Държавата трябва да плати дълговете на болниците, смята Москов Освен това трябва да поеме и режийните им разходи, заяви здравният министър в оставка

26.01.2017

Източник: Zdrave.net

411 млн. лева са общо дълговете на държавните болници към момента, като част от тях са просрочени. Те обаче са от стари периоди, а за миналата година всички са на печалба. Това заяви здравният министър в оставка Петър Москов в отчета си пред медиите днес.

По думите му държавата трябва да влезе в ролята си на собственик, да се споразумее с кредиторите и да изплати задълженията. Това трябвало да бъде изцяло политическо решение и е една от целите, които залага Реформаторският блок в предизборната си програма. Друга цел е премахването на търговския статут на лечебните заведения, но това можело да се случи едва след като бъдат изплатени задълженията, тъй като сега, според закона, трябва да се мине през ликвидация или несъстоятелност.

Като собственик държавата трябва да поеме и режийните разходи на всички държавни лечебни заведения, каза още Петър Москов. „Държавните и университетски болници са 65, а общо разходите им за година са 92 млн. лева. Не е непосилно“, каза той. Според него същото трябва да се случи и с общинските болници, като разходите им трябва да се поемат от общините.

Министър Москов отново подчерта, че въвеждането на пръстовия автоидентификатор е свалило разходите на болниците с 15 млн. лева. От 6,8 млн. лева среднодневен разход през октомври 2016 г. през първата половина на януари 2017 г. среднодневният разход е паднал на 4,2 млн. лева, информира той. „На базата на това НЗОК закупи допълнителна болнична дейност за 19 млн. лева, с които беше заплатена т.нар. надлимитна дейност“, каза Москов.

Той се похвали и с въвеждането на Националната здравна карта, за която, по думите му, страната ни е поела ангажимент при присъединяването ни към ЕС. „Опити за създаване на Здравна карта се правиха 10 години, ние я въведохме за две“, каза той.

Министър Москов подчерта, че здравната карта не е статичен документ и комисия към Министерството на здравеопазването, в която влизат както представители на ръководството му и НЗОК, така и на БЛС и пациентските организации, разглежда заявки за отваряне на нови лечебни заведения или промяна в нивата на съществуващите.

Сред успехите на Министерството в болничната помощ Москов отбеляза Средносрочната рамкова инвестиционна програма, чрез която е осигурено допълнително безвъзмездно финансиране в размер на над 40 млн. лева за закупуване на високотехнологично оборудване за диагностика и лечение на онкологични заболявания във водещи лечебни заведения. „Това спря керваните към Турция и ЕС за лъчетерапии и радиохирургия“, подчерта той.


© 2024 BBA All rights reserved!