21.06.2016
Източник: Здраве.нет
Миналата година фармацевтичните компании са върнали като задължителна отстъпка в бюджета на НЗОК 45 млн., а тази година сумите, които със сигурност ще бъдат върнати, са около 70 млн. лева. Това обяви здравният министър Петър Москов пред БНТ, като подчерта, че това се дължи на последователната политика на парламентарното мнозинство и правителството по отношение на лекарствата. „Това са пари, които досега са отивали като част от печалбата на фармацевтичните компании, сега се връщат в публичния фонд и с тях могат да бъдат закупувани повече, други, нови медикаменти или нови медицински услуги“, каза Москов.
Процедурата по обявяване на централизирана обществена поръчка за медикаменти за болниците обаче се забавила, тъй като трябвало да бъдат изчистени много неуредици преди обявяването й.
„Оказа се, че въпреки много ясните инструкции, че медикаментът, който е нужен на болниците, трябва да бъде подаден по своето непатентно наименование и без значение с каква опаковка и колко хапчета има вътре, някои от болниците, дали заради глупост или заради друг интерес, бяха написали, че искат точно опаковка от определен медикамент от 10 хапчета. И ако е 20 вече не я искат. Служителите в министерството допълнително се натовариха с това нещо и вече е изчистено всичко от такива неща, които за мен са подвеждащи. За медикаментите това е процедурата, която води до обективно понижаване на цените през пазарен механизъм. Същото нещо ще се случи за медицинските консумативи и изделия“, каза Москов.
За да не се случва едни и същи медицински изделия в България да са два-три пъти по-скъпи, отколкото в Германия и Франция, Министерството открива процедура за обществена поръчка, в която да могат да кандидатстват всички фирми, а не избраните от определен лекар или болница. „Има малко или повече публични организации, които твърдят, че вследствие на действията, които е предприело мнозинството през законови актове и правителството през нормативни актове, в последната година са нарушени търговски интереси и са спечелени за публичните интереси и интересите на данъкоплатците над 25 млн. лева. Това са много пари и да кажем, че вероятно наистина не е безопасно, но има една приказка за мечките и гората“, каза Москов.
Здравният министър подчерта, че ще изпълни ангажимента си Здравната каса да поеме скъпите консумативи за лечение на артериовенозни малформации и мозъчни аневризми. Вече е минала обществената поръчка за консумативи за модерен начин на лечение на исхемичните мозъчни инсулти и вече в няколко големи лечебни центъра, които са оборудвани технологично и разполагат с подготвени кадри, скъпите устройства се поемали от фонда на Министерството.
„В момента тече процедура същото да се случи и с консумативите за артериовенозни малформации и за консервативно лечение на големи аневризмални разширения. Но тук има друг въпрос - когато от болница питат някой от вашите зрители защо нямал 20 000 лева, въпросът е защо някой счита, че това струва толкова? В тази цена има доста какво да се обере. Такава процедура в момента тече и ангажимента ще бъде спазен в рамките на това, с което разполагаме Министерството, държавата и Касата“, каза Москов.