25.08.2016
Източник: Zdrave.net
В Наредба 14 на МЗ за медицинските критерии и реда за установяване смърт може да има промени. Това става ясно от писмо, с което от здравното ведомство отговарят на общопрактикуващите лекари, поставили проблема с мъртвопроверителството и съобщението за смърт.
„С оглед преодоляване на възникналите проблеми Ви уведомявам, че Министерството на здравеопазването ще предприеме действия за непротиворечиво уреждане на въпроса, включително при необходимост и изменения и допълнения на действащата към настоящия момент нормативна уредба, отнасяща се до обществените отношения в тази област“, пише до НСОПЛБ зам.-здравният министър д-р Ваньо Шарков.
Той информира още, че проблемът е известен и е обсъждан включително с представители на Главна дирекция „Национална полиция“ във връзка с трудности, свързани с отказ от издаване на съобщение за смърт на лица в случаите, когато смъртта е настъпила при неизвестни обстоятелства.
Припомняме, преди десетина дни от сдружението на общопрактикуващите лекари алармираха с писмо здравното министерство, че спешните лекари масово отказват да пишат съобщения за смърт, дори след като са установили смъртта, с мотива, че това е задължение единствено на общопрактикуващия лекар. Писмото посочваше още, че това се прави дори при сключен договор между общопрактикуващи лекари и ЦСМП.
Същевременно, текстът на Наредба 14 е еднозначен: „Установяването на смърт, настъпила извън лечебно заведение, се извършва от лекар/и, а при липса на лекар – от фелдшер“, гласи той.
Пред Zdrave.net председателката на асоциацията на спешните медици д-р Десислава Кателиева пък уточни, че отказите са или в случаи на неясна причината за смъртта, или ако съответният медик е получил сигнал за спешен случай. Тя заяви още, че установяването на смърт всъщност не е задължение, а право на лекаря, както и, че спешните медици работят спрямо учебниците по съдебна медицина, в които пише, че мъртвопроверителство не се извършва в тъмната част от денонощието.