Проф. Генчо Начев: Медицинските сестри напускат България заради липсата на кадрова политика и неглижирането на професията им

07.06.2016

Източник: Zdrave.net

Отношението на лекарите към медицинските сестри в чужбина е много по-добро

Ако има една сестра в кардиологично отделение с 20 легла, значи то трябва да се затвори. Това заяви категорично директорът на болница „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев пред БНТ. Преди дни той обяви, че болницата ще дава стартова заплата на медицинските сестри от 1500 лева.

„От началото на реформите, когато медицинските сестри бяха 56 000 сега са 23 500. Лечебните заведения пък непрекъснато се увеличават. Което значи, че каквото и да правим, не можем да ги задържим в България“, обясни обаче проф. Станка Маркова, почетен председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

„10 години минимум, предупреждаваме, че ще се стигне до там да се закриват лечебни заведения поради липса на медицински сестри, според стандарта съотношение сестри към лекари. При това, това е остарял стандарт, защото тази професия не е създадена да обгрижва лекарите, а болните. Затова световният медицински стандарт е съотношение сестри към легла или сестри към население. При нас изобщо няма структури, които да оказват извънболнична медицинска грижа на населението“, допълни проф. Маркова.

По думите на проф. Начев главните причини за напускането на България на медицинските сестри са в липсата на кадрова политика и неглижирането на тяхната професия. „Ние доста време неглижирахме въпроса с медицинските сестри. Тяхната работа е много сериозна. Медицината е екипна работа и много зависи от сестрите. Например една перфектна операция може да завърши зле, защото болния не е гледан като хората. Три са основните фактори за бягството им в чужбина. Първо отиват в една уредена страна, в която всичко е ясно. Второ е финансовата страна на нещата. И трето – отношението. При сестрите кариерата е на по-задно място, има три стъпала, на които могат да се издигат, но отношението на хората към тях в чужбина, включително на висшия персонал - лекарите, е много по-добро“, каза проф. Начев.

В подкрепа на мнението за неглижирането на медицинските сестри, проф. Маркова каза, че поради ниското възнаграждение те започват да работят на две или на три места, което води до синдрома на “прегарянето” и естествено, качеството на дейността им вече не е добро. От сестрата зависи психологичното състояние на болния: тя трябва да говори с него да наблюдава промените в състоянието му и да ги докладва на лекаря, да му вдъхва увереност, подчерта проф. Маркова.


© 2024 BBA All rights reserved!