27.10.2016
Източник: Zdrave.net
Въвеждане на механизъм, чрез който отделните министерства да поемат потребителската такса за освободените от нея пациенти предлага Сдружението на общопрактикуващите лекари. „Не желаем пациентите да си бъркат в джобовете и да дават въпросната такса. Предлагаме да се въведе регламент лекарят, който осъществява медицинска дейност с дадения пациент, да получава разликата от съответното ведомство, което е освободило пациента от такса“, заяви Николай Брънзалов от Управителния съвет на сдружението, който коментира темата в сутрешния блок на bTV заедно с председателя на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
„Предложението ни е разликата, която се получава от личния лекар, да се поема от държавата. В случая с децата това би трябвало да се прави от Министерството на труда и социалната грижа, защото това си е социална дейност“, посочи Брънзалов и допълни, че много лесно се прави социална дейност за сметка на лекарския труд.
Д-р Кацаров заяви от своя страна, че общопрактикуващите лекари са напълно прави в исканията си за повече средства за сектора на извънболничната помощ, но посочи, че те по-скоро биха могли да се съберат чрез отпадането на някои групи освободени от таксата лица. Той даде конкретни примери с прокурорите, следователите, съдиите и като цяло държавните служители.
Кацаров отбеляза, че за извънболнична помощ у нас се разходват около 200 милиона лева, а са нужни поне един милиард лева. Той допълни още, че България заплаща по 320 долара на глава от населението за здравеопазване, а за сравнение сумата в Гърция е 1700 долара.