец от новата бюджетна година да се определя 1/12 от миналогодишния бюджет. Това като макрорамка формално и донякъде е спазено, но не и по отношение на бюджетите на болниците поотделно“, се казва в обръщението на болничните организации.
Аргументите за това решение са намалените обеми дейност на повечето болници през 2021 г. Има реална опасност този сценарий да се повтаря всеки следващ месец до приемането на бюджета на НЗОК за 2022 г., опасяват се от болничните организации. А това означава, че дотогава и независимо от реалните нужди на болниците в пандемична или извън пандемичната обстановка, те ще останат приковани към резултатите от работата си през изминалата 2021 г. и най-вероятно много от тях няма да могат да посрещнат нито своите нужди, нито да удовлетворят нуждите на пациентите, които са ги избрали за своето лечение. „Междувременно, доколкото ни е известно, засега само директорът на СЗОК Иванка Динева се е ангажирала да проучи действителните нужди на лечебните заведения и ще изпрати анализ на НЗОК и предложения до 17 януари, отговарящи на обективните потребности, които ще обезпечат нуждите на пациентите, лекуващи се на територията на София-град“, допълват организациите.
Те припомнят, че намалените обеми дейности през изминалата година в повечето случаи са се дължали на преустановяването на плановия прием и плановата оперативна дейност на два пъти по за повече от месец, както и на отлагането на лечението от страна на самите пациенти заради страх от заразяване, а за по-голямата част от болниците – и поради ангажираността на персонала и структурите им с лечение на COVID пациенти.
„В месеците на пандемия болниците, за разлика от други сектори на стопанския и обществен живот, нито за миг не затвориха вратите си за нуждаещите се от тяхната помощ и през цялото време бяха на разположение на своите пациенти. Разходите им за заплати, средства за индивидуална и колективна защита, дезинфекция, климатизация и поддръжка на сградите, абонаментно обслужване и много други се трупаха всеки ден, независимо дали лечебните заведения са в принудителен престой или са ангажирани само с лечение на COVID пациенти и избягвани по този повод от пациентите с други заболявания“, коментират от болничните организации.
Именно поради извънредната COVID обстановка болниците бяха компенсирани през изминалата година с част от недостигащите им средства за покриването на тези разходи. За декември обаче, съгласно приетото решение на НС на НЗОК, а най-вероятно и за следващите месеци, такава възможност не е предвидена. Нито е предвидена частичната компенсация на увеличените цени на енергоизточниците от страна на правителството.
„Болниците, разбира се, ще продължат да изпълняват ежедневно и стриктно своите задължения, независимо от цената, която ще платят за това и независимо от риска дори да се стигне до фалит за някои от тях. Неволно и неусетно допуснахме здравеопазването да се превърне само в борба с пандемията. Въпросът е какво следва, когато тя приключи. Ще ни трябват ли болниците тогава?“, допълват организациите.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnichni-asotsiatsii-shte-ni-tryabvat-li-bolnitsi-sled-pandemiyata ) [42] => stdClass Object ( [blog_id] => 1529 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 6c0c2e94902193fb1dcb932873b1391f.jpg [category_id] => 12 [date] => 1639432800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Три основни приоритета могат значително да укрепят здравния сектор [description] =>Фокусирането върху три основни приоритета в сектор здравеопазване може значително да укрепи системата, каза адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация (ББА), по време на конференцията Powers summit, организирана от Webit Foundation и Атлантическия клуб. По думите й при концентриране на усилия към приоритетите, свързани с човешките ресурси, дигитализацията и достатъчно финансиране на здравеопазването, пациентите ще могат да получат адекватна и навременна здравна грижа, отговаряща на световните стандарти.
„За всички е ясно, че е необходима спешната нужда от действия в определени посоки като започнем от ковид пандемията, след това усилията трябва да се насочат към спешната помощ и доболничната помощ, за да се повиши тяхната ефективност“, посочи адв. Димитрова. Тя подчерта, че е необходим анализ на проблемите и решенията на къде да вървим в дългосрочен план.
„Всички пътища обаче трябва да водят към една цел – качествена здравна грижа, която поставя в центъра на системата пациентите“, обясни председателят на ББА.
България все още не е приела Националната си здравна стратегия 2022-2030, като според адв. Димитрова едно от най-големите предизвикателства пред министерство на здравеопазването е да организира по правилния начин комуникацията между всички експерти, които е необходимо да участват при съставянето и утвърждаването й.
„Необходимо е да се намерят решения относно недофинансирания финансов модел в здравеопазването, защото ускоряващата се инфлация изостря проблема“, заяви адв. Димитрова. В същото време тя обърна внимание, че е от ключово значение да се види дали има някъде течове, необходимо ли е увеличение на контрола, особено за губещите структури.
Според адв. Свилена Димитрова сред необходимите стъпки за повишаване на качеството и ефективността на здравната система са провеждането на политики за превенция и профилактика на заболяванията, включително насърчаването на по-здравословен начин на живот.
„Един от топ приоритетите на всички нива в държавата трябва да бъде разработването на стратегия за овладяване на проблемите с кадрите в сектора на здравеопазването. Това, което трябва да се случи на практика е насърчаване и развитие на наши кадри, привличане на студенти от чужбина и улесняване на режима на легализация на чужди дипломи за специалистите по здравни грижи от държави извън Европейския съюз“, смята председателят на ББА.
Адв. Свилена Димитрова обърна внимание и на електронното здравеопазване, което е сред важните политики, които трябва да бъдат внедрени чрез въвеждане на информационните и комуникационни технологии в работата и отчитането на медицинската помощ, личната електронна здравна карта, електронната рецепта, електронните направления, електронното здравеопазване и други модерни решения.
„При всички случаи приоритетите трябва да ни помогнат за устойчиво осигуряване на здраве и благополучие за всички“, каза още адв. Димитрова.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => tri-osnovni-prioriteta-mogat-znachitelno-da-ukrepyat-zdravnia-sektor ) [43] => stdClass Object ( [blog_id] => 1524 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 7a6b974b7eb71d0407e33e2dc58c09d5.jpeg [category_id] => 12 [date] => 1637877600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Д-р Цветелина Спиридонова от ББА получава отличие за „Мениджър на първа линия“ [description] =>
Д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българска болнична асоциация и изпълнителен директор на МБАЛ “Хигия” и “МБАЛ “Хигия-Север”, получи отличие за „Мениджър на първа линия“ в конкурса Mиcтъp и Mиcиc Иĸoнoмиĸa 2021, организиран oт нaй-гoлямaтa paбoтoдaтeлcĸa opгaнизaция в cтpaнaтa – Koнфeдepaциятa нa paбoтoдaтeлитe и индycтpиaлцитe в Бългapия (KPИБ) и cпиcaниe „Иĸoнoмиĸa”.
Наградата се връчва за вceoтдaйнaтa й paбoтa пo вpeмe нa СОVІD eпидeмията. Д-р Спиридонова получи отличието от Aндoн Tyшeв, yпpaвитeл нa „TAЛ Инжeнepинг“. по време на гaлa-цepeмoниятa пo нaгpaждaвaнeтo нa пoбeдитeлитe, която ce пpoвeдe в зала “Джон Атанасов в Coфия Tex Πaрк.
„Човек не се остойностява по наградите, които е получил, но е въпрос на чест да държиш в ръце приз от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Като обръща поглед към ръководителите на болници в България, КРИБ достига морално-етична висота, с каквато малко други организации могат да се похвалят и изпраща посланието, че истински голям бизнес се прави само ако си запазил човешкото в себе си“, каза д-р Цветелина Спиридонова.
За втори път Българска болнична асоциация получава висока оценка за усилията си в сектор здравеопазване в конкурса на КРИБ и списание „Икономика“ „Мисис и Мистър Икономика“. През 2019 г. ББА беше отличена с приз в категория "Корпоративна социална отговорност" за своята инициатива "Национална класация - най-добрите болници".
Доц. Цветелина Спиридонова, ДМ, е завършила медицина в Медицинския университет в София с отличие, има докторска степен по хирургия. През 2002 г. печели първо място в националния конкурс за зачисляване по хирургия и започва специализацията си в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“ в София. През 2008 г. става магистър в специалността „Обществено здраве и здравен мениджмънт“ във Факултета по обществено здраве отново в Медицинския университет в София и от същата година е хирург в Клиниката по хирургия на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. От 2009 г. е асистент по хирургия към МУ в София, а от 2015 г. – главен асистент. Д-р Цветелина Спиридонова е специализирала три години в Париж, има над 40 публикации в специализирани медицински издания, изнасяла е лекции на редица научни форуми у нас и в чужбина. Почетен член е на Българското хирургическо дружество и член на Немското хирургическо дружество, както и на Френската асоциация по естетично-пластична и реконструктивна хирургия (SOFCEP).
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => d-r-tsvetelina-spiridonova-ot-bba-poluchava-otlichie-za-menidzhar-na-parva-linia ) [44] => stdClass Object ( [blog_id] => 1523 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 71e0e2579b1726a9074948eaa8507c0e.jpg [category_id] => 12 [date] => 1637704800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Двама нови членове влизат в УС на Българска болнична асоциация [description] =>Двама нови членове влизат в Управителния съвет на Българска болнична асоциация. След вписване в Търговския регистър официално членове на УС на ББА са адв. Свилена Димитрова, Андрей Марков, Алисе Муртезова, д-р Цветелина Спиридонова, Иван Тодоров, Елена Христева, д-р Михайл Зортев, д-р Красимира Ковачка и д-р Димитър Гугутков.
Новите попълнения са Алисе Муртезова, административен директор на Лечебни заведения „Медика“ и доц.д-р Цветелина Спиридонова, ДМ, собственик и изпълнителен директор на МБАЛ „Хигия“ и МБАЛ „Хигия-Север“ – Пазарджик.
Алисе Муртезова е административен директор на Лечебни заведения „Медика". Тя има магистърски степени по „Здравен мениджмънт“, „Международни финанси и международно търговско право“ и „Национална сигурност“. От 2010 г. до момента е председател на Общинския съвет на БЧК - Русе и член на Общото събрание на Националния съвет на БЧК. От ноември 2019 г. до април 2021 г. е заместник-председател на Комисия по здравеопазване и социална политика в Община Русе. Била е член на Комисията по здравеопазване в 45-тото Народното събрание.
Доц. Цветелина Спиридонова, ДМ, е завършила медицина в Медицинския университет в София с отличие, има докторска степен по хирургия. През 2002 г. печели първо място в националния конкурс за зачисляване по хирургия и започва специализацията си в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“ в София. През 2008 г. става магистър в специалността „Обществено здраве и здравен мениджмънт“ във Факултета по обществено здраве отново в Медицинския университет в София и от същата година е хирург в Клиниката по хирургия на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. От 2009 г. е асистент по хирургия към МУ в София, а от 2015 г. – главен асистент. Д-р Цветелина Спиридонова е специализирала три години в Париж, има над 40 публикации в специализирани медицински издания, изнасяла е лекции на редица научни форуми у нас и в чужбина. Почетен член е на Българското хирургическо дружество и член на Немското хирургическо дружество, както и на Френската асоциация по естетично-пластична и реконструктивна хирургия (SOFCEP).
И през следващия двегодишен мандат председател на Българска болнична асоциация ще продължи да бъде адв. Свилена Димитрова. Заместник-председатели на асоциацията са Андрей Марков, съосновател и управител на Сити Клиник - Сърдечно-съдов Център, Алисе Муртезова, д-р Цветелина Спиридонова и Иван Тодоров, административен директор на Медицински комплекс „Д-р Щерев“ и председател на СД на „ДР Щерев“ АД. Членове на УС на ББА са Елена Христева, д-р Михайл Зортев, д-р Красимира Ковачка и д-р Димитър Гугутков. Повече информация за членовете на УС можете да откриете на сайта на ББА.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => dvama-novi-chlenove-vlizat-v-us-na-balgarska-bolnichna-asotsiatsia ) [45] => stdClass Object ( [blog_id] => 1518 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 934211a17f89cd24c1e2d6873938e40b.jpg [category_id] => 12 [date] => 1636408800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Адв. Свилена Димитрова: Трябва да се приеме адекватна Национална здравна стратегия 2021 – 2030 [description] =>Време е за приоритизиране от какви реформи има нужда здравеопазването. При всички случаи приоритетите трябва да ни помогнат за устойчиво осигуряване на здраве и благополучие. Това каза адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация (ББА) по време на конференцията „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от вестник „Капитал“.
Сред необходимите решения тя посочи повишаване на доверието като цяло в системата, справяме с предизвикателствата, свързани със здравните кадри и разпознаване на проблема с недостига на средства. Според адв. Свилена Димитрова трябва да се работи за надпартийно обединение по важните теми в сектора, да се направи обективен преглед на предизвикателствата и да се приеме адекватна Национална здравна стратегия 2021 – 2030.
„При всички случаи интересите на пациентите е изключително важно да са поставени на първо място при предприемането на нужните промени в сектор здравеопазване“, каза още Димитрова.
Председателят на ББА подчерта, че натоварването в здравния сектор е особено силно по време на четвъртата вълна на пандемията, както заради високата смъртност и недостига и изтощението на кадрите в сектора, така и заради ниския дял на ваксинираните в страната и финансовите предизвикателства, пред които са изправени лечебните заведения.
„Една част от обществото, в това число болниците и медицинските специалисти, от две години не пестят сили и средства, за да лекуват пациентите с Ковид, държавата налива милиони от нашите пари, за да се справи с пандемията, а съд обяви рискът от погубване на човешкия живот и увреждане на човешкото здраве за заплаха за всички други човешки права и cвoбoди, ĸaĸтo и зa дeмoкpaтичния peд. И при цялата тази обстановка недоумение буди капсуловането на част от хората, които отказват да приемат световно доказания факт, че ваксините драстично намаляват риска от заболяване и смърт“, заяви адв. Свилена Димитрова. По думите й цената на това упорство е много висока и тя не се изразява само в затруднения на болниците, а в загиването на нашата нация.
„Там, където искаме да стигнем в бъдеще, е устойчивото здравеопазване, което е изградено върху усилия, насечени към повече превенция, повишаване на здравната култура на населението и електронно здравеопазване и дигитализация“, посочи председателят на ББА.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => adv-svilena-dimitrova-tryabva-da-se-prieme-adekvatna-natsionalna-zdravna-strategia-2021-2030 ) [46] => stdClass Object ( [blog_id] => 1510 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 5dc6beb21593c5f29d90192ca3bcc7d3.jpg [category_id] => 12 [date] => 1635195600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болнични сдружения: Пътят за излизане от пандемията е ваксини, ограничения, солидарност [description] =>
Пътят за излизане от пандемията включва ваксини, ограничения и солидарност. Това се посочва в декларация за подкрепа на противоепидемичните мерки, изпратена до здравния министър д-р Стойчо Кацаров, от Българска болнична асоциация (ББА), Национално сдружение на частните болници (НСЧБ) и Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение (НСОМБАЛ).
Болничните сдружения изразяват принципната си подкрепа за обявените със заповед на здравния министър от 19 октомври 2021 г. нови противоепидемични мерки, включително и изискването за представяне на здравен сертификат от страна на работещите в лечебните заведения за болнична помощ.
„Настоящата поредна вълна с увеличен брой заразени с COVID-19 отново поставя пред изпитание системата на здравеопазване и преди всичко болниците, ангажирани с тяхното лечение и лечението на хора с други заболявания, също нуждаещи се от своевременна болнична помощ“, се посочва в декларацията до здравния министър. Според представителите на болниците е въпрос на лична и обществена отговорност всеки, работещ в системата на болничното здравеопазване, където се концентрира лечението на тези пациенти, да приеме тези мерки като правилни от медицинска гледна точка и от гледна точка на днешното развитие на пандемията в България и да се съобрази с тях.
Лечебните заведения подчертават, че като всеки работодател се сблъскват с предизвикателства при организацията на работата по новите правила, но четвъртата вълна е достатъчно сериозна и тежка и изисква адекватен отговор.
„Не е разумно днес след толкова натрупан опит от предишните три пика на епидемията и при възможностите за предпазване от разпространение на заразата, с които разполагаме, да постъпваме по същия начин“, казват от ББА, НСЧБ и НСОМБАЛ.
Болниците за пореден път обръщат внимание на наличието на ваксини, които решават в голяма част проблема с тежките случаи на протичане на заболяването и намаляват фаталния изход от него.
Пътят за излизане от здравната криза неизбежно включва и неудобните за всички ни ограничения, към които се налага да се адаптираме.
Болничните асоциации припомнят и, че в най-голяма степен тежестта на справянето с пандемията се пада на тях и обществото трябва да покаже солидарност и съпричастност с техните усилия.
„Със сигурност предприетите мерки са непопулярни за мнозина, но те са наложителни, ако не искаме пълно затваряне на страната ни и активиране на механизма за „гражданска защита“ по линия на ЕС“, заявяват още от лечебните заведения в декларацията си до здравния министър.
[meta_title] => Болнични сдружения: Пътят за излизане от пандемията е ваксини, ограничения, солидарност [meta_description] => Пътят за излизане от пандемията включва ваксини, ограничения и солидарност. [meta_keyword] => [slug] => bolnichni-sdruzhenia-patyat-za-izlizane-ot-pandemiyata-e-vaksini-ogranichenia-solidarnost-1 ) [47] => stdClass Object ( [blog_id] => 1495 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 83fc21a8e5158e8cdb31a411b8de023b.jpg [category_id] => 12 [date] => 1634158800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Българска болнична асоциация ще поиска неваксинираните срещу Covid-19 да заплащат част от лечението си [description] =>Неваксинираните пациенти с Covid-19 в болница да заплащат част от разходите по лечението си. Това ще поиска Българска болнична асоциация (ББА) от Министерство на здравеопазването във връзка с големия брой неваксинирани, които по време на четвъртата вълна на пандемията претоварват здравната система в страната.
„При положение, че пациентите имат свободен и безплатен достъп до ваксини у нас, и след като данните от цял свят показват, че над 91% от постъпилите в болница не са ваксинирани, считаме, че е време да дадем ясен сигнал, че неваксинираните пациенти „струват“ на всички ни висока цена. Тази висока цена има не само финансово изражение, а включва и изтощение на медицинския персонал и усложняване на проблема с недостига на кадри“, обясняват от ББА. На фона на растящите разходи в целия сектор и недофинансираните пътеки за лечение на Covid-19, тези, които избират без медицинска причина да не се ваксинират, трябва да споделят поне част от своята отговорност към обществото.
Исканите промени, ще бъдат предложени чрез допълнение на Наредбата за осъществяване на право на достъп до медицинска помощ, като се даде възможност лечебните заведения да получават доплащане за лечението на неваксинирани пациенти, заболели от Covid-19, освен ако не разполагат с медицинска причина да не могат да се ваксинират. Друг възможен вариант е Министерство на здравеопазването да определи фиксирана сума за доплащане на лечението на неваксинирани пациенти.
Към 13 октомври 2021 г. 91.49% от новопостъпилите пациенти в болници в България не са ваксинирани, показват данни на Единния информационен портал. В същото време едва 23.5% от населението на страната ни е ваксинирано към 12 октомври.
През август и септември Българска болнична асоциация проведе информационна ваксинационна кампания с подкрепата на Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Кампанията си постави за цел чрез доказани професионалисти да отговори на най-важните въпроси, касаещи смисъла и важността на ваксините в стремежа на всички заинтересовани страни да се омекоти ударът от новата вълна на пандемията и да бъде защитен максимален брой хора.
Информационната ваксинационна кампания на ББА в социалната мрежа Facebook за периода август – септември генерира 155 549 импресии и достигна до близо 81 хил. души, като 43% от реакциите на постовете бяха харесвания.
Всички материали от кампанията могат да бъдат намерени на сайта на ББА - https://bba-bulgaria.com/ - интервюта в рубриката „Актуално за Ковид-19“, прессъобщения - в секция „Новини“ и участия в медиите – „ББА в медиите“.
[meta_title] => ББА ще поиска неваксинираните срещу Covid-19 да заплащат част от лечението си [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => balgarska-bolnichna-asotsiatsia-shte-poiska-nevaksiniranite-sreshtu-covid-19-da-zaplashtat-chast-ot-lechenieto-si ) [48] => stdClass Object ( [blog_id] => 1492 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 29f4635640c49bc5db1441fb6c18fb99.jpg [category_id] => 12 [date] => 1632344400 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Ваксинираните срещу Covid-19 пациенти в болница са рядкост, изписват ги много по-бързо [description] =>Ваксинираните срещу Covid-19 пациенти, на които им се налага да лежат в болница, са рядкост, като в същото време те развиват много по-малко усложнения и биват изписани много по-бързо. Това показват данни, предоставени от екипа на COVID-19 отделението на УМБАЛ "Софиямед", член на Българска болнична асоциация.
„За месец август в отделението ни по-малко от 10% от пациентите са били ваксинирани. От 1 до 21 септември нито един от приетите за лечение пациенти не е бил ваксиниран. Лечението на тези от тях обаче, които имат завършен ваксинационен курс, беше много по-кратко и с много по-малко усложнения, отколкото при останалите“, обясняват специалистите от УМБАЛ „Софиямед“. По думите им част от пациентите, които постъпват при тях за лечение са и такива с поставена само една доза.
Много е важно именно такива хора да ограничат контактите си до 14 дни след поставянето на втора доза от ваксината, защото едва минимум след този срок те са изградили антитела срещу вируса. Лекарите от COVID-19 отделението на болницата съветват след приключване на ваксинационния курс хората да продължат да бъдат спазвани противоепидемичните мерки.
Според световната статистика 5% от имунизираните лица, независимо от заболяването, за което е поставена ваксината, се заразяват и разболяват. Имунната реактивност при всеки човек е индивидуална. Важно е да се уточни все пак, че при имунизираните лица заболяването, включително и COVID-19, протича по-леко, с по-малко усложнения, отколкото при неимунизираните.
„При всички случаи решаващо значение за предотвратяване разпространението на вируса има единствено ваксинацията. Ако всички успеем да се имунизираме и достигнем достатъчен процент, ще живеем по-спокойно“, обясняват още специалистите от COVID-19 отделението на УМБАЛ "Софиямед". По данни на болницата през тази вълна са засегнати повече, поне до този момент, по-млади хора - между 30 и 50 годишни, които са провеждали домашно лечение за 5-7 дни, състоянието им се е влошило и се приемат с по-тежка клинична картина от предишните три вълни.
Лечението при тези пациенти е по-продължително и съответно подобрението по време на лечебния процес настъпва в по-късен етап от хоспитализацията. Обикновено състоянието на пациенти, при които има наличие на придружаващи заболявания, е съпътствано от усложнения в началото или хода на лечението. Голяма част от новоприетите през тази вълна от пандемията в УМБАЛ „Софиямед“ са и с висок процент на засягане на белия дроб, с бактериална инфекция, с повишени стойности на чернодробните ензими, с влошен захарен диабет, част от пациентите са „отключили“ диабет, вследствие на COVID-19.
Все още степента на засягане от Ковид инфекцията при бебетата и децата е ниска. Това се дължи на имунологичните особености в детската възраст и конкретно на по-динамичното протичане на инфекциозните заболявания по принцип при тях.
„Имено затова вниманието, което трябва да се обърне на децата в профилактичен, епидемиологичен и клиничен аспект, трябва да е особено повишено. Нашият съвет към родителите е категорично, особено когато се касае за малки деца под 7-годишна възраст, но и над нея, техните контакти в групи от възрастни да бъдат сведени до минимум, така че рискът от заразяването им да се сведе до минимум“, посочват лекарите от COVID-19 отделението на УМБАЛ "Софиямед".
По отношение на поставянето на трета бустерна доза лекарите от "Софиямед" обясняват, че решението трябва да дойде след анализ на епидемиолозите, клинистиците, както и въз основа на заболеваемостта. Най-точна преценка може да е ръстът на заболелите вече ваксинирани. Ако той се повиши, това ще означава, че има нужда от поставянето на третата доза.
В началото на пандемията в Отделението за лечение на пациенти с ковид в УМБАЛ „Софиямед“ бяха разкрили 200 легла, а в момента са разкрити общо 58 легла, като разширяване на базата се планира при увеличаване на случаите за град София, съгласно разписаните стъпки в Националния план за справяне с пандемията за разкриване на нови легла в лечебните заведения.
Прессъобщението е част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => vaksiniranite-sreshtu-covid-19-patsienti-v-bolnitsa-sa-ryadkost-izpisvat-gi-mnogo-po-barzo ) [49] => stdClass Object ( [blog_id] => 1490 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 714bca15ab474e1a06ce5d136996755e.jpg [category_id] => 12 [date] => 1631739600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Над 90% от заболелите в момента не са ваксинирани [description] =>Над 90% от заболелите в момента не са ваксинирани, отчита д-р Борислав Филчев, началник на отделение „Анестезиология и интензивно лечение“ в МБАЛ Самоков, член на Българска болнична асоциация. Именно за това той препоръчва на всички, които са пропуснали да се ваксинират, да го направят.
„Важното е всички да осъзнаят, че ваксините не дават абсолютна гаранция, че няма да се заразиш и разболееш, но със сигурност предпазват от по-тежкото протичане на заболяването и развитието на усложнения. Ваксинацията е единственият сигурен начин днес да попречим на развитието на пандемията“, обяснява още д-р Филчев. По думите му това е особено важно за хората от рисковите групи, тези с придружаващи заболявания (диабет, сърдечно съдови заболявания, онкологични, хронични белодробни заболявания и др.), при които инфекцията с коронавирус би протекла по-тежко и с повече усложнения.
Всеки от тях може да се обърне към личния си лекар или към лекуващия го специалист и там ще получи най-компетентния съвет и мнение за това.
„Нека да четем различни публикации и сайтове, но да вярваме на лекарите“, призовава д-р Филчев. Той отчита и значителен брой диагностицирани и заболели деца, което е нещо ново в процеса на развитие на пандемията.
Прогнозата на д-р Борислав Филчев от МБАЛ Самоков е за задълбочаване в развитието на пандемията, увеличаване на заболеваемостта и по-сериозното й протичане. И всичко това е свързано с ниския брой ваксинирани в страната.
„Появява се и едно ново състояние - постковиден синдром, който очаквам да бъде проблем в бъдеще, защото засяга различни системи на организма, а и продължава месеци след преболедуването“, отбелязва д-р Филчев.
Специалистът е убеден, че ще трябва да свикнем и да намерим начин да живеем с вируса. Промените, които настъпват при репликацията му, появата на нови варианти на вируса, промяната в оплакванията при различните варианти, промяната в хода на протичане на заболяването и обхващането на нови групи от заболели, са сигнали, че скоро няма да се лишим от присъствието на Ковид-19 и наистина трябва да намерим начин да живеем с този вирус без излишна паника, но с разум и дисциплина.
По отношение на ваксинацията д-р Борислав Филчев обясни, че в краят на миналата година е преболедувал Ковид-19, а през лятото на тази се е ваксинирал.
„Убеден съм, че ваксинацията е разумната и може би единствената сигурна мярка днес в борбата с тази инфекция“, каза още началникът на отделение „Анестезиология и интензивно лечение“ в МБАЛ Самоков.
Д-р Борислав Филчев е завършил Медицинския университет в София, през 1995 г. придобивам специалност „Анестезиология и интензивно лечение“, от 1990 г. работи в болницата в Самоков, като от 2002 г. е началник на отделение „Анестезиология и интензивно лечение“.
Прессъобщението е част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => nad-90-ot-zabolelite-v-momenta-ne-sa-vaksinirani ) [50] => stdClass Object ( [blog_id] => 1485 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 9655d60caa74ba68d9284f1a4bf396f1.jpg [category_id] => 12 [date] => 1630962000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ПОКАНА ЗА СВИКВАНЕ НА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА СДРУЖЕНИЕ “БЪЛГАРСКА БОЛНИЧНА АСОЦИАЦИЯ” [description] =>ПОКАНА
ЗА СВИКВАНЕ НА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА
СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРСКА БОЛНИЧНА АСОЦИАЦИЯ“
УВАЖАЕМИ ЧЛЕНОВЕ,
С настоящата Покана Ви каня да участвате в Общото събрание на членовете на Сдружение „Българска болнична асоциация“, ЕИК 176903298.
Събранието ще се проведе на 24.09.2021 г. от 13:00 часа, в Балнеохотел „Медика“ (база на д-р Кирил Панайотов), намиращ се в с. Наречески бани, обл. Пловдив.
От ББА е осигурена вечеря. Нощувките се заплащат от членовете, като допълнително ще Ви изпратим преференциалната ценова офертата на хотела, с молба да дадете вашите предпочитания за настаняване.
Надяваме се да имате възможност да останете и за неофициалната част, където в приятна атмосфера да споделим идеи и контакти.
ДНЕВЕН РЕД НА СЪБРАНИЕТО:
1. Отчет на дейността на Председателя на УС адв. Свилена Димитрова за период 2019-2021 г., след изтичане на двугодишния мандат. Приемане на отчета на дейността. Финансов отчет за 2020 г.
2. Избор на Председател, заместник-председатели и Управителен съвет на ББА.
3. Представяне на Проект за финансов план за следващата година.
4. Обсъждане на концепция за публични политики на асоциацията в защита на членствените интереси и осигуряване на финансиране.
5. Обсъждане и приемане на промени в устава на сдружението.
6. Обсъждане на бъдещи политики на сдружението.
7. Членствени отношения , в т.ч. приемане на нови членове, обсъждане на неплатен членски внос.
8. Други.
За „БЪЛГАРСКА БОЛНИЧНА АСОЦИАЦИЯ“: _______________________
Председател на УС
Адв. Свилена Димитрова
Гр. София
Поканата в PDF може да намерите ТУК
* Събранието се ще проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => pokana-za-svikvane-na-obshto-sabranie-na-sdruzhenie-balgarska-bolnichna-asotsiatsiya ) [51] => stdClass Object ( [blog_id] => 1482 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => b4b1c883df6443b197691e350f078238.JPG [category_id] => 12 [date] => 1630443600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болници от Българска болнична асоциация ще преглеждат възрастни хора в 24 населени места [description] =>Възрастни хора в 24 населени места от 5 тютюнопроизводителни региона ще бъдат прегледани през есента по програмата за социална отговорност „Забавно лято, грижовна есен“ на фондация BCause в сътрудничество с Българска болнична асоциация (ББА) и финансовата подкрепа на Филип Морис България.
Екипи от лекари специалисти по кардиология, гастроентерология, ортопедия, урология, неврология, офталмология и ендокринология ще провеждат прегледи по места според заявените нужди. Прегледите ще се осъществяват от медицински специалисти от болниците МБАЛ „Хигия“, Пазарджик, МБАЛ „Пулс“, Благоевград и УМБАЛ „Медика“, Русе – които са членове на ББА, в Крумовград, Странджево, Бенковски, Чорбаджийско, Чакаларово, Стамболово, Силен, Шишманово, Караманци, Сатовча, Вълкосел, Кочан, Слащен, Абланица, Хаджидимово, Дулово, Нова черна, Цар Самуил, Искра, Окорш, Правда, Черник, Браничево, Ясенково.
„В ББА сме водени от идеята за утвърждаване на качествена и достъпна за всички пациенти здравна система. Нивата на профилактика у нас са едни от най-ниските в Европа, затова вярвам, че отиването на място при възрастните хора ще допринесе за подобряване на здравния им статус. Изказвам благодарност към медицинските специалисти от нашите болници, които ще тръгнат на път през есента, за да помогнат там, където има най-голяма нужда и заедно ще осъществим тази благородна инициатива“, коментира адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация.
“Забавно лято, грижовна есен” се осъществява в тютюнопроизводителните региони от 2015 г. насам - Благоевград, Кърджали, Силистра, Хасково и Шумен, от Фондация BCause с финансовата подкрепа на Филип Морис България като част от инициативите на компанията за корпоративна социална отговорност и глобалната й стратегия за устойчиво развитие. Освен здравни грижи програмата обхваща още и областите образование и предприемачество.
За изминалите 6 години “Забавно лято, грижовна есен” обхвана над 2 800 деца между 7 и 14 г., 6 400 възрастни хора, 250 екипа млади предприемачи и над 100 учители в 25 малки населени места на 11 общини от 5 тютюнопроизводителни региона. Досега в програмата са инвестирани общо над 1 милион лева.
Програмата е носител на редица престижни награди за цялостна корпоративна социална отговорност и устойчиво развитие, както и за принос в сферите на образованието, медицинската грижа и насърчаване на предприемачеството в България.
От началото на август ББА работи и за ускоряване темповете на ваксинация в страната чрез информационна кампания, партнирайки си с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsi-ot-bba-shte-preglezhdat-vazrastni-hora-v-24-naseleni-mesta ) [52] => stdClass Object ( [blog_id] => 1480 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => c8949dd7794dc716dcca1ea1ffff75a5.jpg [category_id] => 12 [date] => 1629838800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Спазването на мерките и ваксинацията ще облекчат новата вълна [description] =>Спазването на мерките и ваксинацията ще облекчат преминаването през новата вълна, коментира Иван Тодоров, административен директор на Медицински комплекс „Д-р Щерев“, председател на Съвета на директорите на „ДР Щерев“ АД и член на Управителния съвет на Българска болнична асоциация.
По темата за ваксините и репродуктивното здраве Иван Тодоров обясни, че към момента всички наблюдения, а и научните данни, касаещи начина на действие на ваксините срещу COVID-19, не показват каквато и да било връзка между поставянето на някой от одобрените препарати и репродуктивните способности на жените и мъжете.
Препоръките на Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология (ESHRE), в която членува по-голяма част от екипа на Медицински комплекс "Д-р Щерев", са ваксината да се постави в кратък срок преди началото на опитите за зачеване. Когато ваксината е двудозова, се има предвид втората доза. А под "кратък срок" се разбира времето, което е нужно за изграждане на имунитет или около 3 седмици. Причините за тази препоръка са, за да може жената да е с изграден имунитет срещу COVID-19 и да се радва на спокойна бременност, а и за да не съвпадне евентуалното зачеване с възможните странични ефекти от ваксинирането, които създават дискомфорт.
По думите на Иван Тодоров бременните са в по-голям риск от тежко протичане на инфекцията заради специфичното състояние на имунната им система във връзка с развитието на плода и въобще заради цялостното натоварване на определени системи по време на бременността.
„Към момента единственият известен начин за избягване на заразяване и в последствие на тежко протичане на инфекцията е ваксинирането по възможност и спазване на противоепидемичните мерки, разбира се“, обяснява административният директор на Медицински комплекс „Д-р Щерев“.
По отношение на кърменето към момента не съществуват данни за контраиндикации на ваксинирането. Също така няма данни за повлияване на ваксината срещу COVID-19 на количеството на кърмата и протичането на самия процес по хранене на детето. Така че при желание и след консултация с личния лекар, всяка майка може да обмисли ваксинация.
В Медицински комплекс "Д-р Щерев" не е отменяна нито една от мерките за безопасност на екипа и пациентите дори и в периодите на спад на заболеваемостта.
„Само с дисциплина досега успявахме да предпазим екипа и пациентите и смятаме да продължим да се придържаме към този подход“, каза още Иван Тодоров. Той сподели, че е преболедувал COVID-19 през зимата на миналата година, а след това през пролетта се е ваксинирал.
„Направих го, защото вярвам в достиженията на медицината и смятам, че всеки човек, работещ в болница, трябва да действа рационално и воден от разумни доводи. Искам да защитя себе си, семейството си и колегите, а единственият начин да допринеса за това е чрез ваксината. Не бива да забравяме, че ваксинирането, както и спазването на мерките, е проява на отговорност не само към своето здраве, но има и огромно значение за обществото като цяло“, подчерта административният директор на Медицински комплекс „Д-р Щерев“.
Това прессъобщение е част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => Спазването на мерките и ваксинацията ще облекчат новата вълна [meta_description] => Спазването на мерките и ваксинацията ще облекчат преминаването през новата вълна, коментира Иван Тодоров [meta_keyword] => [slug] => spazvaneto-na-merkite-i-vaksinatsiyata-shte-oblekchat-novata-valna-1 ) [53] => stdClass Object ( [blog_id] => 1476 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 630cbad077b592729a8cd35c8eba84bc.jpg [category_id] => 12 [date] => 1629147600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров се срещна с болничните асоциации [description] =>Министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и ръководствата на асоциациите на болниците, включително Българска болнична асоциация, обсъдиха мерките, които следва да се предприемат във връзка с очакваното увеличение на заболяемостта от COVID-19 в страната. Целта на срещата беше да се набележат мерки, така че да се намали натискът върху болниците при евентуална нова вълна, съобщиха от МЗ.
"Моето категорично становище е да не се спират плановите операции", посочи здравният министър.
Директорите на лечебни заведения получиха информация, както за наличностите на медикаменти, използвани при лечението на пациенти със SARS-CoV-2, така и за предприетите действия за осигуряване на допълнителни количества лекарствени продукти. На срещата бяха уточнени техническите подробности и проблеми, които биха възникнали по време на новата вълна от COVID-19, като оперативна самостоятелност в преобразуването на леглата за лечение на пациенти с коронавирусна инфекция, създаването на софтуер за наличните свободни легла, обезпеченост с медикаменти и консумативи.
По време на срещата министър Кацаров посочи, че се водят разговори за увеличаване на цената на клиничната пътека за лечение на COVID-19, както и че Министерството на здравеопазването предлага пакет за диагностика и лечение на пациенти с COVID-19 в амбулаторни условия.
Освен това, за да бъде облекчена работата на лечебните заведения и към тях да се насочват само пациенти, които трябва да бъдат лекувани в болнични условия, центровете за спешна медицинска помощ ще получат критерии, на база на които да преценяват дали пациентът има нужда от хоспитализация или може да се лекува в извънболничната помощ.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => ministarat-na-zdraveopazvaneto-d-r-stoycho-katsarov-se-sreshtna-s-bolnichnite-asotsiatsii ) [54] => stdClass Object ( [blog_id] => 1466 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 94bc5fc3903a42a581dde77354bd5f9e.jpg [category_id] => 12 [date] => 1628197200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => България ускори ваксинацията с близо 14% за 10 дни [description] =>
България ускори ваксинацията с 13.7% за 10 дни и вече броят на хората у нас със завършен цикъл на ваксинация към 5 август е 1 020 327. Това показва анализ на Българска болнична асоциация на база на данните в Единния информационен портал.
За сравнение между 15 и 25 юли броят на хората със завършен ваксинационен цикъл в България е нараснал с 3.9%, а между 5 и 15 юли – с 5%.
Най-новите данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията показват, че делът на напълно ваксинираните в България нараства към 5 август до 17.3% спрямо 16.7% към 25 юли. Междувременно за същия период делът на ваксинираните в Полша и Лихтенщайн се запазва без промяна – съответно 54.7% и 53.6%.
България обаче остава в дъното на класацията по процент на ваксинирани в рамките на единния пазар на Европейския съюз и към 5 август. Преди нас, но с голяма разлика, се подреждат Румъния – с 32% и Норвегия – с 39.2%.
Най-голям е делът на напълно ваксинираните в Малта – 87.6%, следвана от Исландия с 86.5% и Белгия със 74%.
„Новата вълна, за която упорито се говори, най-вероятно ще усетим септември – октомври, затова и в момента не е късно да се ваксинира човек“, заяви д-р Боян Христовски, кардиолог и специалист по вътрешни болести в МБАЛ "Света София", през 2020 г. оглавява COVID отделението на болницата.
Той съветва хората да отиват за ваксина здрави, за да може да се създаде необходимия имунитет.
„При наличието на автоимунни заболявания, продължителни заболявания е необходима консултация със съответните специалисти и да се прецени дали и кога да се поставя ваксина“, обяснява още д-р Христовски. Според него ако условията позволяват, този път е добре да се вземат управленски решения, които да осигурят „чисти“ болници, защото това е важно най-вече за пациентите, за да са спокойни, да се чувстват защитени и да може да лекуват другите си заболявания.
Ваксинацията е важна част от превенцията на Ковид-19. Тя помага да се избегне развитие на тежки форми на Ковид-19 при евентуално заразяване, както и да не настъпи постковиден синдром.
Това прессъобщение е част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => ваксини ваксинация [slug] => bulgaria-uskori-vaksinatsiyata-s-blizo-14-za-10-dni ) [55] => stdClass Object ( [blog_id] => 1464 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 9b79eb40841af18513895db9eb98ba27.jpg [category_id] => 12 [date] => 1627851600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Д-р Дора Маринова: Ваксинирах се, защото с очите си видях колко тежък може да е Ковид-19 [description] =>„Ваксинирах се, защото с очите си видях колко тежък и смъртоносен може да е Ковид-19“, заяви доц. д-р Дора Маринова, началник на Ковид сектора към Вътрешно отделение в УМБАЛ „Медика“ – гр. Русе - лечебното заведение е член на Българска болнична асоциация.
„Оцелелите след много тежък Ковид-19 се възстановяват с месеци. Ако пък се разминете с леко и неусетно разболяване, може да имате симптоми с месеци като умора, задух, стягане в гърдите, главоболие, които могат да ви инвалидизират и да ви карат да се чувствате болни доста дълго време. След Ковид-19 просто не сте същите като преди“, разказва д-р Маринова.
УМБАЛ „Медика“ – гр. Русе е готова във всеки един момент за неминуемото покачване на заболеваемостта. Има план, както за разширяване на сектора, така и за увеличаване на персонала. Има и достатъчно медикаменти, кислород, предпазни средства.
„Очакванията за следващата вълна са за изключително рязко покачване на заболеваемостта в един момент, което със сигурност ще доведе до бързо запълване на местата в болниците и претоварване на здравната система. Като обобщение – чувстваме се подготвени, но дали това наистина е така ще разберем чак когато ни удари поредната вълна“, обяснява д-р Дора Маринова.
Тя съветва хората да не се отпускат, а да продължават да спазват добра хигиена, да носят маски в затворени пространства и да спазват дистанция. Това важи и за тези, които са ваксинирани.
Ваксинацията е важна част от превенцията на Ковид-19. Тя помага да се избегне развитие на тежки форми на Ковид-19 при евентуално заразяване, както и да не настъпи постковиден синдром.
„Медицинският персонал е важно да е ваксиниран, поради което в УМБАЛ Медика имаме ваксинационна кампания, извършваме тестване за антитела след имунизация и преболедуване, а скоро ще можем да изследваме и клетъчен имунитет срещу Ковид-19“, каза още д-р Маринова.
Най-уязвими са хората без имунитет към Ковид-19 и поради тази причина д-р Маринова препоръчва на всички да се ваксинират, като така се намалява риска от развитие на тежък инвалидизиращ или смъртоносен Ковид-19, както и се предотврати постковиден синдром.
Доц. Дора Маринова, дм е специалист пулмолог с богат клиничен опит и с основни интереси в областта на интерстициалните белодробни болести, саркоидоза, обструктивни белодробни болести (астма и ХОББ) и възпалителни заболявания на белите дробове. Доктор по медицина с над 50 научни публикации като автор и съавтор в областта на белодробните болести. Носител на наградите „Златен Хипократ” 2008 за отличен успех, „Дарзалас” 2013 за принос в Клиничната онкология, „Млад пулмолог” 2014.
Завършва Медицински Университет София през 2008 г. с награда „Златен Хипократ” за отличен успех. През 2013 г. придобива степен доктор по медицина, а през 2014 г. придобива специалност Пневмология и Фтизиатрия към Медицински Университет София. От 2014 г. до 2017 г. е асистент, от 2017 г. главен асистент, а от октомври 2019 г. е доцент по белодробни болести към Катедрата по Белодробни болести на Медицински университет София, МБАЛББ "Св. София". От 2020 г. доц. Маринова е част от екипа специалисти на УМБАЛ Медика Русе.
Интервюто с доц. д-р Дора Маринова е част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => Ваксинирах се, защото видях колко тежък е Covid-19 [meta_description] => [meta_keyword] => ваксини [slug] => dr-marinova-s-ochite-si-vidyah-kolko-tezhak-mozhe-da-e-kovid-19 ) [56] => stdClass Object ( [blog_id] => 1462 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => e33232a2a4f4baa836076e67c6f56926.jpg [category_id] => 12 [date] => 1627506000 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => НСЧБ и ББА към народните представители: За бъдещето на здравеопазването трябва конструктивен диалог и трезва оценка [description] =>За бъдещето на здравеопазването е необходим конструктивен диалог и трезва оценка на реалностите, като е наложително повече от всякога да се изостави хлъзгавия терен на предизборния популизъм. Това се казва в съвместно обръщение към народните представители от страна на Национално сдружение на частните болници (НСЧБ) и Българска болнична асоциация (ББА).
Двете организации са дълбоко обезпокоени от наличието на все още неизяснени позиции по отношение на сегашното състояние и бъдещото развитие на българското здравеопазване, включително и за мястото и ролята на частния сектор в него.
Според НСЧБ и ББА именно възприемането на частната инициатива в сектора като „екзотика“ би довело до погрешно планиране на бъдещето на здравеопазването.
„За две десетилетия частната инициатива предостави за ползване на цялото общество нови, модерни, високотехнологични болници, без държавата да е вложила и един лев за това. Пациентите получиха допълнителна възможност за избор на място, където да се лекуват качествено, своевременно и при добри битови условия. Лекарите и медицинските специалисти получиха допълнителна възможност за работа и достойно възнаграждение. Спряхме емиграцията! Създадохме нови работни места и допълнителни приходи за държавата“, заявяват още от болничните организации в обръщението си към народните представители.
Изминалата почти година и половина от началото на пандемията у нас допълнително изсветли мястото, ролята и значението на частните структури в здравеопазването. Тези, които имаха поне минималния капацитет да се включат в борбата с нея, го направиха с цялата отговорност и ангажираност.
„Затова, когато днес се обсъждат реформите в него, не се колебайте да ни попитате и потърсите помощта ни там, където не се чувствате подготвени. Ние имаме знанието и опита, имаме идеи и решения и сме готови да ги споделим в откровен и конструктивен диалог“, посочват още от НСЧБ и ББА в изявлението си към депутатите. Според ресорните организации българското здравеопазване има неразгърнат потенциал, който може да помогне на страната ни да осъществи своя скок в бъдещето.
„Достатъчно като начало е да се опитаме да превърнем харченето на пари за здраве в създаване на икономика на здравето. И да впрегнем опита, знанията и уменията на всички участници, включително и на представителите на частния сектор в него“, заявяват от Национално сдружение на частните болници и Българска болнична асоциация.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => ББА НСЧБ [slug] => nschb-i-bba-za-badeshteto-na-zdraveopazvaneto-tryabva-konstruktiven-dialog ) [57] => stdClass Object ( [blog_id] => 1455 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 596b6d229317f95e5452c717dfb2bb50.JPG [category_id] => 12 [date] => 1625518800 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => ХИГИЯ отбеляза 30-годишен юбилей [description] =>
Първата частна болница в Източна Европа - "Хигия"-Пазарджик, тържествено отбеляза 30-годишния юбилей от създаването си. Събитието в зала "Шекспир" на Гранд хотел "Милениум" - София беше уважено от вицепрезидента Илияна Йотова, министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, заместник-председателя на Управителния съвет на Български лекарски съюз – проф. Николай Габровски, председателят на Българска болнична асоциация – адвокат Свилена Димитрова, областния управител на Пазарджик Иван Васев, изпълнителния директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгений Иванов, директори на болници, представители на бизнес средите и национални медии.
„Виждате ли светлината, която тази вечер струи в тази прекрасна зала?“, обърна се към присъстващите д-р Цветелина Спиридонова, д.м изпълнителен директор на болница „Хигия“. Всъщност тази светлина идва от всички вас, защото до един сте добри и съпричастни хора. Всеки от Вас дори с частица само е допринесъл за сбъдването на мечтата на моя баща, да построи болница в името на едно по-добро здравеопазване. Благодаря Ви, че тази вечер сте тук с нас и споделяте празника ни. И да си пожелаем да ценим повече невидимото – приятелството, любовта, здравето и споделеността“, каза д-р Спиридонова.
Архивни кадри, събрани във видео материал, припомниха на гостите паметни моменти, свързани с историята на първото частно здравно заведение и с неговия създател - проф. д-р Стайко Спиридонов.
По време на Галавечерята почит беше отдадена към паметта и делото на всички медици от "ХИГИЯ", които вече не са между живите, но завинаги са останали в сърцата на колегите си и на стотиците пациенти, на които са помогнали. Празничната част от вечерта беше поверена на Георги Мамалев, Трио "Уникалните гласове" и дует "Ритон".
По повод юбилея, екипът на „Хигия“ получи и десетки поздравителни адреси.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => higiya-otbelyaza-30-godishen-yubiley ) [58] => stdClass Object ( [blog_id] => 1451 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 55ac52b4194441fb1b7f56f9ee68b998.jpg [category_id] => 12 [date] => 1624309200 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Справедливото остойностяване на медицинските услуги може да влезе в сила от 2022 г. [description] =>Пропорционалното и справедливо остойностяване на медицинските дейности може да стане факт до края на тази година и да влезе в сила още от началото на следващата календарна година. Това става ясно от съвместна декларация на Сдружение на общинските болници в България (СОББ), Българска болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници (НСЧБ) „За справедливост, устойчивост и предвидимост на системата на здравеопазване в България“.
От болничните организации изразяват готовност да окажат пълно съдействие остойностяването на услугите да стане факт до края на 2021 г., тъй като са запознати с практиката на редица европейски системи, имат натрупания опит и необходимите данни.
„Подкрепяме напълно усилията на сегашното ръководство на Министерство на здравеопазването да се преодолеят натрупаните с години диспропорции и административни ограничения в предлагането и ползването на медицинска помощ и да се възстановят принципите на публичен контрол, справедливост и рационалност при ползването на публичните средства за здравеопазване“, се посочва още в декларацията.
Според представителите на болниците едно от най-тежките административни ограничения, въведено преди повече от 10 години и неотменено и до днес, е лимитирането на дейността в извънболничната и болничната помощ, довело до тежки диспропорции в системата на здравеопазването, изразяващи се в:
- нарастване на дълговете, фалити и закриване на части от лечебни заведения;
- ограничаване на конкуренцията между лечебните заведения и влошаване на качеството на медицинската помощ в резултат на това;
- тежки регионални диспропорции в предлагането на медицински услуги, поради преимуществено засягане на малките и отдалечени общински болници;
- ограничаване на правото на избор на пациентите къде да се лекуват и на достъпа им до качествена и своевременна медицинска помощ;
- ограничаване правото на равнопоставеност на пациентите при ползване на здравни услуги;
- увеличаване на плащанията от страна на пациентите за медицинска помощ;
- създаване на риск за живота и здравето на голям брой пациенти.
„Пагубният ефект на тези диспропорции върху лечебните заведения и пациентите видяхме по време на COVID пандемията. А преодоляването им е задача от първостепенно значение“, категорични са от СОББ, ББА и НСЧБ.
От съвместната декларация на двете организации става ясно още, че те се обединяват около мнението, че разходите за здравеопазване трябва да се придържат към предвидената в бюджета рамка, но не чрез лимитирането на цени и обеми, а с други по-справедливи, по-ефективни и по-ефикасни механизми за контрол върху изразходваните средства и в защита на правата на пациентите. Предприетите от Министерство на здравеопазването действия по разширяване на представителството на пациентските организации в различните органи, отговорни за управлението и контрола на здравната система, както и на възможностите за контрол от страна на всеки индивидуален потребител, се възприемат като правилни стъпки в тази посока.
Друга такава стъпка би била осигуряване на условия повече заболявания да бъдат лекувани в условията на извънболничната медицинска помощ. Но това трябва да става при стриктно съблюдаване на принципа на адекватност на лечението и при отчитане на реално използваните за него лечебни структури, апаратура, специалисти и разходите за това. Механичното изваждане на дейности от болничната и прехвърлянето им в извънболничната помощ само като формално основание за намаляване на цени и спестяване на публични разходи, би направило лоша услуга на лечебните заведения и на пациентите и не би постигнало целите си.
От Сдружението на общинските болници в България, Българска болнична асоциация и Националното сдружение на частните болници се надяват, че предприетите от Министерство на здравеопазването стъпки ще получат подкрепа и от НЗОК, БЛС и пациентските организации.
Според болничните организации усилията на всички заинтересовани страни трябва да бъдат допълнени и от следните мерки:
1. Отмяна на Националната здравна карта в сегашния и вид.
Въведена като термин в ЗЛЗ през 1999 г., Националната здравна карта е определена като географско описание на разкритите лечебно-диагностични структури и тяхното съответствие с минималните потребности. Първоначалната идея е да се гарантират минимални прагове на достъп на населението до медицинска помощ – държавата да интервенира в отделни географски райони, където тези минимални прагове не са достигнати. Пример за такава интервенция е въведеното допълнително заплащане за лични лекари и болници в отдалечени райони.
С многобройните промени на закона Националната здравна карта в сегашния и вид е рестриктивен инструмент за ограничаване права на пациенти, административно осакатяване и закриване на лечебно-диагностични структури и пестене на пари на всяка цена, независимо от възможните негативни и дори фатални последици за гражданите.
2. Отмяна на Наредбата за критериите и реда за избор на лечебни заведения за болнична помощ, с които Националната здравноосигурителна каса сключва договори по същите, изброени по-горе причини.
3. Промени в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ
Необходимо е допълване и развиване на правата на пациентите и премахването на някои административни пречки, ограничения и ненужни изисквания пред лечебните заведения, оказващи медицинската помощ.
4. Отмяна на Медицинските стандарти в сегашния им вид и замяната им със стандарти за качество на медицинската помощ
Медицинските стандарти в сегашния им вид поставят основно количествени изисквания към лечебните заведения, водят до дублиране на структури, неефективното им използване, до оскъпяване на дейността на лечебните заведения, служат за административно ограничаване на развитието на медицинската помощ.
5. Коренна и бърза промяна на визията за изграждане и запазване на специалистите в медицината в България
Необходимо е още сега да се направят спешни промени за увеличаване на обема и съкращаване на срока на обученията и специализациите на медицинските специалисти, заедно с максималното им улесняване в организационно и финансово отношение и подпомагане от страна на държавата.
6. Коренна и бърза промяна на държавната политика на финансиране на здравеопазването
Трябва да се създадат равни възможности на всички участници в него, независимо от формата им на собственост, за достъп до държавните и европейски фондове за финансиране, включително и на първо място до средствата, предвидени за здравеопазване в Плана за възстановяване и устойчиво развитие.
7. Изработване на ясен план за организацията на здравния сектор при евентуален следващ пик на COVID -19.
През изминалите месеци лечебните заведения от всички нива и форми на собственост положиха извънредни и неимоверни усилия в борбата с пандемията от COVID -19, често надхвърлящи границите на техните организационни, финансови, материално-технически и кадрови възможности. Последиците за лечебните заведения от извънредната ситуация, в която бяха поставени, са неблагоприятни, а резултатите от положените усилия – далеч не най-добрите.
Затова е необходимо при подготовката за евентуални следващи пандемични вълни от такъв или друг характер да има ясно разписан план за работа в подобни условия, определящ преките и подпомагащи участници, техните права и отговорности, последователността им на включване, финансовата, логистична и друга подкрепа от страна на държавата, гаранциите срещу блокиране на останалата част от системата, ангажирана с лечението на други заболявания. В това отношение подходящ и навременен инструмент е процедурата "Мерки за справяне с пандемията" по приоритетна ос 9 "Подкрепа за здравната система за справяне с кризи" на Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020, който обаче трябва да се използва максимално целенасочено и ефективно.
https://bba-bulgaria.com/editor/files/Otvoreno%20pismo_09062021.pdf
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => spravedlivoto-ostoynostyavane-na-meditsinskite-uslugi-mozhe-da-vleze-v-sila-ot-2022-g ) [59] => stdClass Object ( [blog_id] => 1454 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 938561d2d86c2d6d38ed82ec77eea2ca.jpg [category_id] => 12 [date] => 1623099600 [blog_category_id] => 12 [language_id] => bg [title] => Болниците у нас без равен достъп до подготовка за бъдещи епидемични ситуации [description] =>
Критериите и методологията, по които лечебните заведения ще бъдат включени в проектното предложение на Министерство на здравеопазването по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Мерки за справяне с пандемията, не са обявени публично.
Болниците у нас няма да получат равен достъп до подготовка за бъдещи епидемични ситуации. Причината е в критериите за кандидатстване за безвъзмездна финансова помощ по процедурата „Мерки за справяне с пандемията“ по приоритетна ос 9 „Подкрепа за здравната система за справяне с кризи” на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020.
Основна цел на всички предвидени дейности по процедурата е да се подкрепи здравната система на България, но се оказва, че не всички лечебни заведения могат да получат достъп до подкрепа независимо от приноса им в битката с пандемията. Това становище от Българска болнична асоциация изразяват в отворено писмо до здравния министър д-р Стойчо Кацаров.
„Всяка финансова подкрепа за здравния сектор има за цел да осигури добри лечебни услуги, а когато критериите за достъп до финансиране ограничават сериозно проектите, то това е сигнал за липса и на равнопоставено третиране на пациентите“, коментира адв. Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация.
От Асоциацията посочват и като проблем липсата на публичност по отношение на критериите и методологията, по които лечебните заведения ще бъдат включени в проектното предложение на Министерство на здравеопазването по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP001-9.001 „Мерки за справяне с пандемията“.
Пандемията от Covid-19 мина под знака на липса на цялостна стратегия за справяне със здравната криза, а сега цялостна стратегия и единен подход липсва и при осигуряването на финансова подкрепа и подготовка за следващи пандемии, подчертават от Българската болнична асоциация. Този „селектиран“ подход на инвестиции в здравния сектор е изложен на преден план и в Националния план за възстановяване и устойчивост, в който е записано, че модернизация на материалната база и въвеждане на иновативни технологии за лечение на населението се предвижда за „опорни държавни и общински лечебни заведения“.
В разгара на пандемията от Covid-19 в България в една от заповедите на здравния министър беше посочено, че всяко частно лечебно заведение на територията на страната трябва да разкрие легла за лечение на пациенти с коронавирус. Като цяло приносът на частниците болници беше с около 20-процентен дял от общите легла за цялата страна.
Капацитетът, с който частните болници се включиха в лечението на пациенти с коронавирусна инфекция, не намира отражение нито в получаването на подкрепа в началото на пандемията, нито в плануването на такава. И тук възникват въпроси важни за цялото общество – каква е оценката за работата, приноса и ролята на частните лечебни заведения, каква роля ще имат при следващи пикове на пандемията и следващи кризисни пандемични ситуации.
С текста на отвореното писмо можете да се запознаете тук.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnitsite-u-nas-bez-raven-dostap-do-podgotovka-za-badeshti-epidemichni-situatsii ) ) 110.12.2024
Инвестициите в продължаващо обучение на българските медицински кадри гарантира качествена здравна
още...06.12.2024
69 човека дариха кръв по случай Щедрия вторник през тази седмица, като общият обем на дарената кр
още...15.11.2024
По случай Щедрия вторник между 2 и 5 декември Българската болнична асоциация (ББА) организир
още...30.10.2024
Три организации обединяват усилия за развитие на здравния туризъм в България с подписването на ме
още...09.05.2024
Големи болници в страната стартират кампания за ранно откриване на хронични бъбречни заболявания
още...12.10.2023
Българската болнична асоциация категорично подкрепя позицията на Българския лекарски съюз
още...11.10.2023
Трябват спешни промени в Закона за здравето, които да намерят решение на зачестилата агресия срещ
още...25.09.2023
Българска болнична асоциация организира Второ издание на болничен мениджърски консилиум по формир
още...21.09.2023
„Проблемът с киберсигурността в ерата на дигитализацията в здравеопазването е серио
още...28.08.2023
Предстои специализирано събитие с насоченост здравеопазване: Киберсигурност и дигита
още...12.05.2023
Честит празник на всички медицински сестри! На днешната дата - 12 май, за 49-та година поред &nbs
още...25.04.2023
Участието на работодателите в системата на здравеопазването, посредством предоставяне на допълнит
още...12.04.2023
Българската болнична асоциация е официален партньор на Forbes Healthcare Summit 2023. За втора по
още...07.04.2023
Световният ден на здравето се чества всяка година заедно с годишнина от основаването на Световнат
още...22.03.2023
Качеството и достъпността до здравни грижи трябва да бъде национален приоритет. Това заяви адв. С
още...17.03.2023
XXVIII Световен конгрес по ехокардиография и мултимодална образна диагностика ще се проведе в пер
още...20.12.2022
Здравните осигуровки в България през целия ни живот се равняват на стойността на една операция в
още...19.12.2022
Болници от Българска болнична асоциация (ББА) прегледаха 1992 души в малки населени места през 20
още...08.11.2022
Бюджетът за здравеопазване трябва да бъде такъв, че пациентите да бъдат спокойни и удовлетворени.
още...28.10.2022
Световният ден за борба с инсулта ще бъде отбелязан на 29 октомври под егидата на Световната орга
още...20.10.2022
С 1 лев днес можем да осигурим по-малко за здравеопазването от вчера. Това е резултат от инфлация
още...11.10.2022
Възрастни хора в 26 населени места от 5 тютюнопроизводителни региона ще бъдат прегледани през окт
още...07.10.2022
Болничните сдружения искат да бъдат предприети спешни мерки за предотвратяване на финансовата дес
още...08.09.2022
На основание член 25 от Устава на Българска болнична асоциация Управителният съвет свиква Общо съ
още...07.06.2022
Трансформацията, от която се нуждае болничния сектор в България, е свързана със спешна нужда от п
още...20.05.2022
Българската болнична асоциация е официален партньор на Forbes Healthcare Summit 2022. Forbes съби
още...07.04.2022
Световният ден на здравето се отбелязва ежегодно и всяка година привлича вниманието към к
още...07.04.2022
Болничните сдружения настояват държавата да оттегли незабавно незаконосъобразните текстове от Про
още...21.03.2022
Болничните сдружения подкрепят предложението на Български лекарски съюз за увеличение на цените н
още...15.03.2022
Спешно трябва да наваксаме 10 години забавени реформи в здравния сектор, включително за м
още...14.03.2022
55% от прегледаните хора в малки населени места не са посещавали лекар специалист от една година.
още...28.02.2022
Болнични сдружения искат спешно пълна компенсация на увеличението на цената на енергоносителите з
още...31.01.2022
Болничните сдружения искат спешна помощ за високите цени за отопление и поетапно увеличение на на
още...19.01.2022
Цялото ни общество дължи огромен респект към всички лекари, които понасят в най-голяма тежест пан
още...14.12.2021
Фокусирането върху три основни приоритета в сектор здравеопазване може значително да укрепи систе
още...26.11.2021
Д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българска болнична асоциация и изпълнителен д
още...24.11.2021
Двама нови членове влизат в Управителния съвет на Българска болнична асоциация. След вписване в Т
още...09.11.2021
Време е за приоритизиране от какви реформи има нужда здравеопазването. При всички случаи приорите
още...26.10.2021
Пътят за излизане от пандемията включва ваксини, ограничения и солидарност. Това се посочва в дек
още...14.10.2021
Неваксинираните пациенти с Covid-19 в болница да заплащат част от разходите по лечението си. Това
още...23.09.2021
Ваксинираните срещу Covid-19 пациенти, на които им се налага да лежат в болница, са рядкост, като
още...16.09.2021
Над 90% от заболелите в момента не са ваксинирани, отчита д-р Борислав Филчев, началник на отделе
още...01.09.2021
Възрастни хора в 24 населени места от 5 тютюнопроизводителни региона ще бъдат прегледани през есе
още...25.08.2021
Спазването на мерките и ваксинацията ще облекчат преминаването през новата вълна, коментира Иван
още...17.08.2021
Министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и ръководствата на асоциациите на болниците, вк
още...06.08.2021
България ускори ваксинацията с 13.7% за 10 дни и вече броят на хората у нас със завършен цикъл на
още...02.08.2021
„Ваксинирах се, защото с очите си видях колко тежък и смъртоносен може да е Ковид-19“
още...29.07.2021
За бъдещето на здравеопазването е необходим конструктивен диалог и трезва оценка на реалностите,
още...06.07.2021
Първата частна болница в Източна Европа - "Хигия"-Пазарджик, тържествено отбеляза 30-го
още...22.06.2021
Пропорционалното и справедливо остойностяване на медицинските дейности може да стане факт до края
още...08.06.2021
Критериите и методологията, по които лечебните заведения ще бъдат включени в проектното предложен
още...