Д-р Неделчо Тотев: Приемаме новия министър като нова надежда за общинските болници. Промяна на медицинските стандарти трябва да е сред първите задачи на новото ръководство на МЗ

09.05.2017

Източник: Zdrave.net

„Приемаме новия здравен министър като една нова надежда. Ние го познаваме още в качеството му на служебен министър – тогава Сдружението на общинските болници имаше конкретни проблеми, които представихме пред проф. Петров. Той оглавяваше една от най-големите болници в страната, мастодонт сред лечебните заведения. Проблемите там са коренно различни от тези в общинските болници, но във всеки случай той е запознат с недостатъците на системата и това ни дава надежда, че ще може да се тръгне в посока към тяхното отстраняване”. Това заяви пред Zdrave.net председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев, потърсен за коментар относно очакванията към новия здравен министър в лицето на доскорошния началник на ВМА проф. Николай Петров.

„Основната ни надежда към новия здравен министър е, че ще водим диалог. По-добър, отколкото сме водили с предишните. Готови сме да сътрудничим, готови сме да дадем това, което потърсят от нас като информация и съвети. Всеки един нов човек е нова надежда за нас, защото общинските болници няма на какво друго да разчитат, освен на една гола надежда, че някой ще припознае проблемите ни”, допълни той.

Според д-р Тотев е крайно време здравеопазването да се припознае като приоритет у нас, а една от основните задачи пред екипа на новия министър трябва да е промяна на медицинските стандарти.

„В момента се намираме в ситуация на безвремие – договорите с НЗОК още не са подписани, борим се някои от изискваният да станат по-реалистични и по-земни”, изтъкна той. От сдружението на общинските болници ще настояват и за среща с проф. Петров, на която да набележат проблемите си.

„Още при министър Семерджиев получихме надежди, че ще се заработи в насока промяна на стандартите, така беше казано и след това бе и повторено на кръгла маса по инициатива на частните болници. За съжаление обаче нищо не се направи – само се стигна до разлайване на кучетата”, посочи той. По думите му така заложени в момента медицинските стандарти оскъпяват дейността на болниците. В тази връзка той припомни и че в момента приходите на лечебните заведения са намалени. „В същото време всичко това се случва на фона на огласените 8% увеличение на средствата за болнична помощ. Тогава изниква логичният въпрос – кое от двете е вярното и кога това увеличение ще стане реално”, попита той. Д-р Тотев беше категоричен, че състоянието на общинските болници е крайно тежко, особено в първите месеци от началото на НРД. „Имаме занижени бюджети, неплатена надлимитна дейност от предишни години. Всичко това се случва на фона на увеличена минимална работна заплата, която е нокдаун за нас, управителите. Някои от болниците са на прага на финансовата несъстоятелност”, предупреди той. „Няма нищо лошо минималната заплата да се  вдига, но нека това да стане при осигурен ресурс. Не може по пътеки с цени от 2006 г. да увеличаваш минималната работна заплата няколкократно и да се надяваме да успеем да се издържаме. Не сме факири и богове”, изтъкна той. 


© 2024 BBA All rights reserved!