Андрей Марков: Трябва да възстановим солидарния модел на здравеопазване

15.04.2025

Студио Хъ, 7/8 ТВ

 

Послания от интервюто на Андрей Марков, заместник-председател на Българска болнична асоциация:

 

Парите за здраве няма да стигнат. Публичните пари за здраве никъде по света не стигат. Населението застарява, живее по дълго, потребява повече.

 

Моделите на здравеопазване се променя, медицината става по-съвременна, има много повече изисквания за апаратура, за изкуствен интелект…

 

Имаме не лошо здравеопазване, модерното здравеопазване струва пари.

 

Ако само се опитаме да преброим високотехнологичните болници в България и ги сравним с едно недалечно минало ще видим, че сме в различна ситуация. Лошата новина е, че имаме още какво да догонваме…

 

Финансовият модел не работи добре и той не може да осигури достъп на всички граждани на Република България, независимо къде живеят, до едно съвременно медицинско обслужване.

 

Има интереси, които в момента се явяват по-добре реализирани в управлението за това да няма развитие системата.

 

Знаем, че имаше опити до сега да се променя финансовия модел. Първият беше по времето на НДСВ. Тогава се предложи присъствието не само на един изпълнител на здравни услуги, каквато е НЗОК. След това имаше опит в правителството на ГЕРБ Кирил Ананиев и Жени Начева подготвиха няколко пъти материали, които да предизвикват движение в тази посока. Те обаче се уплашиха, че тези мерки са непопулярни и биха загубили гласове и всъщност има известна логика в това. В сега разискваните мероприятия, които можем да предложим, като увеличение на здравна вноска или допълнително здравно осигуряване са непопулярен акт. Обществото има нужда от тези действия без никакво съмнение.

 

Така както при автомобилите си имаме гражданска отговорност и каско, имаме същата нужда в здравеопазването – гражданската отговорност да е минималното застраховане, което можем да си осигурим с публични средства, и онези, които могат и желаят – допълнително да си правят каско.

 

Превенция няма да има никога, ако очакваме това да се случи с държавни инструкции, норми, налагане на правила…Никой няма интерес да се случва превенция…

 

Трябва да възстановим солидарният модел на здравеопазване. Това е голямата тема. Това би било възможно именно с допълнително задължително здравно застраховане. Тогава потребяват нуждаещите се, а плащат всички.

…Обществото ни е в тежка криза – на първо място заради образованието…

 

Малките болници в провинцията са социално средство за защита, а здравеопазването не трябва да има такава функция.

 

Дълговете на държавните болници растат с години и всички ги плащаме…

 

Обществената поръчка е станала инструмент за прикриване на корупция и корупционни практики в България. Собственикът трябва да определя механизма за това как се разпределят публичните средства.  

Обществените поръчки са нещо много трудно приложимо за здравеопазването…Частните болници не провеждат в момента обществени поръчки, но не е редно и държавните да провеждат, защото те бавят снабдяването на специфични материали, обжалванията лишават много болни от възможността да получат адекватна медицинска помощ.

 

Министерство на здравеопазването трябва да издаде наредба как да протича процеса с използване на биомаркерите и за функциониране на цялата система.

 

Цялото интервю можете да гледате тук


© 2025 BBA All rights reserved!