18.11.2016
Източник: Zdrave.net
Здравната каса намали парите за болниците за месеците август и септември, но не предвиди увеличение за края на годината. „Пак няма пари, пак свършват рано-рано. Този път октомври и ноември ще са изключително тежки месеци. За октомври месец имахме много надлимитна дейност, поне 15% над бюджета. И сега още по средата на ноември доста сме приближили края. Ще бъде трудно, ако няма някакво преразглеждане на ограниченията“, каза за Zdrave.net д-р Иван Маджаров, председател на УС на Българска болнична асоциация и управител на МБАЛ „Пълмед”.
Според него икономисаните през лятото средства са били пренасочени другаде. „Ако бяха оставени на разположение на всяко РЗОК, сега щяха да имат възможност да покрият надлимитната, която се формира в тежките месеци в болничното здравеопазване. А всички знаем, че октомври и ноември са най-тежки – най-много хора тогава си плануват интервенции, най-много хора боледуват по една или друга причина. Това е във вреда на самите пациенти. Към края на месеца спираме всякакъв прием и работим само спешност, всичко останало го плануваме за следващия месец. Въпреки това се натрупва надлимитна дейност, защото спешните случаи не можем да ги връщаме“, поясни д-р Маджаров и допълни, че при плащанията за болнична помощ трябва да има гъвкавост, за да може парите, които са гласувани в бюджета за годината, да седят в перо „болнична помощ“ и да не се местят другаде – т. е. икономиите от летните месеци да се ползват за тежките месеци.
Сега дори парите за спешните пациенти не могат да бъдат възстановени на болниците без решение на Надзорния съвет на здравната каса, тъй като в РЗОК, от където по принцип трябва да дойдат парите, нямат реализирана икономия, с която да покрият спешните случаи, каза д-р Маджаров. Според него е редно както здравната каса отваря резерва си за плащания за лекарства, така да го прави и за болниците.
„Все си мисля, че не може да има такъв двоен стандарт – да се говори години наред, че трябва да има твърд лимит в болничната помощ и в същото време за една друга дейност, колкото и да се отчетат, се плаща директно. Там също може да се подходи малко по-рестриктивно. Става въпрос само за някои от случаите, не толкова за животоспасяващи лекарства. След като там се допуска надлимитна дейност, трябва да има възможност да се отваря резерва и за болнична помощ, когато има надлимитна дейност в рамките на бюджета за годината. Ние не искаме повече средства, освен тези, които държавата е предвидила в бюджета на НЗОК, но дори и това не получаваме. Целия резерв се планува да бъде за лекарства“, каза още д-р Маджаров.