Проф. Огнян Хаджийски: Няма единна методика за определяне на броя на леглата в отделенията на болниците.

08.06.2016

Източник: Zdrave.net

Няма единна методика за определяне на броя на леглата в отделенията на болниците, сключващи договори с Касата. Идеята на БЛС беше да се определи на исторически принцип и ако се налага, да бъдат съкратени, но тъй като лекарският съюз не подписа НРД 2016, НЗОК и Министерството на здравеопазването налагат еднолично решението си. Това заяви заместник-председателят на съюза проф. Огнян Хаджийски пред БНР.

„Реално лимитирането съществува – веднъж като пари, втори път с определянето и фиксирането на болнични легла – т.е. лимитиране по диагнози. НЗОК няма единна методика и всяка Районна здравна каса определя това според различни критерии. От тази гледна точка намаляват леглата с 2-3-4%,. При нас пристигат писма от различни болници, например от най-голямата болница в Смолян, където отчитат 30%, за Златоград – 30%, Девин – 65 %“, каза проф. Хаджийски.

Друг голям проблем според него е разпределението на парите, които НЗОК праща към районните каси - те също са изчислявани по техен си начин. За Враца например за май 2016 година те са били със 177 000 лева по-малко в сравнение със същия месец на миналата година, без да е ясно на какво точно се дължи разликата.

БЛС настоява болниците да се съобразяват с броя на леглата, но да има мобилност в рамките на самото лечебно заведение – когато едно отделение е натоварено, да се ползват леглата в друго, така че да не бъдат връщани пациенти. „Сега това нещо не може да стане“, каза проф. Хаджийски.

„Въпреки това няма лекар, който да остави пациент, нуждаещ се от болнично лечение, на улицата, независимо че 20-те легла са запълнени. Една бронхопневмония не може да бъде оставена навън, нищо, че е 21-ият пациент. Това ще доведе до лечение, но неплащане от Касата. Трябва да се правят въртележки, неща, които нормално не би трябвало да се случват“, каза той и допълни, че понякога ще се наложи на пациентите да плащат това, което не достига по каса. Според него дълговете на болниците се натрупват не от неправилно менажиране, а заради търсенето на тези болници повече заради специалистите в тях.

„Листата на чакащите е много деликатен момент. При запълнени легла, но при наличие на свободни операционни, даден пациент не може да бъде опериран заради лимита, наложен от Касата, и трябва да търси друга болница, където да чака да бъде опериран. Сгрешен е методът на правене на тези направления, според мен“, разказа още проф. Огнян Хаджийски.

Болниците не могат да отхвърлят договор със Здравната каса, но работата им ще бъде изключително затруднена. „Тези договори изключително много ще затруднят болниците, ще доведе до все повече и повече натрупване на дългове и пак ще се говори, че лекарите са ненаситни“, каза проф. Хаджийски.

Той коментира и срещите на ръководството на БЛС с политически партии. „Целта е да бъдат изготвени наши виждания и предложения, които да бъдат включени в следващия рамков договор за следващата година и да бъдат подкрепени от парламентарно представените политически сили. Това би позволило навременното му обсъждане вместо в последния момент, когато трябва да се надбягваме с времето. Освен това, на срещите с политическите сили поставихме и други въпроси – за обучението на лекарите, за прословутите клинични пътеки, за начина, по който се формира лекарската заплата, да се използват задължително, в законово облечена форма, бордовете по специалности и това да влезе в Рамковия договор“, каза проф. Хаджийски.


© 2024 BBA All rights reserved!