Болниците в България трябва да се обединят за пълноценна и непрекъсната грижа за пациента

12.02.2025

jobs.bg

 

Доц. д-р Цветелина Спиридонова, д.м. е Заместник-председател на Българската болнична асоциация и Изпълнителен Директор на лечебни заведения „Хигия”. Завършила е медицина през 2000 г. в Медицински университет – София. Има специалност и докторска степен по хирургия.  Три години е специализирала хирургия в Париж. Владее три езика – френски, английски и немски, има 39 публикации в специализирани медицински издания, изнасяла е лекции в над 40 научни форума у нас и в чужбина. 

 

Как „Хигия“ се справя с привличането и задържането на медицински специалисти и за кои позиции най-трудно се намират хора в момента? Какви са тенденциите при възнагражденията на лекарите и медицинските сестри? Какви добри практики от Европа могат да се приложат в българското здравеопазване? Вижте разговора с д-р Спиридонова.

 

Намирането, привличането и задържането на добри медицински специалисти е предизвикателство за болничния сектор в България. Като ръководител на болница „Хигия“, може ли да споделите Вие как се справяте с това?

 

Изключително трудно се мотивират младите лекари, защото техните очаквания са за сериозна медицина, която изисква комплексност. Тази комплексност може да бъде предложена от многопрофилните болнични структури и от университетските клиники, които са с традиции в областта на обучението. В болница „Хигия“ младите лекари се научават преди всичко на изключителна отговорност към пациента. Преди да получат достъп до лечението на даден болен, на тях им е ясно, че всяко решение ще има съответните позитиви или негативи, ако е неправилно.

 

Смятам, че „Хигия“ е привлекателна за млади кадри, тай като при нас работят изключително добри професионалисти с много голям стаж, които са готови да предават опита и знания си. Финансовият мотив също е доста важен. Като лекар, който е минал по всички стъпала на специализацията в здравната система, знам колко е важно за един млад човек да е подсигурен. И още мултидисциплинарността – всички млади специализанти при нас дават дежурства в спешната помощ. Обяснила съм им, че спешното отделение е мястото, където се става добър лекар. Това е място, в което си провокиран за 30 секунди да вземеш отговорно решение. В спешното отделение трябва да имаш комбинативно мислене, да си екипен и много знаещ.  

 

По отношение на кадрите от средния медицински персонал, също бих казала, че водещ е мениджмънтът по засвидетелстване на онази висота на уважение, която тези кадри заслужават. И изключително добра финансова мотивация. При медицинските сестри също съществува възможността за мултидисциплинарност. Няма да отричам, че те не я харесват толкова, колкото лекарите. Българските медицински сестри предпочитат да са профилирани. При тях обаче все още няма тесни специализации. Но все пак, когато една сестра е започнала да работи в определен сектор, тя държи да остане там. 

 

Изключително трудно е намирането на педиатри. Връщам се на темата, защото е болна и защото е социално важна. Децата, лекувани в доболничната помощ, в основния си процент се излекуват, но поне 15 до 20% от тях имат нужда от болнично настаняване и проследяване. Тук влизат, разбира се, детските спешни отделения. Смятам, че законодателно трябва да се насочи вниманието към тази специалност във възможно най-кратки срокове. Не само чрез увеличаване на реимбурсирането на клиничните пътеки, а и чрез стимулиране на младите лекари да записват педиатрични специалности. Необходими са позитивни послания и стимули към тях, за да има кой да лекува децата ни в близките 10 години.

 

Цялото интервю можете да прочетете и гледате тук


© 2025 BBA All rights reserved!