14.11.2016
Източник: Zdrave.net
България е на последно място по брой донори в ЕС. Това отбелязва в интервю за „Монитор“ трансплантологът проф. Никола Владов, който получи приза Лекар на годината за 2016 г. „Страните с най-голям брой донори, и съответно трансплантации на 1 млн. население в Европа, са Испания и Хърватска. Там съотношението е 34 и 35 донора на един милион население. В България сме едва 2,6. Ние сме на последно място в Европейския съюз както по брой донори, така и по брой трансплантации, тъй като от един донор могат да бъдат направени няколко трансплантации“, коментира той.
По данни на регистъра на Изпълнителната агенция по трансплантации към 26 октомври през 2016 година са извършени 24 бъбречни трансплантации, 5 сърдечни и 8 чернодробни, от които 7 от трупен и една от жив донор. Същевременно нуждаещите се от трансплантация на бъбрек са 998, на черен дроб - 43, на сърце – 27, припомня проф. Владов.
„В никакъв случай не ни пречи манталитетът, нито нежеланието на близките на хората, изпаднали в мозъчна смърт. Напротив, хората, когато разберат за какво става дума, се съгласяват органите на техния роднина да продължат живота на неколцина други.
Проблемът е в мотивацията на лекарите, които се занимават с този процес“, смята проф. Владов. Той отбелязва, че в другите страни координаторите по донорство се занимават само с тази дейност – издирването на донори в съответната голяма болница, град или област, докато в България те са анестезиолози, работещи в центровете във всеки един от областните градове или в големите университетски болници. „Координаторството им идва в повече. То е изключително натоварващо. Когато се налага да се занимават с един донор, това им отнема два-три дни, през което време имат ангажимент и към своите пациенти. За да не пречи едната дейност на другата, в останалите страни е решено - координаторът се занимава само с търсенето на донори, отглеждането им, контактите с реаниматорите и анестезиолозите от другите болници и области“, посочва лекарят.
Проф. Владов коментира и проблема с младите кадри у нас. „Заминаването на младите хора действително е много голям проблем. На първо място необходимо е да им бъдат предоставени по-добри възможности за специализации в България. Наредбата, отнасяща се до този въпрос, беше променена, но пак не им дава особени шансове. Не съм аз човекът, който ще дава съвети, но е пределно ясно, че тези хора биха останали, ако можеха да специализират при много добри условия, каквито се предлагат в останалите страни, да имат шанс да се развиват. Трябва да им се даде възможност да се докажат, а не да бъдат избутвани встрани“, коментира той и отбелязва, че у нас сега в много болници има хора, които се имат за незаменими. „Но няма незаменими, всеки е с времето си. Смисълът на нашата професия, освен да лекуваш, е и да създадеш своя школа, да предадеш своите умения и знания на младите хора. Дори в Хипократовата клетка е казано, макар и фигуративно, че трябва да учим децата на своите учители“, посочва лекарят.
„Труд“ отбелязва ръст на британски студенти в МУ – Пловдив. „Положителната тенденция към увеличаване на чуждестранните студенти в Медицинския университет в Пловдив продължава и през академичната 2016/2017 г., в която броят им е нараснал на 463, което е със 70 повече от миналата. Най-голям е броят на студентите от Великобритания, Германия и Италия, но и първокурсници от далечни дестинации като Шри Ланка“, пише изданието.
„Предпочитаните специалности са "Медицина", "Дентална медицина" и "Фармация", където се обучават съответно 297, 121 и 10 чуждестранни студенти. От тази година "Фармация" се преподава и на английски език. "Качеството на обучение в Пловдив е на изключително високо ниво. Впечатлен съм, че например в упражненията по анатомия мога да се докосна до нещо реално. Това не се случва в британските университети по медицина", твърди британецът Шарук“, допълва вестникът.
„Дума“ пък се спира на кръводарителска акция. „За първи път у нас се организира кръводаряване в сградата на посолство. В понеделник от 9 до 13 часа в сградата на посолството на Словакия ще има кръводарителска акция "Най-ценната капка". Тя е по инициатива на Словашката дипломатическа мисия в София и на БЧК със съдействието на Националния център по трансфузионна хематология. Кръв ще дарят посланикът на Словакия, посланици и дипломати от други посолства, доброволци, служители и партньори на БЧК, студенти от Софийския университет“, пише ежедневникът.
„Екипите на Националния кръвен център, разположени в сградата на словашкото посолство, очакват всички желаещи да помогнат на нуждаещите се от кръвопреливане между 18 и 65-годишна възраст. Влизането в посолството за тази акция ще става с лична карта“, информира още публикацията.