НЗОК, която купува продукта, трябва да следи на какви цени плаща едно и също вещество

20.01.2020

Източник: Zdrave.net 

"От БЛС попитахме на какво се дължат разликите в цените на лекарствата, оповестени от НЗОК, но все още нямаме отговор нито обяснение на факта как е възможно вносителя да продава медикамент на 100 лв., а складове и дистрибутори да достигат цена от 1000 лв.“ Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред журналисти днес.

„Това, което знаем е, че болниците са фактурирали на 1063 лв. За да стигнем от 100 лв. до 1063 лв. някой трябва да обясни кой дистрибутор си е позволил 700% надценка, при положение, че самата наредба за цени и реимбурсации казва, че пределната цена, на която може да продава е тази, която декларира като вносител и ако промени продажната цена, трябва да информира Съвета за цени и реимбурсиране. Има много неизвестни, затова очакваме резултатите от проверката на Съвета за цените. Не приемаме факта да се обяснява, че е законно, защото оставаше да е и незаконно, а това щеше да е престъпление от страна на институцията, която плаща. Приемаме, че институцията НЗОК трябва да се грижи не само за законността, но и за целесъобразното разходване на средства – т. е. ако забелязваш, че един и същи продукт го купуваш на различни цени, има много начини, по които да информираш и Съвета за цени и реимбурсация, и МЗ, и да не използваш това, за да вкарваш разкол сред изпълнителите на медицинска помощ. Самата НЗОК, която купува продукта, трябва да следи на какви цени плаща едно и също вещество“, каза още той.

По думите му механизмът за формиране на цените е заложен в Наредбата за цени и реимбурсация и Съвета има достатъчно възможности да го реализира. „Само че там е записано, че фирмата-вносител представя цената, на която внася медикамента и при всяка промяна, внася информация в Съвета. Този, който има информация в България на каква цена се търгува дадено лекарство е този, който плаща. За мен е странно при положение, че всеки месец Съвета променя цените на лекарствата в зависимост от референтните стойности в останалите държави. Буквално за онколекарствата всеки месец се променя позитивния списък. За мен е чудно как страната, която купува, не е забелязала, че някои лекарства са с цени със 7 пъти разлика“, каза още д-р Маджаров.

"Смятам, че проблемът ще се реши, ако си говорят помежду си институциите и  подават информация всяка, според своите правомощия. В момента нямаше да говорим за това, ако беше информиран НСЦР, че има такива огромни разлики между регистираната цена на вносителя и тази, на която продава в България", допълни още председателят на БЛС.


© 2024 BBA All rights reserved!