23.06.2020
Източник: Zdrave.net
PCR тестовете за диагностика на COVID-19 не трябва да бъдат плащани от пациентите при влизане в болница. От друга страна в бюджетите на лечебните заведения, в цените на клиничните пътеки, не са планирани такива разходи. НЗОК пък плаща единствено за случаите, които са насочени от РЗИ за изследване. Това каза пред БНР председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. Припомняме, че с декларация вчера от Българския лекарски съюз остро възразиха срещу въвеждането на санкции и проверки от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ на болниците, които изискват PCR тест като условие за прием в лечебно заведение.
„Не бива да забравяме, че един пациент, приет вече в лечебното заведение, се налага да посети някога много места за консултации – било то лаборатория, било то образна диагностика, друго отделение. И какво очакваме, ако на третия ден се окаже, че някой от персонала и ли някой от другите пациенти прояви симптоми? Защото същият този човек може да не е със симптоми. И тогава се оказва, че цяла болница или цяло отделение е пламнало. Затова бяха тези тежки мерки, да си пазим болниците, лекарите и сестрите“, каза д-р Маджаров.
Той припомни, че лечебните заведения бяха поставени пред много тежко финансово изпитание през последните месеци, когато получаваха до 85% от предвидените приходи.
„Безотговорност от страна на Министерството на здравеопазването е да иска да глобява болнични заведения, които искат PCR тестове за влизане в болница. Задължение на държавата е да гарантира сигурността на здравната система. Нали това говорим три месеца вече? Затова всички бяхме затворени, за да не се разболеят лекарите и медицинските сестри. И сега, когато те трябва да вършат своята работа по отношение на лечение на другите заболявания, някой казва, че ще ги проверява. И какво като ги проверява? Нима с глоби можем да спрем заразата? Или ще накажем някой, че иска да бъде сигурен? Аз, като пациент, също искам да бъда сигурен, че като вляза в болница, няма да бъда заразен с COVID“, каза още д-р Маджаров.
„Стигаме и до другия вариант – болницата го прави, но се натоварва финансово с разходи, които не са предвидени в годишния бюджет на НЗОК при гласуваните още в края на миналата година. И стигаме до 5 месеца отново до темата, защото ще дойдем, няма да е далече времето, в което отново ще си заговорим за заплатите на сестрите, на лекарите, как не достигали и как болници в определени региони са фалирали. Е, фалирали са. Това е рефлексът, който наблюдаваме в последните много години. Рефлекс, който е заради това, че не трябва да натоварваме населението. Ние казваме същото от БЛС, населението не трябва да се натоварва, но нека, моля ви, с лека ръка да не казваме, че това е за сметка на лечебните заведения, защото после ще трябва да ги спасяваме. И почваме да си говорим – по методиката на еди кой си ще им изпратим допълнително пари, за да дадем заплати на сестрите, при положение, че веднъж вече сме ги накарали преди години те да поемат разходи, за които няма откъде да вземат пари“, каза председателят вчера пред Нова телевизия.
Той подчерта, че дори и парите да не достигат на НЗОК, това е битка, която се води от цялата държава и цялото общество. „То трябва да бъде подкрепено от държавния бюджет, ако не достигат средства в НЗОК. В противен случай рискуваме, веднъж говорихме, че ще спасяваме системата и след това сме готови да я хвърлим на риска да се заразят цели отделения и цели болници. Защото не трябва да забравяме, че по времето на ограничителните мерки болниците бяха почти затворени. Сега работят в отворен режим. И да им кажеш, че нямат право да се пазят и да въвеждат мерки, не става“, каза председателят на БЛС.