Заплатите в здравеопазването скачат с между 15 и 30%

10.10.2016

Източник: Zdrave.net

Средно с между 15 и 30% ще бъдат увеличени възнагражденията на работещите в сферата на здравеопазването. Това обяви здравният министър д-р Петър Москов на съвместна пресконференция с представители на работодателите и синдикатите, на която беше подписан Колективният трудов договор в отрасъл Здравеопазване. Чрез него е договорено увеличение на минималните осигурителни прагове в бранша – тоест сумата, под която не могат да „падат” заплатите в сектора.

Така например началник на клиника в лечебно заведение, финансирано от Министерство на здравеопазването, ще получава за труда си минимум 1000 лева срещу досегашните 850 лв., отбеляза министър Москов. Заплатата на лекар с една специалност се увеличава от 700 на 850 лв. Възнаграждението на старшата медицинска сестра се увеличава от 560 на 720 лв., а това на медицинските специалисти по здравни грижи, сред които сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, зъботехници и други, ще стане 700 при досегашни 520 лв.

Заплатата на началник на клиника в Университетска болница се увеличава на 1150 лв. Медик с една специалност, работещ в подобно лечебно заведение, ще получава 980 лв., а старшата медицинска сестра – 810 лв. Останалите професионалистите по здравни грижи в университетските болници пък ще взимат минимум 750 лв., става ясно от новия колективен договор.

„За последен път нови параметри на това споразумение са подписвани през 2013 година”, изтъкна здравният министър. По думите му новият колективен договор ще създаде условия за стабилност и спокойствие на работещите в сферата на здравеопазването, както и възможност за предвидимо развитие в отрасъла.

Заместник-председателят на Федерация Здравеопазване към КНСБ на д-р Пламен Радославов изтъкна, че преговорите са продължили пет месеца. „Там, където са бюджетните организации, сме се съобразили с темпа на нарастване на минималната работна заплата в периода 2012-2016 година. Там, където са търговски дружества, сме се съобразили с темпа на нарастване на минималните осигурителни доходи. Тоест, средствата ги има в системата – ние няма да ги търсим отвън”, обясни той. „ Преговорите бяха тежки, нашите искания бяха по-големи, но към момента това ни удовлетворява и смятаме, че е една стъпка за задържане на младите колеги лекари, както и на медицинските сестри”, посочи той.

„На практика най-големите увеличения са за редовия лекар със специалност и на редовата сестра, акушерката и т.н. Именно тези хора са грубо казано работещите, бачкаторите, които трябва да са мотивирани да останат тук”, посочи и д-р Камен Данов, председател на медицинската федерация на КТ „Подкрепа“.

От своя страна представителите на работодателите също посочиха, че постигнатият консенсус ще даде добър старт на младите специалисти в сферата на здравеопазването.


© 2024 BBA All rights reserved!