Д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници: Големият ни проблем е, че цените на клиничните пътеки не са мръднали от 10 години

01.02.2017

Източник: Zdrave.net

Решението на НЗОК да изплати част от т.нар. надлимитна дейност за 2016 г. е една от хубавите новини от всички лоши. Това каза пред Zdrave.net председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев.

„Това заплащане обаче не включва декември месец. При нас обаче проблемът не произтича само от надлимитната дейност и че не е платена. По-големият ни проблем е, че от 2006-2007 година цените на клиничните пътеки не са мръднали изобщо, особено пътеките, по които основно работи общинското здравеопазване“, каза д-р Тотев.

Той поясни, че когато са били въведени през 2006 г. минималната работна заплата е била 180 лв. Въпреки че сега е увеличена на 460 лева или почти два пъти и половина, цените на пътеките си остават същите.

„За да успееш да балансираш и да стоиш над водата, трябва да въртиш обороти, да имаш повече пациенти.  Друг вариант няма. Да, обаче, в същото време хората в населените места,  които обслужваме, са предимно възрастни, а младите хора мигрират. Т.е. контингентът, който обслужваме е малък и не можем да разчитаме на реални обороти. Остава или да въртиш фиктивни пътеки, (но от тази възможност не смятам, че някой се възползва), или да загиваш бавно, а в случая това става бързо и прогресивно. Особено от началото на тази година, откакто пак вдигнаха минималната работна заплата, за сетен път става преразпределение на заплатите от висококвалифицираните към нискоквалифицираните“, допълни д-р Тотев.  

Тъй като фонд работна заплата не можел да бъде увеличен, тъй като не можели да бъдат реализирани повече приходи, се налагало вътрешно преразпределяне – взимало се от тези, които са с по-висока заплата – лекарите и сестрите с повече стаж и се давали на санитарите. Така обаче се получавало изравняване на заплатите, което напълно демотивирало лекарите и сестрите да работят в общински лечебни заведения. Случвало се дори медицински сестри да взимат по-малко от санитар с повече стаж. „Няма да е пресилено да кажем, че общинското здравеопазване е на финалната права, която води към финансова несъстоятелност“, каза д-р Тотев.

Той посочи и кои са най-спешните мерки, които трябва да се вземат, за да се стабилизира общинското здравеопазване. „Имахме Общо събрание миналата седмица. Там като рефрен звучаха няколко акцента. Това са: 1. Минималната работна заплата и отражението й; 2. Стойността на клиничните пътеки и 3. Силно завишените стандарти, които ни мачкат още и повишават издръжката на лечебното заведение. Първото, което трябва да се направи е да бъдат отменени Медицинските стандарти. Те не са нужни никому, а само обслужват интересите на тези, които правят реформата. И факта, че сме на второ място по смъртност на населението в света и на първо в Европа, е най-красноречив. Още по-спешно е актуализирането на стойността на клиничните пътеки на най-ниско ниво, тези на общинско здравеопазване. Това са мерки, които донякъде ще закрепят крехкото равновесие, което все още съществува“, каза д-р Неделчо Тотев.

„На голяма част от общинските болници бюджетът им е под фонд работна заплата. И как тези хора ще могат да платят тежките зимни издръжки – ток, вода, медикаменти, консумативи. Нещата са извън контрол, но все още може нещо да се спаси. Призивът ни е да се съберем заедно, защото и на областните болници проблемите са същите, да ги изговорим и да прекроим системата. Въпрос на политическа воля и консенсус“, допълни той.


© 2024 BBA All rights reserved!