Заменят пръстовата идентификация с електронна здравна карта Семерджиев събира на среща всички страни по делото срещу отпечатъците

03.02.2017

Източник: Zdrave.net

Отмяна на регистрацията в лечебните заведения чрез пръстова идентификация и замяната й с електронната здравна карта – това ще е един от приоритетите на служебния здравен министър и вицепремиер д-р Илко Семерджиев, стана ясно на първата му пресконференция.

Той определи въведения от предшественика му Петър Москов начин на отчитане на пациентите в болниците като един от основните конфликтни пунктове  в системата. Д-р Семерджиев представи данни на НЗОК, според които разплатените средства на лечебните заведения през ноември 2016 г. – месецът, през който беше въведен автентификаторът, са по-големи в сравнение с предходния октомври или съответно 137,9 млн. и 137,8 млн. лв. „Няма спестяване на пари“, подчерта служебният министър.

„Ние сме категорично против тази система“, обобщи той визията на екипа си спрямо пръстовия идентификатор.

Здравният министър припомни и вчерашното определение на 5-членния състав на ВАС по въпроса, като отбеляза, че все още се очаква крайното решение на върховните магистрати, което по думите му може да се забави. Ето защо още следващата седмица д-р Семерджиев ще покани на среща всички участващи в делото по въпроса страни и в зависимост от изхода й ще се прецени как ще се процедира от правна гледна точка. 

В случай, че се стигне до обща позиция за отмяна на системата на пръстова автентификация, ще започне активна работа по въвеждането на електронната здравна карта, стана ясно от думите на служебния здравен министър. „Ние няма да разрушим една система, а ще я заменим с друга и няма да оставим празен вакуум. Необяснимо защо беше направен завой, но ще поправим тази грешка“, посочи той. 

Д-р Семерджиев аргументира подробно въвеждането на ЕЗК, пояснявайки, че тя дава еднозначна идентификация, може да се ползва офлайн, достъпът чрез нея е много по-лесен, съдържа подробна информация за здравните данни на лицето и би могла да се предоставя при търсена на здравна помощ в чужбина. В тази връзка той беше категоричен, че пръстовите отпечатъците спират свободното движение на хора. „Няма европейска държава, в която да предложите пръста си и да ви бъде оказана медицинска услуга, защото там просто не се ползва такава система“, коментира той.

Д-р Семерджиев поясни, че по въвеждането на картата ще се работи както концептуално, така и нормативно, с което даде заявка, че тя ще залегне в подзаконов нормативен акт. „Надявам се, че следващите ще приемат тази концепция и няма да я върнат обратно в IXX век“, изтъкна той.

 


© 2024 BBA All rights reserved!