Максимум 1500 пациенти на общопрактикуващ лекар искат от съсловието

22.03.2017

Източник: Zdrave.net

Максимум 1500 пациенти да има в листата на един общопрактикуващ лекар. Това е едно от исканията за промени в извънболничната помощ, представено на основните политическите партии и формации, дали заявка за участие в предстоящите парламентарни избори.

Очакванията на съсловието в различните сектори на здравеопазването бяха набелязани по време на онлайн дискусия с участие  на 2500 лекари, фармацевти и други специалисти, организирана от CredoWeb и вестник „Животът днес“.

„Дискусията в доболничната помощ бе най-интензивна и това не е случайно - в последните 10 години тя бе абсолютно и трайно неглижирана“, заяви председателят на Асоциацията на специалистите от доболничната помощ д-р Георги Ставракев. По думите му доказателство са бюджетите през последните години, отделяни за това звено на здравеопазването.

Д-р Ставракев набеляза и основните очаквания от политиците за развитие на доболничния сектор. Освен горната граница от 1500 пациенти на джипи, общопрактикуващите лекари настояват за въвеждане на електронна индивидуална здравна карта с годишен лимит за прегледи, консултации и изследвания. „Това остана само предизборно обещание, очакваме този път да се случи, защото е пътят към отпадане на лимитите, както за джипитата, така и за специалистите. За нас е важно да отпаднат тези абсолютно нереалистични ограничения в по-евтината и по-ефективна част на система“, коментира той, допълвайки, че медицината вече е излязла от кабинетите на лекарите от извънболничната помощ.

Други искания на съсловието са свързани с реално остойностяване на лекарския труд и включването му като отделно дефинирано перо при актуализация на цените на медицинските дейности в доболничната и болничната помощ; увеличаване на публичното финансиране в здравеопазването до поне 6% от БВП, тоест 6 млрд. лв.; постепенно нарастване на финансирането на доболничната помощ до 30% от публичните средства за сектора; засилване процеса на изнасяне на медицинските дейности от болничната към извънболничната помощ с ясно финансово обезпечаване.

Общопрактикуващите лекари настояват още за равнопоставен достъп до европейски финансови инструменти чрез безвъзмездни програми или безлихвени кредити за обновяване на медицинското оборудване в частните практики, финансово стимулиране на дейността на ОПЛ в районите с дългогодишен дефицит на здравно обслужване; въвеждане на единна щатна таблица на заплатите, съобразена с тяхната квалификация, опит и ниво на позицията, която заемат. В тази връзка д-р Ставракев посочи, че средната заплата на един лекар у нас трябва да е 3000 лв. 

Лекарите от доболничния сектор настояват и да се изгради нова, работеща система в ТЕЛК и да се намали срокът за решенията в нея, както и медицинските сестри да имат възможност да се договарят сами с НЗОК, а не да бъдат назначавани от лекар. Те припомниха и старите си искания за реални санкции за пациенти, които не ходят на профилактичен преглед, както и въвеждането на потребителска такса за децата.


© 2024 BBA All rights reserved!