В пресата: За пръстовата идентификация, за травмите при децата и за инвалидите у нас

17.08.2016

Източник: Zdrave.net

„Общинската болница в Дупница и пациентите й се възпротивиха срещу задължителния прием с пръстов отпечатък от октомври. Директорът например не е наясно какво става в случай, че пациентът откаже да се идентифицира с отпечатък. "Аз не знам в такъв случай какво точно трябва да предприема. Тъй като по това, което се пуска като стандарт, реално пътеката няма да бъде платена. За такъв пациент аз или трябва да го върна, ако откаже да си даде пръстовия отпечатък, или трябва да остане пътеката за сметка на болницата", коментира Росен Тимчев пред Би Ти Ви”, пише днес „Сега”.

„Повечето пациенти намират за ненужно и дори обидно да оставят свой отпечатък при постъпване в болница. "Имаме идентификационен номер навсякъде, дето се казва, имам лична карта с биометрични показатели. Защо трябва и тук да се идентифицирам?", пита пациент. "Лично аз съм говорил с мои приятели, те казват: да не съм престъпник, че като влизам в болница, да ми взимате отпечатък", коментира и д-р Димитър Недин от болницата”, четем още във вестника.

„Влизането с пръстов отпечатък в болница няма да спре източването на здравната каса. Това заяви пред Би Ти Ви бившият здравен министър д-р Стефан Константинов по повод започналото въвеждане на пръстовия идентификатор за вход в болница”, пише пък „Труд”.

„Като причина за въвеждането на новата система здравното министерство посочи измамите, при които се отчита, че един човек е влязъл в болница, в която той не е бил. Същите доводи чухме преди година и половина, когато беше въведено чекирането с лични карти, категоричен е Константинов.

В болниците се харчат повече средства, но това не е, защото физически пациенти не минават оттам. Те минават, но могат да се лекуват и извън болницата. Това, че ще купим едни четци и едни фирми ще спечелят едни поръчки, не решава проблемите в здравеопазването, коментира бившият здравен министър”, допълва публикацията.

„Монитор” се спира на травмите при децата. „Между 15 и 20 потрошени малчугани на ден минават през кабинета по ортопедия и травматология на една от пловдивските болници, за да търсят медицинска помощ. Малките пациенти са между 1,5 г. до 18-годишни”, пише изданието, като цитира специалист от пловдивска болница. „Най-честите инциденти стават, когато децата карат колела или скейтбордове. Не са редки случаите на потрошени крайници и около басейните. При падане децата чупят най-често мишници и предмишници, глезени и стъпала”, допълва вестникът.

„Земя” информира за броя хора у нас, които получават инвалидни пенсии. „439 000 души у нас получават инвалидни пенсии по данни на Съюза на инвалидите в България. Над 4000 годишно стават инвалиди за цял живот заради катастрофи, съобщи председателят на съюза Красимир Коцев”, пише изданието.

„Красимир Коцев обясни, че сред водещите фактори за ивалидизация е диабетът. Над 450 000 са регистрираните у нас диабетици. Напоследък силно се увеличавал и броят на заболяванията на сърдечносъдовата система и други вътрешни органи”, допълва материалът.

„С малки крачки се подобряват условията на инвалидите, отбеляза Коцев. По думите му обаче промените не се извършват с темповете, с които се иска на "гонените от биологичния часовник" хора с увреждания”, четем още във вестника.


© 2024 BBA All rights reserved!