31.08.2018
Източник" Zdrave.net
Ако през 2019 година се запази обема на средствата в здравеопазването от тази година, това на практика ще означава намаляване на медицината и превенцията. Причината е в очакваното поскъпване на електроенергията, газа и увеличаването на минималната работна заплата за следващата година. Затова алармира председателят на Българската болнична асоциация (ББА) Андрей Марков пред Zdrave.net.
Той подчерта, че въвеждането на надграждащия модел на здравната система е абсолютно належащо. „Без да има възможност за задължително допълнително здравно застраховане, нямаме шанс да оцелеем. Опасността в момента идва от несигурността на застрахователите, затова и нашият апел е да се обединим около тези проблеми и да се намери начин застраховането да се регулира и подсигури“, каза Марков.
Той визира случая със застрахователната компания „Олимпик“, заради чийто фалит 200 000 души трябва спешно да си направят нови застраховки „гражданска отговорност“.
„Трябва да се организираме и да създадем стройна система, при която да не допускаме подобни случаи. Надявам се да узреем и ние най-после в България да постигаме разбирателство по най-важните моменти. Здравеопазването пък във всички случаи е пряко свързано с националната сигурност, защото намалява населението, намалява здравето, намалява качеството на живот. Т.е. запазим ли обемът на средствата, колкото и да изглежда голям в абсолютно изражение, те са много по-малки в сравнение с ръста на останалите разходи в живота ни“, каза Марков.
По думите му ситуацията у нас в сферата на здравеопазването може да бъде сравнена с военновременна ситуация. „Колко хора загиват по пътищата, в болници, без болници, новородени, родилки? Медицината има нужда да се развива, а за да се развива има нужда от средства“, подчерта председателят на ББА.
Той допълни, че времето за решаването на тези въпроси е изключително малко, но при политически консенсус, този проблем би могъл да бъде решен.