Във вестниците: Надлимитната болнична дейност, проблемите на болните с ХОББ, ремонт на спешен център

18.01.2017

Източник: Zdrave.net

Решението на надзора на НЗОК за плащане на надлимитна дейност за 2016 г. днес е отразено само в един вестник. „Здравната каса ще плати на болниците дейност, която е отчетена, но неразплатена досега, за периода април-ноември 2016 г. Това каза пред журналисти председателят на Надзорния съвет на НЗОК д-р Ваньо Шарков след заседание на надзорниците”, пише „Дума” и допълва: „Той поясни, че „възможността да се плати сумата в размер на 19 млн.лв. произтича от спестени средства вследствие на въвеждане на пръстовия идентификатор”.

По-подробно изданията се спират на проблема на болните с ХОББ. „Пациенти искат безплатни лекарства и кислород от здравната каса. Става въпрос за хората с диагноза хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).

Понастоящем напълно безплатна е само комбинираната терапия за ХОББ, а всички останали медикаменти се реимбурсират от касата на 70%. Така на практика пациентите доплащат не малка част от лечението си. В повечето случаи обаче става дума за хора с инвалидни пенсии и среден доход от около 270 лв. месечно”, четем в „Телеграф”.

„От Асоциацията на българите, боледуващи от астма, алергия и ХОББ (АББА), са установили, че 60% от тези пациенти отделят 1/4 от тази сума за терапията си, а 15% -половината от месечния си доход. Освен това хората с тежки форми на ХОББ сами поемат и кислородотерапията, която е неизменна част от лечението им. При най-евтиния вариант те могат да си вземат апарати под наем за сумата от 180-200 лв., но ако решат да си купят нов, трябва да разполагат с около 1200 лв.”, посочва изданието.

„Труд” информира за ремонт на спешен център. „Да бъде направен мащабен ремонт на пространството около Центъра за спешна медицинска помощ, решиха общинските съветници във Враца. Предвижда се обновяване на сградния фонд и оборудването в системата на спешната помощ, както и изграждане на прилежащата инфраструктура - навес за линейки, паркинг за посетители и цялостен ремонт на обслужваща улица”, съобщава изданието.

„Монитор” пък се спира на разследването срещу таткото на станалото известно като „бебе №1 за 2017 г.”, което беше родено в Сливен от 13-годишно момиче. „В рамките на месец ще стане ясно дали срещу таткото на бебе №1 за т.г. ще бъде повдигнато обвинение, съобщи говорителят на сливенската окръжна прокуратура Руси Русев. Срещу 15-годишния Ангел Д. е образувано досъдебно производство по член 151 ал. 1 от НК за съвкупление с лице от женски пол, което не е навършило 14 години

Ако бъде признат за виновен, младият баща може да получи от две до шест години лишаване от свобода”, припомня публикацията и уточнява: „По думите на Русев бащата носи отговорност, но наказанието ще бъде редуцирано с оглед на това, че е непълнолетен.”

„Казусите с непълнолетната мама Златка, таткото Ангел и бебето им Господин са почти ежедневие в Сливен, категорични са акушер-гинеколозите. Статистиката показва, че през м.г. 219 непълнолетни и малолетни са родили в Града на стоте войводи при общо 1287 ражданията в МБАЛ "Д-р Иван Селимински". Родилките под 18 години са били 209, от тях под 13 години са пет. 24 са били на 14 години, 34 - на 15 години, 59 са били на 16”, изрежда вестникът


© 2024 BBA All rights reserved!