БЛС за пореден път отбелязва: Вменяването на недоказана вина е провокация за нагнетяване на напрежението в системата

20.08.2018

Източник: Zdrave.net

Във връзка със случая на починалата родилка в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ - Сливен, Български лекарски съюз изказва своите искрени съболезнования към близките на пациентката Ренета Томова.

Ръководството на БЛС се запозна със случая и с излъчените в публичното пространство репортажи и коментари. Съсловната организация припомня, че медицинската професия, особено родилните грижи, е дейност с повишен риск от усложнения в лечебно-диагностичния процес и не всеки проблем в този ракурс се обуславя от некомпетентност или грешка на медицинско лице. За установяване на нарушения се налага щателна проверка и разследване от компетентни органи – съдебно-медицински лица, прокуратура, следствие към МВР, ЦКПЕ на БЛС, борд по АГ и т.н., за което се изисква необходим ресурс от време за уточняване на обективни и субективни обстоятелствата около съответния инцидент. Това се посочва в становище на БЛС във връзка с починалата в Сливен родилка.

Лекарския съюз разбира чувствителността на цялото общество по темата за майчино и детско здравеопазване и е наясно, че казуси от тази сфера са изключително деликатни за всички. Все пак, държим да подчертаем, че всяко вменяване на недоказана към настоящия момент вина към медицинско лице, е провокация за нагнетяване на недоверие в системата. Това носи огромен негатив за цялата лекарска гилдия и компрометира лечебно-диагностичния процес, което рефлектира отрицателно върху цялото общество, отбелязват за пореден път от съсловната организация.

Що се касае до дейността на БЛС по този случай, ние се придържаме към принципа ни на работа - не популяризираме незавършени производства и целим да не уронваме името на лекарската професия, преди да имаме обективни факти и конкретни доказателства, с които да боравим, подчертават от там. Както при всеки друг казус, така и в настоящия, ще разгледаме казуса по уредения в Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина ред и в обхвата на предписаната компетентност. Тук следва да напомним, че компетентния орган на БЛС е Комисията по професионална етика към районната колегия на БЛС, като настоящият въпрос следва подробно да бъде обсъден там, заедно с всички относими доказателства, се казва в становището. Правомощията на посочения орган са да установи дали е налице нарушаване на Кодекса за професионална етика на лекарите в България и Правилата за добра медицинска практика. В конкретния случай към БЛС няма отправена официална жалба за разглеждане, но ЦКПЕ на БЛС ще се самосезира на база „публикации в пресата и медиите, касаещи ресора на КПЕ“, съгласно чл. 64(3). В тази връзка, редно е да се има предвид, че правомощията на БЛС в обсега експертизата на регионалните структури, са да налага административни санкции и констатации според Закона за съсловните организации, което не отменят търсенето на наказателна, гражданска или дисциплинарна отговорност от компетентните институционални органи, припомнят от Съюза.

БЛС апелира за повече толеранс от обществото към българските лекари и за търпение за установяване на нарушения по надлежния ред, тъй като всеки един човек има право на справедлив процес за изясняване на вина. Наясно сме, че проблемите в сферата не са малко, но за разрешаването им е необходим единен и конструктивен диалог между цялото общество, институциите и съсловните организации. Напрежението, паниката и недоверието към лекарите, няма да разреши същите проблеми, напротив, ще ги задълбочи. Като първа стъпка в здравната сфера е важно нивото на медицинската услуга в България да се установи с определен стандарт, а качеството на медицинската практика да се повишава и поддържа чрез ясно определени критерии и стимули, посочват от съсловната организация.


© 2024 BBA All rights reserved!