Във вестниците: ЦФЛД осъден, проблеми с кръводаряването, затворено заради морбили болнично отделение

10.04.2017

Източник: Zdrave.net

Майка осъди фонда за лечение на деца. Това съобщават днес повечето печатни издания. „Майка от Варна осъди фонда за лечение на деца в чужбина за 200 000 лв. Причината е, че фондът е отказал да финансира лечението на детето й, което го забавило, докато бъдат събрани нужните пари чрез дарителска кампания”, четем в „24 часа”.

„5-годишният й син Емо имаше тумор на костния мозък и претърпя операция в Турция. Лечението му продължава чрез събрани от благотворителност близо 200 000 лева, като в момента се прилага химиотерапия”, припомня изданието.

„За съжаление, се разминахме с по-добрия вариант - да бъде отстранен само туморът и да запазим лопатката. Това стана заради времето, което загубихме за уреждане на средства и за борба с фонда. Това, че има някакво лечение тук, не означава, че е най-адекватното. И не трябва институцията вместо да работи в полза на нашите деца, да работи в полза на нашите болници”, разказва майката Бистра Кирчева”, пише вестникът.

„Фондът е допуснал редица нарушения в случая с Емо, се казва в решението на съда. Липсвал мотив защо отказват лечението на детето зад граница. Освен това не са информирали родителите коя болница в България може да лекува цялостно заболяването”, информира публикацията.

„Едва 23-ма на всеки 1000 души в България даряват кръв”, съобщи д-р Живка Димитрова, началник - отдел „Здравна политика и първа помощ” към БЧК, четем пък в „Труд”, който уточнява, че стандартът на Световната здравна организация по този показател е 50 на 1000.

„В момента целта е у нас кръводарителите да достигнат 24-25 на 1000, което прави 185 000 кръводарители на година, посочи медикът пред "Фокус".

Тя допълни, че има недостиг на някои от най-разпространените кръвни групи в страната”, пише още изданието.

„Земя” информира за затворено заради морбили болнично отделение. „Детското отделение в пловдивската болница е затворено, а пациенти не се приемат. Заразата от морбили е била внесена от три деца, които са били приети за лечение миналата седмица. Все още не е ясно дали те са заразили и останалите пациенти, които са се лекували в отделението”, четем във вестника.

„Трите деца са приети с бронхит, но без симптоми за морбили. След няколкодневен престой в отделението се появили и обривите. "Никой не може да каже как са се разболели децата, защото те са установени тук. Даже едното от децата е консултирано в Инфекциозна клиника, след което е върнато и на следващия ден е проявило истинската разгърната картина на морбилити”, коментира д-р Генади Странджев, управител на МБАЛ „Св. Мина”-Пловдив. Така децата контактували свободно с всички останали пациенти от отделението”, пише ежедневникът и уточнява: „Засега сред персонала няма заразени, но лекарите и сестрите са притеснени. За да се ограничи заразата, в цялата болница се извършва дезинфекция.”

От „Дума” пък научаваме, че нов депутат иска мораториум върху разрешителните за нови болници. Става въпрос за Валентина Александрова, която е член на БСП и лекар. Запитана дали ако съответната болница е нужна за дадения регион, мораториумът трябва да важи, Александрова на практика не отговаря. Вместо това обяснява, че инфекциозните болести трябва да намаляват (въпросът е с пример за инфекциозна болница, б. р.), ако профилактиката е качествена.

Според нея едно от най-важните за системата неща е спирането на финансовите „течове”. Това, по думите й, може да стане с електронна здравна карта и електронно здравно досие. „Необходимо е и въвеждането на електронна рецепта. Смятам, че трябва да бъде въведено бързо, но и достъпно, и удобно за ползване от хората електронно здравеопазване. Има подобен опит и у нас отпреди 10-11 години. Може да се почерпи и опит от чужбина, където електронното здравеопазване работи от години”, коментира Александрова.


© 2024 BBA All rights reserved!