12.02.2025
Economy.bg
Адв. Свилена Димитрова е председател на Българска болнична асоциация (ББА) трети мандат. Тя е с над 24 г. опит в корпоративното право и преговорите, а последните 12 г. специализира и медицинско право. От 2015 г. до 2019 г. адв. Димитрова е заместник-председател на ББА, а през 2018 г. е председател на Центъра за спогодби и медиация при Софийски районен съд и Софийски градски съд, член е на европейските правни мрежи ULN и GEMME.
Economy.bg се срещна с адв. Димитрова, за да разкаже повече за Българската болнична асоциация, какво представлява, какви са целите ѝ, какво е постигнато до момента и какво предстои.
Г-жо Димитрова, какво представлява Българската болнична асоциация (ББА)?
ББА е сдружение, чиято цел от години е да обедини всички лечебни заведения в сектора, били те частни, държавни, общински, болнични, извънболнични. Част от нашите учредители са от пионерите в частното здравеопазване, но сме отворени и протягаме ръка към всички, които имат желание здравеопазването в България наистина да бъде стратегически сектор и да работи така, че пациентите да бъдат доволни и спокойни.
Какви са основните ѝ цели и приоритети?
Достъпът на пациентите до качествени здравни услуги със сигурност е цел номер едно, но за да се реализира това, има редица други важни подцели и без тях не би могло нищо да се осъществи. Те са свързани както с модернизацията, иновациите, въвеждането на новите технологии, така и с гаранциите, които можем да дадем за развитието на персонала, с устойчивата политика, която трябва да водим по отношение на цялостното прилагане на нормативната уредба за всички елементи, които са важни в здравеопазването. За съжаление, в последните години наблюдаваме много сериозен проблем с устойчивостта на нормативните актове в здравеопазването – много чести промени, които довеждат до по-голяма несигурност както за лечебните заведения, така и за самите пациенти, които не знаят на какво могат да разчитат през цялото време. А това е от съществено значение, за да се чувстват спокойни и обгрижени. Много е важно да създадем условия за нормална, честна, конкурентна среда, защото конкуренцията във всеки един сектор извежда най-добрите най-отпред и съответно хората само могат да се възползват. Това са само част от нашите цели, но наистина се надявам да добавяме и нови, но да отмятаме някои от досега набелязаните – повод за размисъл в десетата ни годишнина.
Какви стъпки предприемате за постигането на тези цели?
За тези години ББА се утвърди като партньор на институциите в намирането на най-добрите решения в сектора. Ние сме с постоянно присъствие и в здравната комисия. Успяхме в един от мандатите на надзора на касата да имаме представител на лечебните заведения в мое лице. Също така се опитваме всячески чрез становища и споделяне на нашите идеи, било то през Лекарския съюз, Националната здравноосигурителна каса, да участваме максимално във важните въпроси, в темите на деня. Постоянна тема на деня е Националният рамков договор. Сега е актуален бюджетът на Здравната каса, така че това са неща, в които можем ежедневно да представляваме лечебните заведения и да търсим най-доброто решение за тях. За съжаление, на този етап те нямат нормативно уреден говорител, като е много важно това да се промени, защото те са тези, които предоставят здравните услуги.
Вие сте адвокат по професия. Какво Ви доведе до Българската болнична асоциация и каква е Вашата роля в нея?
Опитът ми в медицинското право отпреди години ме сблъска с учредителите на тази асоциация и всъщност участвах от самото ѝ създаване в нейното управление първо като зам.-председател, а сега за пореден мандат като председател. Истината е, че съм обградена от лекари и икономисти със специалност в здравеопазването и може би фактът, че съм юристът в тази група, ме прави подходящият, набеден, че може да представлява интересите на асоциацията. Надявам се това да се случва по най-добрия начин, защото, независимо дали съм аз, или някой друг, здравеопазването у нас заслужава да има добри говорители, а пациентите ни заслужават най-доброто. Когато става въпрос за здраве, не трябва да има компромиси и условности. Надявам се, вървейки по един устойчив европейски път, да можем да им дадем това, което заслужават.
Тази година ББА отбелязва своята десета годишнина. Кои са най-значимите Ви постижения за това време?
Истината е, че ние се борим на много фронтове, но за десет години сме постигнали може би това, което едно дете постига за десет години от своя живот. Вече сме достатъчно големи, за да ни забелязват, да можем да изразим своето мнение. Оттук нататък предстои да се преборим нашето мнение да бъде възприето като възможно решение. Възможностите, които търсим за изява, са във всякакви посоки. За тези години успяхме да партнираме по няколко национални проекта, които даваха възможност за разгръщане на примери за достъпност на здравеопазването до всички хора. Такива са проектът „Забавно лято, грижовна есен“ на фондация BCause, проектът „Здрави ли са бъбреците ми“, който изпълняваме заедно с пациентската организация за бъбречни заболявания, а миналата година успяхме да вземем участие и в Щедрия вторник – една инициатива, която провокира хората да дарят кръв – проблем, който е недостатъчно известен в обществото. Когато на човек му се наложи да ползва кръв и кръвни съставки, за съжаление, разбира, че в системата не са достатъчни наличните ресурси. По този начин се опитваме да отправим послание и към широката общественост какво може да се направи повече в държавата. Разбира се, най-много се надяваме тези примери да стигат до представителите на институциите и затова сме в постоянна комуникация както с Министерството на здравеопазването, така и, споменах вече, със здравната комисия, като, разбира се, там се забелязва известна ротация напоследък, но така или иначе нашето място е устойчиво и ние вярваме, че по този начин ще можем да защитаваме най-добре интересите на болниците. В момента има и много широка дискусия по въпроса за необходимостта от провеждане на обществени поръчки от лечебните заведения. Кои наистина са необходими? Това ли е начинът за съхраняване на нашия най-добър интерес? Истината е, че темите са много и тепърва очакваме да пожънем успехите, защото сме посели много добри идеи.
Цялото интервю можете да гледате и прочетете тук.