Мечтаем за иновации, а се пазарим за бюджета за здраве

06.12.2024

Капитал Здраве

Адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация (ББА)

 

Госпожо, Димитрова, ключов момент през тази година за здравния сектор се оказа отмяната на лимитите за болнично лечение от страна на Конституционния съд. Какво следва оттук нататък?

 

Необходима е категорична промяна в подхода, в модела на финансира – първо да се определят действителните нужди на сектор здравеопазване и след това да видим от какъв бюджет имаме нужда. Решението на Конституционния съд не е изненадващо от правна гледна точка. На практика се оказа, че дълги години сме били заключени в една изкуствена, фалшива конструкция, наречена лимити. Нека да сме наясно, че решението на Конституционния съд не е причината за недостига на средства в момента. Недостиг на средства в здравеопазването има от години, клиничните пътеки не са финансирани адекватно – липсва обоснованост за техните стойности, липсва реална връзка с разходите, липсва и изчисление на труда на медицинските специалисти, който пък се повишава непрекъснато заради общия ръст на разходите за труд в страната.

 

Как всъщност се определят разходите за здравеопазване?

 

Това е единственият сектор в икономиката, който не контролира сам своите приходи и не може да ги балансира спрямо разходите. В здравеопазването лекарите и лечебните заведения не са тези, които определят каква да бъде цената. Отделно от това в края на всяка бюджетна година сме свидетели на преговори между Български лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса, които на практика са менажирани от Министерство на финансите, и имат вид по-скоро на пазарлък, отколкото на стратегически подход за развитие на толкова важен сектор като здравеопазването. Така се оказва, че действителните нужди на лечебните заведения не могат да бъдат покрити. Какво да говорим за цели като качество, достъпност, удовлетвореност на медицинските специалисти, развитие на здравеопазването, инвестиции…Времето и светът, в който живеем, отправя нови предизвикателства и трябва да обърнем внимание и на теми като киберсигурност и изкуствен интелект. А поради липса на ресурс държавата вероятно ще вмени задължения на лечебните заведения сами да се справят с тези предизвикателства.

 

Има ли изход от омагьосания кръг на липса на достатъчно финансиране и неефективно управление на наличните средства за сектора?

 

Ще повторя, че първо трябва да се определят действителните нужди и след това да се поставят определени цели, които да постигнем. Има различни идеи - за повишаване на здравната вноска, за вкарване на допълнителни стълбове, които ще осигурят здравно застраховане – инструменти, които работят в други държави и които може би са единственото ни решение. От Българска болнична асоциация смятаме, че има още много какво да се направи по отношение на контрола – какви проверки се правят, има ли установени злоупотреби и какво следва от това. Управлението обаче е неефективно не само на бюджета. Законодателната власт остава глуха за проблемите с кадрите, пишат се стратегии, но сме в една и съща задънена улица.

 

Споменахте темите за киберсигурност и изкуствен интелект. Имат ли готовност лечебните заведения да посрещнат всички тези нововъведения?

 

Очакванията ни са за промени, които могат да доведат до допълнителни разходи за лечебните заведения.  Болничният сектор е изключително чувствителен и всички вече си даваме сметка от времето на Ковид, че това е един от стълбовете, които определят спокойствието и стабилността в една държава. Затова от ББА ще търсим ангажимент от страна на държавата за финансиране на всички нововъведения, които би трябвало или очакваме болниците да правят. В крайна сметка иновациите в здравеопазването ще бъдат ключови за неговата ефективност. Няма да имаме здравеопазването, за което си мечтаем, ако не инвестираме в него. Бъдещето се пише днес и промените трябва да започнат сега.

 

Българска болнична асоциация ще отбележи своята 10-годишнина през 2025 г. Какви цели си поставяте за следващата година?

 

ББА ще продължи да следва мисията си да работи за по-добра здравна система, която е достъпна за всички пациенти и отговаряща на световните стандарти. Там, където виждаме празнини, полагаме усилия да развиваме различни инициативи за дарителство заедно с болници членове на асоциацията и външни партньори.

 

 ВИЗИТКА
Адв. Свилена Димитрова е председател на Българска болнична асоциация трети мандат. Тя е с над 24 г. опит в корпоративното право и преговорите, а последните 12 г. специализира и медицинско право. От 2015 г. до 2019 г. адв. Димитрова е заместник-председател на ББА, а през 2018 г. е председател на ЦСМ при Софийски районен съд и Софийски градски съд, член е на европейските правни мрежи ULN и GEMME.

 

Цялото издание на Капитал Здраве можете да разгледате тук


© 2024 BBA All rights reserved!