06.12.2017
Източник: Zdrave.net
„Бомбата, заложена с надлимитните дейности, избухва. В момента търсим начин как да спасим болници, които на практика не са си получили парите, които са изработили, тоест надлимитните, и сега казваме – „Дайте да им дадем пари, защото те биха фалирали“. Това заяви председателят на Българската болнична асоциация Андрей Марков пред БНР, като коментира анонсираните вчера мащабни проверки в лечебните заведения, както и като цяло проблемите в здравеопазването.
„Всички ние признаваме, че надлимитната дейност е нещо изработено и ако не бъде заплатено, докарва болниците до фалити, до ескалация на напрежението между лекари и пациенти, ликвидация на болници, проверки, които целят да открият проблемите, които ние винаги сме имали“, допълни той.
Марков отбеляза още, че когато се търси проблем, трябва да се търсят и неговите корени. „В момента в нашата система имаме симптоми на нещо, което става. Те са отдавна известни и тази бомба е заложена в предишни периоди на управление на различни управляващи“, посочи той. Според него дълго време са трупани грешки в практиката и то не само в здравната система, което той определи за национален проблем.
Марков беше категоричен, че на лекарите не бива да бъде гледано по начин, който внушава недоверие в практиката им. „Ние без болници и лекари не можем. Трябва да си свършим работата така, че да не се случват лоши практики, подчерта той.
По думите му сегашното ръководство на Министерство на здравеопазването е силно изненадано от финансовата ситуация в системата. Според него е нужен подход, който да решава проблемите един по един. Той подчерта още, че проблемите с контрола са жестоки и то не само в системата на здравеопазването и е нужно държавническо отношение към цялостната среда в страната. „Сега наред е здравеопазването, но проблеми има в образованието, по пътищата“, допълни той.
„Проверки винаги е имало и ще продължава да има. Ние не се плашим от проверки“, заяви от своя страна председателят на Сдружението на общинските болници в България д-р Неделчо Тотев. Той отбеляза, че болницата, в която той работи, съвсем наскоро е била обект на проверка заради надлимитната й дейност. Всички болници, които реализират надлимитна дейност, са проверявани рутинно от касата дали това е извършено съобразно правилата за добра медицинска практика, разясни д-р Тотев.
Той обаче посочи, че с подобни проверки като анонсираните вчера се създава впечатлението, че всички болници са престъпни структури, които крадат. „Без това да означава и другото – че не се краде в сектора“, отбеляза д-р Тотев.
По думите му образът на българския лекар е достатъчно сатанизиран. Д-р Тотев допълни, че на практика проверките, които бяха анонсирани вчера, вече са започнали, като от следствието са изискали документите на всички болници за външни договори. Според него обаче по-добре би било първо да се изчакат резултатите от тях, преди да се пристъпва към подобни послания към обществото. „Лов на вещици е имало и винаги ще има“, категоричен бе той.
Д-р Тотев обясни нуждата от сключване на договори с външни контрагенти със завишените изисквания спрямо болниците. „Тези стандарти, които в голямата си част паднаха, защото бяха изготвени по порочен начин“, отбеляза той. Според него системата трябва да се „прекрои“. „Системата на финансиране остаря, тя не се развива от 2000-та година насам“, съгласи се и Марков. Той изтъкна, че в момента на практика само половината от средствата в сектора са публични, както и че цените на клиничните пътеки не са промени от години. Марков беше категоричен, че трябва да се въведе задължително допълнително доброволно осигуряване, втори стълб на осигуряване или по някакъв друг начин това доплащане да се официализира, за да има реална промяна.