07.02.2017
Източник: Zdrave.net
„Всички наши членове имат да взимат пари от неразплатена надлимитна дейност за последните две години – 2015 и 2016. За 2016 знаем, че има решение на Надзорния съвет, че ще бъдат изплатени. За 2015 се надявам, че ще има промяна в политиката на ръководството на здравеопазването и да се спре с твърдението, че надлимитната дейност е незаконна и също да ни бъдат изплатени.“ Това каза пред радио Пловдив председателя на Българската болнична асоциация д-р Иван Маджаров.
По думите му проблемите на българското здравеопазване се коренят във вечния недостиг на пари. „Всяка година финансовото министерство се страхува, че няма да достигнат парите, съответно иска от системата на здравеопазването все повече да свива своите разходи като прилага натиск върху изпълнителите, без да прилага никакъв натиск върху пациентите. Аз също съм пациент и знам, че трябва да ходя на профилактичен преглед, но знам и че нищо няма да ми направят, ако не отида. Поради това, че не стигат парите, а политиците твърдят, че всяка година се дават все повече и повече пари, в края на всяка година ставаме свидетели на надлимитна дейност. В последните 5-6 години обаче цените на медицинската дейност не са били повишавани, а броят на приетите пациенти е около 2 милиона годишно“, поясни д-р Маджаров.
„Това показва, че всъщност се прави грешен бюджет на НЗОК, за да се твърди после, че изработената дейност от болниците е надлимитна“, допълни той.
Д-р Маджаров заяви и необходимостта да се върне договорното начало в здравеопазването, защото то ограничава възможността няколко човека да взимат еднолично решение, понякога и два пъти в месеца. „Визирам ситуацията, в която беше поставено здравеопазването миналата година. Надзорният съвет понякога се събираше два пъти в месеца и взимаше някакви решения, които даваха отражение върху цялата система. Надявам се да се стигне до този момент, когато ще се подпише НРД, който да е в сила следващите поне 3 години“, каза той.
„Надявам се в тези два месеца със служебното правителство да постигнем едно договорно начало“, каза още д-р Маджаров.
По думите му електронната здравна карта няма да може да бъде въведена бързо, затова най-вероятно личните карти ще заменят пръстовите отпечатъци в болниците. „Там имаме готовност, имаме закупени от предишната година четци“, каза още д-р Маджаров.