03.06.2016
Източник: Zdrave.net
България беше домакин на първата работна среща на министрите на здравеопазването от Централна и Източна Европа по въпросите на нарастващите предизвикателства в областта на лекарствената политика, която приключи днес. На срещата присъстваха представители на 11 държави – 9 членове на ЕС и две – Сърбия и Македония, кандидат-членки на ЕС. Присъстваше и Полша със съвещателен глас, но без възможност да взима решение, както другите държави, които бяха упълномощени на ниво министри или зам.-министри.
Предмет на срещата беше подобряването и улесняването на достъпа на пациентите до ефективно лекарствено лечение при отчитане на актуалните постижения на медицинската наука и осигуряване на предвидимост и устойчивост на публичните финанси. Разговорите са посветени на целта за сближаване на лекарствените политики и обединяване на усилията на представените страни за общи действия в тази област.
Конференцията представлява много добра основа за бъдещо сътрудничество, каза пред медиите здравният министър на Словакия Томаш Друкер. „Договорихме се, че трябва да дефинираме възможности за съвместни действия относно въвеждането на скъпоструващите лекарства, иновативнотивните лекарства и преодоляването на проблемите с недостига на лекарства, като това изисква не само сътрудничество, но и задълбочен анализ“, допълни той.
Приехме декларация, в която описваме целите, от които се водим. Взехме решение в областта на лекарствената политика и осигуряване на достъпни за пациентите в нашите държави качествени иновативни медикаменти. Всички се съгласихме с тезата, че когато действаме като общност, поставени пред общи проблеми, тогава и успехите ни ще бъдат по-големи. От една страна ще гарантираме наличието и устойчивостта на лекарствения пазар във всяка една от преговарящите страни и от друга страна ще достигнем до по-добри цени за тези медикаменти, каза министър Москов на пресконференция след срещата.
„Тезата е проста – тези малки като пазар държави имат по-малки възможности да договарят справедливи условия при преговорите с мощните фармацевтични корпорации. Когато правим това заедно, имаме възможността да постигнем по-добри условия и като възможности на нашите граждани да бъдат лекувани устойчиво и иновативно, и като цени за нашите данъкоплатци“, каза още Петър Москов.
Декларираните общи цели на 11-те държави са: съвместно насърчаване ключовата роля на общественото здраве и отговорни здравни политики като двигател на икономиката, а не като бреме; улесняване възприемането на лекарствените продукти, като един от основните стълбове на здравеопазването, а не просто като обекти на търговията; съвместно адресиране на ключовите въпроси, пред които са изправени здравните системи като трудности с наличността на основни лекарства, високите цени на иновативните лекарства, необходимостта от оценка на тяхната ефективност, включително ефективност на разходите; осигуряване обмен на информация и прозрачност помежду им в областта на лекарствената политика; обмен на добри практики и идеи и прилагане на решения, които отчитат националните особености.
Работната среща от 2-ри и 3-ти юни е първата от поредица срещи, на които трябва да бъде изготвен юридически надправителствен инструмент, който да гарантира общите действия, тъй като не се предвиждат промени в законодателството на отделните държави. Втората среща ще е през юли в Букурещ. Най-късно догодина този инструмент трябва да е готов и да заработи.