МЗ иска от болниците експресни планове за намаляване на дълговете

24.02.2017

Източник: Zdrave.net

Министерство на здравеопазването е поискало от държавните и общински болници планове за намаляване на натрупаните дългове, чиито общ размер към края на 2016 г. е близо 0,5 млрд. лв. Това съобщи на пресконференция заместник-министърът на здравеопазването Любомир Гайдов. Той уточни, че дълговете на държавните болници са 417 млн. лв., а на общинските - над 91 млн. „Тенденцията за нарастване е трайна - само за последното тримесечие на миналата година задълженията са нараснали с 8,57% в сравнение със същия период на 2015 г., което е близо 33 млн. лева“, посочи Гайдов.

Затова освен детайлна информация от лечебните заведения за дълговете, МЗ ще организира срещи с ръководствата и акционерите в лечебните заведения с цел в кратки срокове да бъдат обсъдени мерки за ограничаване на дълговете.

Голям дял от общите дългове се пада на просрочените задължения, като на първо място по този показател с над 21 млн. просрочия е УМБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович” – Стара Загора, следвана от столичната СБАЛХЗ с 18,39 млн. лв., 16,43 млн. на УМБАЛ „Александровска”, 14,02 млн. на "Пирогов" и над 12 млн. на МБАЛ Бургас.

Сред държавните болници с най-големи дългове са УМБАЛ „Свети Георги" – Пловдив, която е и най-голямото лечебно заведение в страната, МБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович” – Стара Загора, УМБАЛСМ „Пирогов”, СБАЛХЗ, МБАЛ Пловдив, МБАЛ Бургас, СБАЛ по Онкология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски”. При болниците с общинско участие най-голяма задлъжнялост имат лечебните заведения в София град - над 11,5 млн. лева, област Силистра, където болниците в Тутракан и Дулово са с дългове от 8,1 млн. лева, област Пловдив с 7,84 млн. лева, област Велико Търново с над 6,7 млн. лева и област Благоевград с над 5,9 млн. лева.

На въпрос за задълженията на УМБАЛ „Св. Анна“ зам.-министър Гайдов посочи, че лечебното заведение не е сред тези, които имат големи просрочия. Той отбеляза, че има разминаване на данните, които дава настоящото ръководство на структурата и тези, които е събрало Министерство на здравеопазването от отчетите на болницата. Гайдов съобщи още, че главната счетоводителка на „Св. Анна“ е напуснала в края на миналата година и в момента проверка установява кои данни са верни и кои не.

На въпрос защо не са сменени ръководителите на болниците с най-големите задължения, а други, с по-малки, вече бяха отстранени, Гайдов отговори, че решението за смяна, взето от здравния министър, е на база анализ за дълговете и начина на управление. „В момента никой не е казал, че непременно трябва да бъдат сменени директори. За нас е важно да има правила, комуникация и ако има адекватни мерки и предложения от страна на ръководството, никой не  казал, че е нужна промяна“, коментира той.

Гайдов информира още, че за тази година МЗ предвижда 15 милиона лева за капиталови разходи. Една част по думите му обаче са раздадени още през януари от бившето ръководство на МЗ без ясни критерии. „На много места парите са получени, но не усвоени“, отбеляза той, като допълни, че на места тепърва ще се правят обществени поръчки. Затова и ведомството ще изисква обяснение от управителите на болниците как са изразходвани дадените към момента средства.  

 


© 2024 BBA All rights reserved!