Из пресата: Обвинения за министъра в оставка и за чиновник от „Бул Био“, бюджетът на НЗОК за 2017 г

18.11.2016

Източник: Zdrawe.net

„Дребен чиновник от държавната фирма "Бул Био" е обвинен за безстопанственост по делото за ваксини за Турция. Това съобщи вчера Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор, на въпрос докъде е стигнало разследването на скандалния случай. Очакванията в политически и други среди, че ще бъде потърсена наказателна отговорност от здравния министър в оставка Петър Москов, не се оправдаха засега“, четем днес в „Труд“.

„От "Правен свят" обаче съобщиха, че Софийската градска прокуратура още от началото на година подготвя обвинение срещу Москов и двама негови заместници. Москов е призован да се яви в следствието следващата седмица. В отговор на репортерски въпрос Арнаудова заяви: "Каквото има да каже прокуратурата, ще го каже в понеделник", допълва изданието.

Ежедневниците се спират на вчерашните обсъждания на бюджета на касата за идната година. „Никаква част от сегашната здравна вноска от 8% да не бъде пренасочвана към частни здравноосигурителни фондове, призова депутатите здравният министър в оставка Петър Москов. Той се обяви против демонополизация на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Според него трябва да се развива надграждащ здравноосигурителен модел, при който хората по желание се осигуряват за допълнителни здравни услуги извън тези, гарантирани от пакета на НЗОК с осемте процента вноска. Призивът му дойде в отговор на коментари на депутати при обсъждането на бюджета на НЗОК“, пише „Стандарт“.

„Да разтурим финансирането на НЗОК и да я дадем на някакви здравнозастрахователни фондове означава всъщност да счупим идеята за солидарно здравеопазване - това не е ляво, не е дясно. Който го предлага, трябва да може да носи отговорност за последиците", каза той“, допълва вестникът и продължава: „Имаме тежка демографска и социална структура на населението - това е реалността. Много ми се иска да можем да предложим радикална дясна политика, в която да кажем как разделяме системата, но трябва да мислим за реалността. А тя е, че имаме възрастно, бедно и болно население“, коментира Москов.“

„Сега“ пък пише: „Дългогодишният проблем с недостига на талони за преглед при специалист в извънболничната помощ е ликвидиран, обяви при гласуването на бюджета на здравната каса за догодина здравният министър в оставка Петър Москов. „Парите, които касата заложи за бюджета си тази година, са повече, отколкото реалното търсене от пациенти. И някой нарича това хаос?", попита той от парламентарната трибуна.

Москов твърди, че касата не е изпълнила бюджета си за направления за тази година и оттам според него следва, че дефицитът за талони е ликвидиран. От години обаче личните лекари свършват лимита си с направления рано-рано и връщат пациенти, а в края на годината касата обявява, че има неизползвани талони. Обикновено това се дължи на лошо разпределение на талоните от самата каса - на места не достигат, а на места са в излишък“, коментира изданието.

„За догодина в бюджета на касата са предвидени 10 млн. лв. за специализирана помощ повече от т.г. Тази година пък бяха отпуснати 305 000 повече направления за първични прегледи при специалисти. Ръстът обаче реално беше с около 0.009 талона повече на пациент месечно“, пише още вестникът.

„Основната критика към бюджета от депутатите беше промяната, според която здравната каса ще може да прекратява договор с лечебно заведение, без да се изчаква становището на съда при евентуално обжалване от страна на болницата. Според председателя на здравната комисия Даниела Дариткова така се нарушават правата и на болниците, и на гражданите, чийто достъп до здравни грижи може да бъде нарушен, особено в малките населени места, в които има недостиг на лечебни заведения. "Със законодателните актове би следвало ние да подкрепяме доверието в здравната система, а не да създаваме внушението, че в нея се вършат само престъпления", изтъкна Дариткова. Вероятно текстът ще отпадне на второ четене на бюджета“, четем още в изданието.


© 2024 BBA All rights reserved!