Лекарствата без алтернатива да се доставят без обществена поръчка, прие парламентът

31.01.2018

Източник: Zdrave.net

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за обществените поръчки, с което процедурата отпада за лекарства без алтернатива у нас.

„За“ гласуваха 119 народни представители, един гласува „против“, а 21 се въздържаха, информира БНР.

Припомняме, предложението е на депутатите от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова и Данаил Кирилов. Според него обществената поръчка трябва да отпадне за медикаменти, които са разрешени за употреба в страна членка от ЕС, разрешени са за употреба по реда на Закона за лекарствата, но не се разпространяват на българския пазар, като в същото време са необходими за конкретен пациент, лечението на чието заболяване е без алтернатива у нас. Те влизат в определен списък и се използват предимно за лечение на редки заболявания, се разбира от  мотивите към готвената промяна.

Българският фармацевтичен съюз подкрепя предложената нормативна промяна. Към момента в списъка са включени 37 международни непатентни наименования с около 70 търговски марки, което при над 7 000 разрешени за употреба лекарствени продукти в България е изключително ограничено като бройка, посочиха от там по време на обсъжданията на промените.

Председателят на Здравната комисия д-р Даниела Дариткова защити промените в Закона, като посочи, че те са в интерес на българските пациенти, които са без терапевтична алтернатива в България, както и в интерес най вече на децата, нуждаещи се от навременно лечение за заболявания, които са редки.

Д-р Нигяр Джафер от ДПС също призова за подкрепа на промените. „Ние винаги сме защитавали позицията, че дори да има и едно дете с такова рядко заболяване в България, то има право да бъде лекувано с този медикамент, ако медицината, ако иновациите, ако  технологиите са намерили това лекарство за това заболяване“, заяви тя. Колегата й от ДПС Джевдет Чакъров предложи в края на годината да бъде направена рекапитулация и да се види ефектът от нововъведението.

От БСП обаче поискаха да има ограничения. Зам.-председателят на Здравната комисия доц. Георги Йорданов предложи да се въведат финансови прагове, в които процедурата може да се осъществи без обществена поръчка, а когато сумите са големи, да има такава.

Опасения изказа и проф. Георги Михайлов от левицата. „Медикаменти по редица съображения и поради редица взаимоотношения в световната фармацевтична индустрия в даден момент се монополизират от една фармацевтична фирма. Това не са нови молекули“, посочи той, като допълни, че тъй като у нас пазарът е много малък, съществува възможност те да налагат цена.

Д-р Дариткова отхвърли аргументите им, завявайки, че не може да се предвиди на каква стойност е медикаментът, необходим за нововъзникнало рядко заболяване.


© 2024 BBA All rights reserved!