18.10.2022
Източник: МК "Д-р Щерев"
При жените менструалният цикъл е свързан с хипоталамо-хипофизaрно-овариалната ос, която включва надхипоталамични структури, гонадотропин-освобождаващ хормон, хипофизни гонадотропини, матка и яйчници. Точно този освобождаващ хормон действа върху гонадотропите на предния дял на хипофизата като „диригент на оркестър“, освобождавайки фоликулостимулиращ хормон и лутеинизиращ хормон, и по този начин дирижира процеси като фоликулогенезата (създаване на фоликулите, съдържащи яйцеклетки) в яйчниците.
Хипофизната жлеза се дели на два дяла – преден (аденохипофиза) и заден (неврохипофиза). Освен изброените хормони от предния дял на хипофизата се отделят още растежен хормон, тиреотропен хормон, пролактин, аденокортикотропен хормон. От задния отдел се отделя антидиуретичен хормон и окситоцин.
При липса на съответно работещо звено е лесно да се установи, както клинично, така и лабораторно състояние на нарушение, но в повече случаи става дума за отклонение в границите на нормата, което изисква по-прецизно изследване и съвет от специалист в областта.
Стойностите на някои от половите хормони се променят по време на месечния цикъл и затова се изследват в определени дни. Единично изследване и отклонение не е меродавно за поставяне на диагноза и е нужно да се обсъди повторно изследване в някой от случаите.
Причини
Някои от най-честите причини за хормонален дисбаланс включват:
Симптоми
Симптомите на хормоналните нарушения, които могат да са причина за инфертилите, могат да бъдат:
Диагноза
При липса на определен хормон е лесно да се установи, както клинично, така и лабораторно състояние на нарушение, но в повече случаи става дума за отклонения в стойностите, което изисква по-прецизно изследване и съвет, както от репродуктивен специалист, така и от ендокринолог, които заедно да изградят поведение за конкретният случай. Изследванията, които са необходими са обстойно снемане на анамнеза, извършване на клиничен и гинекологичен преглед, както и изследване на хормонални стойности в определени дни на МЦ.
Лечение
Насоките за лечение на пациенти провеждащи лечение по повод на инфертилитет от хормонален характер като начало включват промяна в начина на живот, намаляване на теглото, намаляване на вредните навици, включително и стреса. При установена причина за хормонален дисбаланс съвместно репродуктивен специалист, а доста често и ендокринолог се предписват определени медикаменти за корекция на хормоналните нива. Когато се коригират стойностите е възможно и спонтанно забременяване. Използването на различни методи за яйчникова стимулация подпомагат процесите на овулация. При установяване на недостатъчно количество хормон, можем да го добавим към терапията на пациентката, като често това е наприемер хормона прогестерон, който е необходим за бременността.
Публикацията може д анамерите тук.
*Статиите публикувани в рубриката "Наука и иновации" е предоставена от авторите на съответните материали, които отговарят за верността на съдържанието.