Дългосрочна визия за сектора поискаха от БЛС. Лимити в здравеопазването не трябва да има, категоричен д-р Стоян Борисов

27.03.2017

Източник: Zdrave.net

Дългосрочна национална програма за сектор здравеопазване, която да залегне за близките поне 20 години, и да не зависи от смяната на властта. Това поискаха от Българския лекарски съюз в лицето на главния секретар на съсловната организация д-р Стоян Борисов, цитиран от тв „Европа“ в контекста на парламентарните избори.

По думите му системата на здравеопазването е изключително сериозна и консервативна и изисква добре осмислени и премерени действия, а не бързи реформи. „Положението в здравеопазването не може да се оправи така бързо и така лесно“, категоричен бе д-р Борисов. Ето защо според него е нужна дългосрочна визия, изработена с участието на съсловните организации и приета чрез закон.

Сред конкретните очаквания на БЛС към бъдещите управляващи в здравната сфера са здравна карта с реални, а не субективни параметри, възстановяване на договорното начало, реални конкурси за директорски постове, както и прекратяване на практиката за смяна на бордове и директори поради политически причини. От там настояват и разходите за лекарства да се увеличават с повишаването на темпа за стойността на медицинските услуги.

Главният секретар на БЛС за пореден път припомни, че средствата за здравеопазване у нас са едва 4,5% от БВП и възлизат на 3,4 млрд. лева, което по думите му е крайно недостатъчно. Реалната сума за сектора би трябвало да е между 8,5-9 млрд. лв., пресметна той, сравнявайки разходите за системата с тези в други страни от ЕС.

Д-р Борисов посочи, че бюджетът за болниците тази година започва с минус 156 милиона лева, като припомни, че по това перо за 2017 г. са заложени 1,343 млрд. лв., а реално изразходваните през миналата бяха 1,613 млрд.  В тази връзка той припомни, че надлимитната дейност през 2015 г. е в размер на 52 млн. и все още не е ясно дали ще бъде разплатена. За миналата 2016 г. тя е близо 20 млн. и се очаква да бъде платена след 1-ви април. „Какво значи надлимитни изработени средства в здравеопазването – пациентите са били там, но са над закона, това е абсурд“,категоричен бе той, допълвайки, че лимити в здравеопазването не би следвало да има. Д-р Борисов отбеляза и че 80% от надлимитните дейности са за спешни случаи.

Главният секретар на БЛС припомни и че е готова методиката за остойностяване на лекарския труд, която се базира на френския модел. Според него чрез нея ще може да се види и каква е реалната стойност на клиничните пътеки, които до момента „вървят по инерция“.


© 2024 BBA All rights reserved!