Експерти: Системата ни е добра, но не достатъчно ефективна

26.10.2018

Източник: Zdrave.net

Според консултантите на СЗО, които обследваха здравната система в България, има много възможности сега съществуващия модел да бъде надграден. Това заяви доц. Михаил Околийски, експерт в офиса на СЗО по време на VII-я Национален конгрес на пациентските организации.

„Би могло да се стигне до един трети модел, който по най-адекватен начин да съдържа в себе си целия консенсус, от който има нужда – на пациентите, на застрахователите, на съсловните организации. Нашият модел не е лош, но изпълнението му е компроментирано“, каза още той.

Доц. Околийски подчерта, че това, което липсва в България според СЗО, е добър контрол на разходите и ефективното им разходване. „Това до голяма степен не се случва не само заради корумпираност на болнични директори или лекари, а и заради скъсаната връзка между превенция, диагноза, лечение и проследяване на лечението. Пречи и липсата на интегрирана информационна система“, каза доц. Околийски.

Според председателя на Асоциацията на застрахователите Светла Несторова съществуващата здравна система също е добра, но не е достатъчно ефективна. „Моделът е солидарен, публичен и независим и като такъв отразява достиженията в сферата на здравното осигуряване в света. Това, което ни е нужно е подобрен контрол и единната електронна система. Най-нужно обаче ни е остойностяването на медицинския труд“, каза Нестерова.

По думите й конкуренцията би била нещо добро за системата, защото когато има повече играчи, пациентите ще получават още един застъпник на своя страна. „Същата конкуренция обаче трябва да съществува и при доставчиците на медицински услуги“, каза Несторова.

Членът на УС на БЛС д-р Нели Нешева пък беше категорична, че както пациентите не могат без лекарите, така и лекарите – без пациентите. „Ние сме най-бързо изчезващата нация, а българските лекари са най-бързо изчезващите от тази нация. 70% от лекарите са на възраст 51 години. Обръщането на отношението трябва да започне от пациентите. Да, сигурно имаме вина, като български лекари, за някои наложени в обществото отношения, мисли и настроения, но тя не е толкова, колкото се мултиплицира. Ние не можем без подкрепата на пациентите“, каза д-р Нешева.


© 2024 BBA All rights reserved!