Д-р Стойчо Кацаров: Крайно време е да се махната лимитите, те пречат на здравната система На никого не е наложен административен лимит, това са договорени обеми, коментира зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков

28.11.2016

Източник: Zdrave.net

Парите в бюджета на НЗОК за 2017 г. са много малко за нашето здравеопазване. Това заяви пред БНР председателят на УС на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, като отбеляза, че пациентът у нас плаща повече, отколкото касата. „Миналата седмица бяха публикувани данни от 2015 г. от едно проучване, което показва, че пациентът от джоба си е платил през 2015 г. 3,6 млрд. лв. , докато здравната каса е финансирала лечението с 3,2 млрд. Тоест, 50 и няколко процента ние плащаме от джоба си при получаването на медицинска помощ. И затова мисля, че разговорът, когато говорим за пари и за бюджети, трябва да се пречупва през тази призма, а не през призмата колко, каква икономия 5 или 10 милиона може да бъде направена“, коментира той и заяви, че в системата има недостиг на милиарди.

„Има няколко неща, които според мен трябва крайно време да бъдат махнати от този бюджет, защото пречат на здравната система. Едно от тях е лимитите. Тези лимити на болниците се отразяват много лошо не само като финансова гледна точка, а в цялостната организация на здравната система. Това е модел на бюджетно финансиране, който според мен вреди най-много на пациентите, не толкова на болниците, някои от които може би са доволни от него. Напълно не съм съгласен и с предложения тази година текст здравната каса да прекратява договорите си без съдебен контрол с предварително изпълнение, което е записано в самия закон. Това, според мен е крайно неприемливо, даже мисля, че е в противоречие с конституцията“, посочи още той.

Според зам.-здравния министър д-р Бойко Пенков пък числата, цитирани от д-р Кацаров относно доплащането от страна на пациента, са силно завишени. Той смята също така, че всъщност административно наложени лимити няма. „В самия закон няма лимити, да ви кажа в Закона за бюджета, това е... обемите, които се договарят с Лекарския съюз и то това беше и смисъла на промяната, която се направи, да се договаря обем, помощ, каквато и да била тя. И на практика, договаряйки някакъв обем помощ после договорът се сключва в такива обеми и те се изпълняват. Не е наложен административен лимит на никой, това е договорен обем медицинска помощ“, каза зам.-министърът.

Събеседниците коментираха и системата за регистрация в болниците чрез пръстов идентификатор. Според д-р Кацаров тя няма да има почти никакъв ефект в лечебните заведения. По отношение на изнесената от МЗ информация за отчетени 15 млн. лв. по-малко от болниците за първата половина на октомври спрямо същия период на септември, д-р Кацаров коментира: „Изобщо не вярвам в интерпретацията на подобен тип данни, а се съмнявам и в самите данни.“

Според него системата би имала ефект по-скоро в извънболничната помощ. „Аз съм съгласен с мнението на д-р Кацаров, че въвеждането в извънболничната помощ за мен допълнително би дало още по-големи ефекти“, коментира и д-р Пенков.

Той обясни въвеждането на системата така: „Това е един инструмент, който правителството счете, че е удачен, за да може да бъдат премахнати част от измамите и това, което получихме като информация на предишния надзорен съвет на касата, от служителите на касата, беше впечатляващо като числа.“

Д-р Пенков изрази надежда съдът да уважи доказателствата в този смисъл, които здравното министерство и Министерски съвет ще представят. Според д-р Кацаров пък петчленният състав на ВАС, който ще гледа делото за системата, категорично ще потвърди решението на тричленния състав за отмяната й.


© 2024 BBA All rights reserved!