Средствата за извънболнична помощ за 2017 г. се увеличават с 37 млн. лв.

28.10.2016

Източник: Zdrave.net

37 млн. лв. допълнително са предвидени за извънболничната помощ в бюджета на касата за догодина. Това е разписано в редактирания бюджет на здравноосигурителната институция, приет на днешното заседание на надзора на фонда, стана ясно от думите на председателя на Надзорния съвет д-р Ваньо Шарков.

Най-много допълнителни средства отиват за първична извънболнична медицинска помощ, където увеличението спрямо първоначално предлагания бюджет е 19 983 000 лв. Близо 10 млн. лв. повече е сумата за СИМП, а малко над 7 млн. лв. допълнително отиват за МДД. Запитан дали всъщност промяната отразява поисканото от здравния министър д-р Петър Москов увеличение на средствата в извънболничната помощ, за което той настоя в писмо до надзора на касата, д-р Шарков отговори: „В голяма степен – да. Позицията на министър Москов спазва изцяло приетата стратегия на министерството за развитие на здравеопазването и приоритетното финансиране на дейностите в извънболничната медицинска помощ.“

Общата рамка на бюджета на НЗОК за догодина остава в размер на 3 452 816 000 лв.

Д-р Шарков коментира, че в сравнение с бюджета за здраве за тази година, в този за 2017 г. е заложено увеличение на приходите. Това е свързано с увеличаването на минималната работна заплата и с вноската, която държавата внася за групите лица, които осигурява, поясни той. Председателят на надзора припомни, че държавата поетапно ще увеличава по половин процентен пункт вноските за групите лица, които осигурява и по този начин догодина държавата ще заплаща 5% вноска. Всички останали здравноосигурени заплащат 8% здравна вноска.

Допълнителните средства в извънболничната помощ на практика идват от преразпределение на средствата по някои от другите пера в проекта за бюджет на НЗОК за догодина, основно тези, насочени за болници и лекарства. Това става ясно от писмото на здравния министър д-р Петър Москов до управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов. Сумите в него се различават от тези в първоначално предложения бюджет на касата за 2017 г.

В писмото си министър Москов настоява заложените в проектобюджета средства за лекарствени продукти да се намалят от 583 млн. лв. на 573 милиона. Другото намаление е при медикаментите за лечение на злокачествени заболявания в болничната помощ, които от 235,6 падат до 225,6 млн. лв. При разходите за болнична помощ намалението е с около 7 милиона лева – или от заложените 1 464,5 млн. Москов предлага те да намалеят до 1 457.5 млн. лв.

В приетия днес бюджет на НЗОК се залага и увеличение на средствата за дентална помощ, като те стават 147 милиона лева. По този начин ще се подсигури и третата допълнителна стоматологична дейност за лица над 18 години.

В писмото си до управителя на НЗОК здравният министър предлага да отпадне ограничението за сключване на договори с НЗОК на болниците, получили разрешение за дейност след 31.12.2016 г. Според д-р Москов този текст е нецелесъобразен, като причина е Националната здравна карта, която също регламентира работата на нови лечебни заведения с касата. „С предложения текст на практика се създава двойна регулация на един и същи процес – възможността новосъздадените лечебни заведения за болнична помощ и тези, които са разкрили нови дейности, да сключат договор с НЗОК“, посочва той. Също така, според здравния министър, чрез предлагания текст на практика се ограничават възможностите на гражданите за подобрен достъп до болнична медицинска помощ.

Друго предложение на здравния министър засяга резерва на НЗОК, като той настоява средствата в него да се разпределят не по-рано от 31 март догодина и то в размер на не по-малко от 90%. „По този начин ще се гарантира, че поне 90% от средствата от резерва ще бъдат разпределени еднократно за целия период на 2017 г.“, отбелязва Москов.


© 2024 BBA All rights reserved!