18.07.2016
Източник: Zdrave.net
Потребителската такса в извънболничната помощ отново да се обвърже с минималната работна заплата. Такова предложение са направили от Управителния съвет на лекарския съюз на среща с представители на общопрактикуващите лекари и на специалисти от извънболничната помощ.
Идеята е приета и от представителите на ПИМП, и от тези на СИМП, става ясно от публикувани на сайта на съсловната организация протоколи от срещите.
В добавка са направени и различни предложения във връзка с освободените от потребителска такса лица. Едно от тях е потребителска такса да плащат всички, а на освободените от нея сумите да се възстановяват от социалните или други служби. Друг вариант пък е сумите да бъдат възстановявани от институцията, която освобождава пациента. И двете предложения вече са правени по един или друг повод, но досега институциите не приемат нито един подобен вариант, така че на практика освобождаването на пациент от потребителска такса е за сметка на лекаря – общопрактикуващ или специалист.
На срещата с общопрактикуващите лекари е обсъдена необходимостта от остойностяване на дейностите при тях: точно определяне какво се включва в понятието „капитация“, остойностяване на медицински дейности като манипулации, домашни посещения, ЕКГ и използване на друга техника, прегледи по повод състояния извън диспансеризацията и профилактиката. Посочено е също така, че при включване на нови дейности не бива да се допуска въвеждането на неадекватна цена, както и, че трябва да се защитават по-високи цени на дейностите и да не се увеличават плануваните обеми в ПИМП, тъй като това представлява залагане на скрити икономии.
Подобна е и насоката на разсъждения по отношение на специализираната извънболнична помощ, където участниците в срещата са се обединили около становището, че трябва да се защитават по-високи цени на дейностите, а не по-големи обеми.
Както с общопрактикуващите лекари, така и със специалистите от извънболничната помощ са обсъдени също така предложения за промени в правилата за работа по НРД, в Закона за лечебните заведения и в наредбите за диспансеризацията, за пакета медицински дейности, заплащани от НЗОК и за достъпа.
Срещите обаче не са протекли безпроблемно, става ясно от информацията на лекарския съюз. На поканата за обсъждане на предложения за промени БЛС първоначално получава отказ от страна на сдружението на общопрактикуващите лекари.
Председателят на НСОПЛБ доц. Любомир Киров заявява в писмен отказ за участие, че всички проблеми на общопрактикуващите лекари се решават в диалог с Министерството на здравеопазването и НЗОК.
„B резултат на организираните от НСОПЛБ ефективни протестни действия се подписа споразумение между НСОПЛБ, МЗ и НЗОК. От подписването на този документ до момента договореностите, постигнати тогава с институциите продължават да се спазват и този конструктивен диалог не е прекъсван. Имали сме поредица от срещи, кореспонденции и разговори, в резултат на които са постигнати определени резултати, което предполага, че този директен контакт е правилния подход. (…) Част от посочените от Вас около 50 теми са поставяни и преди и имат посочено от нас решение, но не са отстоявани сериозно от БЛС, особено на ниво УС“, се казва в писмото на доц. Киров до БЛС.
В отговор зам.-председателят на УС на БЛС д-р Галинка Павлова заявява, че идеята на организираната от БЛС среща е осъществяване контакт с всички, които имат активно отношение към проблемите на общопрактикуващите лекари с цел обсъждане на настоящи и бъдещи нормативни промени и изграждане позиция, която да бъде защитавана от всички организации за подобряване работата на семейните лекари. „Съдейки от отговора разбирам, че това не Ви интересува, което е в противоречие с декларираната готовност да работите за промяна на нормативната база в полза на ОПЛ. Позволявам си да припомня, че Вие лично като председател на Борда по Обща медицина и други членове на НСОПЛБ участвахте твърде активно в подготовката на НРД 2016 година, за което има подписани протоколи. В тази връзка твърдението, че Бордът по Обща медицина и НСОПЛБ са неглижирани в преговорния процес е невярно“, пише д-р Павлова.
В резултат на кореспонденцията някои от представителите на НСОПЛБ са присъствали в началото на срещата, но не са взели участие в дискусията по същество. От дружеството на общопрактикуващите лекари в Благоевградска област (ДОЛБО) пък нито са изпратили свой представител за участие в дискусиите, нито мнения по обсъжданите теми.