Д-р Николай Болтаджиев: Докато бюджетът на НЗОК е в консолидирания държавен бюджет, пари за здраве няма да има

21.10.2016

Източник: Zdrave.net

Бюджетът на НЗОК трябва да бъде изведен от консолидирания държавен бюджет. За това настоява Националното сдружение на частните болници, съобщи неговият председател д-р Николай Болтаджиев. Той беше категоричен, че това ще е най-честният и най-правилният начин за разходване на парите за здраве.

„Този фонд ще се разходва самостоятелно. В него ще може да има много повече пари и много по-голям контрол“, коментира д-р Болтаджиев пред Zdrave.net. Докато бюджетът на НЗОК е в консолидирания бюджет, пари за здраве няма да има, подчерта той. Д-р Болтаджиев припомни, че консолидирания бюджет представлява 40% от БВП и отбеляза, че ако средствата по едно перо в него се увеличат, това веднага ще рефлектира върху друго. Т.е. ако се увеличат парите за здраве, трябва да се намалят парите за пенсии, даде за пример той.

Д-р Николай Болтаждиев информира, че сдружението води общо 30 дела срещу различни закони и наредби. Част от тях засягат въвеждането на задължителна здравна карта, както и лимитите на болниците. Според него лимитите са още по-опасни и от задължителната карта, защото повлияват на доплащането от страна на болните. Сдружението е атакувало и няколко наредби, свързани с медицинските стандарти, включително и този за спешната помощ, каза още д-р Болтаджиев. Той припомни и за делото срещу Наредбата за проучване на удовлетвореността на пациента, вследствие на което тя бе отменена.

„Ние не се страхуваме от контрола, но настояваме да се осигурят права на най-важния контрольор, а именно пациента“, подчерта Болтаджиев. Той беше категоричен, че финансирането в сферата трябва да следва именно избора на пациента. Председателят на НСЧБ подчерта, че здравната карта е не само противоконституционна, а и противоречаща на европейските норми. „Ние искаме пациентът да начертае здравната карта със своя избор, а не администрацията да определя къде да се лекуваме“, посочи той. По думите му задължителната здравна карта ще принуди пациентите да се лекуват само по местоживеене и по същество тя представлява още един лимит в системата на здравеопазването.

От своя страна председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров коментира системата за въвеждането на пръстовия идентификатор. Той беше категоричен, че тя противоречи на закона. По думите му, въвеждането на подобна система за регистрация в лечебните заведения е в пряко нарушение на директива на Европейския парламент, както и на Закона за нормативните актове. Той припомни и становището на Комисията за защита на личните данни по въпроса, в която се посочва, че подобна система би могла да намери място в лечебните заведения, но при определени условия, а именно – позволяване и на регистрация в болниците и по друг начин.

Кацаров беше категоричен, че ако все пак пръстовите отпечатъци бъдат въведени от 1-ви ноември, лимитите за болниците трябва да отпаднат. „Нали в крайна сметка ще имаме контрол, ако тази система заработи. Защо тогава е необходимо да продължава да има лимити“, попита той, като припомни, че мотивът за въвеждането на ограниченията в бюджетите на лечебните заведения бяха въведени именно с цел по-стриктен контрол върху средствата им.


© 2024 BBA All rights reserved!