Из пресата: За броя на лекарите ни в Германия, за още един нападнат медик

30.05.2017

Източник: Zdrave.net

„Българските лекари, които работят в Германия, официално са 1634 на брой. Те са на седмо място по численост сред чуждестранните лекари в страната.” Това пише днес „Стандарт”, като обаче уточнява, че действителният брой на лекарите ни е много по-висок, тъй като данните не обхващат българите с частен лекарски кабинет, както и онези, които междувременно са придобили германско гражданство.

„По данни на Българския лекарски съюз, около 650 дипломирани лекари излизат годишно от българските медицински университети, като 450 от тях напускат страната. В тази бройка са включени и утвърдени специалисти - и тъкмо в това е сериозният проблем. Експерти от здравеопазването твърдят, че ако не се променят условията на работа в България и не бъдат създадени стимули за медиците да остават в страната, през идните 5-6 години България ще се изправи пред огромен проблем, тъй като средната възраст на лекарите в момента възлиза на около 55 години”, четем в изданието.

Връщайки се на ситуацията в Германия, „Стандарт” отбелязва още, че от няколко години насам броят на лекарите чужденци там трайно расте, като по данни на Лекарската камара само през миналата година ръстът е достигнал 10%, а броят на практикуващите лекари чужденци в Германия е 46 721. „Тази тенденция помага на Германия, където особено извън големите градове се усеща остър недостиг от медицински кадри”, пише ежедневникът.

Публикацията се спира и на кадрите в северната ни съседка. „Румъния също страда тежко от изтичането на медицински кадри. Страната заема едно от последните места в Европа по качество на здравното обслужване. Това пролича след пожара в една букурещка дискотека преди две години, когато част от пострадалите бяха откарани на лечение в чужбина, защото в интензивните отделения на тамошните болници просто липсваше персонал. Според някои румънски оценки, от 1990 година насам над 30 000 лекари са напуснали страната и сега работят най-вече във Великобритания, Фанция и Германия”, четем още във вестника.

Няколко издания фокусират вниманието си върху поредния случай на нападнат медик. „Син на пациент счупи носа на фелдшер от Бърза помощ в Дулово, защото медикът не спасил живота на баща му”, оповестява „24 часа”.

„На 27 май мъж на 46 г. е бил приет с високо кръвно в спешната помощ. Изследвания показали, че мъжът е получил остър инфаркт на миокарда. След като колабирал, дежурният фелдшер Георги Георгиев започнал да реанимира мъжа. Когато съобщил на близките на болния, че положението е сериозно, синът на пациента го ударил в лицето. Въпреки че побойникът счупил носа на Георгиев, той продължил да реанимира, но болният издъхнал”, разказва материалът и допълва: „Нападателят не е задържан от полицията. Срещу него обаче тече разследване.”

Вестникът инфомира още, че работещите в Центъра за спешна помощ в Дулово ще подадат колективна жалба срещу агресията. Те са готови да напуснат и работа, ако не се вземат мерки за сигурността им.

На новината „Телеграф” реагира така: „Лекарите се превърнаха в живи боксови круши за утеха и упражнение на всеки, който не знае как да си контролира емоциите. Лошото е, че никой не застава зад гърбовете на белите престилки. Къде са държавата, институциите, съдът? Няма ги. Затова скоро няма да ги има и медиците. Всъщност пред тях има само три пътя. Първият ги води в чужбина, на втория ги чакат някакви си 23-годишни пикльовци, за да ги пребият, а по третия вече смело стъпват голяма част от българските лекари, тръгнали към пенсиониране. А ние не само не си даваме сметка, че съсловието се топи, отлита и застарява, но дори допускаме то да бъде тормозено. И затова вървим по един четвърти път, на който скоро ще останем съвсем сами, без да има кой да ни окаже медицинска помощ.”

Друг материал в ежедневника се спира на декларираното от МЗ разрешаване на проблема с имуносупресора за деца. „Лекарството за деца с присадени органи отново ще бъде безплатно. Това съобщиха вчера от здравно министерство, малко след като родителите на трансплантирани хлапета заявиха, че готвят протест”, информира вестникът и припомня, че към момента десетки семейства са принудени да доплащат за имуносопресор сироп. „Медикаментът е жизненоважен за малчуганите с присадени органи. До миналата година той е безплатен, но от началото на тази се покрива частично”, уточнява публикацията и посочва, че в ПЛС имуносупресорът е записан в група с таблетната форма на лекарството, която е по-евтина. „На 2 юни това ще бъде променено, а двата илача ще се разделят в отделни графи. От здравното ведомство обясниха, че след това сиропът ще е достъпен безплатно от 16 юни. До тогава родителите могат да си го набавят от аптеката на бул. "Георги Софийски" №10”, допълва изданието съобщението от МЗ.


© 2024 BBA All rights reserved!