Разговор с проф. Иво Петров, национален консултант по инвазивна кардиология

18.06.2020

Източник: БНР

 

Резюме: "Когато се появят симптомите, трябва да се търси лекар". Това каза пред БНР проф. Иво Петров - национален консултант по инвазивна кардиология. Той посочи, че в САЩ дори не правят скрининг на пациенти, преди да се появят симптоми на възпаление на гърлото и на белите дробове:

"Смятам, че това е доста прагматичен подход. Защото, ако имаме трима, примерно, заболели, а ние все още нямаме необходимото таргетно лекарство, какво от това, че знаем, че са заболели. Това, което се предприема от щаба и от правителството, е обосновано, т.е. да се действа на принципа на клъстерите".

Проф. Петров обясни, че където има зона от хора с по-голяма заболеваемост, на тях да им се обърне внимание и да се направи всичко възможно огнището да бъде ограничено, а на другите да се правят изследвания, когато се появят симптоми: "Другото е абсолютно безпредметно на този етап". Според него, ако има ефикасно лекарство, което не е високо рисково и е по силите на обществото да си го позволи здравната система, тогава има смисъл да разберем всички заразени, за да ги предпазим от усложнение.

В предаването "Нещо повече" проф. Иво Петров коментира лекарството Дексаметазон, обявен от учени като първото лекарство, което показва, че може да спаси живота на пациенти, засегнати тежко от коронавируса.

"Нямаме новина за дексаметазона", каза той и добави, че кортикостероидите са доказани, че помагат при изключително агресивни възпалителни процеси.

Проф. Петров беше категоричен, че дексаметазонът не трябва да се взема като "първа линия медикамент", т.е., ако някой има леки симптоми и даде положителна проба за Covid-19, в никакъв случай не значи, че трябва да започне да взема кортикостероид:

"Това не е медикамент срещу вируса, това е медикамент, който намалява възпалението, когато е много бурно и увреждащо организма на пациента", обясни той.


© 2024 BBA All rights reserved!