Иван Тодоров: Необходим е тристълбов модел и по-висока здравна вноска

14.04.2026

Иван Тодоров, заместник-председател на Българската болнична асоциация, коментира ключовите предизвикателства пред здравната система в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

В изказването си той подчерта необходимостта от въвеждане на тристълбов модел на здравеопазване, както и от плавно увеличаване на здравната вноска, която в България остава най-ниската в Европейския съюз и не е променяна от години.

Тодоров акцентира и върху силния инфлационен натиск в сектора, като посочи, че разходите на лечебните заведения са нараснали значително през последните години, изпреварвайки общата инфлация.

Според него бъдещите бюджетни решения трябва да насочат ресурса приоритетно към медицински дейности, лекарства и изделия, както и да гарантират равнопоставеност между лечебните заведения независимо от тяхната собственост, с фокус върху качеството на лечението и постигнатите резултати.

Изказването му се вписва в по-широкия дебат за необходимостта от структурни реформи и устойчив финансов модел на здравеопазването в България.


© 2026 BBA All rights reserved!