Изпълнителният директор на МБАЛ "Хигия" доц. Стайко Спиридонов: Финансирането на болниците е намалено три пъти

17.06.2016

Източник: Zdrave.net

Не два, а три пъти се намалява финансирането на болниците от 1-ви април тази година. Това заяви изпълнителният директор на МБАЛ "Хигия" доц. Стайко Спиридонов по време на кръглата маса в Народното събрание за проблемите в здравеопазването.

„Първи път: имаме исторически принцип на лимитиране на заплащането на здравните услуги. Това лимитиране обаче не се взима за цяла година, а за тримесечие. Т.е. всяко тримесечие се дават все по-малко и по-малко пари. Защо? Защото казахме, че ще направим здравна карта. Тя е направена точно така, че дадено лечебно заведение сключва договор с Касата за 10 легла, примерно, въпреки че разполага с 20. От тези 10 вкарваме 80-90% използваемост, тъй като 5 до 10% трябва да останат за спешна помощ. Така леглата всъщност стават 8, за които плаща Касата. Това е второто намаление. Третото се случва много елегантно и фино. Касата увеличава задължителния престой в болница по някои клинични пътеки, като така се ограничава използваемостта на едно легло. Ако една херния досега имаше престой 24 часа, сега е три дни. Каква е целта? Едното легло е ангажирано три дни, вместо трима пациенти ще мине само един и съответно ще бъде платен само един“, поясни доц. Спиридонов.

Той беше категоричен, че болниците трябва да са търговски дружества и дискусията по темата е излишна. „Три закона направиха път – Законът за лечебните заведения, за здравното осигуряване и за съсловните организации. Това беше стартът, но после постепенно всичко замря. Търговското дружество е една форма за самоиздържане на болниците, макар че не се случи“, каза той.

По думите му три са субектите, които са най-важните в здравеопазването. „Това са лекарят, пациентът и солидарното общество. Това трябва да е акцентът в нашето съвремие. Медицинските специалисти са косвени производители – колкото по-бързо излекуваме един пациент, толкова по-голямо производство имаме. Реално обаче имаме болен с недостатъчно финансиране за медицинските му потребности и достъп до медицинска помощ. Недоволен лекар, липса на саморегулация и самоконтрол, несправедливо и неточно разпределяне на средствата за пациента. Общество – невъзможност към този момент да осигури достатъчно прозрачно финансиране на пациентите. Парцелно се решават въпросите, а трябва да се решават кардинално“, каза доц. Спиридонов.

Той обясни и как вижда решението на проблемите в здравеопазването. „На първо място е остойностяването на медицинските услуги. Когато имаме остойностяване и вкараме всичко в здравната каса, да не се плаща от джоба на пациента, и лекарят да бъде освободен от задължението да прави пазарлъка за консумативи и материали, тогава ще изчезнат нерегламентираните плащания и бихме могли да доближим остойностяването до оптимума, който е в България като финансиране. Втората стъпка е раздържавяването на НЗОК. В момента НЗОК е един придатък към Министерството на финансите. Задължително трябва да бъде и демонополизирана. Сега се говори само за един бюджет, спуснат отгоре, и няма мърдане от него. Т.е. бюджетът първо се дава и след това ние отиваме да преговаряме“, каза доц. Спиридонов.

„Решението е в либерализацията на здравеопазването. Това означава пазарен принцип с държавна, а не административна регулация“, завърши изказването си той.


© 2024 BBA All rights reserved!