От печата: Ваксини, жалба срещу лимити за направления, очаквания от новия здравен министър

31.01.2017

Източник: Zdrave.net

Разпоредената от служебния вицепремиер и министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев проверка на обществената поръчка за доставка на ваксини и заявката да се търси механизъм за дългосрочното им осигуряване е водеща за печата днес.

Механизъм да бъде осигурена доставката на ваксини за бебета и малки деца за следващите три години ще търси служебният вицепремиер и здравен министър Илко Семерджиев, обяви в понеделник той, съобщава „24 часа“. Изданието припомня, че поръчка за доставка на ваксини бе обявена в последните дни на предния кабинет от министър Петър Москов, както и Семерджиев е разпоредил да се провери материята по тръжното досие, както и количествата на поръчаните ваксини.

Поръчката, подписана от бившия вече зам.-министър Адам Персенски, е основно за 5 и 6-валентни ваксини от задължителния календар. Именно те липсваха в последните години и се стигна до пропуснати ваксинации при децата и бартера с Турция, заради който в момента бившият министър Петър Москов и заместникът му Адам Персенски са обвиняеми за безстопанственост. Една от причините за липсата беше недостатъчното производство от страна на компаниите, които правят тези ваксини. Проблемът вече се смята за преодолян и не би трябвало да има засечки при доставките, припомня в публикацията си по темата „Сега“.

„Стандарт“ представа интервю с председателя на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, който коментира възможността за реформи от страна на служебния здравен министър. Той посочва, че Семерджиев би могъл да промени някои от наредбите, като тези свързани с пръстовите отпечатъци, с медицинските стандарти, с основния пакет медицински услуги, гарантирани с бюджета на НЗОК. „Може да се приеме Наредбата за палиативните грижи, която чака от 2006 г. Може да се подобри значително наредбата, свързана със специализацията на лекарите. Там също има сериозни проблеми“, посочва Кацаров. Той обаче допълва, че времето е много малко. Според него системата за пръстова идентификация в болниците ще бъде категорично отменена и на втора инстанция от съда. „Просто избраният метод, с пръстов отпечатък, не е издържан. Той е в нарушение на няколко европейски директиви, включително и на нашия Закон за личните документи, който предвижда нашата личната карта с чип да стане универсален идентификатор пред всички институции“, обяснява председателят на ЦЗПЗ.

„Дума“ съобщава за подадена жалба в Комисията за защита от дискриминация от лекар от Монтана, свързана с лимитите за направления за консултации и за високоспециализирани дейности и за медикодиагностична дейност. Според И.Й., който е специалист и собственик на Амбулатория за индивидуална практика за специализирана медицинска помощ - нервни болести, лимитът за направление нарушава неговото право на труд, както и правото на здравноосигурените лица да получат необходимата специализирана медицинска помощ. Ответната страна твърди, че не е нарушавала правото на труд на жалбоподателя. Страните са решили да работят за споразумение за помирение помежду си.

„Труд“ се спира  на опитите за самоубийство у нас, като цитира данни на Националния център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА). От справка за 2015 г. става ясно, че най-често на живота си посягат безработните хора, както и тези в пенсионна възраст. Средно в страната ни всеки десети, посегнал на живота си, умира. Най-висок дял на фаталния изход има в Североизточния регион -12 на 100 000 души население, а най-ниска е смъртността в Северозападния регион - 6 умирания на 100 000.


© 2024 BBA All rights reserved!