Дълговете на болниците идват от ниски цени на пътеки и неплатена надлимитна дейност

08.12.2017

Източник: Zdrave.net

Болниците трупат дългове, защото системата е сбъркана. Това заяви пред ТВ+ главният секретар на БЛС д-р Стоян Борисов. Той посочи два проблема, които по думите му генерират тези дългове – неизплащането на надлимитната дейност в лечебните заведения и ниските цени на клиничните пътеки.

„Не може болниците да работят, да осъществяват дейност, да извършват спешна помощ и накрая да им казват – няма да ви платим, защото има надлимитни средства. Всички болници са в лимит, всички болници са недофинансирани с клиничните пътеки. Ние имаме 52 млн. лв. за 2015 г., 36 млн. лв. за 2016 г. и около 40-50 млн. лв. ще бъдат за 2017 г. и един от факторите за тези големите дългове на болниците е именно неизплащането на тази надлимитна дейност“, коментира д-р Борисов и посочи, че дългове трупат най-работещите болници, тъй като не им се изплаща действително изработеното.

Цените на клиничните пътеки пък трябва да се увеличат веднага, смята главният секретар на БЛС. „В момента трябва да се започне веднага увеличаване на цените на клиничните пътеки. Само по този начин могат да влязат пресни финансови средства, повече ресурси в болниците, за да може те да си изплащат заплатите и да не трупат повече дългове“, каза той.

Д-р Борисов отбеляза и факта, че лекарският труд все още не е остойностен. „Но с остойностяването на лекарския труд ще се види, че ресурсът, който е необходим на здравеопазването, е може би още веднъж 3,5 млрд. лв.“, посочи той.

Главният секретар на БЛС се спря на оповестената преди дни акция на проверки в болниците, като коментира конкретно схемата „болница в болница“, чрез която държавно или общинско лечебно заведение сключва договор с частно и търпи загуби. „Искам да кажа, че за подписването на тези договори въобще персоналът едва ли знае. Тези договори се подписват от директорите на болниците. Но тези директори кой ги назначава? Къде са бордовете на тези болници? Има бордове от по трима и по пет души във всяка болница, които получават заплати, и то големи заплати. Къде е законодателството? И г-н Цацаров пита – защо е разрешено в държавни болници да работят частни структури. А кой ги приема законите? Не ги приема лекарският съюз. Приемат ги депутатите в парламента. Значи да си направят ревизия на законите“, коментира той.

Д-р Стоян Борисов заяви още, че при назначаването на директорите на областни и държавни болници в комисиите не участват представителите на БЛС. „Едните са подчинени директно на министъра на здравеопазването, това са държавните болници с над 51% държавно участие, а в областните и общинските болници те се назначават от кметовете и от общинските съвети. Така че цялата отговорност носят именно тези, които назначават директорите“, заяви той.


© 2024 BBA All rights reserved!