Д-р Борислав Филчев е завършил Медицинския университет в София, през 1995 г. придобивам специалност „Анестезиология и интензивно лечение“, от 1990 г. работи в болницата в Самоков, като от 2002 г. е началник на отделение „Анестезиология и интензивно лечение“.
Какви са вашите наблюдения за развитие на пандемията? Може ли да се очаква рязко увеличаване на заболеваемостта?
- Вече сме свидетели на сериозното увеличение на броя на заболелите, постъпилите в болница, и за съжаление, и на броя пациенти с фатален край. Очаквам този процес да продължи, като трябва да помним, че тази болест не подбира пациентите си по възраст, пол, съпътстваща патология. Виждаме сега значителният брой диагностицирани и заболели деца, което е нещо ново в процеса на развитие на пандемията. Факт е и, че големият брой от заболелите сега не са имунизирани, а и заболяването при тях протича по-затегнато. Появява се и едно ново състояние - постковиден синдром, който очаквам да бъде проблем в бъдеще, защото засяга различни системи на организма, а и продължава месеци след преболедуването. Така, че очаквам задълбочаване в развитието на пандемията, увеличаване на заболеваемостта, по-сериозното й протичане, и всичко това е свързано с ниския брой ваксинирани в нашата страна.
Пропуснаха ли хората възможността да се ваксинират при една по-спокойна обстановка или все още, който реши, има смисъл да си постави защита?
- Определено, има смисъл. Краят на предишната вълна, относително спокойните летни месеци, бяха най-подходящият период за ваксиниране. За съжаление, ние явно го пропуснахме. Смятам обаче, че и сега не е късно. Важното е всички да осъзнаят, че ваксините не дават абсолютна гаранция, че няма да се заразиш и разболееш, но със сигурност предпазват от по-тежкото протичане на заболяването и развитието на усложнения. Не можем да подминем и факта, че деветдесет и повече процента от заболелите сега не са ваксинирани.
По тази причина, силно препоръчвам на всички, които са пропуснали да се ваксинират да направят това сега. Това е единственият сигурен начин днес да попречим на развитието на пандемията. Това е особено важно за хората от рисковите групи, тези с придружаващи заболявания (диабет, сърдечно съдови заболявания, онкологични, хронични белодробни заболявания и др.), при които инфекцията с коронавирус би протекла по-тежко и с повече усложнения. Всеки от тях може да се обърне към личния си лекар или към лекуващия го специалист и там ще получи най-компетентния съвет и мнение за това. Нека да четем различни публикации и сайтове, но да вярваме на лекарите.
Какви са шансовете пандемията скоро да приключи предвид появата на нови щамове на Ковид-19?
- Мисля, че ще трябва да свикнем и да намерим начин да живеем с този вирус. Промените, които настъпват при репликацията му, появата на нови варианти на вируса, промяната в оплакванията при различните варианти, промяната в хода на протичане на заболяването и обхващането на нови групи от заболели, ме кара да мисля, че скоро няма да се лишим от присъствието му и наистина трябва да намерим начин да живеем с този вирус без излишна паника, но с разум и дисциплина.
Какъв е в момента натискът върху МБАЛ Самоков?
- Както навсякъде и в нашата болница се наблюдава увеличаване на броя заболели и хоспитализирани. Отворихме Ковид сектора към Вътрешно отделение, екипите там се грижат за настанените пациенти. Работим нормално с готовност за повишаване на броя пациентите, нуждаещи се от нашата помощ.
Как вашата болница се подготвя да посрещне по-сериозен наплив на болни с Ковид-19?
- Административното ръководство на болницата е направило зависещото от него за обезпечаване на необходимите медикаменти, консумативи, апаратура, дезинфектанти и предпазни средства. Със сигурност може де се каже, че на този етап там няма проблеми. Чисто организационно и като територия Ковид секторът е отделен от основната сграда на болницата, като това позволява нормалното протичане на лечебно-диагностичния процес при останалите пациенти, което е много важно. Освен Ковид-19 има и други важни и значими заболявания.
Но, както навсякъде, така и при нас стои кадровият проблем. В момента чрез вътрешна реорганизация на работещите в болницата е осигурен необходимият персонал за нормалното протичане на дейността на лечебното заведение, но да не забравяме, че и ние сме хора, разболяваме се, идва натрупаната умора и в даден момент „някой излиза от строя". Важно е и, че голям процент от работещите в болницата сме ваксинирани.
Ваши колеги предупреждават, че това ще е вълната на неваксинираните и децата. Потвърждава ли се това очакване и за какво да се внимава при най-малките пациенти?
- Присъединявам се към това мнение, а и фактите го потвърждават. При децата заболяването протича по различно, нетипично, трябва да се мисли за него, а и дано протичането му да е по-леко.
Вие ваксинирахте ли се и защо?
- Краят на миналата година преболедувах Ковид-19, а лятото на тази се ваксинирах. Убеден съм, че това е разумната и може би единствената сигурна мярка днес в борбата с тази инфекция. Нека да бъдем разумни и да мислим не само за себе си.
Интервюто с д-р Борислав Филчев е част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => d-r-borislav-filchev-nad-90-ot-zabolelite-v-momenta-ne-sa-vaksinirani ) [1] => stdClass Object ( [blog_id] => 1479 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 0bc34d2511020699ab5a01f0e835f3cf.jpg [category_id] => 4 [date] => 1629838800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Иван Тодоров: Спазването на мерките и ваксинацията ще облекчат новата вълна [description] =>
Иван Тодоров е административен директор на Медицински комплекс „Д-р Щерев“ и председател на Съвета на директорите на „ДР Щерев“ АД. От учредяването през 2015 г. до днес Иван Тодоров е в Управителния съвет на Българска болнична асоциация. Магистър по здравен мениджмънт и по политически мениджмънт, докторант по здравен мениджмънт към Варненския медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“. Специалист с опит в областта на медицинската администрация, финансово-инвестиционното и бизнес планиране в сферата на частното здравеопазване.
Някои държави вече затягат мерките срещу пандемията от COVID-19, като има очаквания постепенно това да се случи и у нас. Какво е вашето мнение по въпроса?
- Каквито и да са в момента мерките в крайна сметка всичко се свежда до няколко основни неща: носене на маса, избягване на претъпкани и затворени помещения, дезинфекция. Никой няма причина да иска да бъдат налагани каквито и да било мерки, ако те не са наистина необходими. Живеем в пандемия и е ясно, че са налага да се съобразяваме с определени неща всеки според работата и начина си на живот. Въпрос е на приемане и на колективно съзнание на обществото защо е важно да сме с маски на определени места и да спазваме дистанция. Ясно е за всички, че има много предизвикателства по отношение на контрола при леки мерки и съответно дори и намек за затягане предизвиква недоволство. Трябва обаче да си дадем сметка, че каквото и да следва като нова вълна, по-лесно ще преминем през нея с приемане на ситуацията и взаимно разбиране защо се налага да се направи едно или друго нещо.
Отразява ли се по някакъв начин ваксините на репродуктивното здраве на жената или мъжа?
- Към момента всички наблюдения, а и научните данни, касаещи начина на действие на ваксините срещу COVID-19, не показват каквато и да било връзка между поставянето на някой от одобрените препарати и репродуктивните способности на жените и мъжете. Ваксините по принцип са създадени, за да влияят на съвсем друг тип системи и процеси в организма на човека. Способността да имаш дете зависи от структурата и функционирането на половата ти система и на действието на определен набор хормони, като и за двете няма научни данни, че могат да бъдат повлияни от ваксинирането срещу коронавирусната инфекция.
Има ли вече единно мнение сред експертите дали и кога да се ваксинира една жена, която планира бременност?
- Препоръките на Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология (ESHRE), в която членува по-голяма част от екипа на Медицински комплекс "Д-р Щерев", са ваксината да се постави в кратък срок преди началото на опитите за зачеване. Когато ваксината е двудозова, се има предвид втората доза. А под "кратък срок" се разбира времето, което е нужно за изграждане на имунитет или около 3 седмици. Причините за тази препоръка са, за да може жената да е с изграден имунитет срещу COVID-19 и да се радва на спокойна бременност, а и за да не съвпадне евентуалното зачеване с възможните странични ефекти от ваксинирането, които създават дискомфорт.
При предишните вълни на пандемията у нас беше съобщено за няколко тежки случаи на прекарване на болестта от бременни жени. Има ли повече информация в момента как да се избегнат такива случа?
- Бременните са в по-голям риск от тежко протичане заради специфичното състояние на имунната им система във връзка с развитието на плода и въобще заради цялостното натоварване на определени системи по време на бременността. Към момента единственият известен начин за избягване на заразяване и в последствие на тежко протичане на инфекцията е ваксинирането по възможност и спазване на противоепидемичните мерки, разбира се.
Как се промени проследяването на една бременност и раждане в условията на пандемия?
- В Медицински комплекс "Д-р Щерев" промяната беше в посока на по-прецизна грижа за безопасността на пациентите - автоматизиран триаж на входа на болницата, недопускане на придружители, често дезинфекциране по график. Алгоритъмът, по който се проследяват бременните в нашето лечебно заведение, им гарантира сигурност на най-високо ниво, което в ситуация на пандемия е от особено значение. Този алгоритъм се обогатява, но задължително включва серия от периодични прегледи при акушер-гинеколог, при специалист по фетална медицина в определени срокове на бременността и широк набор от изследвания. Всичко това гарантира раждане на живо и здраво бебе от жива и здрава майка.
Какви са препоръките за ваксинация по отношение на кърмещите жени?
- Към момента не съществуват данни за контраиндикации на ваксинирането спрямо кърменето. Също така няма данни за повлияване на ваксината срещу COVID-19 на количеството на кърмата и протичането на самия процес по хранене на детето. Така че при желание и след консултация с личния лекар, всяка майка може да обмисли ваксинация.
Как вашата болница се подготвя за новата вълна?
- В Медицински комплекс "Д-р Щерев" не сме отменяли нито една от мерките за безопасност на екипа и пациентите дори и в периодите на спад на заболеваемостта. В този смисъл, продължаваме да сме безкомпромисни към нашите собствени правила и да се стремим да убеждаваме пациентите колко важно е спазването им. Знаем, че понякога това е много трудно, особено когато става дума за бременни пациентки, които искат да бъдат придружени от своите партньори на някои важни прегледи. Но само с дисциплина досега успявахме да предпазим екипа и пациентите и смятаме да продължим да се придържаме към този подход.
Вие ваксинирахте ли се и защо?
- Лично аз преболедувах COVID-19 през зимата на миналата година, а след това през пролетта се ваксинирах. Направих го, защото вярвам в достиженията на медицината и смятам, че всеки човек, работещ в болница, трябва да действа рационално и воден от разумни доводи. Искам да защитя себе си, семейството си и колегите, а единственият начин да допринеса за това е чрез ваксината. Не бива да забравяме, че ваксинирането, както и спазването на мерките, е проява на отговорност не само към своето здраве, но има и огромно значение за обществото като цяло.
Интервюто с Иван Тодоров е част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => Спазването на мерките и ваксинацията ще облекчат новата вълна [meta_description] => Някои държави вече затягат мерките срещу пандемията от COVID-19, като има очаквания постепенно това да се случи и у нас. Какво е вашето мнение по въпроса? [meta_keyword] => [slug] => ivan-todorov-spazvaneto-na-merkite-i-vaksinatsiyata-shte-oblekchat-novata-valna-1 ) [2] => stdClass Object ( [blog_id] => 1471 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 85f3507099ed49d1ea372f9445c79baa.jpg [category_id] => 4 [date] => 1628456400 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Доц. Макрета Драганова, зам.-декан на Факултета по обществено здраве в Медицински университет – Плевен: Август е подходящ за ваксиниране [description] =>
Доц. Макрета Драганова е заместник-декан по научната дейност, качеството и акредитацията на Факултета по обществено здраве в Медицински университет – Плевен. Преподава на студенти от специалностите „Управление на здравните грижи“, „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“ , „Опазване и контрол на общественото здраве“ и „Медицинска козметика“. Доц. Драганова е първият председател на Националната комисия по професионална етика на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (2003 – 2016 г.).
Доц. Драганова, все още много хора се въздържат, плашат или са категорично против да се ваксинират срещу COVID-19. Какво е Вашето послание към тях?
- Уважаеми съграждани, замислете се защо още не сте се ваксинирали! Хипотетично можем да приложим следните разсъждения: Първо, „защото ме е страх!“ – Добре, но от какво повече Ви е страх - от боледуването от COVID-19, което е свързано с изолация, евентуални усложнения и хоспитализация, последващо продължително постковидно възстановяване…или от ваксината? За себе си аз реших, че по-малко се страхувам от ваксината Второ „ще почакам малко!“ – често срещан отговор…, но какво чакаме??? Добрата ваксина е навреме поставената ваксина! Есента идва! Ситуацията едва ли ще става по-безопасна…А за да се ваксинираш, трябва да си здрав и да дадеш достатъчно време на своя организъм да реагира адекватно на ваксината. В заключение: Не чакайте повече – месец август е подходящото време да се ваксинирате и така да бъдете по-спокойни за собственото си здраве и за здравето на вашите близки.
Вие кога решихте да се ваксинирате?
- Ваксинирах се през месец февруари 2021 г. с два приема. Не се колебах изобщо. Решението си взех още при появата на COVID инфекцията. Просто чаках възможност да го реализирам. Аз и семейството ми се ваксинираме ежегодно с противогрипна ваксина в продължение на 25 години. Като хора с медицински познания, ние сме убедени в значимостта на своевременната и адекватна профилактика.
Защо е важно решението за ваксинация да бъде информирано и да почива на научните доказателства?
- Според мен, решението за ваксинация е по-скоро резултат от житейската философия на човека. Да, разбира се, сега има много възможности и достатъчно информация, така че всеки от нас преценява от каква информация има нужда, как ще я възприеме, на кого ще повярва. Лично за себе си мога да кажа, че по принцип се старая да бъда информирана, но когато взех решението си за ваксиниране, нямах потребност от научни доказателства и специализирано обучение. Аз просто вярвам във ваксинотерапията и в науката. Вярата ми е в основата на решението, което взех.
Водещи експерти подчертават, че масовата ваксинация не само ще намали тежките случаи и хоспитализациите, но и ще спре появата на нови варианти на коронавируса. В този смисъл всяко индивидуално решение е важно за общото благо и общото бъдеще. Вие убеждавате ли свои близки, познати и пациенти в ползите на ваксините?
- Разбира се, че се опитвам да убеждавам, но не да принуждавам. Считам, че всички ние, хората с медицинско образование, следва на първо място да убеждаваме и възпитаваме с личен пример. Това важи, както за ваксинотерапията, така и за всички аспекти на здравословния начин на живот. Не може да пушим, а да говорим на другите: „Тютюнопушенето е вредно за Вашето здраве!“. Не може ние да не се ваксинираме, а да убеждаваме гражданите: „Ваксинирайте се!“
Естествено, не само личният пример е метод на убеждение. Трябва да се използва всеки разговор, всяка възможност да се насочва вниманието на обществеността към значимостта на ваксинотерапията. От личен опит мога да споделя, че е изключително трудно да убедиш, особено представителите на медицинската общност. Повярвайте ми – много е трудно, но не е невъзможно. Просто трябва време – фактите се осъзнават - от едни по-бързо, а други се нуждаят от повече време, повече разговори, за да повярват. Налага се да бъдем търпеливи.
На какво ни научи COVID пандемията?
- На този въпрос мисля, че не може да се отговори еднозначно. COVID пандемията определено ни се отрази – както физически и психически, така и на начина ни на живот. Като позитивен човек ще споделя личното си мнение относно положителните ефекти, които съм осъзнала: станахме по-търпеливи; усъвършенствахме се в областта на информационните технологии; възроди се семейството като ценност за повечето от нас; достигна се до обществено признание за труда на медицинските специалисти; повиши се хигиенната и социалната култура на гражданите; създаде се възможност за преоткриване на българските красоти.
Човечеството преминава през тежко изпитание, но и медицинската наука е много напреднала. Вярвате ли в добрата перспектива за справяне с кризата, която се развива във всички направления - здравеопазване, икономика, социален и културен живот, образование, свободно време и т. н.?
- Определено, да! Вярвам, че животът е като деня и нощта, т.е. след всеки труден период идват и добри времена. Пожелавам на всички оптимизъм и вяра.
Интервюто с доц. Драганова е предоставено от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, като част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => dots-makreta-draganova-avgust-e-podhodysht-za-vaksinirane ) [3] => stdClass Object ( [blog_id] => 1463 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 50dbc295cf52ecd90a04d69dde06a699.JPG [category_id] => 4 [date] => 1627851600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Проф. Силвия Младенова, дмн, Медицински университет - София, ФОЗ „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, Катедра „Здравни грижи“: Ползите от ваксините са доказани [description] =>
Проф. Младенова, Все още много хора се въздържат, плашат или са категорично против да се ваксинират срещу COVID-19. Какво е Вашето послание към тях?
- Ползите от ваксините са доказани и са много повече от недостатъците, ако има такива.
Вие ваксинирахте ли се? В какъв момент взехте своето решение?
- Да ваксинирах се, веднага, когато имах възможност.
Защо е важно решението за ваксинация да бъде информирано и да почива на научните доказателства?
- За да бъдат убедени всички в необходимостта от ваксинация на цялото население, за да може по-бързо и успешно да се справим.
Водещи експерти подчертават, че масовата ваксинация не само ще намали тежките случаи и хоспитализациите, но и ще спре появата на нови варианти на коронавируса. В този смисъл всяко индивидуално решение е важно за общото благо и общото бъдеще. Вие убеждавате ли свои близки, познати и пациенти в ползите на ваксините?
- Разбира се, че убеждавам близки и познати в ползите от масовата ваксинация.
На какво ни научи COVID пандемията?
- В някои случаи ни научи да бъдем по-добри и да си помагаме, при други надделя негативизмът и отрицателното отношение към здравните специалисти и експертите.
Човечеството преминава през тежко изпитание, но и медицинската наука е много напреднала. Вярвате ли в добрата перспектива за справяне с кризата, която се развива във всички направления - здравеопазване, икономика, социален и културен живот, образование, свободно време и т. н.?
- Надявам се човечеството да се справи с всички аспекти на кризата не веднага, а системно и постепенно.
Интервюто с проф. Силвия Младенова е предоставено от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, като част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => ваксини [slug] => prof-silvia-mladenova-polzite-ot-vaksinite-sa-dokazani ) [4] => stdClass Object ( [blog_id] => 1465 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => a779c47db47435e2a49e1b879663733c.jpg [category_id] => 4 [date] => 1627851600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Д-р Дора Маринова: Ваксинирах се, защото с очите си видях колко тежък може да е Ковид-19 [description] =>Доц. Дора Маринова, дм е специалист пулмолог с богат клиничен опит и с основни интереси в областта на интерстициалните белодробни болести, саркоидоза, обструктивни белодробни болести (астма и ХОББ) и възпалителни заболявания на белите дробове. Доктор по медицина с над 50 научни публикации като автор и съавтор в областта на белодробните болести. Носител на наградите „Златен Хипократ” 2008 за отличен успех, „Дарзалас” 2013 за принос в Клиничната онкология, „Млад пулмолог” 2014.
Завършва Медицински Университет София през 2008 г. с награда „Златен Хипократ” за отличен успех. През 2013 г. придобива степен доктор по медицина, а през 2014 г. придобива специалност Пневмология и Фтизиатрия към Медицински Университет София. От 2014 г. до 2017 г. е асистент, от 2017 г. главен асистент, а от октомври 2019 г. е доцент по белодробни болести към Катедрата по белодробни болести на Медицински университет София, МБАЛББ "Св. София". От 2020 г. доц. Маринова е част от екипа специалисти на УМБАЛ Медика Русе.
Д-р Маринова като началник на Ковид сектора към Вътрешно отделение в УМБАЛ „Медика“ – гр. Русе, кажете ни как изглежда в момента отделението и каква беше ситуацията при предишните вълни?
- През последните няколко седмици в сектор Ковид-19 към Вътрешно отделение на УМБАЛ Медика е сравнително спокойно. Имаме няколко стабилизирани пациента, които долекуваме поради усложнения на болестта и няколко нови с умерено тежка форма. Бих казала, че е затишие пред буря.
Миналото лято ситуацията беше подобна, като постепенно нарасна броя на пациентите. В пиковите моменти на епидемията сме достигали до 130 пациенти, а секторът беше обхванал два етажа от сградата на болницата. В лечението и грижите за пациентите бяха ангажирани около една трета от персонала на УМБАЛ Медика. При последния пик на заболеваемостта имаше повече тежки случаи, което наложи и разширяване на интензивния ни сектор.
Готвите ли се за нова вълна и по какъв начин?
- Готови сме във всеки един момент за неминуемото покачване на заболеваемостта. Имаме план, както за разширяване на сектора, така и за увеличаване на персонала му. За съжаление всичко това е за сметка на другите отделения. Имаме достатъчно медикаменти, кислород, предпазни средства. Натрупахме опит с предишните пикове на пандемията. За съжаление, очакванията за следващата вълна са за изключително рязко покачване на заболеваемостта в един момент, което със сигурност ще доведе до бързо запълване на местата в болниците и претоварване на здравната система. Като обобщение – чувстваме се подготвени, но дали това наистина е така ще разберем чак когато ни удари поредната вълна.
Всъщност най-добре е да не се разболяваме. Не трябва да се отпускаме, а да продължаваме да спазваме добра хигиена, да носим маски в затворени пространства и да се дистанцираме. Това важи и за тези, които са ваксинирани. Ваксинацията е важна част от превенцията на Ковид-19. Тя помага да се избегне развитие на тежки форми на Ковид-19 при евентуално заразяване, както и да не настъпи постковиден синдром. Медицинският персонал е важно да е ваксиниран, поради което в УМБАЛ Медика имаме ваксинационна кампания, извършваме тестване за антитела след имунизация и преболедуване, а скоро ще можем и да изследваме и клетъчен имунитет срещу Ковид-19.
Какви са вашите лични очаквания за следващата вълна на пандемията – все по-често се говори, че това ще е вълната на младите и неваксинираните?
- Най-уязвими са хората без имунитет към Ковид-19. Нямам определени очаквания, тъй като досега сме имали всякакви случаи. Ковид-19 не подбира по пол, възраст, придружаващи болести, а и трудно се предвижда ходът му. Трупаме все повече знания и опит. Освен това има и т.нар. постковиден синдром, чието развитие не е в асоциация с тежестта на първоначалното заболяване, изразява се със симптоми от различни системи на организма с трайност повече от 6 месеца. Препоръчвам на всички да се ваксинират, като така се намалява риска от развитие на тежък инвалидизиращ или смъртоносен Ковид-19, както и се предотвратява постковиден синдром.
Има ли данни за България и в световен мащаб какъв процент от ваксинираните се разболяват и какъв процент от тях стигат до болница?
- В кратките характеристики на четирите разрешени за употреба в Европейския съюз ваксини срещу Ковид-19 са посочени обобщени данни за ефикасността им. Тя варира от 60 до 95% в различните клинични изпитвания. Ваксината предпазва от развитие на тежко заболяване. Достатъчно ниво на защита се постига две седмици след завършване на пълен ваксинационен курс. Препоръчва се да се продължава спазване на мерките, както и да се изследва количество на антитела 2-3 седмици след завършване на ваксинационния курс, тъй като в редки случаи не се изгражда имунитет.
Какво е мнението ви за задължителната ваксинация на някои групи от населението или пък за използването на стимули като два дни допълнителен отпуск за учителите?
-Според мен хората трябва да бъдат по-добре информирани за ползата от ваксинацията. Какъв да е подходът – най-добре е да е индивидуален. На първо място трябва да се убедят медицинските специалисти и ваксинирайки се, те да дадат пример на останалите хора. Най-подходящият момент за ваксинация е извън пиковете на пандемията.
В столицата и големите градове ставахме свидетели на опашки за ваксиниране, но в малките населени места хората са по-скептични към ваксините. Какво бихте казали на скептиците?
- В малките населени места хората са по-слабо информирани. Пътят към тях са общопрактикуващите лекари и фелдшерите. Разясняването на ползите от ваксините би помогнало. Сега се знае много повече за ваксините, отколкото преди половин година.
Вие ваксинирахте ли се и защо?
- Да, ваксинирах се! Видях с очите си колко тежък и смъртоносен може да е Ковид-19. Оцелелите след много тежък Ковид-19 се възстановяват с месеци. Ако пък се разминете с леко и неусетно разболяване, може да имате симптоми с месеци като умора, задух, стягане в гърдите, главоболие, които също да ви инвалидизират и да ви карат да се чувствате болни доста дълго време. След Ковид-19 просто не сте същите като преди. Пожелавам на всички да са разумни и здрави!
Интервюто с доц. д-р Дора Маринова е част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
Мариела Иванова-Сонева е акушерка в яслена група на Детска градина „Зора“ в град Враца.
Все още много хора се въздържат, плашат или са категорично против да се ваксинират срещу COVID-19. Какво е Вашето послание към тях?
- Да не се притесняват и да се ваксинират!
Вие ваксинирахте ли се? В какъв момент взехте своето решение?
- Да. Бях убедена, че трябва да се ваксинирам.
Защо е важно решението за ваксинация да бъде информирано и да почива на научните доказателства?
- Защото информацията от тези източници е най-достоверна. Затова препоръчвам на хората да се доверят на научните доказателства за ваксините.
Водещи експерти подчертават, че масовата ваксинация не само ще намали тежките случаи и хоспитализациите, но и ще спре появата на нови варианти на коронавируса. В този смисъл всяко индивидуално решение е важно за общото благо и общото бъдеще. Вие убеждавате ли свои близки, познати и пациенти в ползите на ваксините?
- Да, непрекъснато говоря със своите близки за това.
На какво ни научи COVID пандемията?
- Научи ни, че здравето и човешкият живот са ценности, за които трябва да се грижим индивидуално и с общи усилия.
Човечеството преминава през тежко изпитание, но и медицинската наука е много напреднала. Вярвате ли в добрата перспектива за справяне с кризата, която се развива във всички направления - здравеопазване, икономика, социален и културен живот, образование, свободно време и т. н.?
- Да, вярвам, че ще се справим!
Интервюто с Мариела Иванова-Сонева е предоставено от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, като част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => mariela-ivanova-soneva-doverete-se-na-nauchnite-dokazatelstva-za-vaksinite ) [6] => stdClass Object ( [blog_id] => 1470 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 6546fdd88a8f60d1aa5f3dc026ca0598.png [category_id] => 4 [date] => 1627851600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Елена Станчева, главна медицинска сестра на „МБАЛ – Пазарджик“ АД: Имунизацията е гаранция за по-леко прекарване на инфекцията [description] =>Главна сестра Станчева, все още много хора се въздържат, плашат или са категорично против да се ваксинират срещу COVID-19. Какво е Вашето послание към тях?
- Имунизацията ни дава клетъчен имунитет и по-сигурна защита. Освен това е гаранция за по-леко прекарване на инфекцията в редките случаи на заразяване
Вие ваксинирахте ли се? В какъв момент взехте своето решение?
- Ваксинирах се 3 месеца след преболедуване в амбулаторни условия. Бях абсолютно убедена, че постъпвам правилно. Разчитам на медицинска информация, основана на доказателства.
Защо е важно решението за ваксинация да бъде информирано и да почива на научните доказателства?
- За да вземат решение колебаещите се.
Водещи експерти подчертават, че масовата ваксинация не само ще намали тежките случаи и хоспитализациите, но и ще спре появата на нови варианти на коронавируса. В този смисъл всяко индивидуално решение е важно за общото благо и общото бъдеще. Вие убеждавате ли свои близки, познати и пациенти в ползите на ваксините?
- Да, при всеки удобен случай.
На какво ни научи COVID пандемията?
В медицинските среди - на издръжливост и колегиалност (поради кадровия дефицит), на дисциплина при използването на лични предпазни средства и провеждането на дезинфекционни мероприятия. В обществен план хората повишиха своята култура на лична хигиена и съблюдаването на превантивните мерки - носене на маски, честа дезинфекция на ръцете, спазване на дистанция в затворени пространства.
Човечеството преминава през тежко изпитание, но и медицинската наука е много напреднала. Вярвате ли в добрата перспектива за справяне с кризата, която се развива във всички направления - здравеопазване, икономика, социален и културен живот, образование, свободно време и т. н.?
- Нужен е комплексен подход и значителна помощ от държавата, особено за областните болници, които са водещи в справяне с пандемичните вълни.
Интервюто с Елена Станчева е предоставено от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, като част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => sestra-stancheva-mbal-pazardzhik-imunizatsiyata-e-garantsia-za-po-leko-prekarvane-covid19 ) [7] => stdClass Object ( [blog_id] => 1432 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => f7a66b6071f6ce1c60cb48e05fb1dbea.png [category_id] => 4 [date] => 1618434000 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Как да предпазим себе си и другите от Ковид? [description] =>Източник: https://coronavirus.bg/bg/87
Как да предпазим себе си и другите - информационен материал на МЗ и СЗО може да намерите ТУК
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => kak-da-predpazim-sebe-si-i-drugite-ot-kovid ) [8] => stdClass Object ( [blog_id] => 1433 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 461c225c8c66d4a683e49bbae00faace.jpg [category_id] => 4 [date] => 1617915600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Разпространение на COVID-19 по света - данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията [description] =>Източник: Министерство на здравеопазването
Към 08.04.2021 г.:
От 31 декември 2019 г. и към 13-та седмица на 2021 са докладвани 131 639 092 случаи на COVID-19 (в съответствие с определенията на случаите и стратегиите за изпитване в засегнатите страни), включително 2 857 866 смъртни случаи.
Докладвани са случаи от:
Африка: 4 268 688 случаи; петте държави, които отчитат най-много случаи, са: Южна Африка (1 551 964), Мароко (498 197), Тунис (261 177), Етиопия (215 189) и Египет (204 965).
Азия: 25 106 356 случаи; петте държави, които отчитат най-много случаи, са: Индия (12 589 067), Иран (1 932 074), Индонезия (1 496 085), Ирак (873 568) и Израел (834 446).
Америка: 57 314 971 случаи; петте държави, които отчитат най-много случаи, са: САЩ (30 706 129), Бразилия (13 013 601), Колумбия (2 456 409), Аржентина (2 407 105) и Мексико (2 251 705).
Европа: 44 882 774 случаи; петте държави, които отчитат най-много случаи, са: Франция (4 822 470), Русия (4 580 894), Обединено кралство (4 359 388), Италия (3 668 264) и Турция (3 487 050).
Океания: 65 598 случаи; петте държави, които отчитат най-много случаи, са: Австралия (29 348), Френска Полинезия (18 633), Гуам (7 816), Папуа Нова Гвинея (6 857) и Нова Зеландия (2 151).
Други: 705 случаи са докладвани от международен транспорт в Япония.
Докладвани са смъртни случаи от:
Африка: 113 798 смъртни случаи; петте държави, които отчитат най-много смъртни случаи, са: Южна Африка (52 987), Египет (12 163), Тунис (8 993), Мароко (8 850) и Алжир (3 108).
Азия: 390 696 смъртни случаи; петте държави, които отчитат най-много смъртни случаи, са: Индия (165 101), Иран (63 160), Индонезия (40 449), Пакистан (14 821) и Ирак (14 463).
Америка: 1 380 490 смъртни случаи; петте държави, които отчитат най-много смъртни случаи, са: САЩ (555 001), Бразилия (332 752), Мексико (204 339), Колумбия (64 293) и Аржентина (56 471).
Европа: 971 595 смъртни случаи; петте държави, които отчитат най-много смъртни случаи, са: Обединеното кралство (126 836), Италия (111 030), Русия (100 374), Франция (96 678) и Германия (77 013).
Океания: 1 281 смъртни случаи; петте страни, които отчитат най-много смъртни случаи, са: Австралия (909), Френска Полинезия (141), Гуам (136), Папуа-Нова Гвинея (61) и Нова Зеландия (26).
Други: 6 смъртни случаи са докладвани от международен транспорт в Япония.
ЕС / ЕИП
Към 13 седмица на 2021 г. в ЕС/ЕИП са регистрирани 27 513 674 случаи: Франция (4 822 470), Италия (3 668 264), Испания (3 311 325), Германия (2 893 883), Полша (2 448 463), Чехия (1 553 820), Нидерландия (1 305 803), Румъния (977 9886), Белгия (9 03 890), Швеция (831 882), Португалия (823 494), Унгария (689 853), Австрия (555 411), Словакия (365 400), България (352 999), Хърватия (280 164), Гърция (275 414), Ирландия (238 148), Дания (233 797), Словения (220 425), Литва (220 212), Естония (109 781), Латвия (104 105), Норвегия Финландия (79 737), Люксембург (62 360), Кипър (47 713), Малта (29 279), Исландия (6 225) и Лихтенщайн (2 697).
Към 13 седмица на 2021 г. в ЕС/ЕИП са регистрирани 627 242 смъртни случаи: Италия (111 030), Франция (96 678), Германия (77 013), Испания (75 783), Полша (55 005), (057), Румъния (24 190), Белгия (23 198), Унгария (21 928), Португалия (16 885), Нидерландия (16 609), България (13 589), Швеция (13 501), Словакия (10 094), Австрия (9189), Гърция (8 380), Хърватия (6 083), Ирландия (4 718), Словения (4 369), Литва 615), Дания (2 430), Латвия (1 931), Естония (950), Финландия (846), Люксембург (750), Норвегия (676), Малта (399), Кипър (261), Лихтенщайн (56) и Исландия (29).
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => covid-19-po-sveta-danni-na-evropeyskia-tsentar-za-preventsia-i-kontrol-na-zabolyavaniyata ) [9] => stdClass Object ( [blog_id] => 1402 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 09d6ce40108322c1b15c2b2ac180ccc4.jpg [category_id] => 4 [date] => 1611698400 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => СЗО с нови клинични препоръки за лечение на COVID-19 за пациенти, при които симптомите не изчезват и след възстановяване [description] =>Източник: WHO | World Health Organization
www.who.int
СЗО препоръчва пациентите, които имат COVID-19 - както потвърдени, така и подозирани - да имат достъп до последващи грижи, ако имат постоянни, нови или променящи се симптоми.
Това е една от препоръките, направени от СЗО в ревизирани насоки за клинично управление.
Бяха събрани доказателства за състоянието след COVID, така нареченото „дълго COVID“, при което хората, които са се възстановили от COVID-19, продължават да имат дългосрочни проблеми като екстремна умора, постоянна кашлица и непоносимост към упражненията.
Разбирането на това условие е една от приоритетните области на работа на СЗО. През февруари 2021 г. СЗО ще организира поредица от консултации за постигане на консенсус относно описанието на това състояние и неговите подтипове и дефинициите на случая. Това научно разбиране ще информира името на състоянието. Консултациите ще включват широк кръг заинтересовани страни, включително групи пациенти.
За пациенти с COVID-19 у дома СЗО предлага използването на пулсова оксиметрия за измерване на нивата на кислород в кръвта. Това трябва да се координира с други аспекти на домашните грижи, като обучение за пациента и доставчика на грижи и редовно проследяване на пациента.
За хоспитализирани пациенти СЗО предлага използването на антикоагуланти с ниски дози за предотвратяване образуването на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове (тромбоза).
За хоспитализирани пациенти, които приемат допълнителен кислород (включително назален кислород с висок поток) или неинвазивна вентилация, СЗО предлага позициониране на пациентите по корем, за да се увеличи кислородният поток (позициониране в будно положение).
Насоките включват също препоръки за използването на пакети от грижи за систематизиране на предоставянето на грижи за пациенти с COVID-19, както и препоръка за предпочитане на клиничната преценка пред моделите при вземане на решения за грижата за пациента.
Препоръките бяха направени от независима група от експерти, за разработване на насоки, въз основа на подробни бързи прегледи на всички налични доказателства.
Насоките са документ, който се актуализира редовно, когато станат достъпни повече данни.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => szo-s-novi-klinichni-preporaki-za-lechenie-na-covid-19 ) [10] => stdClass Object ( [blog_id] => 1401 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 033849abce031702f78e1bd77c27b33d.jpg [category_id] => 4 [date] => 1611525600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Българската Болнична Асоциация подкрепя каузата на Проект за Доброто – „За децата на герои“. Кампанията застава зад децата на медиците и преподавателите, които изгубиха битката с COVID 19. [description] =>
Българската Болнична Асоциация подкрепя каузата на Проект за Доброто – „За децата на герои“. Кампанията застава зад децата на медиците и преподавателите, които изгубиха битката с COVID 19. Ето какво казват организаторите на кампанията:
„Не беше лесно да вземем решението, към което искаме да ви приобщим днес. Защото ще ни е трудно да преминем през толкова много болка. Болката на децата, загубили родителите си в битката с Ковид-19 – медици и учители. Тези, които бяха смели и се бориха, спасяваха животи, палиха искрата, горяха и изгоряха в работата си. Те винаги ще светят. Трябва да ги помним. Всеки. Всички. Хората, който бяха най-отпред и загубиха живота си, докато изпълняваха мисията да ни лекуват и да будят сърцата и умовете на децата ни. Те оставиха деца. Тях най-силно са обичали и за тях са се тревожили в последните си часове. На нас оставиха децата си.
Днес ние искаме да им кажем: ние ще бъдем до децата ви. Грижата за тях ще е благодарността ни към вас.
Целта на кампанията е да съберем първоначална сума в размер на 150 000 лева. От тях децата ще получават стипендия от 500 лв. месечно. „
Начините да подкрепите „Децата на герои“ може да откриете тук:
https://www.facebook.com/fondzageroi
Всяка помощ е от значение!
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-podkrepya-kauzata-na-proekt-za-dobroto-za-detsata-na-geroi ) [11] => stdClass Object ( [blog_id] => 1400 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 2fd74e00837e8443550244badd587d90.jpg [category_id] => 4 [date] => 1611093600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Сърдечно-съдовата система може да бъде трайно засегната от COVID 19. Лекари обменят опит онлайн как да се справят с последствията от инфекцията. [description] =>Прекарана инфекция от COVID 19 оставя дългосрочни последствията за сърдечно-съдовата система на част от пациентите. Най-често те развиват миокардит, сърдечна недостатъчност, аритмии и белодробен тромбоемболизъм. Според американско изследване, 78% от преболедувалите имат сърдечно засягане, а 60% незатихнало миокардно възпаление в рамките на няколко месеца.
На фона на намалената заболеваемост от COVID-19 в последните дни, лекарите навлизат в период, в който освен за овладяване на инфекцията, активно работят и в посока овладяване на последствията от заболяването. Протичането и възстановяването от COVID-19 при всеки пациент е индивидуално, то зависи от много фактори като възраст, съпътстващи здравословни проблеми, състояние на имунна система и др.
Клуб „Медик“ към ПП ГЕРБ–Русе проведе онлайн обучение за лекари по темата с последствията за сърдечно-съдовата система след Ковид инфекция. Лектор на събитието бе д-р Кристиян Иванов - инвазивен кардиолог в УМБАЛ „МЕДИКА РУСЕ“. А в онлайн обучението се включиха десетки лекари. Те успяха да обсъдят и конкретни случаи от своята практика и съвместно да потърсят решение на възникнали казуси чрез актуални терапевтични схеми.
Активната работа на лекарите и здравните експерти в клуба ще продължи и през февруари, когато ще бъде обявена нова кампания, но този път, насочена към по-малките общини в областта.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => sardechno-sadovata-sistema-mozhe-da-bade-trayno-zasegnata-ot-covid-19 ) [12] => stdClass Object ( [blog_id] => 1399 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => a081d1c183a92d7663a7fbaea9e7bb00.png [category_id] => 4 [date] => 1610920800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Започва втората фаза на ваксинация срещу COVID 19. Страната ни ще бъде компенсирана за по-малкия брой ваксини, които пристигнаха с новата пратка на Pfizer [description] =>Втората фаза на ваксинацията може да започне в някои области в страната. Бургас и Пловдив имат готовност да продължат с втората група от хора. Те ще започнат с домовете за възрастни хора и с учителите. Това обяви доцент Ангел Кунчев. 21% от учителите са заявили готовност да се ваксинират. От Министерството на образованието обаче очакват броят им да се увеличи след началото на ваксинацията в училищата. В София, втората фаза ще започне след около 10 дни.
Пристигна още една пратка с ваксините на Pfizer, но броят им е двойно по-малко от очакваното заради проблеми във фирмата –производител. Очакванията обаче се да бъдем компенсирани. При всички случаи това ще доведе до забавяне процеса на ваксинация, а страната ни и без това е на едно последните места по брой ваксинирани. Данните, които виждате в графиката, са към 17-и януари. Израел продължава да води в класацията, ваксинацията там тече активно. Средната скорост, с която ваксинират там е 150 хиляди ваксинации на ден. Оставените ваксини от 19 декември досега са над 2 милиона. Плановете са да бъдат достигнати 70% ваксинирани от населението до март – април.
Тогава пък у нас ще започне масовото ваксиниране. Такива са очакванията на здравните власти в България. Ваксините тук ще бъдат с дозите на Pfizer, Moderna и Astra Zeneka. Последните все още не са започнали да пристигат у нас, но се очаква от ваксините на Astra Zeneka да получим 4,5 милиона дози, които са достатъчни за ваксинацията на 2,5 милиона български граждани.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => zapochva-vtorata-faza-na-vaksinatsia-sreshtu-covid-19 ) [13] => stdClass Object ( [blog_id] => 1397 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 7ffced0be3a7efa1f6cd4313a1492d66.jpg [category_id] => 4 [date] => 1610316000 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Виртуално пространство свързва лекари от всички точки на страната, които се борят с пандемията COVID 19 [description] =>
Специалисти обменят съвети и опит незабавно в специален форум, създаден безвъзмездно от ББА и „Ментормейт България“
Лекари от всички точки на страната могат да се свързват незабавно помежду си и да обменят опит за лечението на пациенти с COVID инфекция, благодарение на онлайн платформата www.lekarite-covidhelp.com. Виртуалното пространство е по идея на Българската болнична асоциация и е създадено безвъзмездно от софтуерната компания „Ментормейт България“, чийто екип дари труда си по изграждане на платформата, като свой начин да се включат в борбата с пандемията.
Форумът дава възможност на лекари от различни болници и краища на страната да се съветват бързо, лесно и безопасно по въпроси, свързани със спецификата на отделните случаи на пациенти с COVID инфекция.
Незабавната реакция е крайно необходима за навременното лечение на различните случаи на пациенти, заразени с COVID . Лекарите често се сблъскват с нови, непознати и специфични случаи на развитие на болестта. www.lekarite-covidhelp.com им дава възможност незабавно да откриват свои колеги, които вече са се сблъсквали с подобни примери. Чрез форума значително се съкращава времето за проучване и могат да бъдат сортирани повече от едно мнение/опит/пример, свързан с конкретен случай.
Платформата е съобразена с всички изисквания на закона за защита на личните данни, а потребителите й могат да бъдат единствено лекари, чиято самоличност се проверява от администраторите при регистрация.
www.lekarite-covidhelp.com може да бъде открит и на сайта на Българската болнична асоциация – www.bba-bulgaria.com.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => virtualno-prostranstvo-svarzva-lekari-koito-se-boryat-covid19 ) [14] => stdClass Object ( [blog_id] => 1395 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 2a121ab95829fd0cf564f09202de8136.jpg [category_id] => 4 [date] => 1607637600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Темата за лечението на COVID-19 при бременност попадна сред основните на XIV Софийски симпозиум по репродуктивна медицина [description] =>
Инфекцията с COVID-19 по време на бременност е свързана с повишен риск от заболеваемост и смъртност. Заключението е на проф. Флориана Карбон, специалист по акушерство и гинекология с докторска степен по репродуктивна медицина, работеща като консултант в Ospedale Maggiore в Милано, Италия. Проф. Карбон е преминала обучение по фетална медицина в изследователския център Harris Birthright в King‘s College Hospital, Лондон, и е била координатор на много международни изпитания. Има редица рецензии и научни публикации за поведението и лечението на COVID-19 по време на бременност.
“Начинът на раждане не трябва да се влияе от наличието на COVID-19, защото вагиналните секрети са тествани за COVID-19 и резултатите са отрицателни”, отбуляза проф. Карбон. По думите й, одобрените от американската Федерална агенция за контрол на храните и лекарствата ваксини не трябва да се отказват от жени, ако те са бременни или кърмят, стига да отговарят на критериите за ваксинация.
Четиринадесетото издание на Софийския симпозиум по репродуктивна медицина се проведе изцяло онлайн. “Това традиционно събитие беше организирано в много турбулентно време, когато няма сигурност за всяка конференция или симпозиум, а понякога дори чувстваме, че няма стабилен фундамент за нашата ежедневна работа. Поради това Организационният комитет на Симпозиума реши да го направи в светлината на тези нови условия. Но това са нови перспективи, които трябва да възприемем в нашата практика и в нашето непрекъснато обучение.”, заяви при отриването на Симпозиува проф. Атанас Щерев.
В него се включиха десетки делегати, които имаха възможност да чуят лекции от цял свят от Мелбърн до Лондон и от София до Германия, Италия, Белгия. По този начин, въпреки предизвикателствата, пред които ни изправи пандемията от COVID 19 много студенти и специализанти имаха уникалната възможност да придобият нови знания и опит от световно признати чуждестранни и български лектори, които представиха последните достижения от света на асистираните репродуктивни техники, акушерството и гинекологията, феталната медицина и гинекологична хирургия.
Благодарение на онлайн формата на събитието, делегатите на симпозиума чуха как може да се предвиди вероятността от живо раждане при пациенти със слаб яйчников отговор преди АРТ процедура. Опитът си в тази област сподели проф. Филип Лехерт от University of Melbourne, Австралия. Запазването на фертилитета на пациентки с ракови заболявания беше във фокуса на лекцията на проф. Мишел Де Вос, специалист по репродуктивна медицина и старши медицински директор на Centre for Reporductive Medicineat UZ Brussels-VUB, Белгия.
Сред другите водещи имена в областта на репродуктивната медицина попаднаха Джузепе Морганте, чиято лекция беше посветена на яйчниковия отговор при стимулация с биоидентични гонадотропини, и Доминик де Зиглер, който говори за ендометриозата и подходите при третирането на тази тежка диагноза. В световен мащаб от това заболяване страда една от десет жени, а в България няма точна статистика.
За пореден път на екипа на Институт по репродуктивно здраве и Медицински комплекс „Д-р Щерев“ гостува и водещият немски хирург проф. Инго фон Леферн, който демонстрира как репродуктивната хирургия може да повиши шансовете за забременяване. Сред българските му колеги, които изнесоха лекции на симпозиума, бяха репродуктивният специалист доц. Петя Андреева, хирургът д-р Надя Магунска и специалистът по фетална медицина д-р Мариета Искилиева.
“Нашата цел като лекари, ембриолози, биолози и специалисти по репродукция е да създадем възможности за по-добро лечение на нашите пациенти, което не би било възможно без събития като нашия четиринадесети симпозиум в София по репродуктивно здраве.”, заяви още проф. Щерев.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => lechenie-covid19-bremennost-sred-osnovnite-temi-xiv-simpozium-reproduktivna-meditsina ) [15] => stdClass Object ( [blog_id] => 1394 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 4b5917e346f1f5330a7e1f095c23da45.jpg [category_id] => 4 [date] => 1605823200 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => 27-годишни лекари близнаци на първа линия в битката с Covid-19 [description] =>Източник: МБАЛ Сити Клиник Свети Георги, гр. Монтана
Те са родени през 1993-та година. На 27-години вече са лекари. И въпреки че са специалисти в съвсем дурги направления, д-р Даяна Ангелова и д-р Петър Ангелов доброволно влизат на първа линия в бобата с пандемията от Ковид 19.
Лекарите - близнаци разделят времето си между Монтана и София - Д-р Ангелова работи в отделението по „Кардиология“ на МБАЛ „Сити клиник – Свети Георги“ Монтана, а брат й – в сектор „Урология“. Паралелно с това, близнаците работят и в „Пирогов“, като и на двете места влизат доброволно в Covid секторите на болниците.
„Аз и брат ми сме завършили медицина в София, но майка ни е от този край на България и така преди близо 2 години започнах работа в Монтана. Година по-късно и брат ми постъпи на работа в болницата.“
Д-р Ангелова споделя, че никога не се е колебала дали да застане на първа линия и да се грижи за пациентите в Covid сектора. С близо 8 месеца опит с вируса в „Пирогов“, младата лекарка работи без почивен ден, като към нея се присъединява и брат й, който също става доброволец в Covid отделението на МБАЛ „Сити клиник – Свети Георги“ Монтана.
„Трябваше да се организираме бързо, но успяхме да се справим. 30% от капацитета на болницата беше отделен, за да можем да не само да приемаме Covid пациенти, но и да им осигуряваме адекватно лечение, с риск сведен до минимум за персонала. Което без добра материална база, наличие на медицински консумативи, предпазни средства и силен екип, нямаше как да се случи.“, разказа д-р Ангелова. „Няма разлика в профила на заболелите в София и в Монтана – единствената тенденция, която забелязваме е, че по-голямата част от заболелите са мъже, като при тях се наблюдава по-тежко протичане и по-бавно възстановяване. С риск от усложнения са и хората с високо кръвно, диабетиците и пациентите с наднормено тегло. Тези съпътстващи заболявания носят по-голям риск от усложнения, отколкото напредналата възраст. Няма универсална формула за справяне в тази ситуация, но е изключително важно хората да търсят навременна лекарска консултация – понякога влошаването на пациента идва от това, че пристига прекалено късно при нас, защото е стоял вкъщи или си е прилагал някакъв вид самолечение. При симптоми, трябва да се реагира бързо и да се търси лекар.“, призова младата лекарка.
Д-р Петър Ангелов допълни, че опита в прилагането на лечение и наличието на медицинско оборудване, също не трябва да се подценяват – „Няма как да се назначава каквато и да е телефонна терапия, при положение, че лекуващият лекар не e видял дори рентгенова снимка на пациента. Трябва да търсим баланса между това да не се поддаваме на паниката, но и да бъдем отговорни към себе си и да не неглижираме състоянието си. За огромно съжаление, все още чувам от различни хора, че вирус няма. Има, опасен е, но ще трябва да се научим да живеем с него.“
Лекарите близнаци продължават да разпределят времето си между пациентите в Монтана и София и няма да се отказват въпреки умората, докато всички заедно не се справим с пандемията.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => 27-godishni-lekari-bliznatsi-na-parva-linia-v-bitkata-s-covid-19 ) [16] => stdClass Object ( [blog_id] => 1366 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 781e9eb26184d7d7f6d82388b87062f3.jpg [category_id] => 4 [date] => 1605736800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Горещи телефони - Covid-19 [description] =>
Национални телефони
Спешен телефон – 112
Денонощен телефон към Министерството на здравеопазването: 02/807 87 57, горещи телефони: 02/ 9301 152, 02/ 9301 253
Министерството на труда и социалната политика за информация или консултация за възможностите за държавна подкрепа и за социално подпомагане: 0800 88 001
Информационен център на НАП : 07001 8700
МОН, „Е-образование”: 0800 10 112
Национална телефонна линия за деца: 116111
Министерство на външните работи, денонощни телефони: 02 948 24 04, 02 971 38 56, 02 948 30 52, 02 948 2085 и имейл адрес: crisis@mfa.bg
София:
Столична община, Общинско предприятие „Социален патронаж”, телефонна линия за закупуването на хранителни продукти от първа необходимост и медикаменти, изписани с рецепта на самотни, трудноподвижни и лежащо болни лица и възрастни хора без близки. Заявки може да се подават всеки ден от 09:00 до 16:00 ч. на тел. 02/8188 522 и 0879 811 403
СРЗИ: 0882 440 471 и 0882 932 220
Същата услуга предоставят още:
Община Бургас – 0884 469 130 и 0885 985 693
Община Стара Загора – 0885 382 233
Община Ямбол – 046/66 92 15, 046/66 92 12
Горещи телефони в страната:
Пловдив
0700 14 744 – гореща телефонна линия „коронавирус”
Възрастни и хора с увреждания могат да се обаждат, ако се нуждаят от помощ за снабдяване с хранителни продукти и лекарства на следните телефони:
0878 371 710
0878 371 449
Благоевград
0883 201 477 – гореща телефонна линия на РЗИ. Отговаря д-р Веселка Мончева, директор дирекция „Контрол на заразни и паразитни болници”.
073/ 88 4461 – горещ телефон на оперативния щаб на Община Благоевград. На него ще се приемат сигнали за нарушения и ще се записват адреси на граждани, имащи нужда от помощ. Ангажирани с гореща линия са служители на общината и обучени доброволци от БЧК.
Бургас
0889 601 020 – денонощен Call център. Ще отговаря дежурно медицинско лице – по въпроси, пряко свързани с мерките.
056 813463; 0879 656 660 – за въпроси, свързани с оказване на помощ и подкрепа на възрастни хора – към Домашен социален патронаж.
0886 161 630; 0888 259 160 – Детска млечна кухня – за заявки за доставка на храна до адрес.
0885 009 670; 056 841 560 – горещи телефони на Община Бургас
Приморско
0596 22 351 – активен горешш телефон за поръчка на продукти от първа необходимост
Малко Търново
05952 35 36 и 0879 631 647 – за помощ на самотно живеещи и трудноподвижни възрастни хора , за поръчка на продукти от първа необходимост.
Враца
За актуални въпроси относно коронавирус и сигнали за нередности, свързани със спазване на противоепидемичните мерки:
0879 144 830 – Регионална здравна инспекция
0884 115 313 – Областен съвет по сигурност
0876 939 480 – безплатна доставка на хранителни стоки от първа необходимост и лекарства за възрастни, самотни и трудноподвижни хора.
0885 118 857 – инспекторат към общината за подаване на сигнали за спазването на мерките от извънредното положение
Мездра
0885 695 504 и 0910/ 9 21 02 – дежурен телефон на Община Мездра
0887 462 400 – Иван Аспарухов, кмет на община Мездра. За връзка с общинския оперативен щаб за превенция срещу разпространението на коронавируса.
0885 114 607, 0888 664 168 и 0879 830 900 – заявки за закупуване на продукти от първа необходимост и медикаменти на самотни, трудноподвижни, лежащо болни и възрастни хора без близки.
Пазарджик – 0882 080 051
РЗИ – 034 4372281
Велинград – 0885 898 183, 0887 102 056
Пещера – 0897 870 318, 0893 532 067
Ловеч
РЗОК – Във връзка с епидемиологичната обстановка от 08.03.2020 г. е отворен денонощен телефон 0885 695 256
Сливен
044/663066 – за сигнали и нередности в общината
044/623387 – за заявки за закупуване на лекарства и продукти от първа необходимост за възрастни, самотноживеещи и трудноподвижни хора. Заявки ще се приемат от понеделник до петък от 08:00 до 16:30 ч.
Котел
0453/42336 – денонощен телефон за сигнали в общината
Твърдица
0454/42308 – Оперативен дежурен телефон в Общината
0454/42308 – за сигнали за помощ на самотноживеещи хора и за записване на доброволци
Елхово
0478/ 88054, 0478/ 83054 – Дирекция „Социално подпомагане”
0478/88487, 0478/ 88036 – Служба „Социални дейности”
Смолян – 0879 903 608
Баните – 0886 836 036
Борино – 0877 360 536
Девин – 0893 449 956
Доспат – 03045/ 23 10, 0894 438 135
Златоград – 0884 600 182
Мадан – 0893 343 660
Неделино – 03071/2243, 0879 005 884, 03072/37 88
Рудозем – 0895 538 111
Чепеларе – 0886 200 341, 03051/ 8146
Психологическа помощ и подкрепа
Психологическа помощ към ВМА – 02/ 92 26 190
Чат за психосоциална подкрепа на БЧК – на този линк https://www.redcross.bg/news/view?nwid=23993
Община Пловдив – 0800 180 54
Спешна психотерапевтична помощ и емоционална подкрепа: 0800 20 202
Телефонна линия за психологическа подкрепа на ученици, родители и учители:
София: 02/9963461
Пловдив: 0878 138 239
Варна: 052/ 641 670
Бургас: 0893 631 573
Велико Търново: 0888 553 601
Стара Загора: 042/ 210 089
Източници: БНР, Единен информационен портал
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => goreshti-telefoni-covid-19 ) [17] => stdClass Object ( [blog_id] => 1367 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 0c9fdc59dd91a880fae1e57f2b66ce54.JPG [category_id] => 4 [date] => 1605736800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Информация за дейността на Covid-кабинетите в общинските ДКЦ-та [description] =>ДКЦ 8
Район "Надежда", ул. "Христо Силянов" 77
тел. 02 938 27 17
работно време: 09:00-15:30 ч.
ДКЦ 11
Район "Възраждане", ул. "Цар Симеон" 145
тел. 02 931 80 48
раб. време: 08:00 - 17:00 ч.
ДКЦ 12
Район "Люлин", ж. к. "Люлин" 9, ул. "Иван Бойчев" 17
тел. 02 927 60 02, 02 927 60 04, 02 927 60 09
раб. време: 08:00 - 12:00 ч. и 12:30 - 16:00 ч.
ДКЦ 13
Район "Лозенец", ул. "Димитър Хаджикоцев" 20
тел. 02 866 54 12; 0897 91 80 91
раб. време: 08:00 - 12:00 и 13:30 - 15:00 ч.
ДКЦ 14
Район "Триадица", ж.к. "Иван Вазов", ул. "Стефан Сарафов" 7
тел. 02 404 058
работно време: 9:30 - 15:00 ч.
ДКЦ 17
Район "Оборище", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" 108
тел. 02 944 60 61
работно време: 09:00 - 13:00 ч.
ДКЦ 18
Район "Подуяне", ул. "Емануил Васкидович" 51
тел. 02 847 03 21
работно време: 09:00 - 15:30 ч.
ДКЦ 20
Район "Красно село", бул. "Ген. Стефан Тошев" 15-17
тел: 02 955 72 25
работно време: 10:00 - 14:00 ч.
ДКЦ 22
Район "Слатина", ул. "Николай Коперник" 9
тел. 02 892 98 40, 02 906 05 21
работно време: 08:30 - 12:30 ч.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => informatsia-za-deynostta-na-covid-kabinetite-v-obshtinskite-dkts-ta ) [18] => stdClass Object ( [blog_id] => 1345 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 7fdd4f0db44b10c3dcb8acafa954a056.jpg [category_id] => 4 [date] => 1604527200 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Как да се предпазим от Covid-19 - общо полезна информация [description] =>
С колкото повече хора се срещате, колкото по-близко сте един до друг и
колкото повече време сте заедно, толкова повече рискът за инфектиране
нараства.
Рискът липсва при виртуални срещи, прояви и събирания. Неголям риск
съществува, когато се срещат малко хора на открито, когато се спазва
дистанцията от 2 м, когато всички носят маски, не се разменят или не се
ползват общи предмети и всички хора са от една и съща област, общност,
населено място. По-голям е рискът при събирания на повече хора,
поддържащи разстояние между тях от 2 м, но с участници извън локалната
област. Най-висок е рискът при събирания на хора, които не могат да
спазват дистанцията от 2 м един от друг и в тях участват хора, дошли от
друго място, друга област, друго населено място. Трансмисията е
въздушно-капкова, контактно-битова, фекално-орална, аерозолна и възможно
вертикална.
Тъй като е невъзможно със 100% сигурност да изключим риска за
инфектиране, можем да го намалим до възможния минимум:
Мийте ръцете си често с вода и сапун за поне 20 секунди.
Използвайте еднократни хартиени салфетки за подсушаване.
Ако няма вода и сапун, използвайте дезинфектант (70% спирт).
Стойте в къщи максимално, доколкото е възможно.
Отложете или отменете срещите си с други хора, ако Вие или тези хора са
имали вероятност за контакт с коронавирус през последните 14 дни.
Ако излезете навън, спазвайте дистанция един от друг от 2 м.
Правете срещите си с други хора по възможност на открито.
Избягвайте близък контакт с Вашите посетители.
Не се ръкувайте, не удряйте лакти, крака и не се прегръщайте! Поздравете
се дистанционно с кимане на глава, ръкомахане, поклон и с думи.
Подредете масата и столовете на разстояние, осигуряващо социална
дистанция (не се отнася за хората, живеещи в едно домакинство).
Дезинфекция на стаята може да се извърши безопасно с ултравиолетова
лампа или озон.
Носете маска и изисквайте същото от хората около Вас, или ги избягвайте
(ако не спазват изискванията).
Маската трябва да покрива носа и устата и да се сменя при намокряне или
след 2-3 часа ползване.
Преди поставяне и сваляне на маската измивайте ръцете си със сапун и
вода или с дезинфектант за ръце на базата на алкохол.
Снемайте маската отзад напред без да докосвате предната ѝ част.
Ако маската е за еднократна употреба, изхвърлете я веднага.
Ако ползвате многократна маска, изпирайте я възможно най-скоро след
употреба с перилен препарат при 60℃.
Маска не се поставя на хора в безсъзнание, на деца под 2 години и на
хора, които нямат възможност сами да я свалят.
Използвайте дезинфектант от етанол (спирт) 70%.
Спазвайте абсолютна хигиена при ползване на тоалетна.
Избягвайте места и прояви със събиране на много хора, особено ако имате
рискови фактори.
Проветрявайте често стаите и работните помещения, използвайте терасите и
балконите за достъп до чист въздух, както и разходките в парка.
Откажете тютюнопушенето.
Като антистрес използвайте физическо натоварване, а не алкохол.
Всеки трябва да спазва правилата, за да се ограничи разпространението на
инфекцията и за да предпази себе си, обществото и хората с повишен риск
за тежка болест.
Въпреки пандемията, не забравяйте за скрийнинговите изследвания, на
които всеки подлежи във връзка с ранна онкологична диагноза.
Почиствайте и дезинфекцирайте често докосваните повърхности във Вашия
дом (блок) – врати, дръжки, бутони, асансьор.
Приемайте редовно предписаните Ви лекарства по повод други болести, така
че да са под контрол.
Ако сте над 65 години, може да се ваксинирате след консулт с личния
лекар срещу грип и пневмония (особено важно е за хората с рискови
фактори).
При спешни състояния, не се бавете и търсете лекарска помощ по
най-бързия начин.
Помнете хората, с които сте контактували, ако се наложи да се проведе
епидемиологична анамнеза.
Бъдете физически активен, хранете се и живейте здравословно.
При зареждане на бензиностанция или при пазаруване, използвайте
еднократни ръкавици или други защитни средства.
Носете със себе си дезинфектант, маски, еднократни ръкавици, влажни
хартиени кърпичики.
Всичко, което внасяте във Вашия дом (хранителни продукти и покупки)
трябва да бъде обработено по съответния начин – краткотрайна карантина,
обилно измиване с вода, температурно или с дезинфектант (в зависимост от
спецификата).
При нужда се допитайте по телефона с Вашия личен лекар или при спешност
позвънете на 112.
Ако нямате личен лекар, при нужда потърсете помощ в най-близкото лечебно
заведение с 24-часов режим на работа.
Ако почувствате симптоматика, характерна за Covid-19, потърсете помощ в
рамките на 24 часа.
При Covid-19 най-често се срещат: повишена температура над 37⁰С,
втрисане, болки в гърлото, загуба на вкус, загуба на обоняние, кашлица,
болки и стягане в гърдите, задух, хемоптиза (кървави жилки в храчките),
силна отпадналост, безсилие, болки в мускулите, главоболие, конюнктивит,
гадене, повръщане, коремна болка, диария, обрив, хрема (рядко).
При невъзможност за осигуряване на безплатен тест, направете си платен в
най-близката реномирана клинична лаборатория, но помнете, че най-важните
данни за диагнозата са: клиничната картина (оценена от лекар),
рентгеновите снимки, лабораторните изследвания и положителните резултати
от PCR-теста. Отрицателните резултати нямат категорична изключваща
диагностична стойност.
Задължително е всичко около диагнозата и лечението да бъде под
компетентен лекарски контрол.
Необходимата пълна лабораторна констелация включва: пълна кръвна картина
с ДКК (лимфопения и тромбоцитопения), коагулационен статус,
протромбиново време, феритин, D-димери, чернодробни ензими, албумин,
урея, креатинин, прокалцитонин, CRP, LDH, тропонин, хемокултури,
микробиологична посявка на храчка, RT-PCR за SARS-CoV-2019 (чрез
назофарингеален секрет, взет с тампон), IgM и IgG - SARS-CoV-2019.
Допълнителни изследвания – пулсова оксихемометрия (кислородна сатурация
под 93% е алармираща), артериални кръвни газове, рентгенография на
гр.кош, компютърна томография на гръден кош, eхография на белите
дробове, при необходимост - вирусна серология: HbsAg, анти-Hbs антитела,
анти-HbcAb-total (IgM+IgG), анти-HCV, HIV.
Профилактично може да се приема цинк, селен, ресвератрол, витамините А,
С, D и Е, мелатонин, омега-3, Quercetin, пробиотик, в дози и по начин,
указан от Вашия личен лекар.
Най-често лечението на Covid-19 се извършва в къщи, в инфекциозно
отделение, в пулмологично отделение или в ОАРИЛ.
ББА изпрати писмо до СЗО и МЗ с искане да се намери решение на проблема с плащането на PCR- тестовете за диагностициране на пациенти с COVID-19.
Целия текст може да намерите ТУК
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-izprati-pismo-do-szo-i-mz ) [20] => stdClass Object ( [blog_id] => 1164 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 2e2d90d82aab9b6c39e3ccd0150e2556.jpg [category_id] => 4 [date] => 1592514000 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => "МБАЛ - Ихтиман“ ЕООД стана член на ББА [description] =>"МБАЛ - Ихтиман“ ЕООД стана член на ББА след решение на Общото събрание на сдружението.
"МБАЛ - Ихтиман“ ЕООД гр. Ихтиман е лечебно заведение за болнична помощ на територията на Софиа- област.
Болницата има над 130 годишна история, създадена непосредствено след Руско-турската освободителна война.
Разположена е в две бази. С наличната апаратура и кадри осигурява високо квалифицирана болнична медицинска помощ.
ДО
Г-Н ЕВГЕНИИ ИВАНОВ
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР И ЧЛЕН НА УС НА КРИБ
Ул. „Хан Аспарух” 8
гр. София
ОТ
АДВ. СВИЛЕНА ДИМИТРОВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС НА ББА
Бул. „Цар Борис III” 85, ет. 1, ап. 2
гр. София
Уважаеми г-н Иванов,
От името на членовете на Българска болнична асоциация бихме искали да
изразим своята благодарност към Вас и представляваната от Вас
организация, като оценяваме проявената от КРИБ отговорност и
съпричастност към лечебните заведения, в момент на усложнена
епидемиологична обстановка в България
Лечебните заведения са на първа линия в борбата с предизвикателството
Ковид-19. Дарените от вас предпазни средства ще бъдат от пряка полза за
нормалната дейност на Болниците, като ще осигурят необходимото
спокойствие и сигурност на персонала и пациентите.
ББА се ангажира с разпределение на дарението към членовете на
асоциацията, като съобразим и спешните нужди на отделните Болници.
В извънредната ситуация, в която се намираме, всеки жест на
съпричастност е безценен.
12.05.2020 г. С уважение: _____________________
Адв. Свилена Димитрова
Председател на УС на ББА
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => krib-napravi-darenie-na-bba-blagodarstveno-pismo ) [22] => stdClass Object ( [blog_id] => 1037 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 1 [image] => 81b23a4c9a8fdd344dad82a9dd2d1ff1.jpg [category_id] => 4 [date] => 1584136800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => ББА: Частните болници ще участват в лечението на заразени с коронавирус [description] =>
ОТ
БЪЛГАРСКА БОЛНИЧНА АСОЦИАЦИЯ
Уважаеми пациенти и граждани,
Във връзка с обявеното вчера, 13.03.2020 г., извънредно положение в Р.България, отправяме следното:
Извънредното положение е един от най-сериозните инструменти на правителството, което позволява да се ограничат временно основни права и свободи на гражданите. В случая, целта на извънредните мерки е да ограничат разпространението в страната ни на Коронавирус, който се разгърна като световна пандемия.
Във вчерашния ден Болниците - членове на ББА в различните градове на страната, взеха участие в заседанията на местните щабове за реакция.
Докато всички софийски болници – държавни и частни, бяха на съвещание при кмета на столицата - г-жа Фандъкова, за обсъждане на идеите за действие в ситуацията, от трибуната на Народното събрание, депутати от някои партии правеха политически изявления.
В тази тежка за страната ни и света криза, не е момента да се спекулира и нагнетява напрежение и страх в населението, чрез политическо говорене.
Българска болнична асоциация още преди дни заяви от името на членовете си, че всичките са изпълнили указанията, подадени им към момента от РЗИ, и са в готовност да се включат с предоставяне на екипи, апаратура и легла в борбата с COVID-19.
Всички тези действия естествено е да се съгласуват и с Националния кризисен щаб, който е създаден именно за да определи начина на действие в страната и да обезпечи средствата и процедурите, по които това да се случи.
За нас този въпрос не стои - Лечебните заведения, независимо от тяхната форма на собственост следва и са, в пълна готовност да организират лечението на гражданите, при нарастваща вълна от усложнения на заразени с коронавирус, съобразно и конкретните указания на Националния кризисен щаб.
Междувременно, в друг местен щаб – в град Пловдив, под ръководството на областния управител г-жа Каназирева, беше координирано между всички лечебни заведения в региона – кой с колко дихателни апарата и инфекциозни легла може да се включи към настоящия момент.
Призоваваме всички да бъдем внимателни, позитивни, отговорни и осъзнати пред опасността от последиците от болестта.
Призоваваме да дадем нашето уважение и благодарност към лекарите, сестрите и санитарите, които са на предната линия в борбата с епидемията и последиците от нея. Нека да им помогнем с нашата морална подкрепа и добри думи, а не с изявления, неотговарящи на реалната ситуация в страната.
14.03.2020 г. УС на ББА
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-1 ) [23] => stdClass Object ( [blog_id] => 1030 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 149e8ccd8c6f794e44886d7563b02157.jpeg [category_id] => 4 [date] => 1583877600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => УС на ББА с изявление относно епидемиологичната обстановка с вирусна инфекция COVID 19 [description] =>ОТ
БЪЛГАРСКА БОЛНИЧНА АСОЦИАЦИЯ
Уважаеми граждани,
Обръщаме се към Вас относно настъпилата епидемиологична обстановка с вирусна инфекция COVID 19, както и зачестилите въпроси на пациентите, могат ли да се обръщат към частни лечебни заведения в този случай.
Искаме да ви уверим, че частните болници са единна и неразделна част от здравната система в България, която има равностойни функции с държавните болници. В ББА членуват 90% частни лечебни заведения и всички лечебни заведения за болнична помощ – членове на Българска болнична асоциация, са предприели необходимите и установени в страната мерки за ограничаване на рисковете от заболяване и адекватно провеждане на лечението на пациенти. Към този момент са приведени в изпълнение получените указания от компетентните институции на световно и местно ниво, съдържащи мерки за недопускане и ограничаване разпространението на вируса на територията на лечебните заведения.
Освен това имаме готовност да ангажираме нашите лаборатории за изследване на пациенти с COVID-19, както и да прилагаме бързи тестове за диагностика на пациентите и медицинския персонал, в случаи на съмнения за заразяване с COVID-19.
За целта очакваме да ни бъдат предоставени от Националния кризисен щаб: специфичния реактив, необходим за провеждане на изследванията; предпазни костюми за персонала, както и другите съпътстващи епидемиологичната стратегия средства за превенция и защита – както на пациентите, така и на персонала.
По информация от Световната здравна организация, разпространението на COVID 19 може да бъде значително забавено или дори обърнато чрез прилагането на здрави ограничителни и контролни дейности.
В тази връзка ви информираме, че болниците, които членуват в Българска болнична асоциация са предприели всички необходими действия, които са заложени в предписанията, за да се осигури подготовка и обезпечение на всички пациенти, в случай на нужда от медицинска помощ и са с ниво на обезпеченост на реакцията над средното за страната.
Имаме готовност, заедно с колегите от всички лечебни заведения в България, да вземем участие във всички организирани от правителството противоепидемични действия в зависимост от конкретната ситуация и нужди, като очакваме Националния кризисен щаб да посочи алгоритъм за това, както и да обяви национален план за финансиране на епидемиологичната ситуация.
11.03.2020 г. УС на ББА
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => us-na-bba-s-izyavlenie-otnosno-epidemiologichnata-obstanovka-s-virusna-infektsia-covid-19 ) [24] => stdClass Object ( [blog_id] => 1016 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 57c443639b38dacc6aba8c831f221146.jpg [category_id] => 4 [date] => 1581976800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Електронна информационна система ще подобри качеството на здравеопазването, коментираха експерти по време на здравен дебат [description] =>Въвеждането на електронна информационна система ще подобри качеството на здравеопазването. Около това мнение се обединиха представители на браншови и пациентски организации, Министерството на здравеопазването, комисията по здравеопазване към Народното събрание и мениджъри на болници по време на дебата „Управление на съвременното здравеопазване – предизвикателства и добри практики“. Дискусията се проведе вчера в София като част от годишния проект „Най-добрите болници” на Investor Media Group и Българска болнична асоциация.
„През тази година здравното министерство има амбицията да покаже видими резултати по внедряване на елементи от здравната информационна система. Без такъв вид системи няма как да говорим за контрол в сферата на болнична, лекарствена и медицинска помощ”, заяви заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева.
Мнението й сподели зам. – председателят на комисията по здравеопазване към Народното събрание д-р Лъчезар Иванов.
„Едно от най-важните неща в момента за постигане на по-добро качество на здравеопазването е внедряване на единна информационна система, което ще позволи на всеки болничен мениджър да упражнява реален и ефективен контрол. Системата ще даде възможност и за проверка на лечебните заведения от страна на Здравната каса като платец”, обясни д-р Иванов.
Според изпълнителния директор на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” проф. Асен Балтов са нужни няколко стъпки, които да стабилизират системата на здравеопазването. Сред тях са въвеждането на електронна здравна карта и електронен търг за лекарства, които били най-сигурният инструмент за намаляването на цените на медикаментите, които болниците закупуват.
„Важно е и да се завърши проектът за спешните портали, за да имаме добре работеща спешна медицинска помощ в цялата страна”, заяви проф. Балтов по време на здравния дебат.
В същото време д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници, заяви, че държавата трябва да подпомага лечебните заведения в малките и отдалечените населени места, защото без такава помощ не можели да съществуват. Мнението му подкрепи и проф. Григор Димитров, член на Надзорния съвет на НЗОК, като заяви, общинските болници не могат да генерират печалба като останалите лечебни заведения. Затова според проф. Димитров в бюджета за здравеопазване трябвало да има предвидени буфери за общинските болници.
„Финансирането е голям проблем на българското здравеопазване, но най-големият е философията на финансирането. Една система, в която се заплаща за брой извършена дейност, за брой преминали пациенти, леглоден и т.н., няма как да генерира здраве”, коментира председателят на Национална пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев.
По думите му в системата ще има ефективност, когато заплащането е според постигнатите резултати, а не броя на пациентите. Д-р Иван Маджаров, председател на Български лекарски съюз, обаче е категоричен, че заплащането за извършена дейност е правилно, но проблемът е, че не всички клинични пътеки са реално остойностени. Според него постигнатото в новия Национален рамков договор е крачка към по-качествено здравеопазване.
Дебатът за управлението на съвременното здравеопазване е част от годишния проект „Най-добрите болници”, организиран от Investor Media Group и Българска болнична асоциация. През 2019 година инициативата отличи най-добрите лечебни заведения в различните региони и медицински направления в страната, а тази година освен класацията е надградена с две здравни дискусии.
„Целта е проведем дебат, който да доведе до по-добро качество на здравеопазването, както и да се подобри достъпа на пациентите. Балансирано да се подходи към проблемите. Целта е да гледаме златната среда и да се стигне до общи решения за болниците, институциите и самите пациенти”, обясни модераторът на дебата Аркади Шарков.
„Нашата концепция е заедно да сложим стандарти в здравеопазването. Опитваме се да дефинираме нуждите и дефицитите, чрез експертизата с която разполагаме в сектора – когато представителите на всички болнични организации са на една маса – ще стигнем до най-работещите предложения за реформи в здравеопазването”, заяви председателят на ББА адв. Свилена Димитрова.
Класацията „Най-добрите болници“ се организира от Investor Media Group и Българска болнична асоциация, институционен партньор в Български лекарски съюз, а медийни партньори са Investor.bg, Bloomberg TV Bulgaria, Puls.bg, Dnes.bg, Bulgaria ON AIR.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => elektronna-informatsionna-sistema-shte-podobri-kachestvoto-na-zdraveopazvaneto-komentiraha-eksperti-po-vreme-na-zdraven-deb ) [25] => stdClass Object ( [blog_id] => 1009 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 0d1217c8ee068e38b5a7f99fce0e4e66.jpeg [category_id] => 4 [date] => 1581458400 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Конкуренцията между болниците – основен фактор за качеството на лечението Важно е пациентът да може да провери предварително колко ще струва лечението му, каза здравният икономист Аркади Шарков [description] =>Източник: Investor.bg
Надяваме се с второто издание на класацията "Най-добрите болници 2019" да помогнем за възстановяването на добрите отношения между лекар и пациент, които в България бяха подложени на изпитания от всякакъв характер. Това каза Свилена Димитрова, Българска болнична асоциация, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Тя коментира целите на предстоящия здравен дебат „Управление на съвременното здравеопазване - предизвикателства и добри практики“, който е част от класацията "Най-добрите болници 2019".
"Критериите, по които се прави класацията, са свързани с качеството през нововъведения в технологии, практики и персонал. Становища по тези стълбове ще дадат както пациентите, така и личните лекари и мениджърите на болниците", обясни Димитрова. По думите й статистическото пресичане на информацията от тези три потока ще гарантира обективността на класацията.
„Много дълго проблемите в здравеопазването се политизираха и тази тенденция продължава. Регионализирането на здравеопазването също е много важно, за да се избистри картината от какво имат нужда общинските, държавните и частните болници в различните населени места“, каза здравният икономист Аркади Шарков.
В последните години се направи не малко за актуализацията на цените на клиничните пътеки, макар и с малък ръст, но имат нужда от още ребалансиране, допълни той.
„Що се отнася до смяната на модела на финансиране на здравеопазването, както и на въпроса с доплащането от страна на пациентите, важна е симетрията на информацията“, коментира икономистът. Той обясни, че е важно пациентът да може да провери предварително колко ще струва неговото лечение – колко покрива пътеката и колко би доплатил.
„Сега в не малко случаи, при плановите операции, пациентът е вече на операционната маса и разбира, че ще трябва да доплати определена сума, когато е пред свършен факт. Именно информацията за ценовата листа във всички болнични заведения ще спомогне за конкуренцията между тях, за спада на цените и повишаването на качеството“, каза Шарков.
Свилена Димитрова уточни, че миналата година държавата е направила усилия в посока прозрачност на доплащанията във финансовата сфера. "По-важното е не дали имаме информация, а обществото да възприема тази нужда и да бъдем готови за бъдеща реформа", смята тя.
За втора поредна година ще бъдат отличени най-добрите лечебни заведения в България - с най-добрите услуги, специалисти и условия, в различните региони и медицински направления в страната. Националната класация „Най-добрите болници“ на Investor Media Group и Българска болнична асоциация, която през миналата година беше отличена като най-добрият корпоративно-социален проект у нас, провежда ново проучване, на базата на което да определи най-добрите лечебни заведения за 2019 година.
След като миналата година класацията квалифицира отличниците сред болниците в 7 медицински специалности, тази година проектът се разширява с още две направления - „Гастроентерология“ и „Неврология“. Така потребителите ще имат информация за качеството на услугите, които могат да получат в различните лечебни заведения в специализациите „Ортопедия“, „УНГ“, „Онкология“, „Педиатрия“, „Хирургия“, „Кардиология“, „Гинекология“, „Гастроентерология“ и „Неврология“.
Най-добрите болници ще бъдат отличени по няколко критерия – технология, специализация, персонал и качество на услугите. Изборът ще бъде направен на базата на национално проучване от международната агенция IQVIA сред пациенти, мениджъри на болници и общопрактикуващи лекари.
Темата на здравния дебат, който ще се състои на 17 февруари, е: Управление на съвременното здравеопазване – предизвикателства и добри практики.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => konkurentsiyata-mezhdu-bolnitsite-osnoven-faktor-za-kachestvoto-na-lechenieto-vazhno-e-patsientat-da-mozhe-da-proveri-predvarit ) [26] => stdClass Object ( [blog_id] => 1011 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 58bed8d0ed51f4717208295b3c93fcb5.jpg [category_id] => 4 [date] => 1581026400 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Здравен дебат отговаря на въпроса как се управлява съвременното здравеопазване Дискусията е част от проекта „Най-добрите болници“ и ще се проведе на 17 февруари, от 13:30 часа, в Гранд Хотел София [description] =>Кои са предизвикателствата и добрите практики в управлението на съвременното здравеопазване, трябва ли да се променят механизмите при финансирането на лечебните заведения и необходима ли е актуализация на цените на клиничните пътеки? Тези и още важни въпроси ще постави първият по рода си здравен дебат, който е част годишното независимо проучване „Най-добрите болници“ на Investor Media Group и Българска болнична асоциация. Той ще се проведе на 17 февруари, от 13:30 часа, в Гранд Хотел София.
В дискусията ще участват експерти от различни сектори, свързани със здравеопазването – институции, браншови и пациентски организации, лекари, мениджъри на болници, юристи. Темата на дебата е „Управление на съвременното здравеопазване – предизвикателства и добри практики“, като по време на него ще се коментират както бюджетите на болничните заведения и условията, при които пациентите трябва да доплащат лечението си, така и възможността за промяна в заплащането на медицинските специалисти. Специално внимание ще се обърне и на механизмите за контрол и регламента за заплащане на медицински дейности в болниците.
Провеждането на здравната дискусия е само част от годишния проект „Най-добрите болници“. За втора поредна година националната класация ще отличи най-добрите лечебни заведения с най-добрите услуги, специалисти и условия, в различните региони и медицински направления в страната. За целта предстои направено независимо национално проучване от международната агенция IQVIA сред пациенти, мениджъри на болници и общопрактикуващи лекари, а резултатите от допитването ще бъдат обявени на специална церемония на 23 март в София в хотел „ИнтерКонтинентал“.
Класацията „Най-добрите болници“ се организира от Investor Media Group и Българска болнична асоциация, институционен партньор в Български лекарски съюз, а медийни партньори са Investor.bg, Bloomberg TV Bulgaria, Puls.bg, Dnes.bg, Bulgaria ON AIR.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => zdraven-debat-otgovarya-na-vaprosa-kak-se-upravlyava-savremennoto-zdraveopazvane-diskusiyata-e-chast-ot-proekta-nay-dobrite-1 ) [27] => stdClass Object ( [blog_id] => 1001 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => e7a32deb93ba20af78cb41958eee12da.jpg [category_id] => 4 [date] => 1580421600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Кои са най-добрите болници за 2019 година – отговорите в края на март [description] =>За втора поредна година пациентите ще научат кои са най-добрите лечебни заведения в България, с най-добрите услуги, специалисти и условия, в различните региони и медицински направления в страната. Националната класация „Най-добрите болници“ на Investor Media Group и Българска болнична асоциация, която през миналата година беше отличена като най-добрият корпоративно-социален проект у нас, ще проведе ново проучване, на базата на което да определи най-добрите лечебни заведения за 2019 година.
След като миналата година класацията квалифицира отличниците сред болниците в 7 медицински специалности, тази година проектът се разширява с още две направления - „Гастроентерология“ и „Неврология“. Така потребителите ще имат информация за качеството на услугите, които могат да получат в различните лечебни заведения в специализациите „Ортопедия“, „УНГ“, „Онкология“, „Педиатрия“, „Хирургия“, „Кардиология“, „Гинекология“, „Гастроентерология“ и „Неврология“.
Най-добрите болници ще бъдат отличени по няколко критерия – технология, специализация, персонал и качество на услугите. Изборът ще бъде направен на базата на национално проучване от международната агенция IQVIA сред пациенти, мениджъри на болници и общопрактикуващи лекари.
Паралелно с резултатите от проучването, тази година специално внимание ще се обърне и на проблемите в здравеопазването, както и на техните решения. На тях ще са посветени два специални здравни дебата, които ще надградят полезността на класацията „Най-добрите болници“. В дискусиите ще участват представителите на всички институции, съсловни организации и експерти в сектора.
Целта на националната класация е да даде информация на пациентите къде могат да получат качествените медицински услуги и грижи за здравето си и да създаде обективна методология и унифициране на стандартите, по които се оценява здравният сектор в България.
Класацията „Най-добрите болници“ се организира от Investor Media Group и Българска болнична асоциация, институционен партньор в Български лекарски съюз, а медийни партньори са Investor.bg, Bloomberg TV Bulgaria, Puls.bg, Dnes.bg, Bulgaria ON AIR.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => koi-sa-nay-dobrite-bolnitsi-za-2019-godina-otgovorite-v-kraya-na-mart-za-vtora-godina-natsionalnata-klasatsia-na-investor ) [28] => stdClass Object ( [blog_id] => 952 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => f4728377a555c1d8bd7b0772bfa46ff0.jpeg [category_id] => 4 [date] => 1574287200 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => МБАЛ Уни хоспитал стана редовен член на ББА [description] =>МБАЛ Уни хоспитал стана редовен член на ББА
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => mbal-uni-hospital-stana-redoven-chlen-na-bba ) [29] => stdClass Object ( [blog_id] => 944 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => f0e13f36b0c38294dc6d1057fd2a9e98.JPG [category_id] => 4 [date] => 1573509600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => ББА получи награда в категория „Корпоративна социална отговорност“ на официалните награди Мистър и Мисис Икономика на КРИБ [description] =>На официалните награди Мистър и Мисис Икономика и в присъствие на Премиера на България и представители на Правителството, Класация на здравните заведения, инициирана от Българска болнична асоциация и Инвестор Медия Груп, получи наградата на КРИБ в Категорията „Корпоративна социална отговорност“, което е безспорно признание от най-голямата работодателска организация в страната.
Заслугите за приза се дължат изцяло на реализирания през 2019 г. пилотен проект „Национална класация – Най-добрите болници“ – единствен по рода си ранкинг в страната със заложена амбиция за аналог на световните класации.
"Поставихме си за цел да дадем ясна информация на потребителите за качеството на услугите, които могат да получат в различните болнични заведения, в отделните региони, да подпомогнем пациентите бързо и лесно да се ориентират и направят информиран избор, когато търсят най-подходящото и добро решение за конкретен здравословен проблем.
По тази причина считаме, че „Национална класация – Най-добрите болници“ е една социално отговорна инициатива и отразява стремежа ББА да допринася за един по-пълноценен и по-качествен начин на живот на хората в различните региони на страната
Този проект дава тласък на развитието на сектор „здравеопазване” в България и е пример за това как всички болници могат да вървят ръка за ръка и да допринасят за позитивна промяна с национален мащаб."
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-poluchi-nagrada-v-kategoria-korporativna-sotsialna-otgovornost-na-ofitsialnite-nagradi-mistar-i-misis-ikonomika-na-kr ) [30] => stdClass Object ( [blog_id] => 898 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => a98ad5d6dfd77be581517ed5f579acc6.jpeg [category_id] => 4 [date] => 1568926800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Болничните организации се обединиха в обща позиция по няколко наболели въпроса в сферата на здравеопазването [description] =>На 17.09.2019 г. се проведе поредна обща среща на болничните организации в България. Повече от 2 месеца, всички регистрирани в България сдружения на болници работят по съвместни предложения и начини, които ние като експерти предлагаме за решаване по реалните проблеми в здравеопазването. На 18.09.2019 г. предложенията бяха официално входирани в Министерство на здравеопазването по повод на текущото Обществено обсъждане на предложените от здравния министър промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Със законопроекта отново се прави опит да се направят и концептуални промени, относими към други нормативни актове, в т.ч. темата за необходимостта от доплащания. Тази тема беше повод организациите да разгледат няколко модела за остойностяване на системата от Клинични пътеки, приложени в други държави и да предоставят на МЗ идеен вариант за действителни стойности на здравните услуги.
Болничните организации излизат с предложение да се възстановят основните принципи на солидарност и справедливост и задължението всеки българин да заплаща здравната си осигуровка в определения размер - 8%, а за категориите български граждани, осигурявани от държавата, Републиканският бюджет да внася на 12 равни месечни вноски пълния им размер както всички останали граждани. По предварителни разчети така приходите за здраве ще се увеличат с над 1 млрд. лева, което ще промени финансовата макрорамка на бюджета за здраве, ще премахне неравнопоставеността на българските пациенти и ще доближи финансирането на болничната медицинска помощ до реалните й стойности.
Всички предложения и обосновки на специалистите ще бъдат официално представени и на Министър-председателя на Р България, предвид обсъждането на бюджета на НЗОК за 2020 г.
Болничните асоциации настояват за спешно решение и незабавно изплащане на изработената от лечебните заведения надлимитна дейност за минали години, за което нееднократно излизаме с декларации!
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bolnichnite-organizatsii-se-obediniha-v-obshta-pozitsia-po-nyakolko-naboleli-vaprosa-v-sferata-na-zdraveopazvaneto ) [31] => stdClass Object ( [blog_id] => 881 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 5b5fc88723a473b38111e474773bc507.jpeg [category_id] => 4 [date] => 1566939600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Проведе се втора обща среща на всички болнични асоциации [description] =>На 28.08.2019 г. се проведе втора обща среща на всички болнични асоциации в България за обсъждане на идеята за създаване на обща болнична Федерация.
По време на тази инициатива се обсъдиха актуалните в момента за целия сектор въпроси, свързани с публикувания за обществено обсъждане Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и по-конкретно, предложението на Министерството на здравеопазването за отпадане на доплащанията.
Представителите на лечебните заведения за болнична помощ са единни, че е необходимо актуализиране на заплащането на повечето медицински услуги, като въвеждането на справедливо остойностяване на клиничните пътеки би осигурило от своя страна естествено решение на въпроса за необходимостта от доплащане за определени дейности. Приоритет ще бъде и отстояването на актуални за страната възнаграждения за медицинския персонал, които са основно перо от стойността на всяка здравна услуга.
Целта е, в резултат на съвместните усилия, да се внесат общи предложения по законопроекта на Министерство на здравеопазването.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => provede-se-vtora-obshta-sreshta-na-vsichki-bolnichni-asotsiatsii-1 ) [32] => stdClass Object ( [blog_id] => 833 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 6de34ca4ba1255815efeb2c4e4fda256.jpg [category_id] => 4 [date] => 1564002000 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Българска болнична асоциация с нов председател. [description] =>Адв. Свилена Димитрова стана Председател на Управителния съвет на Българска болнична асоциация (ББА), след провело се годишното отчетно-изборно събрание на членовете на сдружението.
Избора на нов Председател на сдружението и състав на Управителен съвет бе гласуван съгласно устава на ББА и ротационния принцип за избор на Председател и зам.-председатели в следващия двугодишен мандат.
Адв. Димитрова гради професионалната си експертиза от повече от дванадесет години, като в последните 10 години специализира медицинско право. Учредява адвокатско дружество Д§П през 2006 г., а днес освен с управлението на адвокатската кантора, активно се занимава с обществена дейност. От 2015 г. е зам.-председател на Българска болнична асоциация.
За зам.-председатели за следващият мандат бяха избрани г-жа Елена Христева и г-н Андрей Марков.
Сдружението е и с нов официален адрес в гр.София, бул.Цар Борис III № 85, ет.1, оф.2.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => balgarska-bolnichna-asotsiatsia-s-nov-predsedatel ) [33] => stdClass Object ( [blog_id] => 830 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 394f056187a43652e81ea9b6d4acadd6.jpeg [category_id] => 4 [date] => 1563915600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => ББА с нов адрес [description] =>ББА смени адреса на седалището си със следния:
гр. София 1612
бул. Цар Борис 3 №85, ет. 1, ап. 2
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-s-nov-adres-1 ) [34] => stdClass Object ( [blog_id] => 775 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 938edad62a611f325a586a01fc65a5af.JPG [category_id] => 4 [date] => 1553464800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Investor Media Group и Българска болнична асоциация отличиха „Най-добрите болници“ в страната в 7 ключови специалности [description] =>Investor Media Group и Българска болнична асоциация отличиха „Най-добрите болници“ в страната в 7 ключови специалности
Здравеопазването в България отговаря на изискванията на обществото, категорични за водещи медици
Здравната система в България, въпреки предизвикателствата, успява да отговори на нарасналите изисквания на обществото от медицински грижи. Около това мнение се обединиха лекари и мениджъри на болници в страната, по време на обявяване на резултатите от Национална класация „Най-добрите болници“, което се проведе на 25 март, в София. Рейнингът на лечебните заведения се организира от Investor Media Group и Българска болнична асоциация. Според водещи медици, българското здравеопазване се нуждае от нова рамка на финансиране, без която здравната система не може да отговоря на бъдещите повишените изисквания на обществото от медицински услуги.
Според председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров здравеопазването има нужда от нова рамка на финансиране, която да подсигури някакви критерии за качеството.
От своя страна кметът на София Йорданка Фандъкова изтъкна, че всяка година Столична община дофинансира с между 8 – 10 млн. лв общинските болници.
„Говорейки за качество на здравеопазването, става дума за лекари, апаратура и материална база. Ние в Столична община полагаме усилия за подобряване на материалната база на общинските болници“, заяви Фандъкова.
Председателят на Българската болнична асоциация Андрей Марков заяви, че разходите за здравеопазването трябва да излязат на светло, а на пациентите да бъде предоставена информация за най-добрите болници.
„Трябва да имаме истинска информация и да се представи на хората възможността да решават бързо къде да се лекуват, без да се колебаят“, заяви Марков.
В рамките на Национална класация „Най-добрите болници“, която определи най-добрите лечебни заведения в 7 ключови медицински специалности на регионален и национален принцип, беше проведено проучване сред пациенти, общопрактикуващи лекари и мениджъри на болници. Изследването оценява лечебните заведения по редица критерии - технология, специализация, персонал и качество на услугите.
Резултатите от проучването на независимата агенция IQVIA показват, че 44% от пациентите рядко или никога получават разяснения относно провежданото им лечение. 29% казват, че са подробно информирани за лечението им, като по-често това са пациенти на частни болници – 31% спрямо 27% в държавните лечебни заведения. Сходна е ситуацията и с информацията, която пациентите получават за медикаментите, които приемат, докато са в болница. На 47% от тях изобщо или рядко им се предоставя разяснение относно лекарствата. Хората в малките градове получават повече допълнителни грижи за ежедневни дейности, отколкото в столицата. 22% от пациентите споменават, че в държавните болници нямат бутон система в техните болнични стаи, докато при частните болници този дял е 15%. Проучването на IQVIA сочи, че медицинските специалисти в частни лечебни заведения по-често посещават пациентите си в сравнение с тези от държавните болници.
Допитването показва, че за 90% от пациентите водещ фактор при избора им на лечебно заведение е компетентността на медиците. За 48% най-важното е процедурите и методите на лечение в избраната болница, а за 37% ключово за избора е апаратурата.
Изследването сред 2185 респонденти сочи, че 36,4% от жените в България попадат в болница поради акушеро-гинекологични причини. Пациентките с висше образование посещават гинеколог по-често от тези с основно - 21% срещу 16%. 22,9% от жените биват хоспитализирани в отделения по „Ендокринология“, а 9,9% попадат в отделения по „Хирургия“.
При мъжете посещението при хирург е основа причина за хоспитализация - 19,7%. 12,6% от мъжете пациенти са приети в отделения по „Ортопедия и Травматология“, докато при жените този дял е 5,9%.
По време на представянето на резултатите от проучването, на което е базирана Националната класация „Най-добрите болници“, лекари и мениджъри на медицински заведения се обединиха около мнението, че рейтинг на болниците е нужен, защото ще даде ценна информация на пациентите.
„Такова проучване и наблюдение ще даде по-голяма прозрачност и яснота за изпълнителните на медицинска помощ за пациентите в кои лечебни заведения се изпълнява качествена медицинска помощ“, заяви зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева.
„Такъв рейтинг присъства в САЩ, Западна Европа, тоест, добрите здравни системи имат рейтинг на болниците. Той дава информация както на пациентите, така и на лекарите“, коментира проф. Иво Петров, медицински директор Сити Клиник, който беше модератор на дебата за конкурентоспособността на болниците по време на събитието.
„Важно е да си сверяваме часовника с най-добрите. Най-вероятно рейтингът ще покаже, че някои болници трябва да вземат мерки, за да подобрят отношението към пациентите“, обясни изпълнителният директор на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“
проф. Д-р Асен Балтов.
Според управителя на КОЦ Пловдив - д-р Парашкев Цветков, в момента държавните и частните болници в България не са равнопоставени.
„За да се развива успешно едно лечебно заведение, то трябва да е поставено при равни условия с частните структури. Равнопоставеността на болниците е съществен фактор за конкурентоспособност“, коментира Цветков.
Проучванията на Национална класация „Най-добрите болници“ на Investor Media Group и Българска болнична асоциация отличи най-добрите лечебни заведения в страната, на регионален и национален принцип, в 7 различни медицински специалности.
Класацията е изработена от IQVIA на база многокомпонентен индекс за оценка. Индексът е изграден въз основа на международна методология с цел бъдещо проследяване на динамиката на отделните болнични заведения относно предоставяните здравни услуги.
Индексът е въз основа на четири основни стълба - проучване сред пациенти на болничните заведения, сред лекари, сред мениджмънта на болници и анализ на обективни критерии на болниците (ниво на акредитация, брой хабилитирани специалисти, брой операции и др.).
Проучването обхваща всички структуроопределящи лечебни заведения в страната.
Индексът разпределя класацията на регионален и национален принцип. Регионалната класация се районира на териториален принцип (6 + 1 района в страната – съответно Северозападен, Северен Централен, Североизточен, Югозападен, Южен централен, Югоизточен и София). Категориите в Националната класация се разделят по национален и регионален принцип, както и по специалности.
Обхванатите медицински специалности са: ортопедия, кардиология, УНГ, АГ, педиатрия, онкология и хирургия.
Най-добрата болница в страната, в специалност „Акушерство и Гинекология“ е „МБАЛ за женско здраве „Надежда“. В специалност „Кардиология“ призът отиде при „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ“. „КОЦ Пловдив“ получи най-много точни в Националната класация, в специалност „Онкология“. МБАЛ „Тракия“ – Стара Загора е класираната на първо място в две специалности - „Ортопедия и травматология“ и „Уши, нос и гърло“. В специалност „Педиатрия“ на първо място е класирана УМБАЛ „Света Марина“ – Варна. Най-добра болница на национално ниво, в специалност „Хирургия“ е отличена „Аджибадем Сити Клиник „Токуда“ УМБАЛ“.
Съгласно методологията на класацията, максимален брой точки могат да се получат при пълноценно включване на Лечебните заведения и по четирите стълба, представени от независимата агенция извършила проучването - IQvia. Организаторите се надяват, че за 2019 г. по-голям брой болнични мениджъри ще проявят инициатива за предоставяне на подробни данни за управляваните от тях Болници.
Класацията „Най-добрите болници“ се организира от Investor Media Group и Българска болнична асоциация, институционални партньори са Министерството на здравеопазването и Българския лекарски съюз, а медийни партньори са Investor.bg, Bloomberg TV Bulgaria, Puls.bg, Dnes.bg, Bulgaria ON AIR
Повече информация относно оценката на здравните услуги в болничния сектор може да намерите на сайта на www.besthospitals.bg.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => investor-media-group-i-balgarska-bolnichna-asotsiatsia-otlichiha-nay-dobrite-bolnitsi-v-stranata-v-7-klyuchovi-spetsialnosti ) [35] => stdClass Object ( [blog_id] => 782 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 8bd695a0dc77509f09d697b1a050fc0c.jpeg [category_id] => 4 [date] => 1553464800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Адвокат Свилена Димитрова, заместник-председател на ББА -"Класацията "Най-добрите болници" обединява целия сектор и утвърждава стандарти [description] =>
Източник: Bloomberg TV
Интервю с Адвокат Свилена Димитрова, заместник-председател на ББА
Националната класация на най-добрите болници у нас, организирана от Българската болнична асоциация и Investor Media Group, цели да покаже кои са лечебните болнични заведения с най-високи стандарти в страната. Класацията обхваща болниците в различни региона на България и цели да очертае картината за обективна методология за уеднаквяване на стандартите, говорейки за здравния сектор в страната. Победителите ще станат ясни малко по-късно, като говорим за лечебни заведения в специалностите акушерство и гинекология, онкология, хирургия, кардиология, педиатрия и ортопедия.
Преди година и половина започнахме работа по този проект, като не знаехме кои ще бъдат критериите за оценяване. Днес в навечерието на обявяването на резултати можем да изведем три основни критерия във всички отговори: специалистите, техниката като съвременност и иновативност и самите иновации като процедури и медицински технологии. Това заяви адвокат Свилена Димитрова, заместник-председател на ББА, пред редактора на Bloomberg TV BulgariaКалина Донкова.
"Контраст при показателите между частните и държавните и общински лечебни заведения винаги има, но той бе изненадващ за нас, тъй като във всички отговори в процеса на събиране на данни бяха откроени тези три стълба, всъщност основата на класацията. Идеята на класацията е да обединява целия болничен сектор. Вярваме, че така Българска болнична асоциация ще успеем да утвърдим добри стандарти".
Цялото интервю с Адвокат Свилена Димитрова може да намерите на https://www.bloombergtv.bg/v-razvitie/2019-03-25/klasatsiyata-nay-dobrite-bolnitsi-obedinyava-tseliya-sektor-i-utvarzhdava-standarti
Повече информация за "Най-добрите болници - Национална класация" може да намерите на сайта на www.besthospitals.bg
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => advokat-svilena-dimitrova-zamestnik-predsedatel-na-bba-klasatsiyata-nay-dobrite-bolnitsi-obedinyava-tselia-sektor-i-utva ) [36] => stdClass Object ( [blog_id] => 771 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => e2dc76a4af2a495920fddfd9b5cd6f93.jpg [category_id] => 4 [date] => 1552168800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Класация "Най-добрите болници"- 25.03.2019 [description] =>Класация „Най-добрите болници“, организирана от Българска болнична асоциация и Investor Media Group е независимо проучване, което класира най-добре представящите се болнични заведения в страната.
Класацията представлява ранкинг на болниците в България и цели да даде ясна информация на потребителите за качеството на услугите, които могат да получат в различните болнични заведения, в отделните региони и да подпомогне пациентите бързо и лесно да се ориентират и направят информиран избор, когато търсят най-подходящото и добро решение за конкретен здравословен проблем.
За първи път ще бъдат отличи най-добрите лечебни заведения в специализациите кардиология, ортопедия, УНГ, АГ, педиатрия, онкология и хирургия. Основни показатели, които ще бъдат взети предвид при ранкирането ще са и технология, персонал и качество на услугите.
Подробна информация за класацията (методология, дабат, партньори) може да намерите на www.besthospitals.bg
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => klasatsia-nay-dobrite-bolnitsi-1 ) [37] => stdClass Object ( [blog_id] => 764 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 31ed9a821c92518cfe98451205cf045f.jpg [category_id] => 4 [date] => 1547416800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => МБАЛ "Самоков" ЕООД стана редовен член на ББА [description] =>
МБАЛ "Самоков" ЕООД стана редовен член на ББА.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => mbal-samokov-eood-stana-redoven-chlen-na-bba ) [38] => stdClass Object ( [blog_id] => 761 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => faaab9346e9ef0dff253b1355090d5ee.jpg [category_id] => 4 [date] => 1543701600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Investor Media Group и Българска болнична асоциация търсят най-добрите болници в България [description] =>Investor Media Group и Българска болнична асоциация търсят най-добрите болници в България.
Класацията ще отличи топ лечебните заведения, в 7 определящи специализации за всички региони на страната.
Кои са най-добрите болници и медицински направления в различните региони на страната? Отговор на този въпрос ще даде националната класация „Най-добрите болници“, която се организира от Investor Media Group и Българска болнична асоциация (ББА). Класацията ще отличи най-добрите лечебни заведения в 7 района на страната – Северозападен, Северен Централен, Североизточен, Югозападен, Южен централен, Югоизточен и София по няколко показатели - технология, специализация, персонал и качество на услугите. За пръв път ще бъдат определени и най-добрите болници в България, разделени по отделни специализации - ортопедия, кардиология, УНГ, АГ, педиатрия, онкология и хирургия. За всеки регион, в съответната специализация, ще бъдат излъчени най-добрите лечебни заведения, които са намерили място в класацията „Най-добрите болници 2018“.
Най-добрите лечебни заведения ще бъдат избрани след национално социологическо проучване сред общопрактикуващи лекари, мениджъри на болници и пациенти. Общопрактикуващите лекари могат да дадат своя вот като попълнят специален въпросник, публикуван на сайта на dnes.bg и puls.bg. Проучването ще се изготви от международната компания за проучвания IQVIA и ще оцени лечебните заведения по няколко критерия – технология, специализация, персонал и качество на услугите.
Целта на националната класация е да създаде обективна методология и унифициране на стандартите, по които се оценява здравният сектор в България. Резултатите ще покажат кои са най-важните критерии за развитие на лечебните заведения в страната, което в дългосрочен план би довело до развитие на сектор „Здравеопазване“ и до подобряване на качеството на медицинските услуги в страната.
„Investor Media Group винаги е заставала зад проекти, които помагат за подобряване на качеството на живот на хората. Сега, с организирането на националната класация „Най-добрите болници“, искаме да дадем възможност на всички да вземат информирано решение при един толкова важен избор като това на кое лечебно заведение да поверят здравето си “, коментира изпълнителният директор на Investor Media Group Виктория Миткова.
„Вярваме, че в дългосрочен план ще върнем вярата на пациентите в лечебните заведения, чиято основна роля е да вдъхват надежда и да допринасят за здравето и благополучието на хората, като осигуряват най-доброто обслужване на всеки пациент чрез интегрирана клинична практика, образование и развитие на научни изследвания“, коментира председателят на ББА Андрей Марков.
Класацията „Най-добрите болници“ се организира от Investor Media Group и Българска болнична асоциация, институционален партньор е Министерството на здравеопазването, а медийни партньори са Investor.bg, Bloomberg TV Bulgaria, Puls.bg, Dnes.bg, Bulgaria ON AIR
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => investor-media-group-i-balgarska-bolnichna-asotsiatsia-tarsyat-nay-dobrite-bolnitsi-v-bulgaria ) [39] => stdClass Object ( [blog_id] => 563 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => e5e985efb9925a96af53f9dcd0e07346.jpg [category_id] => 4 [date] => 1512165600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => МБАЛ "Сити Клиник - Свети Георги" ЕООД стана член на ББА [description] =>МБАЛ "Сити Клиник - Свети Георги" ЕООД гр. Монтана стана член на ББА
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => mbal-siti-klinik-sveti-georgi-eood-stana-chlen-na-bba ) [40] => stdClass Object ( [blog_id] => 509 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 72c7399915b5c6a45128e8e76db276db.jpg [category_id] => 4 [date] => 1508187600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => МБАЛ Ботевград ЕООД стана член на ББА [description] =>"Многопрофилна болница за активно лечение - Ботевград" ЕООД стана редовен член на СНЦ "Българска болнична асоциация"
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => mbal-botevgrad-eood-stana-chlen-na-bba ) [41] => stdClass Object ( [blog_id] => 477 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 8070fe72ef00c947db2758cdfb742938.jpeg [category_id] => 4 [date] => 1502226000 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Декларация "НЕ на насилието" [description] =>ДО Д-Р ВЕНЦИСЛАВ ГРОЗЕВ
Председател на УС на БЛС
Уважаеми Д-р Грозев,
БЪЛГАРСКА БОЛНИЧНА АСОЦИАЦИЯ изразява своята съпричастност към д-р Албена Гагова и се присъединява към организациите застанали зад акцията „Не на насилието над медици!“.
Осигуряването на спокойна работна среда на всички медици и медицински персонал е от особено важно значение за своевременното диагностициране и адекватно лечение на всеки нуждаещ се.
ББА изразява подкрепа към намерението на БЛС за предприемане на действия за превенция на агресията чрез законовият инструментариум.
ББА апелира за повече толерантност от страна на пациентите и техните близки към медицинските лица, изпълняващи своите професионални задължения.
07.08.2017 г. УС на ББА
/editor/files/Deklaracia%20-%20ne%20na%20nasilieto.pdf
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => deklaratsia-ne-na-nasilieto ) [42] => stdClass Object ( [blog_id] => 447 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => a07df11909f5e350f2c2687ecc02e02f.jpg [category_id] => 4 [date] => 1496782800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Г-н Андрей Марков стана председател на ББА [description] =>Г-н Андрей Марков стана Председател на ББА, съгласно Чл. 35 (4) от Устав на СНЦ "Българска болнична асоциация" на провелото се Общо събрание на 31.05.2017 г.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => g-n-andrey-markov-stana-predsedatel-na-bba ) [43] => stdClass Object ( [blog_id] => 269 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => f13ccfa985c47a18adaee74bbed5bc30.jpg [category_id] => 4 [date] => 1480370400 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => СБАЛАГ Селена стана член на ББА [description] => [meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => sbalag-selena-stana-chlen-na-bba ) [44] => stdClass Object ( [blog_id] => 11 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => 255f5d0e0d034e484f67535d26892e4e.jpg [category_id] => 4 [date] => 1458856800 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Декларация на НСЧБ, СОББ и ББА [description] =>Декларация на Национално сдружение на частните болници, Сдружение на общинските болници в България и Българска болнична асоциация във връзка с реформата в сектор "Здравеопазване" може да намерите ТУК
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => deklaratsia-na-nschb-sobb-i-bba ) [45] => stdClass Object ( [blog_id] => 15 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => [category_id] => 4 [date] => 1455141600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Медицински стандарт по спешна медицина е обжалван пред ВАС [description] =>"Българска болнична асоциация", "Национално сдружение на частните болници", "Сдружението на общинските болници в България" и ЦЗПЗ внесоха във Върховния административен съд жалба срещу Медицински стандарт "Спешна медицина", в частта му за осигуряване на спешна помощ от болниците.
Според ББА, НЗЧБ, "Сдружението на общинските болници в България" И ЦЗПЗ с приетия преди месец стандарт са определени неизпълними за повечето болници изисквания за площ, персонал и оборудване на спешните приемни отделения.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => meditsinski-standart-po-speshna-meditsina-e-obzhalvan-pred-vas ) [46] => stdClass Object ( [blog_id] => 16 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => [category_id] => 4 [date] => 1450389600 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => ББА стана член на КРИБ [description] =>Управителния съвет на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ - "Гласът на българския бизнес" разгледа молбата на Българска болнична асоциация и прие същата за член на конфедерацията.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => bba-stana-chlen-na-krib ) [47] => stdClass Object ( [blog_id] => 18 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => [category_id] => 4 [date] => 1447970400 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Обжалване на методика за изработване на областна здравна карта [description] =>ББА подкрепи жалба относно методиката за изработване на областна здравна карта.
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => obzhalvane-na-metodika-za-izrabotvane-na-oblastna-zdravna-karta ) [48] => stdClass Object ( [blog_id] => 21 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => [category_id] => 4 [date] => 1445983200 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => Обръщение на ББА към участниците в НСБЛС [description] =>
Обръщение на ББА към участниците в НСБЛС може да намерите ТУК
[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => obrashtenie-na-bba-kam-uchastnitsite-v-nsbls ) [49] => stdClass Object ( [blog_id] => 25 [bottom] => 1 [sort_order] => 0 [status] => 0 [image] => [category_id] => 4 [date] => 1444338000 [blog_category_id] => 4 [language_id] => bg [title] => ОТВОРЕНО ПИСМО ОТ БЪЛГАРСКА БОЛНИЧНА АСОЦИАЦИЯ [description] =>[meta_title] => [meta_description] => [meta_keyword] => [slug] => otvoreno-pismo-ot-balgarska-bolnichna-asotsiatsiya ) ) 1
16.09.2021
Д-р Борислав Филчев е завършил Медицинския университет в София, през 1995 г. придобивам
още...09.08.2021
Доц. Макрета Драганова е заместник-декан по научната дейност, качеството и акредитацията на Ф
още...02.08.2021
Проф. Младенова, Все още много хора се въздържат, плашат или са категорично против
още...02.08.2021
Доц. Дора Маринова, дм е специалист пулмолог с богат клиничен опит и с основни интереси в обл
още...02.08.2021
Главна сестра Станчева, все още много хора се въздържат, плашат или са категорично против
още...25.01.2021
Българската Болнична Асоциация подкрепя каузата на Проект за Доброто – „За децата на
още...20.01.2021
Прекарана инфекция от COVID 19 оставя дългосрочни последствията за сърдечно-съдовата система на ч
още...18.01.2021
Втората фаза на ваксинацията може да започне в някои области в страната. Бургас и Пловдив имат го
още...11.12.2020
Инфекцията с COVID-19 по време на бременност е свързана с повишен риск от заболеваемост и смъртно
още...05.11.2020
С колкото повече хора се срещате, колкото по-близко сте един до друг и колкото повече врем
още...01.07.2020
ББА изпрати писмо до СЗО и МЗ с искане да се намери решение на проблема с плащането на PCR- тесто
още...